Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375538/bmid_nikdyus-zkousky-jez-podstoupila-mor-XOE-375538.jpg 4 491 131

Nikdyuš / Ničnever série

1. díl světově úspěšné série z kouzelnického světa. Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow , 2017

whiolet
26.02.2019 4 z 5

Moc milá oddechová knížka.
Ačkoliv už dávno nejsem cílová skupina této knížky,příběh se mi líbil a Morrigan jsem fandila.

krejcovka76
21.02.2019 5 z 5

První polovině bych dala o hvězdičku méně, ale nakonec plný počet, protože když už můj nejmladší nečtenář řekl, mami přečti si to, je to fakt pěkný, tak to fakt bude stát za to - a stálo. Zajímavý příběh, zpočátku děsivý (ještě, že už jsem svoje jedenácté narozeniny prožila), pak dojemný (hledání domova, přátel, poznávání jakékoliv podoby lásky a nakonec vítězný, protože vše dopadlo, jak mělo - tedy aspoň zatím..... než přijde Divomor :-)

krovacek
18.02.2019 3 z 5

Celkem čtivé, dobrý nápad na příběh, za mě to ale mohlo být víc propracované, leccos nebylo pořádně vysvětleno.

cibulka 8
16.02.2019 4 z 5

Ze začátku se mi příběh příliš nelíbil. Zajímavé to začalo být až když se objevil Jupiter. Moc se mi líbil hotel, který se neustále měnil. Závěr mě ale dostal, takže si další díl zase budu muset přečíst... Jako velké plus vnímám překlad Vladimíra Medka.

ThrisaManx
08.02.2019 3 z 5

V jedenácti letech (náhoda?) Morrigan (Harry Potter) dostane dopis, ve kterém ji zvou ke studiu na místě, o kterém nikdy neslyšela (Bradavice). Její otec (pan Dursley) dopis roztrhá. Domů vtrhne podivný cizí člověk (Hagrid) a odvede ji do Nikdyuše. Tam se Morrigan setkává s namyšlenou protivnou holkou, která se baví tím, že otravuje život ostatním (Draco Malfoy). Po celý rok mají vybrané děti plnit 4 úkoly (turnaj tří kouzelníků) a mezitím Morrigan zjišťuje, že nad kouzelným místem Nikdyuš visí hrozba - poražený Divomor (Voldemort), který se chystá na velký návrat, a se kterým toho má Morrigan společného víc, než si myslí. Divomor měl kolem sebe armádu nestvůr (Smrtijedi). A Morrigan neustále někdo nadává do špinavé ilegálky (mudlovská šmejdka). Harryho Pottera to může nepřipomínat leda tomu, kdo ho nezná.

Ale i přesto všechno byl příběh velice originální a zajímavý, rozjezd to mělo slušný a začátek jsem si užila. Od poloviny jsem se ale začala hodně nudit, příběh se táhl a až do konce mě to vůbec nebavilo. Zkoušky, které Mog plnila byly nudné, bez akce a hned bylo po nic. Celý příběh je bez napětí a způsob vyprávění nesmírně suchý. Nevím, zda to bylo překladem, či autorem. Ale kdyby knihu napsal/přeložil někdo jiný, mohlo to být super. Tak to bylo skutečně hodně průměrné. Ani nevím, co tomu chybělo. Kniha zkrátka nemá takovou tu jiskru a celý svět mi přišel hodně plochý. Na další díly se určitě nechystám.

adlenka
07.01.2019 4 z 5

Na základě zdejšího hodnocení donesl Ježíšek 7leté dceři. Nějak se ale Ježíšek nekoukl na počet stran. Tak jsem jen tak nakoukla a po třech dnech to “dokoukla”. Moc hezká knížka. A zasloužila by si víc obrázků.

orson
06.01.2019 4 z 5

Osmiletá dcera dostala tuto knížku pod stromek, jen jsem do ní nakouknul, přečetl první stránku a už jsem ji nedal z ruky (až na pár přestávek). Taková docela dobrá alternativa Harryho Pottera pro holky. Pěkně napsané, možná spíše pro trochu starší, protože tam bylo hodně nejasných věcí, ale nakonec se vše vyjasnilo, vysvětlilo. Takže určitě doporučuji a další díl si rád přečtu.

K.a.a
06.01.2019 4 z 5

Knížka se četla velice hezky. Takový Harry Potter v dívčím provedení. Jen škoda některých pasáží - autorka je mohla rozebrat více dopodrobna.

zuzi.d
04.01.2019 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že mi není -náct, že jsem měla velká očekávání a nebo že miluju knihy o Harry Potterovi. A to jsem se opravdu snažila tuto knihu právě s Harrym nesrovnávat.
První polovinu knihy mi přišel celý svět, do kterého nás autorka vzala - vlastně oba světy, ten původní i Nikdyuš - nekonzistentní. Takový, kde se pořád ptám PROČ a JAK a nenacházím odpovědi. Nutno však říct, že v knize jsou i části, které mi dovolily se trochu usadit, přestat přemýšlet a nechat se konečně jen vést dějem, který začíná být poutavý asi tak od poloviny knihy.
Obecně mám ráda první díly serií, protože nás autor vede do nového světa, který díky němu pozváváme. Vždy si užívám to zjišťování co a jak je, proč to tak je a jak to funguje a to mě vlastně dostává do celé nálady dalšího vyprávění. Ale v Nikdyuši jsem se toho vůbec nedočkala, tento svět mi tedy jakoby napůl stále zůstává uzavřen. Nevím, zda se toho dočkám v dalších dílech, ale každopádně si je přečtu, protože postavy a dějová linka se mi nakonec vlastně docela líbili.
Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jestli dát čtyři nebo tři hvězdičky, ale nakonec dávám tři, protože kniha pro mě zůstává taková jakoby nedozrálá, nedohotá a díratá.

bibi.r
29.12.2018 3 z 5

Originální, zajímavý, čtivý příběh, ale tak nějak mě nedostal asi jako ostatní čtenáře.
Ostatní díly si jistě ráda přečtu, ale na zadek jsem si nesedla.
Knihu však mohu s čistým srdcem doporučit, jako zajímavý příběh pro děti od 9 let.
A ne, Harry Potterovi to rozhodně nešlape na paty. Harry je mnohem lépe propracovaný.

okeey
29.12.2018 5 z 5

Morrigan se narodila jako prokletá, vše špatné, co se kolem ní dělo, tak lidé přisuzovali jí. V Nejposlednější den věku v 11 letech měla zemřít, ale to se nestalo. Objevil se na poslední chvíli Jupiter a spolu s Morrigan mě vtáhl do kouzelného světa Nikdyuše, kde si Morrigan musela své místo zasloužit složením několika zkoušek. Četlo se to samo a dost se těšim na další díl, doufám, že bude brzy, protože tohle mě fakt baví.

quae
22.12.2018 4 z 5

Skvela kniha. Primarne bych ji jako cetbu pro dospeleho nedoporucila, dite do 15 let si ji uzije urcite daleko vic, ale mne se i jako dospelemu opravdu moc libila. Ja osobne bych ji k Harry Potterovi klidne prirovnala, i kdyz pro me nic lepsiho mez HP byt nemuze, vyrostla jsem na nem. Jedna se o prvni dil serie a stejne jako v HP je takovy vic pohadkovy a detsky, cekala bych ze s dalsimi dily, jak budou detske postavy starnout, se to bude menit. Prvni asi dve kapitoly mi prisly slabsi, mozna jak jsem byla skepticka, ale potom, kdyz se dej premistil do Nikdyuse, jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Fazulajda
25.11.2018 5 z 5

Parádní knížka. Původně pro mladší sestru, ale dle mého si ji může přečíst každý. Milým překvapením pro mě byla neuvěřitelná čtivost. Řekla jsem si, že to zkusím a během chvilky za mnou bylo sto stran. Pokud si na knihu najdete jedno, dvě volná odpoledne, tak jí prolítnete během chvilky. Občas mě hlavní hrdinka Morrigan štvala, ale nemůžu jí zapřít dětskou naivitu, která k ní patří.

Purple7
15.11.2018 5 z 5

Nádhera. Kdybych nečetla nebo neviděla žádné recenze, podobnost s HP by mě z počátku vůbec nenapadla. Ke konci už ano, to jsem si totiž říkala, že tohle je stejný skvost jako za starých dobrých časů Harry. U většiny knih počítám stránky do konce tím stylem "ještě 100, ještě 50....", tady to bylo "už jen 100, už jen 20... počkat, 20? kdy jsem přečetla těch 80 stran?" Hrozně moc jsem si to užívala. Jednou z mých top letoška.

msjadepaton
13.11.2018 5 z 5

Harryho Pottera mi to úplně nepřipomíná, ale je to jen první díl, takže je možná ještě předčasné to takto hodnotit. Nevím, jestli má autorka z hlediska záběru podobné ambice jako Rowlingová, ale zatím mi to tak nepřipadá. Dokonce i ve srovnání s Kamenem mudrců mi to připadá jednodušší a trochu pohádkovější. Pokud bych měla srovnávat z hlediska pocitů, které ve mně kniha vyvolala, tak bych spíš jmenovala asi Narnii nebo Čaroděje ze země Oz. Možná Matyldu.
Rozhodně to ale neznamená, že by se mi to nelíbilo. Naopak je to čtivé, barevné, originální a zajímavé. Druhý díl si nenechám ujít.

kikikrat
12.11.2018 5 z 5

To byla jízda! Dávno mi už neni náct ale tohle mě neuvěřitelně bavilo. Kniha je čtivá, pořád se v ní něco děje a ten svět je vymyšlený královsky. Takže pokud máte rádi svět kouzel a fantazie doporučuji !

Mitculka
11.11.2018 5 z 5

Páni, to bylo fakt skvělé počtení. :-) Kouzelný svět a sympatické postavy. Poslední kapitoly byly tak napínavé, že jsem se skoro nemohla odtrhnout. Těším se na další díl, doufám, že vyjde brzy.
A ještě musím zmínit - ta krásná obálka!

Aileena
07.11.2018 5 z 5

Vážně dobré, dokonce lepší, než jsem čekala. Až na ten morbidní začátek (nenechte se odradit). Kniha se čte lehce, stále se něco děje a kolikrát se vám ani nechce přestat číst. A to už cca 30 let nepatřím do cílové skupiny... :-D
Podobnost s Potterem je dle mého zcela zřejmá. Hlavní hrdinka objeví svět, o kterém neměla ani tušení, najde v něm náhradní rodinu, nechybí záporný hrdina, který byl kdysi poražen, ale šušká se o jeho návratu a se kterým má naše ústřední postava společného více, než by si kdo troufl odhadovat. Pouze její ochránce zná celou pravdu. (P.S. Vážně tu podobnost stále někdo nevidíte?) Přes hodně podobný příběh je kniha dost originální.
Vytkla bych pouze místy hodně dlouhá souvětí a občas podivný slovosled (nevím, zda není částečně na vině překlad). Přesto doporučuji a těším se na pokračování.

Audrina
05.11.2018 4 z 5

Veškeré dětské příběhy se mi hodnotí velice těžko, jelikož na ně nahlížím jako dospělá a nikoli dítě. Srovnávat proto cokoli s Harrym Potterem, který bezesporu patří k mému dětství a tím pádem ho vždy budu vnímat jinak, a jinou dětskou knihou, se nedá.
Nikdyuš je bezesporu velice dobře vykreslený příběh se zajímavou zápletkou a sympatickými hrdiny. Pouze závěr mi přišel zbytečně uspěchaný. Určitě si ale přečtu pokračování.

MiraiYume
03.11.2018 3 z 5

Rozhodně nepatřím do zástupu obdivovatelů a milovníků. A rozhodně v této knize nevidím nic z Harryho Pottera, jak se píše v některých komentářích i v recenzi knihy samotné. Jako jaká podobnost? Veskrze žádnou jsem nenašla. To by se pak dalo říct o každé druhé fantasy, která mi vymyšlený svět a hlavními hrdiny jsou děti.
Příběh mě nijak zvlášť neoslovil. Naopak mi místy přišel zdlouhavý a nebyl ani nijak extra napínavý. Takový lepší průměr, řekla bych. Autorka psát umí, to beze sporu. Vytvořila fantastický nový svět, jak jsem však už psala, nijak mě neoslovil, ani neokouzlil. Troufám si říct, že jsem četla lepší. Mladé čtenáře možná zaujme víc. Pokračování určitě číst nehodlám.

zlo přátelství magie australská literatura pro dívky dobro prokletí pro dospívající mládež (young adult) talent

Jessica Townsend
australská, 1985