Nikdo není sám

Nikdo není sám
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505631/bmid_nikdo-neni-sam-fM0-505631.png 4 1190 1190

Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni — bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme? Veronika má práci, která ji baví, manžela, který jí rozumí, dvě náctileté děti, s nimiž není žádný větší problém. Sice nemá příliš dobrý vztah s rodiči, ale udržuje si od nich bezpečný odstup. Jenže někdy tohle všechno nestačí. Křehkou rovnováhu náhle naruší smrt matky a Veroničina představa spokojeného života se začne rozpadat jako domeček z karet. Jestliže někdo dokáže popsat nedělní oběd, výlet na rozhlednu nebo babiččin pohřeb jako bezohlednou poziční válku, pak je to Petra Soukupová. Její nový román čtenáře okamžitě vtáhne do světa, ve kterém se spolehlivě poznává, aby vzápětí krok za krokem odhaloval absurditu a trapnost rodinných bitev, v nichž nemůže nikdo vyhrát. Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi.... celý text

dagmar.rub
23.03.2023 1 z 5

Tak já nebudu cílová skupina autorky. Mě to prostě nebavilo. K žádné z postav jsem si nenašla vztah, jen jsem četla co se jim děje, co honí hlavou, co musejí, co nenávidí a co by dělali raději. Ano, přečte se to lehce, životní situace jsou opravdu reálné a uvěřitelné, ale tak nějak....nic víc.

Agatha68
22.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha od skvělé autorky. Tuto řadím nejvýš. Závěr mě velmi potěšil:-)

klarkys
21.03.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha od P. Soukupové. Jestli bude takhle spisovatelsky zrát, tak se máme na co těšit :-)
Hodně mě baví číst tyhle obyčejné lidské příběhy, málokdo je umí popsat tak, aby zaujaly a nenudily, i přesto, že životy rodin v nich jen tak plynou.

Babkabylinkarka
20.03.2023 4 z 5

Kniha je hodně podobná všem ostatním od Soukupové. To není výtka, jen konstatování. Mně se její styl moc líbí. Jen ten konec je takový neslaný nemastný a Michal je příliš dokonalý. Proto 1 hvězdička dolů. Jinak moc pěkná kniha. Přečetla jsem ji opravdu rychle.

Psímáma
20.03.2023 1 z 5

Pro mě nejslabší kniha Petry Soukupové. I v dřívějších dílech se námět a způsob psaní opakovaly, ale v této jako by to klouzalo po povrchu, chyběla mi uvěřitelnost postav. Iritovala mě stále se opakující slova "řešit, vyřešit, probrat".

MV111
19.03.2023 3 z 5

Konec stojí za to čtení. Jinak jako u posledních knížek, perfektní popis očima dětí, trochu nuda v životě dospělých.

Katerina015
18.03.2023 5 z 5

První setkání s autorkou... Moc hezky se četla

misssicccka
16.03.2023 2 z 5

Je to bohuzel uz standardni Petra Soukupová. Uz to neni sokujici a skvele, uz to neprinasi radost z toho, ze nejen moje rodina je "nenormalni". Uz je to jen porad stejne. Nevidim moc rozdil od predchozi knihy. A protoze jsem se na knihu tesila, nemam vazne radost, ze tohle pisu. Snad me autorka zase nekdy prekvapí

katerina6763
14.03.2023 4 z 5

Od této spisovatelky jsem četla první dílo a ze začátku mi přišel styl psaní trochu "nepříjemný", ale brzo jsem si zvykla a nakonec mám z celé knihy příjemný pocit. I když jsem očekávala trochu větší vyústění celého děje. Ale to bylo vyvážené velmi čtivým příběhem.

hzd
12.03.2023 5 z 5

Přečetla jsem během tří dnů. Mám styl paní spisovatelky ráda. Píše příběhy ze života a to mě baví. Člověk se tam vždycky najde. Přestože je knížka dost depresivní a všichni hlavní hrdinové mě svým způsobem štvou, opravdu jsem knížku zhltla jako malinu.

Kniznikralovna
10.03.2023 4 z 5

Petra Soukupová. Stejně civilní a chladně přesný popis jako vždy. Je to výborné? Je. Jen mi někdy chybí motivace číst její texty, protože příliš připomínají všední život, který žijeme.

PaníLenka
09.03.2023 4 z 5

Opět povedená kniha, opět ze života a opět dost depresivní. Děj posouvaný vnitřním monologem tří postav mě (opět) bavil, možná mi trochu chyběl pohled Michala, byl vykreslený jako hodný a rozumný manžel a otec, docela by mě jeho pohnutky zajímaly. A teď si budu muset přečíst něco veselejšího, třeba nějakou detektivku.

kuruteku
09.03.2023 4 z 5

Vždycky, když mám pocit, že je život skvělý, že je všechno v pořádku, je na čase si přečíst Soukupovou. Jako učitel vidím spoustu Míšů a Máj, i když jejich podrobné osudy neznám. Dlouho jsem si říkal, jak to dokončí, ale konec mi přišel trochu useklý a trochu divný - terapie jako lék? Jsem skeptický.

Racík
07.03.2023 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. V podstatě naplnila moje očekávání, byla čtivá, nutila k zamyšlení. Jen vzhledem k tématu to bylo občas hodně náročné čtení. První část je věnována hlavně problémům se stárnoucími rodiči a občas jsem si říkala, že už dál číst nebudu. Pak jsem se začetla a příběh se mi moc líbil. Ale opravdu to není místy lehké čtení.

zuzana888
06.03.2023 5 z 5

Je to hodně reálná kniha. Matka, která hlouběji necítí a jedná z hlavy, o co méně cítění, o to více depresivnější realita, aby ji probrala. Psáno jednoduše. Ze života.

pavlinda
06.03.2023 3 z 5

JEDINĚ SOUKUPOVOU -:)

marketa7
04.03.2023 4 z 5

Sonda do rodiny se dvěma puberťáky a čerstvě ovdovělým prarodičem, plná smutných situací a nepochopení. Nejednoduché vztahy a situace v rodině, které zná mnohý z nás. Každý chce být samostatný, ale ne sám. Soukupová jak ji známe. Opět velmi čtivé, doporučuji.

axi81
03.03.2023 4 z 5

Jo. Dobré to bylo. Taková jednohubka ze života. Ten, kdo se kdy staral o někoho blízkého, tu nechuť, to každodenní musím, moc dobře zná. Ví, jak to člověku zamíchá s nervy, s pocity špatného svědomí vůči dětem, psychické vyčerpání, protože je to kolikrát opravdu nevděčná práce, a ti příbuzní plní výmluv - ani mi nemluvte. Jo, znám. Fakt dobré to bylo :)

nikolabastl
03.03.2023 3 z 5

Kniha super, napínavý děj prakticky nedovoluje ji odložit. Autorka otevírá společenská témata, která se týkají mnohých z nás.
Jen ten závěr bych si představovala velkolepější.

los
03.03.2023 3 z 5

přečetl jsem skoro všechny romány Petry Soukupové a konstatuji, že popisek "tak jak ji znáte" opravdu sedí - téma, styl ani formu autorka nemění; už název však napovídá, že tentokrát se mění konstelace postav: rodina drží pohromadě (manželé se dvěma dětmi) a přes občasné protesty některých jejích členů dokáže fungovat, kooperovat a v rámci možností se i vypořádat se závažnými životními komplikacemi, které mají patrně odrážet obecný obraz současné společnosti - jeho reálnost nedokážu dost dobře posoudit, jelikož mám jinou, velmi odlišnou zkušenost: věřím, že spoustu čtenářů se v tom najde, zatímco mně přišel Michal až moc dokonalý, Veronika extrémně přecitlivělá, nezodpovědná a manipulovatelná a obě děcka zpovykaná, líná a bez respektu, naopak prarodiče Soukupová trefila myslím přesně

v příběhu je nahuštěno příliš mnoho negativních společenských jevů, které by si zasloužily podrobnější rozvinutí a řešení, takhle fungují jen jakoby pro připomenutí a pro množení epizod (destrukce rodinných i mezigeneračních vztahů, alkoholismus, šikana, sebepoškozování, osobní vyhoření, deprese, ponižování, stařecká demence...)

v rozhovoru s autorkou mě zaujalo její označení "sendvičová generace", tj. asi tak čtyřicátníků až padesátníků, kteří kromě svého zaměstnání musejí zvládat péči o své pubertální děti a současně i své staré (nemocné, umírající) rodiče - sám bych to vylepšil na bitevní "sendvičové sevření"

román určitě stojí za přečtení, na rozdíl od části recenzentů mně závěr přišel velmi jasný, dokonce i se zřetelným poselstvím

rodina rodinné vztahy úmrtí v rodině

Petra Soukupová
česká, 1982