Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207281/mid_predtym-ako-som-ta-poznala-D2T-207281.jpg 5 8381 8381

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Me Before You , 2012

Lucka385
27.02.2014 5 z 5

Wow! Jak začít.....Knihu jsem právě dočetla a ještě jsem plná emocí. Je to nejkrásnější a zároveň nejsmutnější kniha, jakou jsem kdy četla. Po prvních pár stránkách jsem si říkala, že to bude jen příběh postiženého muže a mladé ženy, kteří se do sebe zamilují a nakonec všechno dobře dopadne. Přesně tak jak to bývá v červené knihovně. Ale tahle knížka má v sobě něco jiného. Přes jiskřičku naděje, štěstí......až po úplné dopadnutí na dno. A nejhorší na tom je, že se od toho dna nejde odrazit. Žádné oslnění za růžovými brýlemi, krutá realita.

Knihu jsem samozřejmě obrečela a upřímně by mi nevadilo, kdyby měla třeba ještě o sto stránek více :-). Jsem moc ráda, že jsem dala na recenze a knihu si pořídila a přečetla.

,,Tohle bylo nejlepších šest měsíců mého života," zašeptala jsem mu.
,,Je to zvláštní, Clarková, ale pro mě taky."
A tohle mi najednou zlomilo srdce.

mája1970
27.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha.Jedna z nejlepších co jsem poslední dobou četla.Doporučuji

Virusek
26.02.2014 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, četla jsem ji jedním dechem. Také jsem věděla jak dopadne, ale stejně jsem ve skrytu duše doufala, že se stane zázrak. Konec jsem probrečela jak želva, kniha mě zasáhla a patří k mým nejoblíbenějším, určitě se k ní budu vracet.

motorkari
25.02.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih za poslední dobu. Přečetla jsem ji za pár dnů. Určitě doporučuji. :-)

Miš
25.02.2014 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se hrozně těšila. Měla jsem ji zarezervovanou v knihovně víc než půl roku, než na mě konečně přišla řada. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla jsem ji na jeden zátah, což je asi škoda, chtěla jsem si ji pořádně vychutnat. Bylo to ale silnější. I když jsem konec knížky tušila od začátku, stejně mě to dostalo. Moc hezky napsaná knížka, určitě se k ní ještě vrátím.

Gwendolyn
24.02.2014 2 z 5

No zas tak mě to neuchvátilo jako vás všechny tady a rozhodně jsem u toho nebrečela. Přišlo mi to spíš nezáživné než krásné.

Hellou
22.02.2014 4 z 5

Knížku jsem měla už delší dobu vyhlídnutou ... že jsem na konci brečela je jasný, s tím jsem do toho šla :) SPOILER Ale téma euthanasie mě v tomhle typu knihy příjemně překvapilo... osobně bych uvítala ještě propracovanější pohled na etickou stránku věci, protože vždy, když se rozpoutala diskuze, tak to jedna ze stran na mě zbytečně brzo utla, ale jinak spokojenost a zasloužené 4 hvězdy :)

Monicay
21.02.2014 5 z 5

Moje třetí smutná kniha. Pořád je nemám ráda. Jsem prostě ten typ na happyendy, takovéto 'a žili šťastně až do smrti'. Jistě dobrý konec, správný konec nemusí být černobílý, může mít tisíce odstínů. Než jsem tě poznala asi nemohlo dopadnout jinak, než dopadlo a příběh to byl opravdu krásný. I já jsem si hledala chvilky mezi cestováním z/do práce, vařením a vším ostatním, abych mohla aspoň nakrátko otevřít knihu a začíst se. Silný, čtivý příběh, skvělý humor hlavních postav, všechno se mi to prostě líbilo. Přinutilo mě to taky uvažovat o změnách - Louisa v knize kdesi říká, že je se svou prací, se svým životem spokojená. Když se setkává s novým prostředím, s něčím, co nikdy nepoznala, je změna nutná, v uvažování i v přístupu k životu. Je ale taková změna vždy ku prospěchu? Není někdy lepší žít si svůj nevědomý život a být s ním spokojená? Co když vás změna a nově vědomosti posunou někam, kde byste měli být šťastní a vy přesto nejste? Cesta zpátky do výchozího bodu už většinou není možná.

alfa30
20.02.2014 5 z 5

Krásná kniha, moc krásná. Dočtení knihy se neobešlo bez slz. Doporučuji všem ...

pipi.sava
19.02.2014

Nádherná, čistá a hluboká knížka ! Všem vřele doporučuji :) Dostalo mě to, naprosto mě to dostalo

pocketka
17.02.2014 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst. Krásná kniha. Od poloviny tušíte, jak by to mohlo dopadnout, ale vlastně až do poslední chvíle to nevíte na sto procent. Kniha je velmi čtivě napsaná, opravdu jsem ji "zhltla" na posezení, takže se k ní - navzdory tolika emocím, co ve mě vyvolala - budu vracet a tentokrát si ji více vychutnám. (Jen mohu vytknout jediné a to, že jsem po ní sáhla ve chvíli, kdy jsem potřebovala klasickou love story. Tohle je vše, jen ne klasický zamilovaný příběh, u kterého Vám vlastně ani mozek nemusí zapnout - právě naopak)

Biernatka
16.02.2014 5 z 5

Kniha roku 2013

Tak teda..čekala jsem, že to bude pěkný milostný příběh, ale že o tom budu tak často přemýšlet a honem utíkat z práce, abych knihu dočetla, mě fakt nenapadlo :) Nádhérná knížka, napsána s opravdovostí a sarkastickým britským humorem, která ale naštěstí nespadá do tradičního klišé- pečovatelka- postižený.
V podstatě všechno už tady bylo řečeno, Moyessová perfektně vystřihla hlavní postavy ( úplně jsem si dokázala představit Luisu a její bláznivý styl oblékání)))
Trochu škoda, že se do příběhu nevložil Will, ale i tak jsem se střetla s jeho světem a jeho volbu v podstatě chápu.
Už se těším na filmové zpracování :)

ElenaM
15.02.2014 5 z 5

Dostalo mě to, naprosto mě to dostalo... a to tak, že jsem tuhle knihu nominovala na Knihu roku 2013. Ze začátku mi vůbec neseděl styl, jakým je to napsané, zdál se mi až přehnaně jednoduchý a naivní, ale později jsem pochopila, že je to asi i účel. Tenhle příběh se vám dostane pod kůži. Zamilovala jsem si hlavní postavy a během čtení jsem se mockrát zasmála a mockrát plakala. Je to velmi emotivní dílo, které se nejspíš zařadí na seznam "knihy, které mi změnily život" nebo alespoň pohled na něj.

Bunburistka
15.02.2014 5 z 5

Kniha, která se mi vryla hluboko, opravdu hluboko do srdce. I když už je to pár měsíců, co jsem ji přečetla, zanechala ve mě plno myšlenek, které mě provází téměř každý den. Nádherná, čistá a hluboká knížka ! Všem vřele doporučuji :)

Xterka
15.02.2014 5 z 5

nemám slov.... celý víkend jsem se z toho vzpamatovávala, týden jsem nebyla schopná se podívat na jinou knihu. prostě to ve mě pořád bylo. Opravdu mě tato kniha hodně zasáhla.

princesse
15.02.2014 5 z 5

Úžasně napsaná a čtivá kniha. Silný příběh a naprosto nečekaný, i když pravděpodobný a bez happyendu, konec. I když vlastně happyend ... jak se to vezme. Přečteno jedním, možná dvěma, dechy. Dlouho jsem si u knížky nepobrečela a tady jsem si to vynahradila. Doporučuji rozhodně přečíst, opravdu jedinečné a silné téma.

petra_uk
14.02.2014 5 z 5

Prekrasna kniha!!! Uz se tesim na dalsi knihu autorky. Precetla jsem ji jednim dechem. Doporucuji :-)

Weasley
14.02.2014 5 z 5

Hvězdy nám nepřály mě naučily, že každý příběh nemá happyend asi jako bychom si to my přáli...
Tato knížka mě jedním slovem ohromila. Když jsem si jí půjčila od kamarádky, vůbec jsem netušila, o čem vlastně je, nic jsem o ní nevěděla a proto můžu říct, že tím pádem jsem četla jedním dechem. Spisovatelka vsadila na originální téma a tím to u mě vyhrála.

megi
13.02.2014 4 z 5

Na začátku jsem byla lehce otrávená. Vypadalo to, že to bude absolutně předvídatelný, nic moc román....Ale pak se něco stalo...Stalo se něco, že mě to nutilo číst do dvou do rána, i když jsem věděla, že v práci asi umřu. Četla jsem chvíli i ráno a pak hned jak jsem přišla domů, knihu jsme dorazila. Asi první, co jsem přečetla dřív jak za 24 hodin.
Kniha mě nenadchla co se týče autorčina vyjadřování, pořád máte pocit, že je to trošku "červená knihovna". Ale stejně jsem konec obrečela. Stejně vás na tom něco absolutně chytne.

Tinnka
13.02.2014 5 z 5

Žádná kniha ve mně nevyvolala tolik emocí, jako tato. Je to směs nepopsatelných pocitů.
... ... muž na vozíku ( kvadruplegik) vs. zdravá dívka, kdy nám kniha ukazuje mnohé. A jen někteří dokáží pochopit - nepochopitelné. Kdy po přečtení celé knihy a epilogu to člověka vezme za srdce a zanechá to v něj něco .. něco mnohem hlubšího, než jen příběh.

Já sama mám handicap a to mám "jen berle" a někdy i tak je to složitý, ale dá se to zvládnout, kdy znám kluky, co jsou kvadruplegici a žijou " plnohodnotný" život - studují, sportují .., ale hlavně to nevzdávají.

Určitě knihu doporučuju i těm, co třeba moc nečtou. Kdy si myslím, že tato kniha si jednoznačně odznáček bestselleru zaslouží. :)