Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207281/mid_predtym-ako-som-ta-poznala-D2T-207281.jpg 5 8369 8369

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Me Before You , 2012

Lily189
26.02.2021 5 z 5

Toto byla velice pěkná kniha. Občas i ukápla slza. Velmi pěkně napsané s velkou citlivostí. Nemám moc ráda knihy s podobným tématem, ale tato kniha mě příjemně překvapila.

PoetickaM
21.02.2021 5 z 5

Kdybych ten příběh nežila, tak bych tomu snad ani nevěřila. Když někoho milujete není, co řešit a těšíte se na každý den a dokážete vymýšlet ,čím překvapit, potěšit. Naučíte se naslouchat..
Je zvláštní kolik vám toho dokáže dát člověk, který je odkázán jen na vás

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Tak krásný, veselý a smutný příběh zároveň... Tohle prostě chcete číst!

Ishir
18.02.2021 5 z 5

Velmi silný a citlivý příběh.

knihy_a_zuzka
17.02.2021 4 z 5

Čtivá kniha. Rozhodně lepší, než film. K postavám se člověk dost upne, konec hodně lidí rozpláče.
Kvalitně napsaný román, který si rozhodně zaslouží své místo mezi knihami světové literatury :)

Laura_knihy
16.02.2021 5 z 5

Tahle kniha je nejlepší co jsem kdy četla. Je velmi čtivá a má úžasný příběh. Je to úžasné čtení. Doporučiji všem kdo mají rádi dojemné a romantické příběhy.

KnihoVážka
15.02.2021

Nádherná kniha, četla jsem ji jedním dechem. Určitě doporučuji. Nezapomeňte si vzít k ruce kapesníky ;)

Alnima
11.02.2021 5 z 5

Určitě doporučuji tento příběh číst a ne na něho koukat v TV. Kniha je naprosto úžasná. Položení vtipné a milé hlavní hrdinky do prostředí a tématu, které je velmi vážně a v dnešní době často zmiňované. V myšlenkách se k této knize stále vracím a vůbec netuším, jak bych se zachovala v kůži jakékoli postavy z této publikace.

SilviiM
09.02.2021 4 z 5

Velký romantický příběh. Ihned po přečtení jsem musela zhlédnout i film. Oboje mě velmi mile překvapilo. :)

Nikoush356
04.02.2021 5 z 5

Příběh se mi moc líbil. Začátek byl celkem nudný, ale pak se to rozjelo. A upřímně mě to tak dojalo, že jsem po dočtení plakala asi 15 minut.

Joliko
03.02.2021 5 z 5

Krásné, ale smutné. Pořád jsem doufala.

Metla
02.02.2021 4 z 5

Ani kapka. Opravdu! Takový doják a mé oči se vůbec neorosily, nemusela jsem jedinkrát dojatě smrknout do rukávu. Jsem prostě balvan. Ne že bych s Louisou, Willem a jeho blízkými nesoucítila, akorát jsem díky předvídatelnosti byla na vše duševně připravena, náležitě obrněna a zalezlá v hlubokých zákopech předstíraného cynismu. Až závěrečný patos mě přiměl vzdychat, ovšem otráveně.
Pro romantické cajdáky sice nejsem správný materiál, rozhodně však nehodlám nad touto knihou ohrnovat frňák. Obsahuje všechny důležité prvky pro daný žánr, především výborně zpracované postavy, vzájemné jiskření a tradiční chci tě/nechci tě/chci tě tanečky. Pečlivá pozornost je věnována rodinnému zázemí, sociálním poměrům a prostředí. Některé čtenáře může silně oslovit motivační složka románu, tedy chtít od života něco víc a jít si za tím. A hlavně se zde rozebírá obtížná problematika eutanazie. Má člověk právo zvolit si důstojný, pokojný a smířený odchod místo zdlouhavého trápení bez naděje na zlepšení?
Za mě tedy „pouze“ uznalých 75%, ale vím úplně přesně, komu zakoupením „Než jsem tě poznala“ uvedu slzné kanálky do maximálně zvýšeného provozu. Ségra, chystej kapesníčky!

HaninkaS
01.02.2021 5 z 5

Prijemna knizka, moc hezky, i kdyz smutny pribeh. Pro romatiky doporucuju :)

RHorse
01.02.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, takže mě nic nepřekvapilo, ale stejně jsem doufala, že to dopadne jinak ;-). Bravurně napsané, mám pár výkrad k překladu "boty na vysoké platformě" se v ČJ opravdu nepoužívá, ale jinak parádní. Strašně čtivé, přečteno za den, což u mě nebývá zvykem. A filmová adaptace se také velmi povedla. Vidím to, že si dám celou sérii. Parádní "oddychovka", i když vás emocionálně vyčerpá :-D, doporučuji.

VeruMalfoy
23.01.2021 5 z 5

Silný příběh. Možná proto, že chápu částečně to, o čem se v knížce píše, možná proto mě to tak vzalo. Příběh byl krásný a silný, velice silný. Posledních několik kapitol jsem probrečela. Chápu obě dvě strany. Willa i jeho okolí. Obdivuju sílu všech zúčastněných. Knížka se mi moc líbila i mě dost zasáhla.

Elapheg
20.01.2021 5 z 5

Tak tohle je knižní perla. Možná to nejlepší, co Jojo napsala. Příběh Louisi Clarkové a Willa Traynora se mi velmi citelně dostal po kůži. Jak Louisa, tak Will mi byli velmi sympatičtí. Kniha mě opravdu dojala. Je to nádherný romantický příběh, ale pozor, nečekejte červenou knihovnu. Naopak je to životní drama dnes a denně a příběh, který by se ve skutečnosti i mohl stát. Rozhodně pro mě bylo velmi poučné podívat se na život kvadruplegika. V knize zazní vážná témata a úmysly. Louisa je chudá dívka, která se k Willovi dostane přes úřad práce. Will je ze začátku silně mrzutý, ale postupně, čím jsou déle spolu, se navzájem silně ovlivňují a obohacují. Louisa se do Willa zamiluje a snaží se jeho život obohatit dnes a denně a hlavně změnit jeho pohled na život, na to, že je doživotně postižený člověk. Kniha se mi velmi líbila, dojala mě jako malokterá kniha, ale především velmi obohatila. Příběh je drama a já doufal, že se Louise podaří změnit jeden zásádní aspekt Willova života. Kniha ve mne vyvolala velmi silnou rezonanci, ještě větší než kniha Je to i můj život od Jodi Picoultové a to je co říci. Příběh Willa a Louisy se snad musí dotknout každého čtenáře, nejen ženy, ale každého, kdo má trochu empatii. Jedním slovem nádherná a obohacující kniha. Tuhle knihu opravdu doporučuji každému, zvláště těm, kteří mají dost pocit, že jejich život je přílíš těžký, možná zjistí, že jsou na tom lidé mnohem hůře, třeba kvadruplegici, a přesto jsou tak silní, že vidí ve svém životě hlavně pozitiva. Tak si říkám, co by tito postižení dokázali ve svém životě změnit, kdyby měli možnosti, jaké máme my. Děkuji paní autorko za skvělý román. :-)

capricorn__
13.01.2021 1 z 5

Čekám, že za tenhle komentář schytám bídu, ale mně se tahle knížka prostě nelíbila. Připadá mi, že pokud si autor vybere zpracovat příběh o někom, kdo trpí krutou nemocí, která ho přivádí o zdraví, a zároveň je tento člověk mladý a pokud by nebylo nemoci, žil by (snad) šťastný život, má o emoční stránku románu postaráno. Ze stejného důvodu nemám ani rád spoustu nových válečných knih. Vezmete si těžké téma, u kterého víte, že u něj budou čtenáři plakat, protože toto téma je opravdu těžké a kruté - jenže příběh není všechno. Já mám rád knížky s těmito tématy a respektuju lidi v běžném životě, kteří si podobnými věcmi musí procházet (nebo procházeli), jenže je pro mě těžké najít knihu, která se netváří jako nastavená "ždímárna emocí". Z této knížky to cítím až příliš. Pokud pominu příběh, hlavní postavy jsem stejně neměl rád a o nemoci jako takové jsem se skoro nic nedozvěděl. Příběh s potenciálem, který u mě ale silně narazil.

EvelinaLang
12.01.2021 5 z 5

Přestože nejsem až tolik na romantické knihy, tak tohle se mi moc líbilo a bavilo mě to. Čtivý styl autorky mě hned vtáhl, sympatická a vtipná hrdinka. Pro mě děj není až tak originální, ale má to své kouzlo a autorka to prostě umí podat (prodat). Na druhou stranu kniha není ani moc přeslazená, nějaké to moudro se tu tak najde. Jinak samozřejmě konec dodává tomuto příběhu na reálnosti a ač bych hrdinům přála šťastný konec, tak někdy to není možné. Dojemné, čtivé a ještě chvíli vám kniha zůstane v hlavě, i v srdci. Co se týče filmové adaptace, tak ta mě taky okouzlila.

Luvy
10.01.2021 5 z 5

Krasna kniha, lepsi nez film :)

Hakate
09.01.2021 5 z 5

Jelikož znám filmové zpracování, tak jsem se knize velmi dlouho vyhýbala, protože herecké výhony v tomto filmu jsou dokonalé a i když jsem film viděla již několikrát, pokaždé slzička ukápne.

Když jsem dávala dohromady seznam knih pro letošní výzvu, všimla jsem si, že tento příběh má pokračování i v dalších 2 knihách, to mě zlákalo natolik, že jsem tuto knihu zařadila do výzvy 21 a tak jsem se donutila překonat svůj strach z knižní předlohy.

Kniha mě opravdu nezklamala a byla jsem nadšená, že se filmové zpracování drží knižní předlohy a kniha mě rozbrečela snad ještě více než samotný film.

Velmi emoční a silný příběh, úžasný styl psaní formou vyprávění z pohledu hlavní hrdinky Louisi Clarkové, doprovázené pohledem ostatních členů Willových příbuzných.

Clarková i Will jsou dokonale ztvárněné postavy, které se Vám ihned vryjí do paměti.
Clarková je obyčejná, ale přesto neobyčejně energická dívka, Will je díky své nehodě a upoutáním na invalidní vozík, pesimistický, zničený, a rezignovaný a odpočítává den, kdy to bude moc vše ukončit.
Když Clarková nastoupí u Willa jako pečovatelka nastává krutý boj několika měsíců, kdy se snaží Willa přimět změnit své rozhodnutí a ukázat mu, že žít se dá i s takovýmto postižením, Clarková nás vtáhne do svého vyprávění o zrodu nového přátelství, lásky a také o tom, jak Vám jeden člověk může změnit a převrátit život.

Vše se podložené velmi vtipnými dialogy, mezi Lou a Willem,

Velmi se těším na další díl.