Čo bolo potom

Čo bolo potom https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280003/bmid_co-bolo-potom-kQc-280003.jpg 4 2887 2887

Ako by ste sa vyrovnali so skutočnosťou, keby ste stratili niekoho, koho veľmi milujete? Zmenil by sa váš pohľad na svet a prehodnotili by ste rebríček svojich životných hodnôt? V románe Jojo Moyesovej sa hlavná hrdinka Louise Clarková vydáva na podobnú cestu a hľadá odpovede na svoje otázky. Po intenzívnom šesťmesačnom vzťahu s paralyzovaným Willom Traynorom, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju pozemskú púť asistovanou samovraždou, sa prebíja životom bez neho. Sama má nepríjemnú nehodu, čo ju prinúti vrátiť sa domov k rodine. Akosi cíti, že sa opäť ocitla tam, kde sa všetko začalo. Telo sa jej pomaly uzdravuje, ale duša nie. Život po Willovej smrti znamená pre Lou učiť sa všeličo odznova, budovať na nových základoch. Ošetrovateľ Sam Fielding, pre ktorého sa kontakt so životom a smrťou stal povolaním, je azda jediný, kto ju môže pochopiť. A vtom sa z Willovej minulosti nečakane vynorí jeho 16-ročná nezvládnuteľná dcéra, o ktorej nikto nič nevedel. Lily prevráti Lou všetky plány, vnáša do jej života iba stres a ženie ju do úplne inej budúcnosti, ako si naplánovala... život je plný zvratov a prekvapení...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

After you , 2015

Šánka
21.01.2017 4 z 5

Přiznám se, že pokud bych knihu nedostala jako dárek od Ježíška....nečetla bych ji. Myslím, že příběh Lou a Willa byl uzavřený, byl tak jedinečný, silný, že se nedá na něj navázat a přebít ho dalším silným příběhem.
Jenže....ono to o tom vůbec není. Jojo M. se povedlo s velkým citem, lehkostí a bez zbytečného sentimentu navázat na to, co bylo potom a zachytit tak věrohodně Louisin vývoj, hledání sebe sama, její uzdravování. A my jsme spolu s ní mohli být smutní, brečet, mohli se radovat, mnohdy se i zasmát a posléze znovu začít žít. A ty nové postavy byly úžasně napsané !!!
Osobně si ale myslím, že být kniha jako úplně samostatný kousek, nezatížený minulostí ,,Než jsem tě poznala", její hodnocení by dopadlo o mnoho lépe.

betule3
20.01.2017 4 z 5

Kniha mě mile překvapila. První díl se mi moc líbil a tak jsem si musela přečíst i tuto knihu. Musím se přiznat, že ze začátku mě přišel děj takový nudný a docela jsem se v tom ztrácela. Ale asi v půlce knihy mě to neuvěřitelně chytlo a dočetla jsem téměř okamžitě. :)

Aileena
20.01.2017 4 z 5

První díl se mi přece jen líbil víc. Závěr mi přišel trochu rozvleklý. Přesto se knížka četla dobře a fanynkám Lou Clarkové mohu doporučit.

LilianaFalcon
20.01.2017 4 z 5

Trochu jsem se bála, ale nakonec to bylo krásné. Takhle nějak jsem si to představovala :-) v příběhu se navíc objevilo příjemné překvapení v podobě Lily, čímž celé to stavění se zpět na nohy bylo mnohem zajímavější. Nechybělo tam pár zvratů, romantika... Celkově hodně dobře napsaná knížka.
Hvězdičku jsem ubrala za jednu část, která je z úhlu pohledu Lily. Jakoby autorka nezvládla vše vysvětlit bez pár stránkového útěku do hlavy jiné postavy. Pokud by celou knihu ladila jako střídání, tak nic neříkám, ale takhle mi přišlo, že to narušilo plynulost příběhu.

kanitsuj
19.01.2017 4 z 5

Knížku jsem četla především proto, že jsem viděla film "Než jsem Tě poznala" a zajímal mne čistě ze zvědavosti další osud hlavní hrdinky. Jinak od autorky nic jiného načteno nemám. Příběh se mi četl pěkně, ale nemohu říct, že by mne nějak nadprůměrně oslovil a zanechal ve mně výraznější nezapomenutelnou stopu. Hlavní hrdinka mi nebyla tak sympatická jako ve filmu a dcera Willa už vůbec ne. Trochu navíc na mne působil kýčovitý závěr s vypouštěním balónků a vlastně i celá pointa mne spíše zklamala. Možná jsem očekávala jednoznačnější zakončení a celkově poetističtější přístup. Bylo to takové jako na houpačce - chvíli zábava, chvíli nervy, trochu překvapení, ale po celou dobu, jako by byl čtenář v jakémsi odstupu a hrdinové se mu dostatečně neotevřeli:-)

Punkies
18.01.2017

Nedokázala jsem se tím prokousat. Po 70ti stránkách jsem knihu vrátila, přijde mi to jako karikatura prvního dílu. Vůbec neměla takový ten nádech, kdy se dokážu do knihy začíst, furt jsem čekala, že se to zlomí, ale bohužel.

ElenaM
18.01.2017 5 z 5

JoJo Moyes je povedlo vytvořit další skvost a než ho začnete číst, musíte si uvědomit dvě věci:
1) Tahle kniha není o Willovi. Will zemřel. Tahle kniha je o Louise.
2) Autorka musela vytvořit zápletku pokračování. Co bylo po tom a to se jí povedlo bez ohledu na to, jaký stín to vrhá na Willa... Nikde v prvním díle nepsala, jaký byl před nehodou. Neodhalila, jaký charakter byl a člověku je tak nějak jasné, že taková věc jako je ta nehoda vás změní ať chcete nebo ne.

Teď k samotné knize... moc se mi líbila a nechápu, jak někdo píše, že byla mnohem slabší, mě přišla možná i o kousek lepší než první díl. Postavy se během příběhu mění a někam posouvají. Autorka začala tak, jak je přirozené - Lou je deprimovaná, smutná a hledá se, hledá nový začátek a snaží se nějak uchopit slib, který dala Willovi. Potom ale do její života vpadne Lily, která jí ho změní. Celá zápletka s Lily se mi moc líbila. Protože ukazuje, že na každém člověku je něco dobrého a něco špatného. Lily sama o sobě nebyla špatná, ale jen potkala ty špatné lidi. Postava Lily se mění asi nejvíc v průběhu celé knihy. A pak je tu Sam. I když je jeho postava kladná, sám to neměl jednoduché a taky se s tím pere. Myslím, že on a Lou se k sobě dokonale hodí.
Během knihy jsem prožívala spoustu emocí a asi jsem celé hodnocení měla sepisovat během čtení, protože toho bylo spoustu - smála jsem se - bavila mě rodina Lou a jejich rozepře ohledně feminismu její matky, bavily mě vztahy mezi Lily a její novou rodinou, které se přirozeně vyvíjeli jako v běžném života - nic není hned ideální. Lou pořád vzpomínala na Willa, takže tak trochu v knize byl a ukazuje to jediné... i když někdo odejde, je s námi pořád v našich myšlenkách. Lou a její práce na letišti - ona a šéf Richard, kterého nesnášela... a nakonec si k sobě díky upřímnosti našli cestu a zjistila, že je to taky jen člověk. Tak by to mělo být ne? No, možná si každý z nás v té knize najde to své, protože každý se někdy bojí udělat nový krok do neznáma. Někdy je těžké udělat nějaké rozhodnutí, tahle kniha je rozhodně v mnohém k zamyšlení. :-) Nemohu dát jinak než 5 hvězd, protože se mi kniha skutečně líbila a beru ji jako další zdařilé dílo (s dokonale vykreslenými postavami a vztahy) této autorky.

Vendula85
17.01.2017 2 z 5

Za mě velmi slabá kniha. Dle mého názoru,autorka využila popularity předešlého dílu a tato kniha pak sloužila spíše jako komerční tah. Bohužel

DasaN
17.01.2017 5 z 5

No od prvního dílu se Luisa dost změnila a tak nějak zahořkla a hlavně se stále nemůže vyrovnat s Willovou smrtí , ale nakonec se z toho vyklubal pěkný příběh o hledání nové cesty. Kniha se mi moc líbila, jen mi zpočátku dělalo problémy zvyknout si na novou Luisu.

SimírekGerchán
16.01.2017 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst. Myslela jsem, že se nevyrovná prvnímu, ale nakonec mě děj vtáhnul a knihu hodnotím stejně kladně jako první díl. Další moc povedený kousek od autorky.

jahody
16.01.2017 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře,hodnotím kladně.

Januletta
16.01.2017 4 z 5

Čekala jsem od téhle knihy hodně a nezklamala :) Hezky popsané pocity hlavní hrdinky, dobře se to četlo. Trochu mě rozčilovala Willova dcera, to, jak to s ní bylo všechno zdlouhavé. Ale celkově hodnotím kladně :-)

veronika0382
16.01.2017 4 z 5

Život po tobě je román o lásce, přátelství, znovunalezení sama sebe a svého štěstí. Krásně završí a uzavře první díl :-) ... Více v mojí recenzi zde :)

Michelinecka84
16.01.2017 5 z 5

Moc pěkné oddechové čtení. Knížku jsem přelouskla za necelé dva dny. První díl jsem nečetla ale viděla jako film a tak knížka příjemně navazuje. Řekla bych, že je mnohem zajímavější než první díl.

adelaska
15.01.2017 5 z 5

Jako pokračování to nebylo špatné, je zbytečné mluvit o tom, zda to bylo čtivé nebo ne, to je přeci jasné. Líbilo se mi to, nemůžu říct, že ne, ale je to spíše taková oddychovka. Jen mi přišel z počátku divný nápad s Lily, ale potom jsem si na ni zvykla.

Kaci90
15.01.2017 3 z 5

Nemůžu se zbavit pocitu zklamání, ale můžu si za něj pravděpodobně sama svým přehnaným očekáváním. Pro mě byla předchozí kniha zakončena, žádné pokračování bych nepotřebovala, nicméně jsem taková, že když už pokračování existuje, musím ho mít a číst. Kdybych tak nemilovala Než jsem tě poznala, asi by se mi kniha líbila. Takhle jsem zkrátka musela srovnávat pocity, které ve mně obě knihy probouzely, a tato mě nechala chladnou. Bohužel.

Terka18
15.01.2017 4 z 5

Knihu jsem si vzala na čtení jen proto, že jsem četla první díl, tak jsem byla zvědavá jak bude vypadat pokračování. Ani jsem pokračování nepotřebovala a pro mě první díl byl zakončen. Kniha se mi líbila, měla spád. Občas bych některé pasáže vynechala, ale celkově se mi kniha líbila, konec trošku uspěchaný a řekla bych, že vlastně kniha má opět otevřený konec, zase by se dalo pokračovat..

vyska
15.01.2017 5 z 5

Napsat pokračování knihy, která skončila, je vždycky risk. V tomto případě, ten risk vyšel.
Prvně jsem četla knihu několik dní, jen z obavy, že skončí. (Čtenář ví co myslím)
Nebylo tomu jinak a taky ukápla slza, několikrát. Ani by mě nemrzelo, kdy by byl další díl a vědět, že Lou stále existuje.
Knihy od Jojo mají život, který čtenář v danou chvíli žije a naplno prožívá.
Děkuji Ježíškům za krásný dárek!

lud9
13.01.2017 5 z 5

I druhý díl se mi moc líbil, ke konci jsem pustila i slzičky, zažila úzkost...... Mezi prvním a druhým díle jsem si týdenní pauzu.

Pettinka
12.01.2017 5 z 5

Čtu si hodnocení ostatních a říkám si, že v tom nejsem sama. Ne že by se mi knížka nelíbila, Jojo mám fakt ráda a vyhovuje mi její styl. Ale asi jsem čekala víc? Možná. Knížku jsem se snažila číst co nejrychleji, abych jí měla dotčenou, ale z toho důvodu, abych mohla sáhnout po něčem jiným (nejsem ten typ, co knížku odloží a ruku na srdce, trošku mě zajímalo jak to dopadne). Určitě má Jojo lepší knížky než je Než jsem tě poznala a Život po tobě. Taková knížka Dívka již si tu zanechal nebo Poslední dopis od tvé lásky se mi líbila daleko víc. Do poslední chvíle netušíte, stane se nečekanej zvrat, mrazení v zádech.. ale to se teď nedostavilo. Jako jo, knížka pěkná, ale průměrná, rozhodně si jí nebudu půjčovat znovu.
5 hvězdiček dávám jen kvůli Jojo a že vím, že to umí!