Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83030/bmid_neviditelny-sU4-83030.jpg 5 771 158

Neviditelný je psychologické drama o jedné rodině s mentální chorobou, ve které žije i strýček, který si o sobě myslí, že je neviditelný, a do které se chce přiženit Petr Švajcar, jež nakonec zjišťuje, jako moc je tato choroba dědičná.

jiri77
16.03.2019 5 z 5

Velmi dobrý psychologický román se skvělou psychologií postav. Atmosféra příběhu je prostě úžasná.

lenkaabooks
07.03.2019 4 z 5

Při projíždění televizních kanálů nás jako blesk zastavil film z roku 1988 Prokletí domu Hajnů. Výkon Petra Čepka v roli Cyrila, ale i dalších rolí - Soni, Švajcara byl úžasný. Ten film mě tak zasáhl, že jsem zapátrala po knižní předloze a začetla se. Zpočátku ztuha, přece jen je to už starší dílko. Kniha se mi líbila, postavy byly mistrně zpracovány, ale přiznám - film ve mně zanechal lepší dojem.

morienhithwen
04.03.2019 5 z 5

Pane bože, tomu říkám kniha!

mamadli1922
03.03.2019 5 z 5

Jedna z knih, kterou by si každý milovník české prózy měl přečíst. Drsná, hořká, místy až tragikomická. Sketa a záporák všech záporáků Petr Švajcar jako vypravěč je geniální tah.

LucieT.
08.02.2019 5 z 5

Geniální. Hutná, místy až děsivá atmosféra, velice působivý psychologický román, z kterého doslova až mrazí. Doporučuji!

palka452
19.01.2019 5 z 5

Slyšela jsem jako audioknihu a nejlepší je začátek a konec mezitím je to dost smutné

spdb
12.01.2019 5 z 5

Je to silne. Mnoho rovin lidkych povah. Skvele davkovano napeti.

kuruteku
03.01.2019 5 z 5

Knihu jsem si přečetl před pár lety, teď si poslechl její rozhlasovou dramatizaci, ještě mi zbývá audiokniha a film Prokletí rodu Hajnů. Stejně jako u Petrolejových lamp se Havlíček soustředí na psychologii postav a daří se mu to skvěle. Dnešním pohledem se sice divíme, proč postavy nejsou schopny uniknout svému osudu, ale v menším se nám děje to samé.

Malýmedvěd
03.01.2019 5 z 5

Výborná kniha, vyslovený čtenářský zážitek. Smutný až šílený příběh, rozhodně však silný. Propracované postavy, které mají vývoj. S vypravěčem jsem ze začátku sympatizoval, postupně se však vzdaloval a vzdaloval, až se z něj stal vysloveně záporák. Přesto všechno, ho člověk chápe i když s ním nesouhlasí. Styl psaní je trochu „pro pamětníky“, se všemi těmi souvětími, netradičními obraty, slovesy zakončenými na „-ti“ nemusí každému padnout, já jsem si lebedil. Kniha mne naprosto pohltila, vtáhla a nepustila. Pořád mne to nutilo myslet na to, jaké to asi je, žít pod jednou střechou s osobou postiženou duševní nemocí. Musí to být doslova peklo. V tomto příběhu to vedlo od lásky, přes nezájem a zhnusení až k nenávisti. Je dobře ukázáno, že tu není jednoho viníka, jedné záporné osoby, která by za všechno mohla, není tu jedna věc, nebo jedna nemoc, které by za to všechno nesly vinu. Není tu ani jedno špatné rozhodnutí, které by to všechno způsobilo. Je to ďábelská kombinace všeho, která zničí člověka, rodinu, podnik, ale zasáhne a poznamená široký okruh, včetně čtenáře. Doporučuji, ale i varuji, možná budete po přečtení ustrnulí, nebo v depresi.

zdennyrakky
23.12.2018 5 z 5

Nečtu, poslouchám jako rozhlasovou inscenaci. Neuvěřitelné!!!!!!!!!

Burák
15.12.2018 4 z 5

Neviditelný byl můj velký rest z období středoškolských studií. Už tenkrát mě zaujalo, jak o téhle knížce vyprávěla má skvělá učitelka literatury a bylo jasný, že si dřív nebo později tuhle literární záležitost nenechám ujít.

Líbilo se mi to hodně - námět, charaktery jednotlivých postav, uvěřitelnost příběhu i vygradování závěru. Byť je příběh nadčasový, je pravda, že než se "začalo něco dít", člověk byl bezmála ve třetině knihy.

Vnitřní monology a psychologické rozbory hlavního hrdiny jsou hodně hodně zdlouhavé. V meziválečném období kdy kniha vyšla, i několik desítek let potom, to byl jistě převratný způsob vypravování příběhu. Ale dnešního čtenáře zmlsaného knihami kdy už první kapitola musí být extra zajímavá, jinak ji vymění za jinou, pravděpodobně tohle chození kolem horké kaše může otrávit tak, že to vzdá. A to by byla veliká škoda. Protože je to fakt dobrý a stojí za to se tím prolouskat.

AyaEssa
06.12.2018 2 z 5

Ocenuji vybornou praci s jazykem, ale kniha jako takova me naprosto neoslovila. Dej se tahne jak turecky med, postavy jedna vedle druhe nesympaticke, celkovy dojem maximalne depresivni, ovsem rozhodne ne hororovy.

mysacek11
27.11.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.... Dlouho po přečtení jsem na ni musela myslet.

Baiba
25.11.2018 5 z 5

Jasná pětka. Hodnotím audio, které skvěle načetl Jiří Schwarz a kterému se podařilo přesně vystihnout veškerou tíseň, zmar a tragiku hraničící až s šílenou groteskou. Jeden z nejlepších českých románů vůbec. Havlíček byl génius.

p0stm0derna
26.10.2018 5 z 5

Od samého začátku sveřepý, sebevědomý, temný a dusný román. Chtěl bych napsat do samého konce, ale těsně před koncem se vyčerpaný autor nezmohl na škrt, gesto, nebo řez - spíš za stálého mumlání upadl do mdlob. Hlavní hrdina není příliš příjemný, ale nutně s ním sympatizuji vzhledem k ostatním figurám. Ostatní figury jsou mi ale popsány jeho očima - takže se mohu domnívat, že jsou mi předkládány už zkreslené, osekané a poplivané.

marvarid
12.09.2018 5 z 5

Vyprávění hlavního hrdiny je vedeno v ich formě. Je nesmírně tvrdé a nemilosrdně glosuje každou slabost, zbabělost, úhybný manévr a hloupost lidí, na které narazí. Zpočátku se mi až hnusil. Postupně jsem ho ale musela vzít na milost. Nikdy nedostal nic zadarmo, vždycky se o sebe musel postarat sám a tak se naučil nahlížet lidi a vztahy mezi nimi bez příkras – tak aby se uměl přesně zorientovat a přežil. Ale ani obrovská vůle k dosažení vlastního cíle (tím je klidný rodinný život v dostatku) ho nakonec neuchrání od pádu. Přes veškerou jeho ostražitost ho život (nebo Bůh - pozorovatel, kterého vyzval na souboj ?) tvrdě semele a vyplivne duševně rozloženého. Nejvíce pesimisticky nepůsobí soupis jeho ztrát (ty jsou obrovské) ale fakt, že na konci už dál bojovat nechce, není proč. Zvláštní, až nepříjemně klaustrofobický pocit jsem měla z druhé části románu (kdy se Švajcar nastěhuje do Hajnovy vily). Celé drama se až do samého konce se odehrává na půdorysu tohoto domu a jeho zahrady. Není úniku. Pro čtenáře a ani pro hlavní hrdiny.

gladya
29.08.2018 4 z 5

Skvělá knížka, ukázkový dokonalý psychologický román.

Jen mě napadlo, proč Petr a Soňa neudělali to nejjednodušší co mohli, alespoň na nějakou dobu se neodstěhovali? Pravděpodobně se na příběh z meziválečné doby koukám příliš dnešníma očima, zřejmě by to nebylo tak jednoduché a hlavně společensky akceptovatelné. I jiné postavy se občas chovají ne úplně "logicky", ale vždyť vlastně právě o tom tahle knížka je.

Micha-Él
19.08.2018 5 z 5

Neviditelného jsem četla v rámci povinné četby a přiznám se, že jsem z něj měla trochu strach. Po přečtení musím říct jen - "wow!" Jedná se o geniální, dokonale promyšlené a propracované psychologické dílo! Nikdo a nic zde není černobílé. Zaujalo mě, že vypravěč je spíše negativní postava, i když taky záleží na úhlu pohledu, protože ve většině knížek je vypravěč kladný, nebo jde o er-formu. Kniha mě úplně rozsekala - ty syrové popisy Soniných stavů, myšlenek Petra i samotného Neviditelného a všechny ostatní věci... Může se zdát, že v románu je opravdu hodně tragédií, ale Havlíček všechno vylíčil tak, že jsem děj vnímala jako skutečnou událost. Jak už jsem zmiňovala, ani jedna postava není dobrá, nebo špatná, každá je zkrátka reálná s různými zápory i klady :) Postava Petra Švajcara mě zaujala tím, že ačkoliv se zpočátku zdá, že jde vyloženě o padoucha, pozdější okolnosti a Petrovy pohnutky mě donutily přemýšlet a přehodnocovat, stejně tak i u Soni. Jedním dechem, Neviditelný je mistrný psychologický román, jehož čtení nikoho nenechá chladným! :)

rybizka
14.08.2018 5 z 5

Kniha předčila má očekávání. Petr Švajcar mě svým cynickým vyprávěním vtáhl do příběhu jedné komplikované rodiny. Nic není jednoznačné, neviditelný se objevuje v různých podobách, skvěle vykreslené postavy i situace, úžasné vnitřní monology. Jednoduše výborný psychologický román, který si v budoucnu žádá opětovného čtení.

jaryn
13.07.2018 4 z 5

Kniha bezesporu strhující, ale pro mě by mohla být klidně kratší (přinejmenším o poslední dvě kapitoly).