Neuromancer

Neuromancer https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11288/bmid_neuromancer-bic-11288.jpeg 4 531 95

Sprawl série

Sprawl, kniha 1. Román desetiletí, oceněn Nebulou a Hugem. Dnes již kultovní kniha příznivců kyberpunku. Jedinečná možnost seznámit se se stěžejním dílem kyberpunku v perfektní podobě, kdy můžete vychutnat brilantnost a bohatost Gibsonova jazyka. Ústřední postavou románu je Case, computerový zloděj, který vstupuje do celosvětové sítě počítačů a manipuluje s uloženými daty. Příběh sleduje snahu dvou mocných programů umělé inteligence o nelegální spojení do jednoho celku, schopného rozluštit poselství mimozemské civilizace. Mistrovských děl science fiction je hodně, ale Neuromancer je jen jeden.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Neuromancer , 1984

boekwurm
16.01.2016 5 z 5

Toto je kniha z roku 1984, a na to se nesmí zapomínat! Naprosto nadčasová záležitost. Možná půjdu proti proudu posledních komentů, ale já z ní byl nadšený a pravděpodobně si ji dám někdy ještě jednou! Mě se líbilo, že vše nebylo podrobně vysvětlováno a čtenář mohl také zapojit vlastní představivost. Navíc Neffův překlad považuji za zdařilý, skvěle se popasoval s hláškami. Pro mě jedna z nejlepších knih posledních měsíců.

jiri.one
03.01.2016 1 z 5

Knihu jsem nedočetl do konce, nedalo se to. Tak zmateně napsanou knihu jsem snad ještě nezažil. Mnohdy mi dělalo strašné problémy zjistit, co se v popisované situaci vůbec děje a se spoustou slov mi neporadil ani google. Nechápu, že se tato kniha stala takovou legendou.

Rawen616
25.12.2015 3 z 5

Bylo to jako číst náhodně generovaný shluk vět. Vůbec nevím o čem to bylo, kdo dělal co a proč. Tři hvězdičky jen za to, že to obsahuje snad všechny rekvizity kyberpunku od implantátů,neonových megaměst,matrixu až po origami jeřába.

PS: Přečetl jsem kousek v angličtině a dávalo mi to daleko větší smysl. Na vině tak bude nejspíš překlad. Celou dobu jsem totiž měl pocit, že by se mi to, jakožto velkému fandovi Deus ex, Ghost in the shell nebo Blade runnera mělo líbit, ale ten styl textu mi to zkrátka neumožnil.

radim2087
01.08.2015 3 z 5

Jedna z nejtěžších knih co jsem kdy četl. Hemingwayovský jazyk, krátké věty, stručné, mnoho místa pro imaginaci. V knize jsem postrádal více vysvětlujícího textu. Některé pojmy zde jsou vysvětlen jednou větou a než přijdete na to, že jsou důležité ztratíte pár zajímavých pasáží. Čtení knihy je někdy, jako vnořit do drogového stavu, některé pasáže jej opravdu věrně popisují. Neuromancer není rozhodně žádný mainstream, takže nesedne každému.Napsat tohle v roce /84, klobouk dolů.

V životě se mi nestalo abych si po přečtených kapitolách musel zopakovat děj s anglickým článkem s dějem na Wiki.

Jelikož již za sebou nějaké to sci-fi mám, byl jsem velmi zvědav na onu "bibli" cyberpunku. Atmosférou nezklamala, ale knihu bych doporučil asi pokročilejším čtenářům sci-fi.
Zvláště doporučuji fanouškům Deus-ex.

Dinosaur
01.07.2015 3 z 5

(5?/10) Neuromancer má u mě jedno knižní prvenství - je to první kniha, u které jsem si připadal, jako kdybych zaexperimentoval s nějakými drogami a poté, co jejich účinek vyprchal se snažil přijít na to, jak se s tím netradičním zážitkem vlastně vyrovnat.

Gibsonův svět je úžasný a patří mu můj obdiv za to, že něco takového dokázal stvořit už v roce 1984, ale zároveň mi jeho styl vyprávění přijde chvílemi jaksi zvláštní a zmatený... jako kdybych si vzal nějakou nelegální omamnou látku. Nebo si jí možná vzal při psaní sám autor? (I když díky zdejším komentářům mě napadá, jestli to alespoň z části není i dílo Neffova překladu - pokud bych se někdy dostal k tomu novému, asi bych si to přečetl ještě jednou.)

Díky tomu jsou i mé dojmy stejně zmatené a nedokážu přesně říct, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Z toho vychází i mé hodnocení (i když by bylo možná lepší ho tentokrát vynechat), kde ty tři hvězdičky neznamenají průměrnost či nezajímavost, ale jakési smíšené pocity a nejistotu, co přesně si o tomto díle myslet. (7. 8. 2013)

Mortiis
29.05.2015 4 z 5

Obsah prekonáva formu. Čo k tomu viac dodať. Neuromancer je priekopnícke dielo cyberpunku, ale nie každému sadne.
A odporúčam Neffov preklad.

Lazy
23.05.2015 4 z 5

Těžká to kniha na čtení a pro mne po delší době nějaká kniha. Takže záhul dámy a pánové. Tuto knihu si budu muset přečíst ještě jedni a to minimálně. Teď jsem měl v rukou překlad od Neffa a ještě s vyrvanou stránkou. Ale to co jsem z toho pobral se mi kurevsky líbilo.

Daya
04.05.2015 4 z 5

Jo, taky si myslím, že je to bible. Ale hlavně proto, že po přečtení tak trochu tápu, jestli jsem si její poslání přebral stejně jako všechny ostatní ovečky z jeho stáda. Sakra. Bylo geniální nebo ne? Beztak.

Ale vůbec se nedivím všem těm nevěřícím Tomášům tady, je to čtení těžké, ztratit se v tom sprawlu textu fakt nedá moc velkou námahu a občas se mi stávalo, že jsem vážně neměl tušení, o čem to sakra melou. Všechny ty neonové ulice, hrozny Zionu a falešná nebe byly vykresleny dokonale, však vystavět si k postavám sympatie a antipatie je tu krapet obtížné. Ale i tak jsem si dokázal najít pár do řádků vetkaných minilásek. Žel, hlavní hrdina to nebyl, i když se na počátku zdálo, že toho budeme mít hodně společného. Přesto jsem se prokousal na samotný konec téhle nadčasové šílenosti, stránku po stránce, abych zjistil, že jsem nic nezjistil. A přesto vše.

Více se nebudu vykecávat, tahle kniha je opravdu vším tím, co se tady v hodnoceních mihlo. Ale hlavně je výzvou. Tak ji zkuste. Schválně, jestli uvěříte?

Serja
11.04.2015 3 z 5

Tato chaotická bible cyberpunku pro mě byla velkým zklamáním.

Oophaga
10.04.2015 4 z 5

I když jsem četla nový Rauvolfův překlad, stejně na mě působil místy těžkopádně, občas kostrbatě a někdy archaicky. Samozřejmě se jedná o 20 let starou knihu, ale neměla jsem tak docela pocit, že by to byla Gibsonova chyba. Četba ve mě budila spíš chuť nahlédnout do originálu, než touhu pokračovat dál v češtině. Postavy evidentně hovoří poměrně svérázným jazykem, ale snaha o přílišnou kreativitu při jeho převádění vyvolává spíš pocit, že lidé takhle nemluví (a nemluvili a mluvit nebudou, ani ve fantastickém světě). Pro zajímavost srovnání úryvků u uživatele Hellboy. Vzhledem k tomu, že z toho nevychází nijak zvlášť dobře ani Neffova verze (a doufat, že se v dohledné době objeví třetí varianta, je zřejmě marné), asi nelze než doporučit četbu v angličtině.

józi.odkudkam
25.01.2015 5 z 5

Úhelný kámen cyberpunku a i když mám Sterlinga taky rád, Gibsonův Neuromancer pořád zůstane mým nej. Má plno skvěle zakomponovaných nápadů, vše zaštíťuje velmi osobitý, vybroušený sloh, kdy do vás syrová, znečištěná, čínsko hackerská žíravina budoucnosti přímo leptá své spoje, a o pointě ani nemluvím - jen si počkejte, Kdo (asi už opravdu Kdo) za vším stojí! Četba žádající si plnou čtenářovu pozornost, rozhodně za ni ale budete odměněni. Čistých 5 *****

flippercz
08.11.2014 2 z 5

Pro mne je toto zatím jediná kniha kterou jsem nedočetl. Tak chaotické rozhovory a děj že jsem byl v půlce knihy uplne ztracen a nevěděl o čem to vlastně je. Ještě jí někdy v budoucnu dám šanci, někdy...

eviku19
25.10.2014 5 z 5

Tak jednoznačne z tejto knižky som mala literárny kyberpunkovy orgazmus niekoľkokrát za sebou :D neviem ci je aj film podla toho,ale ak hej tak si ho predstavujem tak geniálny a psycho ako je ghost in the shell;-)

linaroth
23.09.2014 5 z 5

Hutný narkotický text, který napůl táhne autor, druhou půli domýšlí sám čtenář.
Chaotický skokový střih a forma, vyžadující 100% účast při čtení.

Rozhodně mám v plánu číst znova, tentokrát ale v originále.
Jakkoli může být Neffův překlad vhodný, ne vše lze adekvátně přeložit,
takže jsem nakonec spoustu věcí v hlavě překládal zpět do angličtiny, abych lépe rozuměl.

Pokud nejste čtenář otevřený narativnímu experimentu a je vám blízký prostý lineární děj,
raději se do čtení Neuromancera ani nepouštějte. Zbytečně ztratíte čas.

Pawlisman
09.09.2014

Myslím, že geniálně napsaná kniha, avšak nějak jsem se ztratil a vzdal. Měl jsem v počátku prodlevy ve čtení a popisy, rozhovory a vše kolem je tak složité, že číst tuto knihu chce péči a vyhrazenou pozornost a čas. Věřím, že jedno ze stěžejních děl tohoto literárního druhu.

pobijecmuch
07.07.2014 5 z 5

Těžký cyberpunk, kterému ne každý podlehne. Teda, čtení jen pro fajnšmekry tohoto žánru.

Vironey
24.06.2014 3 z 5

No nevím, kniha má možná pro kyberpunkovou subkulturu kultovní status, nicméně z literárního hlediska je to dost děs. Myšlenky obsahuje nicméně velmi zajímavé, kvůli jejich obsahu stojí za to se tou příšernou formou prokousat. Gibsonův slang ani chaotický popis situací mi nepřišel ani nijak převratný ani kůl, jen tak rozpačitě pozérský...

Ikkju
26.02.2014 4 z 5

Sice mi chvíli trvalo, než mi tyhle dermy zabraly, ale už si na nich frčím docela solidně, čtení u zakouřeného sporáku prokládám skládáním starého zaledovaného kompu a kóděním UI počítačového hejna jednajícího pouze na základě chování alfa samce :o

HAL
29.11.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších a nejdůležitějších knih jaké kdy kdo napsal. Cyberpunk is now!

tanuki
16.10.2013 2 z 5

Prokousat se touto knihou bylo nadmíru obtížné. Občas mi to celé nedávalo ani zbla smyslu (spousta sci-fi termínů, které jsem nikdy neslyšel, přílišná zkratkovitost psaní, situace jen hrubě načrtnuté, které moje představivost nedokázala zpracovat) a jen jsem nevěřícně kroutil hlavou a sténal: "Co to k čertu má znamenat?" Povedlo se mi sice pochopit, o co přibližně autorovi asi šlo, ale tenhle způsob psaní je přitažlivý zřejmě jen pro poučeného a nadšeného čtenáře. A tím já nejsem. :-)