Není římského lidu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Není římského lidu vypráví o věčném boji mezi mocí a bezmocí, láskou a nenávistí, dobrem a zlem. Na jedné misce vah císař - zhýralý, rozmařilý a sobecký matkovrah Nero, na druhé básník - citlivý, velkorysý, obětavý soudce krásy - Petronius. A mezi nimi ženy - ctižádostivá a cynická Poppaea Sabina, nevinná a nedůvěřivá Nealcé. A všude kolem Řím plný krutosti, ohně a nátku prvních křesťanů. Příběh, který se čte jedním dechem od začátku až do konce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374334/neni-rimskeho-lidu-twI-374334.jpg 4.6571
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (67)

Kniha Není římského lidu

Přidat komentář
Messilina
22. dubna

Český Quo vadis. Osobně doporučuji přečíst oboje, ne kvůli srovnání, ale pro úhel pohledu. Paní Loukotková dokázala opět velmi dobře vylíčit starověký Řím.

Jido
09. února

Krásná kniha, barvitě a poeticky vypráví příběh z doby starověkého Říma a tak hezky se čte... Další z knih, ke které se moc ráda vrátím.

intelektuálka
23.09.2018

Další perla v mé knihovně - vrátila jsem se k ní po 30 letech...

Titus Gaius Petronius - postava muže kultivovaného, básníka, filozofa a estéta -
v kontrastu proti postavě Nera ztělesňující mravní úpadek starého Říma...

Intriky, násilí, vraždění - pro získání moci a slávy...

Velmi pěkně podané dětství Petronia - autorka užívá poetický jazyk.

Myslím, že ani nemusím doporučit - dílo tu má spoustu příznivců.

MOu598
17.08.2018

Zajímavá doba - úpadek Říma. Příběhy několika postav.
Skoro každá kapitola je uvedena zajímavým citátem z díla Petronia - arbitra elegance.
Čtivé, zajímavé, hezké.
Citáty:
"CARPE DIEM. Využij plně každičkého dne. HORA RUIT. Čas se řítí nezadržitelně a zběsile vpřed...AUDACEM FORTUNA INVAT. Odvážnému štěstí přeje."

Paulus.1987
12.07.2018

Není římského lidu je první knihou od paní Loukotkové, kterou jsem četl. Ze začátku jsem k ní byl poněkud skeptický - měla celkem pomalý rozjezd, poetické/snové pasáže mě příliš nebavily a spíše jsem je pouze přelétával očima. Začal jsem se obávat toho, že celá kniha bude takto nudná a pro mě bude problém ji vůbec dočíst. Naštěstí jsem mýlil. Děj nabral spád a román byl velmi čtivý až do konce.

Hlavními postavami jsou básník a soudce krásy Petronius Arbiter a jeho protipól císař Nero. Během Neronovy krvavé cesty k moci až k naplnění svého osudu se zde seznamujeme s osudy dalších postav - císaře Claudia, Neronovy matky Agrippiny, manželek Octavie a Poppey, vychovatele Senecy a dalších. Současně s nimi román zachycuje i požár Říma či Pisonovo spiknutí proti Neronovi. Rovněž mě zaujala zmínka o Petroniovu Satyrikonu a s ním související hostině u Trimalchiona.

Byl jsem překvapený, když jsem se v doslovu dočetl, že se jedná o autorčinu prvotinu. Z hlediska historie toho kniha obsahuje opravdu hodně a podle mého názoru dokáže zábavnou formou nahradit dvě hodiny dějepisu. Já jsem si nakonec román užil, bylo to inteligentní a přínosné čtení. Kdyby to šlo, dal bych 4,5 hvězdičky a to jen proto, že Quo vadis se mi kdysi líbilo o chlup více.

Dela111
02.07.2018

Ach, ten vášnivý starověký Řím plný intrik, násilí a vražd! Román vypráví o věčném boji mezi mocí a bezmocí, láskou a nenávistí, dobrem a zlem. Na jedné straně císař - zhýralý a sobecký matkovrah Nero, na druhé básník - velkorysý a obětavý soudce krásy Petronius. A všude kolem Řím plný krutosti a ohně, když jej nechá císař vypálit...
Já osobně na románu nejvíce oceňuji nádherný, bohatý až poetický jazyk, jakým ho autorka napsala.

Nomia
23.02.2018

Historické romány od Loukotkové se čtou jedna báseň. Vždy je schopná vytvořit velmi sympatické a zajímavé charaktery a i záporné dokáže popsat neskutečně poutavě.
Rozhodně se nejedná u brutální naturalistický styl románu, v podstatě ani příliš originální, spíš má blíže k pohádkovému vyprávění a trochu k romanci, ale i tak je to výborná kniha a dokonalá řemeslná práce.
Nero i Petronius jsou jednoduše neskutečně charismatické a zajímavé postavy, které absolutně vtáhnou do příběhu. Když k tomu připočteme krásnou atmosféru pompézního Říma na počátku letopočtu, tak není o čem váhat, doporučuji.

AlenaF
19.01.2018

Mám ráda paní Loukotkovou. Knihu jsem četla snad jako školačka. Po hodně letech jsem ji otevřela znovu a nemohla jsem se odtrhnout. Velmi čtivé, doporučuji.