Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/bmid_nemci-EMX-139642.png 4 1526 362

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.... celý text

ANDY28
23.05.2020 5 z 5

Bavilo mě to moc

Beruska18
15.05.2020 4 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Příběh o životě mladé německé učitelky v Sudetech a poválečném Československu a důsledky jejího života na další generaci.

ZuzaP
11.05.2020

Uf!
Je to o válce a přesto vlastně zas tolik není. Nebo jsem jen moc zvyklá na válečný romány odehrávající se na frontě nebo v koncentráku. Tenhle ale začíná rokem 2002, kdy hlavní hrdince umírá otec Konrad. Otázkou ale je, jestli na pohřeb pozvat i Němce. Tedy neznámé příbuzné z Německa. Konradova matka totiž těsně po válce odešla do Německa, kde si pořídila rodinu, zatímco měsíčního Konrada nechala v Praze. Pro Konrada tak - poté, co se toto dozvěděl - vždy byla jen sviní. Pro hlavní hrdinku to byla korespondenční babička Rissmanová, od které jen z Německa chodily balíčky sladkostí, ale kterou nikdo nikdy neviděl. Proto teď chce o babičce Rissmanové zjistit víc - co prožila a co ji přinutilo opustit nemluvně v cizí zemi?

(Nemějte to rozečtený dva týdny jako já, protože se v knížce objevuje poměrně dost postav - některé jsou důležité půlku knihy a jiné třeba jen dva odstavce a já si tak dva týdny po rozečtení někdy nebyla jistá, jestli jsme se s někým v příběhu už potkali, nebo jestli je to postava dvouodstavcová.)

evilunicorn
20.04.2020 5 z 5

Kniha má podtitul geografie ztráty..Já bych řekl,že přesnější by bylo genealogie ztráty.Po přečtení knihy ve mně zůstal neurčitý pocit smutku a snad poprvé jsem nevěděl,mám-li hlavní hrdinku soudit, či být k její postavě shovívavý.Výborně vystavěný příběh se spoustou,až na kost odhalených,charakterů. Jen jsem překvapený,že kniha není tolik známá, i přes literární ceny a kladná hodnocení.Doporučuji..kolik z nás asi má takové nezmapované kořeny??

czerwa
29.03.2020 4 z 5

Nevím přesně proč, ale ten rámující příběh a jednání postav v něm mě poněkud rozčilovaly. Samo vypravování o německé učitelce v protektorátní škole mě však natolik vtáhlo, že jsem na úvod zcela zapomněla. Mikropříběhy německých obyvatel mísící se s hlavním vypravováním se mi chvílemi pletly, ale dohromady tvořily zajímavý obraz života těch, o nichž se v souvislosti s daným období tak často nedozvídáme.
Důležitým sdělením knihy dle mého názoru je, že to, co můžeme vidět ze své perspektivy, je vždy jen malou částí celého příběhu.

veverka@ořech
29.03.2020 5 z 5

Velmi zajímavě zpracované téma česko-německých vztahů. Hodnotím kladně: čtivost knihy a nápad, včetně jeho zpracování.

Hela74
09.03.2020 4 z 5

Moc hezká knížka,skvělý příběh, vyrovnat se s pravdou, která je nalezena. Akorát mně trochu vadilo to přeskakování v ději. Jinak se těším na novou knížku od spisovatelky.

Freiherr
28.02.2020 5 z 5

Hlavní předností tohoto díla je především velká čtivost - od knihy je těžké se odtrhnout. Kvituji i dobré charakteristiky jednotlivých postav - působí velmi realisticky. Autorka do příběhu důmyslně zasadila i kratší zprávy o světovém dění té doby, které výborně dokreslují situaci. Je zajímavé sledovat, že tak významná dějinná událost jakou byla druhá světová válka se obyčejných Němců, a konec konců i Čechů v Protektorátu, několik let příliš nedotýkala. S válečnými událostmi byli konfrontováni až na jaře 1945, kdy se přes naše území přehnala fronta.

VerStetinova
25.01.2020

Brilantní román o hledání kořenů a vyrovnávání se s vlastní rodinou (někdy je to fakt těžký, co?).
A hlavně o vyrovnávání se s vlastní pravdou...

Jana1699
20.01.2020 5 z 5

Tato kniha mě opravdu dostala, přečteno za jeden den, to se mi dlouho nestalo, aby mě kniha takto pohltila. Jsem neskutečně ráda, že na mě kniha vykoukla a knihu jsem objednala. Více takových knih, toto byl skvělý příběh, napsáno opravdu výtečně.

Verumila12
09.01.2020 5 z 5

Velmi propracovaný příběh o životě, lásce a těžké době. Nic není černobílé a my můžeme být rádi za dobu, ve které žijeme...

Tvefisto
06.01.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Stylem psaní mi kniha připomínala Slepou mapu. Mam ráda vypravěče.

Kopretina_aku
04.01.2020 5 z 5

Pro mne první setkání s autorkou a velmi milé překvapení. Děj plynul bez zbytečného a zdlouhavého chození kolem horké kaše. Stručné kapitoly, kde jsem se občas ztrácela v čase a postavách, ale přímost a až syrovost vyprávění mě tak vytáhla do děje, že se stránky otáčely velmi rychle.

MarceD.
03.01.2020 4 z 5

Dost zajímavá knížka, která nabídla trochu netradiční náhled do problematiky odsunu Němců pro druhé světové válce. Chytlavě podané příběhy ze života německé rodiny. Jen mě trochu zklamal konec.

danielavachova
23.12.2019 5 z 5

Dost dobrá kniha,zajímavé téma,autorka nám umožnila pohled na vnímání války ze strany obyčejných Němců,skvěle popsané vyzrávání Kláry. Mě osobně se kniha četla velmi lehce a plynule,nutilo mě to číst a číst,co bude dál. Občas to bylo trochu drsné a syrové,ale myslím,že pro knihu to bylo přínosné. Kniha mě úplně dostala tak jako Vyhnání Gerty Schnirch,do doby než jsem přečetla tyto knihy jsem vůbec nepřemýšlela a ani snad nevěděla o osudech Němců odsunutých po válce ze Sudet zpět do Německa.Autorku si rozhodně přidávám mezi své oblíbené. Všem doporučuji, Vyhnání Gerty má už dcera v maturitních otázkách z českého jazyka,skvělé!

momo01
17.11.2019 2 z 5

Kde není očekávání, nemůže být zklamání. Jenže já očekávala a těšila se, protože většina mých „oblíbených“ hodnotila vysoko a celkového průměrné hodnocení je 88%. Jenže tentokrát jsme se nepotkali.
A proč?
- moc postav, které nejsou pro děj podstatné
- místy snaha šokovat naturalistickým popisem
- úsečnost
- emoční plochost.

PetK
01.10.2019 5 z 5

Další kamínek do mozaiky "jak válka ovlivnila (a dosud ovlivňuje) životy lidí". Napsaná hezkým, čtivým jazykem. Okolo příběhu hlavní hrdinky se zaplétají osudy ostatních, více i méně důležitých postav, a dávají tak dohromady plastický obrázek. Moc pěkné, doporučuju.

Mona-Lisa
01.10.2019 5 z 5

Němci od Katalpy je krásná knížka, skvěle napsaná. Autorka nechodí ani na jedné straně kolem horké kaše. Ani slovo navíc, vše jasné, nekompromisní. Postav a jmen je hodně ale neruší plynulost děje, člověk si rychle zvykne, kdo je důležitý pro děj a kdo jen doplňuje dobovè reàlie či minulost jiné postavy. Čtenář je na konci krásně rozpolcený. Na jedné straně úleva s objasněním záhady a na té druhé nepopsatelný knedlík v krku a roztrpčení, že to mohlo dopadnout jinak. Líp? Možná?

Udiveně na něj pohlédla.
"Myslím, že jeli umřít."
Nevěděla, jak na jeho slova zareagovat, a nakonec se dokázala pouze křečovitě zasmát.
"Dodnes lituji, že jsem tím vlakem jel a někdy si dokonce přeju, abych místo toho jel tím druhým."
"Tím...jejich?" Váhala jaké slovo použít. "Židovským"?
Mlčel.
" To je vám jich tolik líto?"
"Ne. Ale tolik se stydím."

Josh
26.09.2019 2 z 5

Po šoku z prvního díla o hlíně, kam kniha dle mého i patřila těžko uvěřit, že doporučení / recenze na knihu "Němci" nepřeháněli. Bylo to však docela slušné překvapení. Možná kromě autorského rozumu po 6 letech také lepší téma? Dlouhé, nadbytečné a často zavádějící pasáže (vždy když autorce "chyběla" další postava, tak tam někoho šoupla) a drsné popisy k sexu, porodu (mánie, nebo snaha být zajímavá hrubostí?) nezmizeli, ALE byl tady děj! Hlavní příběh Kláry a její vnučky, přestože se nikdy nepotkaly má zajímavou zápletku (dali se vynechat všichni bratři, protože kromě nenávisti k německé části rodiny nebo lékařským radám neměli co říci). S postupem historických událostí (nástup - vítězství - prohra 2SV a odsun) se lze zamyslet jak byly rodiny na obou stranách zasaženy, nejen osobním charakterem členů rodiny. Bohužel jakoby na straně 400 došel autorce dech a tak to nějak skončí.... Nejde o otevřený konec "život jde dál", ať v Praze, Londýně nebo někde v Německu, ale o prázdno, které zbytečně zklamalo dojem z knihy.

koudelu
17.08.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, za mě lepší bež Mornštajnová. Oslovilo mě, že je příběh propleten se současností. Odsun Němců je popsán z trochu jiné perspektivy. Bylo zde i napětí.