Největší z Pierotů

Největší z Pierotů https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75095/bmid_nejvetsi-z-pierotu-vuG-75095.jpg 5 495 97

Hlavní postava je česko-francouzský herec Jean Gaspard Deburau (po matce českého původu), umělec, který se snaží proslavit ve Francii, ale zprvu se mu nedaří. Pokouší se i o sebevraždu, ale zachrání ho prostitutka a dva „příslušníci spodiny“. Pomůže mu ale trojice obdivovatelů divadla z vyšších vrstev a stane se úspěšným. Rozpadá se mu ale manželství, protože kvůli kariéře zanedbává rodinu. Když si ale najde nový vztah, začne ho trápit těžké plicní onemocnění. Na svém posledním představení je již zcela vyčerpán a krátce nato umírá. Oplakává ho celá Paříž.... celý text

Valeška
06.08.2016 5 z 5

Vynikající příběh.

lucille48
18.07.2016 4 z 5

Dílo jsem četla na základní škole jako povinnou četbu a celkem se mi líbila, i když příběh byl možná moc rozvláčný.

Podpovrchem
30.04.2016 5 z 5

Smutný klaun- úspěchy vyvolávaly neštěstí, ale i na dně lze najít smích. Kniha je oslavou člověka, jeho obyčejného života a štěstí.

Makoves
18.04.2016 5 z 5

Vynikající příběh. Kožík je prostě mistr.

Lucek
23.02.2016 5 z 5

Úchvatné a dojemné čtení, ta lidskost, se kterou je příběh vyprávěn...

luminaria
22.02.2016 5 z 5

Jedna z největších knih, jaké jsem kdy četla. Hluboký umělecký zážitek se vším, co s sebou přináší, husí kůži a slzy nevyjímaje. Nádherně napsaný příběh nádherného člověka. Pane Kožíku, pane Debureau - miluji vás oba!

slavek7
26.12.2015 5 z 5

Úžasná kniha, čtena jedním dechem!;-)

linhi22
30.10.2015 5 z 5

Je to až k nevíře - knížka oplývá týmiž schopnostmi jako sám největší z Pierotů. Bez vzletných slov a velkých frází vás zcela uhrane. A vy se mračíte, smějete, smutníte, aniž byste vlastně věděli proč... Neskonale dokonalé, obraz doby a hlavně LIDSTVÍ.

-Astarte-
02.08.2015 5 z 5

Tak krásně napsanou knihu jsem dlouho nečetla. Vysloveně "slovy" chytá za srdce, cítíte z ní něhu a lásku, jazykovou vytříbenost a cit, ačkoli mi jazyk nepřišel nijak složitý. Některá přirovnání si budu pamatovat snad nadosmrti. Nemám na současných knihách ráda doslova úmornou dějovos, která postrádá vhled autora a literární estetiku, František Kožík mi dokázal, že se dá i dějový román napsat kvalitně a krásně. Opravdu nádherná četba.

fruitbueno
14.07.2015 4 z 5

Kniha, o které nejvíce řekne jedno jediné přídavné jméno: poctivá!

MajaG
16.06.2015 4 z 5

Slov se mi nedostává. Totiž, ze začátku to pro mě byla docela otrava, a tak jsem knihu asi na rok odložila stranou. Naštěstí jsem se ke knize vrátila a četla dál, věděla jsem, že nemusím číst už jednou čtenou část, protože jsem si to pamatovala - dětství Kašpara, odchod do Paříže. Bylo to zajímavé čtení a mě udivovalo, jak moc se hlavní postava vyvíjí. Nejdřív všemi opovrhovaný malý kluk, co měl skvělou vidinu stát se němohercem, i přes všechna úskalí. A on to dokázal, stal se jím, ale nejen němohercem, on se stal legendou - Největším z Pierotů. V knize se vyskytovalo mnoho návazností se slavnými spisovateli a představiteli romantismu, nevím zda to bylo obohacení od spisovatele, nebo jestli jsou takové záznamy z jeho života. Každopádně, nemám co vytknout. najdete tu mnoho - politika, (které pro mě sice nebyli tak záživné, za to poučné), milostné zápletky, filosofické teorie o životě a lásce, divadlo... Kašparova ryzí láska k divadlu a k lidu.

budíček
13.06.2015 5 z 5

Dá se vlastně k této knize napsat ještě něco, co už tu někdo v předchozích komentářích neuvedl?! Obávám se, že ne, nicméně toto životopisné dílko je opravdu tak krásně napsané, že byla radost to číst. Tak trochu poezie. Radost z krásného používání slov a obratů našeho jazyka, kterou pan Kožík mistrně ovládal tuto knížku pro mě posouvá ještě o stupínek výš. Jedna z mála, ke které stojí za to se vracet, osudy lidí, pohled na historickou dobu trochu z jiného úhlu, myšlenky, které stojí za to číst a předávat dál - to je pro mě tohle dílko, klobouk dolů, pane Kožíku!

Schary
13.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na základě kladných recenzí, zde na databázi...a nezklamala. Ze začátku mi trochu trvalo než jsem se do knihy začetla, ale na konec mě strhla a osudy Kašpara mě velmi dojímaly. Vřele doporučuji!!!

Iva-JU-KA
15.04.2015 5 z 5

Moc pěkné ... skutečně stojí za přečtení, doporučuji.
Autor perfektně "vykreslil" hlavní postavu, jeho prožitky, pocity, dobu, ve které se děj odehrává.

medvěd
16.03.2015 5 z 5

jeden z nejlepším životopisů, které jsme četl.

RobertRoberts
16.03.2015 5 z 5

Příběh francouzského mima českého původu Jana Kašpara Deburaua, přináší nejen zajímavé reálie ze života Paříže v období napoleonských válek, ale je i poutavým obrazem životní pouti hledajícího a po lásce toužícího člověka, který byl v období útisku i poslem naděje. Knihu nakonec hodnotím plným počtem i když ještě pár stran před koncem jsem byl rozhodnut “pouze“ pro čtyři hvězdy.

„Jejich čtyřikrát devět franků, jež se rozhodli platit tak dlouho, než ho divadelní svět objeví a porozumí mu, zachránilo divadlu Kašpara Deburaua. Jejich čtyřikrát devět franků, které každého devátého zazvonily v Kašparově v kapse, umožnily mu žít a hrát.“

Hanule_bambule
25.02.2015 5 z 5

Skvěle napsaný příběh plný silných emotivních okamžiků. Dala jsem jí jako audioknihu, kterou mistrovsky načetl Lukáš Hlavica a po skončení ve mě zůstalo prázdno a stesk po Kašparovi, jako bych ztratila přítele. Příběh, ke kterému se budu ráda vracet a kéž by se dalo vrátit v čase a vidět největšího pierota na vlastní oči.

exitus
20.11.2014 4 z 5

Příběh to byl bezesporu fascinující a kniha měla hodně silných, emotivních momentů, ale přesto mě nedokázala tolik zaujmout a četla jsem ji docela dlouho. Myslím si, že už se na ní, bohužel, trochu podepsal čas. Přesto pan Kožík napsal pěkné dílo a pana Deburau bych moc ráda viděla v divadle.

tynda
09.10.2014 5 z 5

Nádherně, čtivě napsaný životopis.Knihu jsem četla podruhé a určitě ne naposledy.

gilt
01.09.2014 5 z 5

Četla jsem tuto knihu už na škole. Byla zajímavá a dojemná. Líbil se mi seriál, kde hlavního hrdinu hrál Vladimír Javorský a do dnešního dne ho mám spojeného hlavně s touto rolí.