Největší z Pierotů

Největší z Pierotů https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75095/bmid_nejvetsi-z-pierotu-vuG-75095.jpg 5 495 97

Hlavní postava je česko-francouzský herec Jean Gaspard Deburau (po matce českého původu), umělec, který se snaží proslavit ve Francii, ale zprvu se mu nedaří. Pokouší se i o sebevraždu, ale zachrání ho prostitutka a dva „příslušníci spodiny“. Pomůže mu ale trojice obdivovatelů divadla z vyšších vrstev a stane se úspěšným. Rozpadá se mu ale manželství, protože kvůli kariéře zanedbává rodinu. Když si ale najde nový vztah, začne ho trápit těžké plicní onemocnění. Na svém posledním představení je již zcela vyčerpán a krátce nato umírá. Oplakává ho celá Paříž.... celý text

Čtvrtek12.
19.07.2020 5 z 5

Kdyby někdy vznikl stroj času, podívala bych se do Funambules na pana Debureaua, tak velká je tato kniha.

květáček
08.07.2020 5 z 5

Pan Kožík je bezesporu vynikající spisovatel, jeho román Největší z pierotů je toho opravdovým důkazem. Přes počáteční pocity, zvyknout si na styl a trošku jiný jazyk, než se dnes používá (napsáno v r. 1939), mohu směle doporučit, protože si prostě rychle a rádi zvyknete :-) a čtenářský zážitek se dostaví.

chamyl
30.05.2020 5 z 5

Krásné vyprávění o smutném člověku, který v životě rozdal nekonečné množství radosti a smíchu.
"Dvořák" Deburau je pro mne nesmrtelným symbolem klaunů s plačící duší.

palka452
13.05.2020 5 z 5

Dojímavé

zdennyrakky
15.04.2020 3 z 5

Smíšené dojmy. Občas strhující či neuvěřitelně dojemné. Občas nuda, místy k ukousání. Opravdu nevím, jestli jde o geniálně vystavěné dílo, nebo o propracovanou spekulaci s pocity čtenářů (a s vyprávěným příběhem, samozřejmě) a krasomluvu. Připomíná mi to Pucciniho opery s těmi velkými áriemi, při nichž jedno oko nezůstane suché a po nichž následují nekonečné aplausy (jako tady :-)). Geniální kýč, řekl bych. Věřím ale tomu, že zdejší patos není falešný, že to autor psal v roce 1939 opravdu ze srdce. P. S. Možná jsem jen neměl předtím číst Vzpomínky staré paruky, které jsou námětem tak podobné, ale zpracováním a vyzněním tak odlišné.

Kuža007
26.03.2020 5 z 5

Úžasná historická próza Františka Kožíka.

zdeez
19.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Víc slov netřeba.

Parwana
27.12.2019 5 z 5

Nádherná knížka, jedna z nejkrásnějších, co jsem kdy četla. Psaná krásnou češtinou, je opravdovým pohlazením pro duši. V mé knihovničce má svého čestné místo a určitě si ji ještě několikrát přečtu.

Lessana
24.12.2019 4 z 5

Ďakujem štyrom mojim obľúbeným užívateľkám za knižný tip. A vlastne aj za objavenie, pre mňa nového, autora. Pán Kožík si získal moju úctu a veľmi rada si od neho ešte niečo prečítam. Život najväčšieho z Pierotov podal tak nádherne citlivo a dojemne, až mi hrdlo zvieralo a oči sa mi slzami plnili (pri rodinných zážitkoch, priateľstvách, láskach i pri jeho poslaní - pantomíme pre ľud). Štýlom čistým a vycibreným, až radosť a pôžitok čítať. Život jedného na pozadí pohnutej (nielen) francúzskej histórie s kulisami literárnych salónov a známych dejateľov v nich. O osobnosti divadla, ktorú som dosiaľ nepoznala. Jean-Baptiste Gaspard Deburau - ten, ktorý všetko povedal, hoci nikdy nepreriekol.

OdvaznyMladyMuz
17.11.2019 5 z 5

Opravdu dojemná kniha a pro mě až překvapivě dobrá kniha. V kulisách Napoleonova panování na evropských bojištích začíná životní divadlo českého rodáka a toho největšího z Pierotů.

stea
28.09.2019 3 z 5

Hezká knížka, jen se mi zdála rozdělená na části o Deburauovi, o divadle a o politice, které se málokdy propojily. Hodně politická. V pasážích, kdy popisuje, že nejlepší kritici byli obyčejní lidé a ti, že poznají to pravé divadlo, jsem si říkala, že dneska by asi Kožík chodil na muzikály...

Klárai
18.09.2019 5 z 5

Nádherný životopisný román, který vezme za srdce, ať chcete nebo ne. Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla a určitě se k ní časem znovu vrátím, i když je dost smutná. František Kožík byl opravdu skvělý spisovatel, jeho knihy stojí za přečtení.

Jara 56
14.08.2019 4 z 5

Krásně napsaný životopisný román ze smutné doby chudých lidí.

katerina5544
04.08.2019 5 z 5

Moc hezká knížka, Pierota jsem si zamilovala.

allebra
04.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha s úžasnou atmosférou tehdejší Paříže. Poutavý i dojemný příběh umělce, který miloval své publikum a rozdával radost s úsměvem na tváři, i když měl často v srdci žal. Největší z Pierotů patří ke knihám, na které se nezapomíná.

jprst
12.05.2019 5 z 5

Jsou knihy, ke kterým se rád vracím (a není jich až tak moc), ale tato mezi ně rozhodně patří.

Slůník
06.04.2019 5 z 5

Smutné smutné smutné

pingu1
03.03.2019 4 z 5

Četla jsem ji už dávno, ale stále ji mám v knihovně a jednou se k ní určitě vrátím :-)

Lili2
06.01.2019

Pěkný příběh a pozoruhodný život, ach ty osudy ????. Jenom to na mě bylo trochu zdlouhavé.
Ale jeho kniha o markýzi de Sade se mne zdála taky moc podrobná a tudíž zdlouhavá, jen Cestou lásky se mne četlo velmi hezky a hodlám se k tomuto vrátit.

ludek.n
06.12.2018 5 z 5

František Kožík představuje ve svém románě Největší z Pierotů jednu z nejvýznamnějších postav světové pantomimy Jana Kašpara Deburaua, neodmyslitelně spojeného s pařížským divadlem Provazolezců. Provází ho od prvních nesmělých krůčků až do jeho, mnohými oplakávané, smrti. Jan Kašpar Deburau vystupuje ze stránek Kožíkova románu v celé své životnosti, lidskosti a upřímnosti. Jeho příběh je stejnou měrou smutný jako veselý, citlivý i drsný, dojímá až k slzám stejně jako dává zapomenout na všechna trápení. A platí to stejně v době největších Deburauových úspěchů jako dneska. Čtenář je doslova vtažen do revoluční Paříže a hned od prvních kapitol prožívá s Pierotem jeho těžké začátky, jeho rozčarování, nejistotu, smutek, lásku, úspěch a nakonec i smrt. Je nemožné zůstat mimo. Kožíkův poetický a angažovaný styl psaní zasahuje ty nejspodnější a nejcitlivější vrstvy a dělá z četby jeho knihy doslova a do písmene zážitek, který se zaryje hluboko pod kůži a zůstává tam ještě dlouho po otočení poslední stránky. Proto bych chtěl spolu s diváky z Funambules zvolat: „Bravo, Deburau, bravo!!!“