Synové hor

Synové hor https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20246/synove-hor-20246.jpg 5 59 18

Dne 24. března 1913 se na Zlatém návrší odehrála tragédie. Ale příklad Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, příklad jejich statečnosti a přátelství, které neustoupilo ani před smrtí, patří nám všem. Zatímco první část knihy umělecky zachycuje legendární a strhující příběh dvou statečných mužů, přátel Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, jejichž osud je neodmyslitelně spjat s počátky našeho lyžování, tak druhá polovina knihy nabízí množství informací a materiálů souvisejících nejen s počátky lyžování u nás.... celý text

Moudd
11.04.2024

Mě se víc libilo, jak tohle téma zpracoval v knize "Na hřebenech vichřice" Miroslav Rampa.
Bylo to víc autentické.

jana1976
05.02.2024 5 z 5

Já, která provozuji aktivně gaučing jen můžu s úžasem smekat klobouk před tak vytrvalími lidmi, kteří dokáží pro mě nemožné. Škoda mladých životů.

martinaandulka
29.01.2024 5 z 5

Nejprve jsem viděla film v televizy "Poslední závod,"kde jsem se teprve dozvěděla jaká tragédie se odehrála,shlédla jsem dokument a přála jsem si tuto knihu,kterou jsem dostala od kamarádky.Kniha je pěkně zpracovaná obsahuje historii Hanče a Vrbaty,popis tragického závodu,domnění jaké bylo asi setkání a pomoc od Vrbaty Hančovi,historie horské služby,lyžařská výzbroj 19.a 20 století a vzpomínka na natáčení filmu Synové hor,který bych také ráda viděla.

lapagerie
23.10.2023 4 z 5

Taková čtenářská jednohubka. Část knihy zaujímá příběh Hanče a Vrbaty, v další pak najdete fakta o tragédii, staré fotografie i články, vydané po smrti obou přátel. A dozvíte se něco o historii Horské služby, o vývoji lyží i oblečení, které lyžaři nosili.
Mrzí mě jen, že samotný příběh je opravdu relativně krátký, četla bych dál a dál.

ArwenAragorn
29.03.2023 4 z 5

80%

Na internetu jsem zjistila, že tragická smrt Hanče a Vrbaty měla nedávno výročí. Film jsem viděla několikrát, ale nevěděla jsem, že vyšla i knížka. Měla jsem bohužel třetí vydání, kde byly jen dost ošklivé kresby, ale obsah je výborný.
Doporučuji!

bookworm007
01.04.2022 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Svým způsobem mě vrátila do dětství, neboť v této části Krkonoš jsem trávila každoroční prázdniny a výlet na Zlaté návrší k Mohyle, kde mi babička tento příběh vyprávěla, byl každoroční povinností.
Skvělé je, že je knížka vybavena i dobovými fotografiemi, které celý příběh dokreslí.

archivářka115
26.02.2022 4 z 5

Příběh se dobře četl, zajímavé fotografie z doby tehdejšího lyžování. Popis vlastního závodu mně připadal trochu zmatený. Dokumenty z doby po vlastním závodu mi přiblížil
historii závodu lépe.

Boboking
30.01.2022

Příběh psaný na pomezí beletrie a reportáže, o počátcích lyžařského sportu v Krkonoších. Dojemný a poutavý příběh jako z filmů pro pamětníky. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

michal2601
16.06.2021 5 z 5

Nádherná, dojemná kniha o začátcích lyžařského sportu a nerozlučném přátelství dvou mimořádných lidí.

triatlet
13.04.2020 5 z 5

Velikonoční pondělí 1913 napsalo jeden z nejzajímavějších vlasteneckých příběhů českého národa.
František Kožík mistrně charakterizuje Bohumila Hanče. I když… charakteristiku utvářel sám Bohumil Hanč svými postoji, pracovitostí, sportovním duchem, umem a přičinlivostí…
Trochu zarazilo jen přirovnání Hanče a Vrbaty k bohatýrům.
24. březen pro mě znamená i chvilkovou pietu za Bohumila Hanče a Václava Vrbatu.
„Benecko, hrst chalup rozhozených na úpatí Žalého, mívá zimu, která bývá pernou zkouškou. Vichřice žene přes úbočí vlny mlhy. Sníh zasype lidské obydlí často až po střechu. Všechno tam nutí a vybízí, abys dokázal smělé srdce a pustil se s živly do zápasu. (s. 16)

Klárai
18.09.2019 5 z 5

Příběh Hanče a Vrbaty mě vždycky dojímal. František Kožík ho zpracoval nádherným způsobem, jde v podstatě o oslavu nezištnosti, obětavosti a přátelství, které jde až za hrob.

kattyzhor
29.10.2018 5 z 5

Moje srdeční záležitost z krajiny mého rodiště. Dojemný příběh Vrbaty a Hanče s tragickým koncem, který popisuje drsný život na horáchh a že na hřebenech Krkonoš si člověk nemá zahrávat s počasím.

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Synové hor mne dojímají. Četla jsem to několikrát a vždycky mne to vzalo za srdce. Pokaždé je mi smutno. A stejně se k tomu vždycky budu ráda vracet, protože to je krásně napsané, čtivé a prostě dojímavé. Příběh odvahy a obětavosti, který může být komukoliv inspirací.

Hathor89
30.04.2017 5 z 5

Knihu jsem četla již několikrát a myslím, že ne naposledy. Je to příběh, který přímo miluji, u Mohyly Hanče a Vrbaty se mi vždy tají dech úctou ... a František Kožík jej popsal krásně. Úžasně vykreslil charakter Bohumila Hanče, jeho těžký život, který užíval plnými doušky, a Krkonoše, které tak miloval. Jen vědět, co se mezi přáteli na život a na smrt během závodu stalo …

Hanina61
08.10.2015 5 z 5

Stejně jako se můžu pořád dokola dívat na stejnojmenný film, tak můžu i po x-té číst tuto knížku. Příběh Hanče a Vrbaty mě jednou provždy uchvátil a tato útlá knížka zaujímá čestné místo v mojí knihovně. :-)

cycle-ball
15.07.2015 5 z 5

Čtivá kniha, která byla v roce 1956 pod stejným názvem zfilmována. Hlavní postavy Hanče a Vrbaty ztvárnili Josef Bek a Jiří Vala. Skvělá knížka pro mládež na referát - strhující příběh na 70 stranách - (3. přepracované vydání z roku 1966 ve Sportovním a turistickém nakladatelství doplněné o ilustrace od Adolfa Borna).

Rafa-P
12.01.2013 5 z 5

Krásný příběh s tragickým a smutným koncem. Mně se tato kniha moc líbila.

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Škoda, že se neví co přesně se stalo. Je to takové nepochopitelné, vždyť tak by ho stejně nemohl zachránit :(