Návod na vraždu pro hodné holky

Návod na vraždu pro hodné holky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443128/bmid_navod-na-vrazdu-pro-hodne-holky-B6V-443128.jpg 5 561 152

Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen. Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

A Good Girl's Guide to Murder , 2019

veruptackova
15.08.2021 4 z 5

4,5*
Thrillery miluju, ale těm young adult se snažím vyhýbat, protože přece jen pár let už nejsem cílová skupina a většina knih tohoto žánru je na mě příliš předvídatelná. Návod na vraždu pro hodné holky z této skupiny vystupuje. Má totiž opravdu propracovanou zápletku, zajímavé postavy a úžasné zpracování. Rozhovory, protokoly, emaily a mapky vložené do běžného vyprávění pro mě byly příjemným zpestřením čtení. Nejvíce však oceňuji samotnou zápletku, protože i když jsem měla od začátku teorii, autorka mě donutila o ní zapochybovat a vymyslela skvěle promyšlený příběh, který do sebe na konci krásně zapadl.

Renatecka
03.08.2021 2 z 5

Opravdu tak vysoké hodnocení? :-o Mě to nudilo, dost se to táhlo a Pipa byla tak přesuprová, až mě místy štvala. Slabé 2 hvězdičky.

okeey
02.08.2021 5 z 5

Absolutně jsem netušila, co mám od knihy čekat, jediné, co jsem věděla bylo, že je to young adult příběh.
Musím smeknout před autorkou, protože takhle bravurně všechno promyslet, aby to do sebe na konci klaplo, jak poslední dílky skládačky, to chce obrovskou odvahu a hlavně trpělivost, inteligenci a spoustu času.
Četla jsem jedním dechem a stále se mi měnili podezřelí, nakonec to dopadlo ale úplně jinak než jsem čekala.
Děkuju za tuto knihu, protože to byla jízda!

P.ary
29.07.2021 5 z 5

Já osobně jsem z knihy nadšená, ale právě knihu dočetl můj třináctiletý syn a i jemu se líbila. Strašně moc se mu líbil styl psaní a už si ode mě půjčuje druhý díl :-) Takže za mě i za Ondru dávám palec nahoru a pět hvězdiček :-)

FejKýý
29.07.2021 4 z 5

Příběh mě začal bavit až za polovinou někde po stránce 220. Do té doby to pro mě bylo nudnější a nic se tam nedělo. Říkala jsem si že být mě o deset let méně, určitě by mě to bavilo víc. Taky jsem zklamaná o to víc, protože jsem od toho měla velká očekávání, když je kolem knihy takový hype a samé super recenze. A teď něco málo k ději.. Určitě kdo a proč mohl za co, jsem neuhodla. Ten tip toho dotyčného jsem samozřejmě měla ale jen na chvíli a za žádným tipem jsem si pevně nestála. Takže v tomhle byla kniha fakt dobrá. Ale ke konci pak už tušíte a pak se to tak stane. Špatné to nebylo ale mohlo to být lepší. Za pár dní se vrhnu na druhý díl a uvidíme. Třeba pro mě bude lepší. 3,5*

ÁňazLabyrintu
24.07.2021 5 z 5

Nemám tomu asi co vytknout. Bylo to čtivé, napínavé, a když už jste si mysleli, že je konec zvonec, tak autorka vás hodně rychle vyvedla z omylu a přidala zase nějaké šokující zvraty. Nenudila jsem se a rozhodně mě to přiměje se k YA thrillerům po pár letech zase vrátit a více jim věnovat pozornost. Protože to byla pecka.

KLHannah
18.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se těšila, mám YA ráda, ale... Nevím jak v Británii, ale už téma samotného projektu je trošku bizardní (chápu, že o tom kniha je). Možná by to bylo méně divné, kdyby Pipa studovala školu se zaměřením na právo, kriminalitu, psychologii... Méně by to bilo do očí.
Hned v úvodu, v zadání hrdinčiny práce je jasně doporučeno, ne-li zakázáno, aby kontaktovala rodiny oběti a údajného vraha. A co se stane? Ta chytrá a slušná premiantka jde zaklepat na Raviho dveře? Zvídavost? Touha zjistit pravdu? Myslím, že opravdová slušňačka, za kterou jsme měli Pipu pokládat, by tohle prostě cíleně neudělala. Možná kdyby k jejich prvnímu kontaktu došlo až v obchodě, kdy se ho Pipa zastala, bylo by to nahodilé a neporušila by doporučení tak přímo. Ale stalo se, stali se z nich parťáci. Přesto se Pipa do všeho nebezpečného vrhala téměř sama. Jaký pak mělo za smysl jejich spojenectví, když ji Ravi neustále monitoroval přes mobil, protože měl strach?
A teď pozitiva. Kniha se mi velice dobře četla, navzdory výše popsaným sekům. Líbilo se mi, že hledáček spravedlnosti ukazuje každou chvíli na někoho jiného a až do poslední chvíle jsem netušila, kdo teda vlastně zabíjel a proč.
Pipa byla prostě až moc dokonalá, mohla si alespoň kousat nehty. Ale jejího pejska mi bylo opravdu líto, až jsem slzu uronila.

Ocásek
16.07.2021 5 z 5

Ospalé městečko. Uzavřený případ vraždy. A jedničkářka, která chce odhalit pravdu...

Na Návod na vraždu pro hodné holky jsem slyšela ze všech stran samou chválu. I anotace zněla skvěle, a proto jsem neodolala, a ačkoliv thrillery moc nevyhledávám, tak do tohoto jsem se pustila.
A byla to pecka! Tohle je přesně ten typ knížky, od které se nebudete chtít odtrhnout. Je to čtivé, napínavé, a tak zamotané, že prostě musíte číst dál a dál, protože chcete vědět, jak to tenkrát všechno bylo.
Dalším plusem je geniální grafické zpracování - najdete tady mapky, grafy, úryvky chatů, deníkové zápisky a mnoho dalšího.
Dlouho jsem nečetla takhle skvěle vymyšlený a propletený příběh. Celou knihu jsem netušila, jestli je Andie ještě na živu nebo není, a pokud není, tak kdo ji zabil? Pokud jste náhodou někdo uhodli vraha, tak jste vážně skvělý, protože já neměla nejmenší tušení.
Hlavní hrdinka Pipa byla taky skvělá. Sedla mi hned od první stránky a neskutečně jsem obdivovala její myšlenkové pochody, a to jak si všechny souvislosti dokázala hezky pospojovat dohromady, protože mě by to asi opravdu nenapadlo. Ravi, který Pipě pomáhá s případem, byl neskutečný sympaťák a vtipálek.
Já Návod na vraždu doporučuju všema deseti a rozhodně se brzy pustím i do volného pokračování, která na mě už čeká v knihovničce.

Ajda300
12.07.2021 5 z 5

Tohle je prostě úžasná knížka. Četla jsem ji znovu po rereadingu Jeden z nás lže a musím říct, že tohle je mezi YA thrillery prostě to nejkvalitnější co můžeme najít. Postavy mají hloubku, vyšetřování probíhá logickým způsobem a rozuzlení je skvělý.

Áža707
10.07.2021 5 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila a doopravdy mě nezklamala! Příběhu nechybí správná čtivost, možná do strany 70 se bude zdát zdlouhavá a nezajímavá, ale slibuju, že poté se to zlomí. Dalším bonusem jsou záznamy protokolů, které si Pipa píše. Kromě toho zde můžeme najít i zpracovanou mapu a následně i kopie z diáře. To už samo přidává na originalitě.

V knize nejde jen o to, že se Pipa pomocí projektu do školy snaží odhalit vraha Andie, ale máme zde další problémy okolo – šikana, drogy a jejich užívání mladistvými, znásilnění apod. Podle mě to rozhodně není oddechová kniha, ale pořádný psychothriller, který vás vtáhne do děje a nepustí. Rozhodně musím říct, nenechte se odradit tím, že je příběh řazen do Young Adult, protože to je doopravdy skvěle propracované a mě to bavilo i více než některé thrillery pro dospělé.

Hlavní hrdinka je velice sympatická, chytrá a nebojí se do něčeho skočit po hlavě i když v některých pasážích knihy je to velice riskantní. Další postavu, kterou jsem si zamilovala hned v začátku knihy byl Ravi. Nechybělo mu správné odhodlání, ale svým způsobem byl i rozumnější v některých situacích. Ocenila jsem, jak byl chápavý vůči Pipě, když se rozhodla jednu věc neukázat policii. (Víc neřeknu, nechci nic vyspoilerovat!)

Pomalu krůček po krůčku hledáme viníka a vy se můžete snažit odhadnout o koho jde a moje tipy byly úplně mimo. Do posledních stránek jsem neuhádla, kdo je skutečně vrah. O to větší překvapení mě právě čekalo na konci. Jako za mě doopravdy správný WOW efekt. A poslední kapitola byl takový sladký bonus, ano šlo by to i bez toho, ale zase si říkám proč ne.

5/5

Miškus
06.07.2021 5 z 5

Kniha byla super, krásně napsána detektivka. Bavilo mě postupné pátrání po pravdě a konečné rozuzleni zápletky. Doporučuji.

lily_maleckova
03.07.2021 5 z 5

Tohle byla prostě pecka! ️ Já osobně mám YA thrillery hodně moc ráda a tento byl vážně skvělý! Určitě se pustím i do dalšího dílu!

Dearbooklife
27.06.2021 5 z 5

detektivky nejsou úplně můj šálek čaje, ale tohle čtení jsem si moc užila. velmi napínavý příběh, dobře a čtivě napsaný. určitě doporučuju :D

_Bára_
22.06.2021 5 z 5

Musím se přiznat, že absolutně nevím co napsat. Absolutně jsem nedokázala určit, kdo je vlastně vrah a celkově zápletka byla pro mě skvělá. Pro mě je to první kniha tohoto žánru, takže jsem si nebyla tak jistá, jestli mě to nadchne. Ale teď můžu na sto procent říct, že toto není má poslední knížka tohoto žánru. Jinak byla kniha čtivá a různé záznamy z vyšetřování byly velice příjemné zpestření.

oblakaknih
19.06.2021 4 z 5

Knížka mi trochu připomínala Roztomilé malé lhářky, které jsem četla pár let zpátky. Přiznám se, že kdyby byla možnost přečíst si tuto knihu tenkrát, nejspíš by se mi líbila více.

Námět knihy je rozhodně velmi originální. Celé je to postavené na školní práci, hlavní hrdinka je studentka. Pokud máte rádi opravdu drsné a napínavé thrillery, tento pro vás bude pravděpodobně slabší. Na druhou stranu je to ale skvělá oddechovka, ke které se vždycky rádi vrátíte.

Postavy mi okamžitě přirostly k srdci. Především hlavní hrdinka, která byla statečná, odhodlaná a chytrá. Sympatický mi byl i Ravi.

Autorčin styl psaní mi moc sedl! Kniha se četla skvěle a rychle. Tomu dost přidávalo i grafické zpracování. Autorka vede čtenáře k určitým závěrům sama a podezřelými rozhodně nešetří! Já jsem měla nějaké tušení, které se nakonec potvrdilo, ale během čtení se moje myšlenky neustále měnily. Velkým plusem byly popisy pocitů!

Co mi vadilo, bylo časté používání OK. Chápu to například ve zprávách, ale v přímé řeči mi to trochu nesedělo.

Osobně bych klidně vynechala romantickou linku, ale to už je můj osobní problém.

Pokud hledáte oddechovku, kterou budete mít rychle přečtenou a obejdete se bez drsných popisů, mohu vám knihu doporučit. Já jsem se po dočtení rozhodla, že se do dalšího dílu pouštět nebudu.

Gabetka
15.06.2021 5 z 5

Kniha má propracovanou zápletku, a když pomineme to, co se podaří studentce oproti policii, tak také dokonale zpracované detektivní pátrání, které obzvláštní pracovní protokoly s rostoucím seznamem podezřelých. Postavy jsou reálné, hnané uvěřitelnými motivy a děj ani závěr není v žádném případě předvídatelný. Ne všechno je takové, jak to vypadá na první pohled. Pokračování si určitě nenechám ujít.

maryska09
11.06.2021 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, která se čte jedním dechem. Ačkoliv jsem vraha odhalila poměrně brzy, závěr stejně překvapil. Knihu doporučuji jako dobrou, neobvyklou detektivku.

ladyxx
07.06.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že cílovou skupinou je mládež, kniha nabízí překvapivě příjemnou četbu i pro starší čtenáře. Detektiv-amatér Filipa je sympatická a chytrá, a ačkoliv podezřelých je opravdu hodně, pomocí svých pozorovacích a dedukčních schopností dokáže vypátrat pravdu, i když ji to málem stojí život. Příběh má hlavu a patu a je originálně ozvláštněn o pracovní protokoly ve vyšetřování včetně grafických znázornění.

monika_v_trapu
06.06.2021 4 z 5

Věděla jsem, že od thrilleru YA nemůžu očekávat žádné zázraky. Jako čtenář thrillerů jsem zvyklá na jiné motivy vražd a vrahy. Tohle bylo opravdu pro mladší čtenáře, ale zpracování bylo skvělé. Pracovní protokoly tomu dost pomohly a dodaly jistý šmrnc. Napětí tam nějaké bylo, ale ocenila bych víc. Vlastně jsem pomalu četla, dostávala se do příběhu, ale když se odhalil vrah, tak mě to nijak nezasáhlo. Nedostavilo se žádné wow nebo podobně. Postavy mi ale byly sympatické. Pipa a Ravi byli skvělá dvojka, ti dva mě moc bavili. Když to shrnu, zařadila bych to do odpočinkové literatury. Klidně na léto, kdy místo nějaké sladké romantiky budete chtít spíš napětí a vyšetřování vraždy bez hektolitrů krve, postavy, které vás nebudou vytáčet a spíš si u četní odpočinete. Všechno tohle kniha splnila. Oddechovka, klidně někam k vodě.

Bar16
30.05.2021 5 z 5

Možná proto, že jsem od knihy nic moc nečekala, se mi nakonec tak moc líbila, že jsem si hned koupila další autorčinu knihu. Velmi povedené zpracování, příběh promyšlený, hlavní hrdinové sympatičtí. Tipy na vraha se vám mění společně s Pipou, jen jsem na něj přišla o pár stránek dříve. :-)