Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

GaJa79
08.05.2021

Byl těžší, ale bylo to opět jedním dechem. Myslela jsem, že je tento díl poslední.. a teď mě drtí, že budu muset zas čekat

liberecanda
08.05.2021 5 z 5

Zpočátku jsem byla rozpačitá, tentokrát mi trvalo, než jsem se začetla, a pak jsem knížku nechtěla dát z ruky! Další díl bych brala hned, ale na ten si nějakou dobu musíme počkat...

Evazita
08.05.2021 3 z 5

S těžkým srdcem dávám 3*.
Tak strašně jsem se na 3. díl těšila a prostě...nějak mě to nechytlo, sakra.
Děj mě začal bavit až s nástupem pětadvacítky, přesto však v celém příběhu bylo na mě až moc tajemství, záhad, těžce představitelných a překombinovaných výjevů. Pořád jsem se musela zamýšlet, jak to autorka myslela, a to mě nebavilo.
Závěr knihy mi však říká, že další díl bude zase jízda, takže se samozřejmě na něj už nesmírně těším!

Martiiiik
08.05.2021 5 z 5

Tak to byla dvoudenní chuťovka :-D kniha mě opět neskutečně bavila, některé části by mě doslova zvedly ze židle, kdybych seděla :-D Příběh se dále rozvíjí, dozvídáme se spoustu novinek, ale na druhou stranu otázek neubývá, spíše naopak :-) a ten konec.. super :-) Jen nadšení z knihy už pomalu kalí fakt, že asi budeme čekat měsíce či spíše roky na pokračování :-( Ale jinak vřele doporučuji :-) Dala bych 6/5 kdybych mohla :-D

haki34
07.05.2021 4 z 5

(SPOILER) mně ta série tááák baví !!! po Fajovi jsem rychle objednala právě vydanou Nastereu a vrhla se opět do sklenařského světa...a nedaalo mi to, takže jsem si pár hodnocení přečetla předem a pak čekala na prasečí řitě (a že jich bylo - jen jestli P.S. se neinspirovala "kuří řití" z Denníku Ostravaka ;)) a o co víc řití, o to míň oříškových očí -možná autorka chodí na DK a čte si tady :D :D

Abych to zhrnula - asi se budu opakovat s mnohým přede mnou - neubránila jsem se pocitu vaty. Děj sice graduje, ale je zároveň šííleně zamotaný a navozuje dojem výplně mezi díly dalšími, bohužel však mám pocit, že kdyby autorka zkrátila sérii na 3 díly, nic by se nestalo . Myslím z hlediska obsahu, protože jak už jsem se prozradila v úvodu, na sérii jsem se namotala - to mi ale nebrání pokusit se být objektivní . P.S. to také podle mě přehání se symbolikou, hádankami a propletenci, ve kterých je Ilan úplně zracená, aby ji pak náhle osvítilo, případně potkala někoho/něco, kdo jí pomůže...(a já se v tom plácám úplně stejně ;)) pětky, devítky, kruhy...geometrie, matematika, historie, zeměpis, hobiťácká říkanka..no uznejte.
CO se týká Ilaniny frackovitosti, ta mi až tak nevadila..prostě se chová jako obyčejná čtrnáctka...navíc pohybující se v tuze testosteronovém prostředí, což se projevuje, hormony se evidentně hýbou a konečně dává najevo i svoji žárlivost.
25 bojovníků je více přiblíženo, ale ne zas tolik, jak jsem nabyla dojmu z předem čtených komentů. Fascinují mě jejich jména - Amadeo mi evokuje Mozartovy koule (pro jistotu upřesním - pistáciový marcipán, čoko, nugát - znáte, ne ??? aby si to někdo blbě nevyložil, pádž v tomto díle i na náznaky lechtivých scén dojde ;)), Raven s temným tajemstvím...
Co mě mrzí - autorka nedokáže vytřískat z tématu maximum. Úvodní temná pasáž s kobkami vůbec nevyznívá dramaticky, v pár větách se odbyde Ilanino utrpení, sem tam spala, sem tam blouznila, nějaké jídlo, občas strach a šup 4 měsíce pryč...a já nedokázala najít v této pasáži, táhnoucí se pěknou řádku stránek, žádné hlubší emoce, nedokázala jsem se sžít s Ilan, cítit s ní, bát se s ní, jen mi pořád v hlavě bušilo (neodbytně, jako podzemní brány), že toto je napsané 2D...ploše, plytce, placatě, a škoda toho. Navíc Ilann sice mluvla o strachu, nejistotě, ale zároveň byla naopak docela klidná a vyrovnaná. Celkově chování moc neodpovídalo tomu, kolik let jí vlastně bylo. (brusič/nebrusič, vyvolená/nevyvolená, jednou je to malá holka a zkušenosti se superhrdinstvím pořád ještě jenom sbírá)

Do příběhu pořád přibývají nové postavy, jako by nestačilo 25 bojovníku, vynořuje se "potomek" (tu mě napadá, zda v budoucnu neplánuje P.S. Ilan postavit před rozhodování se mezi Arminem a oříškovýma očima ;)), zapojení Ilanina "zrádcovského" staršího bratra bych taky oželela. Jména Fajů a sklenařských měst si pletu a při mém rychločtení jsem se ani moc nepokusila si je zapamatovat. U madame P. a senátorky Kozlowské občas mám pocit, že autorka ještě neví přesně, jak je uchopit a jak se k nim postavit. Podobně s Nastereami a celým alter světem...jako by si ukousla moc velké sousto, rozmotávala až příliš zbytečně zamotané klubko tím, že přidává další uzly. Nakousla spoustu zajímavých věcí - třeba furt uvažuju, v čem je výjimečný Eliasz - jeho vztah se staříkem...Proměnila Ilan v pomněnku (tato přezdívka se mi fakt líbí :D), a fakt jsem zvědavá, kam se to celé řítí....

Aale - má oblíbená věta- navzdory všem výhradám, kostrbatosti, zamotanosti, logickým dírám mě tato série strašně baví a žeru ji !!! Ilan jako hrdinka se mi fakt líbí a dokonce si představuji, jak by tento svět asi mohl vypadat na plátně...a postavy....a už teď jsem naštvaná, proč jsem ji nezačla číst až v době, kdy už ty díly budou vydané všechny, takto budu čekat kdoví do kdy...(ano, ano, to už taky zmínilo víc čtenářů předemnou) Jen aby to nedopadlo jak s Hrou o trůny ;)
Spokojenost a pěkné 4* a jdu snít o Ilanině světě...

TheSiMMaS
07.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Stále čtivé, už se zase těším na další díl. Jen si nejsem jistá, že se děj ubírá, kam bych chtěla :-D Co bych trochu vyčetla, tak je neustále opakování nadávky do prasečí řitě. A taky mě mrzí, že se spousta informací hlavní hrdince dostává vlastně tak úplně náhodou. Přijde mi, že vztahy šly v tomto díle na vedlejší kolej, na druhou stranu jsem ráda, že byli víc představeni, někteří členové pětadvacítky. Četlo se mi ale i tak jedním dechem!!! :-)

palladium
07.05.2021 4 z 5

Opět skvěle čtivá kniha s příběhem, který mě bavil. Na můj vkus se tam moc rozebíralo přemýšlení hlavní postavy o tom coby kdyby a proč to a tamto. Příběh neodsýpal, místy jsem přeskakoval odstavce a celé stránky abych se posouval v příběhu rychleji kupředu. Ale stále pěkná kniha a ty popisy vnitřních pochodů beru jako ženskou záležitost, takže pro ženy je to asi zábavné a já se poučil, jak to mají. Závěr byl strhující. Těším se na pokračování.

Gleam
07.05.2021 4 z 5

Kniha stejně jako první dva díly udržuje čtenáře v neustálém napětí. Musím říct, že ve třetím díle jsem se občas ztrácela ve zmatečných pasážích. Sérii však dávám další šanci s tím, že se pro mě vše ujasní v dalším díle, na který se těším.

withoutchild
06.05.2021 2 z 5

Já mám pocit, že se to do toho paní autorka nějak zamotává. Ta číselná analogie je zmatečná, a nebo to autorka neumí tak dobře popsat, aby to dávalo smysl. Do toho je tam mega balastu kolem (viz. střelba šípů na oblohu na 20 stranách). Určitě by to šlo o takových 100 stran zkrátit, a ději by to neublížilo. Doufal jsem, že toto bude závěrečný díl, ale ono ne. A než se dočkáme pokračování, tak spolehlivě všechno z předchozích knih zapomenu. Literární styl je v pohodě a dá se to přečíst rychle a snadno, ale to je asi tak jediné, co bych pochválil.

Vilandra6
06.05.2021 5 z 5

Dalsi uzasny dil neseny v trochu jinem stylu,ktery nuti ctenare neustale premyslet nad tajemstvymi sklenarskeho sveta.Tato serie se pro me stala drogou a nemuzu se dockat dalsiho dil.Obdivuji pani spisovatelku,jeji neuveritelnou fantazii a poselstvi techto knih.

Mona-Lisa
05.05.2021 5 z 5

Tak tento třetí díl byl epický.
S Ilan jsem si sáhla na samotné dno, nasála spoustu nových informací a zažila i chvilku, kdy bych jich vlepila facku.
Ale ruku na srdce, šla bych s ní i do samotného horoucího pekla. Ta holka totiž vyrostla v tak neskonale fandihodnou osobu.
Je pro mě hrdinka hrdinek. Z hnusných poměrů, bojuje za svou rasu, má svou hrdost a prořízlou pusu k tomu.
A hlavně je neustále nejistá a v průběhu knihy důvěryhodně lidsky pochybuje. Žádná samozvaná spasitelka/bojovnice. Až na jednu výjimku na facku no.
To my přijde navýsost sympatické a hlavně proto tuto sérii tak miluji.
Že tě přiměje vnímat Ilan jako spojence, přítele a nenechá tě ani na vteřinu chladným vůči jejímu osudu.
V tomto díle našla svět kterému náleží a celou knihu zjišťuje jak je těžké vzepřít se svému osudu a bojovat proti své podstatě.
Nával nových informací oproti předchozím knihám byl v mých očích obsáhlejší. Určitě jsem spoustu věcí nepobrala a s opakováním před vydáním dalšího pokračování této pětidílné ságy to snad doženu. Musíš během čtení rozhodne zaměstnat mozek, není to nic oddechového. To je na této sérii další plus. Jak spoléhá na intuitu čtenáře, jeho postřeh a schopnost propojovat vodítka mezi řádky.
Říkám bravo! Začít psát sérii na světové úrovni a ješte docílit toho, že každý díl je lepší? Co víc si čtenář může přát.
A ten konec??!!

Ramiel
05.05.2021 3 z 5

Knížka dobrá, ale ne výborná jako předešlé dva díly. Těším se na pokračování. Ale doufám, že v něm nebude na každé druhé stránce vepřový zadek. Tohle působilo rušivě a trapně.

Meg1
05.05.2021 5 z 5

Byla super!

jamesak
04.05.2021 5 z 5

Myslím že nesklamala, ba naopak, jen doufám, že další díl nebude za pět let... Děkuji paní Stehlíková.

mystik_7
04.05.2021 5 z 5

Ze začátku méně akční než předchozí díly, ale to podle mě nebylo na škodu. Oproti předchozím dílům se mnohem více rozvinuly charaktery a minulost řady vedlejších postav, které mi v předchozích dílech přišly trochu ploché. Třetí díl pomohl vysvětlit řadu otázek z předchozích dílů a ještě více jich otevřel. Konec zůstal otevřený a už se nemůžu dočkat jak se celý příběh bude dále rozvíjet. Od doby co jsme knihu dočetl nemůžu přestat přemýšlet nad možnými vysvětleními nastíněných záhad. Svět Duvalského pohoří má neuvěřitelnou hloubku a promyšlenost, které se ve fantasy jen tak nevidí.

94_Anet
03.05.2021 3 z 5

Trochu mě to zklamalo. Miluji tyto knihy a v tomuto dílu chyběl jakýsi šmrnc. Stále byla pěkná, ale za mě už průměr. Upřímně doufám, že u dalších dílů autorka najde zpět radost ze psaní a nebudou již knihy "drhnout"

kramver
03.05.2021 5 z 5

Do prasečí řiti! Tak dlouho jsem na tu knihu čekala, za dva dny ji slupla rychlostí sežehnutí nasterey a o datumu vydání dalšího dílu mi ani sklenit nic nepošeptá! Paní Stehlíková je pro mě mistryní nejen českého fantasy žánru. Jak úžasně propracovaný, komplikovaný a dechberoucí si vymyslela příběh a ne jeden ale hned 3 světy a kdo ví, co je ještě za branami, kam asi vedou. Vyhnula se přehnanému patosu a prvoplánovitým vztahům. Třetí díl navazuje na mnohé z předchozích dvou dílů, vše do sebe zapadá a dává smysl. Začátek knihy je o dost temnější a hned v úvodu mě tak vtáhnul stejně jako Ilan řeka do podzemí. Těším se, až se tam budu moct opět vrátit a doufám, že to bude brzy.

Sashetka
03.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Jenom doufám, že si Petra nevzala příklad z G.R.R. Martina a zbylé dva díly nám naservíruje dříve něž za další čtyři roky. Zase tak tlusté ty její knihy přece nejsou.Prežít by se to samozřejmě dalo, ale bylo by to víc krutější k čtenářům, než k hlavním postavám. První kapitoly byly trochu zklamání. Nuda v podzemí,navzdory tomu, že se mi dostalo pár vysvětlení a s nimi zase ještě víc otazníků. Malá brusička, která už zase tak úplně malá není, z toho chudák taky není zrovna moudrá ale děda ze sklenitového dolu jí to naštěstí pomůže rozsťípnout. Kapitán byl v tomhle díle trochu mimo mísu, což mi nijak moc nevadilo (nemám ho ráda), takže je fajn změna když se ke slovu dostane zase pár dalších z pětadvacítky. Celkově ale než jsem se dostala k závěru, byly některé pasáže trochu zbytečné a zdlouhavé, jen občas okořeněné nějakou akcičkou nebo vysvětlením. Jenže ten závěr zase stojí za to, takže pokud někomu vadilo že je banda dospělých chlapů nevědomky "hotová" z malé holky, bude mít asi zase problém, protože teď si vlastně vědomě skoro "káknou do kalhot" :-)

zuzana4291
02.05.2021 3 z 5

Tato kniha mě trochu zklamala, má dobrý začátek a skvělý konec, ale mezitím mi přišla spíš jako "omáčka", aby měla více stránek. Stále jsem čekala, kdy se začne něco dít, a pak se to celé událo jinak než jsem čekala.

cathyblack
02.05.2021 4 z 5

Po přečtení několika komentářů zde na databázi a i na instagramu jsem se bála zklamání. Rok jsem žila v očekávání a kousala si nehty, když konečně Host vyšel s datumem, kdy Nasterea spatří světlo knihkupeckých regálů, nemohla jsem dospat. Tiše jsem záviděla všem, co dostali recenzní výtisky a utvrzovala jsem se v tom, že svět prostě není spravedlivej. Kdyby loni neudeřil pandemický lockdown číslo jedna, ani bych po Naslouchači nesáhla. Český autor, fantasy s dětskou hrdinkou a levná "procreate" obálka, to vše pro mne nezní moc lákavě. Zmýlila jsem se tenkrát a zmýlila jsem se i nyní. Žádné zklamání se nekonalo. Šlo o čistej příval vesměs kladných emocí z toho, že váš oblíbený svět naslouchačů opět ožil na pouhých 491 stranách. Spousta lidí psalo o nudném začátku, já jsem asi četla jinou knihu. Už od začátku na nás Stehlíková chrlí vše, co ze světa sklenitu vychrlit chce. (Prolog nechávám stranou). Nechává si však ty nejlepší karty v rukávu a za to jsem ji neskonale vděčná. Tenhle svět je dokonale promyšlenej a přitom si nehraje na něco urputně (a falešně) velkého jako jiná fantasy díla, která mi prošla rukou. Možná by si zasloužil více prostoru a knihy třikrat tak tlusté, ale možná jednodušší forma a stabilní základ z toho dělá fenomén české fantasy scény. Jsem zvědavá, co dalšího odhalí následující knihy. Nasterea mne opět připomněla jaké to je - celý den sedět a nedutat. Nepřemýšlet nad tím, co ještě musím udělat. Nepřikláním se k názorům, že knize oproti předchozím dvěma dílům něco chybělo. Líbila se mi změna toho, jak jsem vnímala Pětadvacítku. Už nešlo o tu geniálně dokonalou a neohroženou skupinu bojovníků. A finále bylo tedy veliký, to ano. Všimla jsem si, že Stehlíková píše tak, že udává čtenáři tempo čtení. Chvílema jen tak lenivě obracíte stránky a užíváte si svět, který se před vámi rozprostírá a jindy zběsile hltáte slovo za slovem, akci za akcí a to, že jste překročila dalších 200 stránek poznáte až podle toho, jak nepřirozeně knihu držíte. Za mě velké Díky sama sobě, že jsem si knihu koupila a věnovala ji neděli. Ba ne, velké Díky patří autorce. Určitě si tahle série zaslouží mnohem více prostoru a nejen tady v Evropě. Pošleme to do světa!