Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Hanjimka
13.05.2021 5 z 5

Už u předcházejících dílů mi chyběly hvězdičky :-D Prostě vyplatilo se počkat si na třetí díl a tím více se zase těšit na další. Neskutečná fantasie autorky ve které stvořila nový svět, nové postavy. Zamotané, napínavé, složité, fantastické. Moc ráda jsem se vrátila s Ilan a ostatními jejími přáteli i nepřáteli do světa v Duvalských horách i nížinách. Těším se moc na další díl.

gladya
13.05.2021 5 z 5

Třetímu dílu dávám 5*. Za drobné mušky na kráse ( třeba mohla Ilan opravdu tak dlouho před většinou z 25 uchránit své tajemství?) už jsem dala o hvězdu míň u prvního a druhého dílu.

Jak se některé věci odhalují a jiné zamotávají, mně se to líbí čím dál víc. Oceňuji hlavně originalitu a fantazii, s níž autorka vytvořila svět naslouchačů a ostatních bytostí. Fantazy pro mládež s mladým vyvoleným či mladou vyvolenou je dvanáct do tuctu, tenhle příběh je opravdu něco víc. A prvky postapo to vše činí ještě zajímavější.

Jedno zklamání ale tady je. Čekala jsem třetí díl bude závěrečný.

Poznámka ke štítkům, tak docela se mi to nezdá jako knížka pro děti, pubertální mládež ano, ale děti spíš ne.
Posloucháno jako audiokniha.

JanaZ71
13.05.2021

Za mě bohužel docela zklamání. Možná jsem měla moc velká očekávání, protože první dva díly byly prostě skvělé. Moc se mi líbí komentář tatjana1737. Myslím, že je v něm vše podstatné. Příští knihu si určitě přečtu, ale uvítala bych, kdyby se zápletka začala rozplétat a ne dál zamotávat. Ty číselné kombinace a geografické vztahy mezi městy jsou tak složité, že obdivuji každého, kdo se v nich vyzná - pokud tedy vůbec někdo - já určitě ne. Doufám, že alespoň paní autorce je to jasné :-). Každopádně jí přeju lehkou ruku a na další díl se těším. Mapka pro čtenáře s nižší představivostí by mohla vyjít klidně i dřív.

Starlet
12.05.2021 5 z 5

Nejočekávanější kniha roku, která rozhodně nezklamala.

Jako každý díl Naslouchače i zde máme pomalejší rozjezd, v kterém se ale dozvídáme spoustu podstatných informací. Autorka nás opět úžasně vtáhne do svého příběhu a já v něm byla ponořená až po uši.

Jde vidět, že autorka Nastereu psala hodně dlouho a taky, že se to vyplatilo. Hned na začátku nás autorka dokázala dobře vystresovat prologem a svým způsobem, jsem byla nervózní opravdu celou knihu. S každou stránkou jsem trnula, a hltala každé slovo. Jde poznat ten posun toho psaní, a je skvělé, že se nám postavy rozvíjí před očima. Začínáme se hlouběji dozvídat minulost pětadvacítky, naše hlavní hrdinka Ilan dospívá a svým způsobem je trochu v pubertě. Jediné co mě mu opravdu zamrzelo, že kapitán tu neměl takový prostor, já osobně jsem se o něm chtěla dozvědět mnohem více, než jen tyto základní informace.

Autorka hodně navázala a odkazovala na druhý díl, takže třetí díl může být pro někoho trochu matoucí, protože přeci jenom, druhý díl vyšel v roce 2017 a od té doby uplynulo opravdu už hodně let. Jde ovšem poznat, že autorka Naslouchače vymýšlela opravdu hodně dlouho a nic nevymýšlí za pochodu, všechno do sebe perfektně zapadá a každá věta svým způsobem dá nakonec perfektní smysl.

Posledních 150 stránek do konce jsem opravdu skoro ani nedýchala a v hlavě mi běžely všelijaké teorie o potenciálním konci, ale Stehlíková jako vždy, mi dokázala vyrazit dech. Nechala mě si pobrečet a hodněkrát si přečíst poslední stránky, jen proto, jestli jsem ten konec správně pochopila a jestli je tohle opravdu konec.

Díky konci máme ještě více otázek, než po dočtení Faji, teď jen doufat že Petra Stehlíková už pilně pracuje na pokračování.

Lukasitch
12.05.2021 3 z 5

Dal bych tři a půl, kdyby to šlo, zaokrouhluji ale na tři. Po letech čekání dorazilo spíš zklamání, nemohu říct, že by bylo neočekávané po těch problémech. Po 350 stranách plácání se na místě a jakože hledání "něčeho" konečně přišel nějaký děj... objevili se další otázky a konec. Tak snad nás nečeká další čtyřletá prodleva.

cafenoir
11.05.2021 5 z 5

I týden po přečtení mám pocit, že jsem se v tom Duvalském pohoří nějak zasekla a špatně se mi vrací do reality. A to je přesně ten důvod, proč si Nasterea zaslouží plný počet.
Jedná se o třetí, tedy sendvičový díl, tudíž je jasné, že se musí něco málo objasnit, ale taky se musí objevit další nálož záhad, aby se v dalších dvou dílech mělo co rozplétat. No a s pětadvacítkou za zády toho Ilan moc neobjeví, takže první část knihy musí podniknout sólo akci za reteou, kde potká další postavy, které děj svými informacemi posunou dál.
Pětadvacítka je trochu snesena z piedestálu a stala se z nich taková fajn testosteronová partička (autorčiny vtipné dialogy mám ráda už ze Sněhurky), což možná někomu nesedne. Ilan prochází taky velkou změnou, až mě ta závěrečná transformace upřímně vyděsila, ale snad to nějak ukočíruje.
Hodně oceňuji ten nebanální pohled na historii a lidská rozhodnutí v zásadních momentech, žádná událost není tak jednoznačná, jak se může zdát. A jak se to tak v průběhu let kupí a kupí, pak už je sakra těžké říct, kdo byl tenkrát vlastně v právu.
Drobné výhrady mám snad jen k některým stylistickým věcem, ale to je spíš na editory v Hostu.
Takže shrnuto: moje fascinovanost světem malé naslouchačky stále trvá a Petře Stehlíkové ze srdce děkuji za tyto zážitky!

Teriiii
11.05.2021 5 z 5

Nejočekávanější kniha roku 2021 nezklamala ani v nejmenším!
Začátek je pomalejší a připadala jsem si chvíli zase jako na začátku Naslouchače, ale naprosto do Nasterey pasoval. Trošičku vyjukaná jsem tedy byla, když se Ilan vrátila k pětadvacítce, protože to prostě nebyli oni, ale to se postupem děje jen a jen zlepšovalo.
Zanadávala jsem si, pobrečela jsem si, ze všech těch čísel a počtů mi šla hlava kolem a byla jsem mnohokrát v šoku, hlavně na posledních sto stranách.
Opravdu smekám před paní Stehlíkovou, protože to je opravdu paní spisovatelka a já jsem hrdá, že něco tak úžasného napsala Češka. Moc se těším na další díl a upřímně doufám, že bude k mání za kratší dobu, než jsme čekali na Nastereu.
"Nezáleží na tom, kým seš, ale kým chceš být."
100%

Libris_Na_Ex

(SPOILER) ** spoiler alert **
11.5. hned po dočtení
5/5✨
A jo, zase mě to zničilo. Úplně totálně. A pětadvacítka je pořád lepší, komplexnější a zajímavější. Miluju svět, který je sice strašně komplikovaný, ale neskutečně fascinující.
I tak ale musím říct, že prvních 150 stránek mě bavilo míň, protože hromad nových informací a málo pětadvacítky.
Ale i tak to zbožňuju a nic kloudnějšího ze mě teď, hned po přečtení, nedostanete.

Edit 16.5.
Po tom, co jsem si knihu nechala uležet v hlavě, musím svoje hodnocení o hvězdičku snížit.
Jeden z důvodů je již zmíněných prvních 150 stránek, které jsou prostě velká nálož informací (ač strašně zajímavých) a je těžké se v nich orientovat.
To, že se z Ilan stává něco jako „vyvolená" taky není úplně top strop a víc mi sedělo, když byla sklenář, který zná svůj lid, ale putuje s Pětadvacítkou a umí klást otázky, takže si zvládne pospojovat informace, kteří jiní ne. Ilan je v tom to díle pro mnohé kámen úrazu, ale mě pořád jako hlavní vypravěčka příběhu baví a nějaký posun za ty tři díly vidím.
Hlavním tahounem příběhu je pro mě pořád Pětadvacítka. Baví mě její příběh, jednotlivý členové jejich vztahy, rozpad skupiny a to, kam autorka směřuje jejich příběh.
Svět mě baví čím dál víc, hlavně Nasterei, které jsou strašně fascinující a chci vidět víc, jak jejich společnost funguje.
Ale musím říct, že knize by hodně pomohli věci jako mapa, seznam postav (aspoň Pětadvacítky), ideálně třeba se stručným popisem, dějová osa atd. Začíná být opravdu těžké se v knize orientovat, i když jsem všechny tři díly četla hned po sobě. Takže už teď je mi jasné, že před vydáním čtyřky si celou sérii přečtu znova. Musím al přiznat, že mi to vůbec nevadí :)

Asterixxka
11.05.2021 4 z 5

Tolik jsem chtěla dát 5* jako u předchozích dvou dílu, ale bohužel to nejde. Do světa Ilan a “25” se hrozně ráda vracím a možná proto jsem knihu přelouskla za víkend, ale nadšení už není takové. Prvních 200 stran jen dialogy, děj se vrátil až s Pětadvacítkou, některé pasáže jsem musela číst víckrát - nedávaly mi smysl nebo i moje přebujelá fantazie si s popisem nedokázala poradit. Ale smekám u poslední třetiny, která byla čtivá a napínavá jako předchozí díly. Pokračování určitě budu napjatě vyhlížet! Snad těch hádanek už ale bude trochu míň :-)

INCOGNITOREADER
11.05.2021 5 z 5

Pro mě nejočekávanější kniha roku 2020 kdy byla následně posunuta a stala se z ní nejočekávanější kniha roku 2021.

Ten pocit kdy konečně máte to na co roky čekáte nemůžete přestat číst a zároveň si říkáte, že když to zhtnete za jeden víkend tak pak budete zase roky čekat na další díl! Tohle už jsem hodně dlouho nezažil.

A jak píše kramver : Do prasečí říti!

Stejně jako končí Faja tak podobný pocit mám po Nasteree.

Já chci víc! A hned!

Je to prostě neuvěřitelný jak moc dobrý tohle je.

Je to tak dobrý, že si přejete aby si toho všimnul někdo z Netflixu nebo HBO vysolil pěknou hromadu peněz za práva a pak ještě mnohem větší hromadu peněz za seriál.

Dnes studia pořád hledají svou Hru o trůny a tady máme něco co je naprosto úžasný. S úžasným světem, historií i spoustou postav.

Moc se mi líbí, že s tím jak Ilan dospívá se i příběh stává temnější. Podobně jako u Harryho Pottera.

Víc k příběhu nechci říkat.

Pokud někdo pochyboval z mých předešlých vět tak to říkám otevřeně tohle je naprostá bomba.

uzivatel1071
11.05.2021 2 z 5

Ja budem prisna, ale za mna sklamanie. Kym prve dve knihy mam precitane uz vela krat a stale s velkym obdivom, knihou nasterea moj zaujem opadol. Ano pribeh pokrocil nieco nove sme sa dozvedeli ale dej uz mam zabudnuty a ani si mozno na dalsie pokracovanie nespomeniem.

Jarka_rybář
11.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi hodně líbila. Většina knihy je hezká, Illan prostě putuje, ať už sama nebo s Pětadvacítkou. To je hezké. Potom jsou tu ovšem pasáže, které jsou zlé, hodně zlé, a kde jsou nejsympatičtějšími postavami právě nasterey.
Svět, který Petra Stehlíková představila, pořádně potemněl. Krátí se čas a záhady se stále vrší. To je trochu únavné, už by to chtělo, aby se začaly rozplétat. Jsem zvědavá, velmi zvědavá, jak to bude dál, ale ocenila bych, kdyby už napětí začalo pomalu klesat.
Jsou věci, které se mi líbí, třeba čím dál tím větší vyspělost a rozhodnost Ilan, svět v podzemí, nasterey i jedna z nových postav... Moc se mi líbil i konec. Někdo by v něm mohl vidět podobnost s druhým dílem - jistá tu opravdu je-, přesto je ale jiný. Ilan tentokrát není sama. Popravdě řečeno, já v tom konci vidím i jistou naději.
Jsou však i věci, které mne děsí a to hlavně sklenařská tajemství. Začínám mít dojem, že sklenaři vůbec nebyli ti milí a sympatičtí. I když už asi tuším, proč s pařížskou horečkou reagovali, jak reagovali. Do třetice jsou i věci, které mne zklamaly - převážná většina nových postav, až na buniho je to strašná sebranka, některé mi připadají úplně zbytečné. Třeba zrzka, která pobláznila kapitána. Ta mi přijde jen jako účelový prostředek, který má otupit jednoho z nejsilnějších lidí knihy, a pak si mohla klidně zmizet. Působí proto nereálně a zbytečně. Bohužel, někteří muži se takto zachovat dokážou, Ale tady a kapitán?! Trochu moc.
Z postav nemohu nezmínit vícesenátorku Kozlovskou. tato žena je pro mne největším překvapením třetí knihy. A překvapením příjemným. Ne, nezměnila se. Pořád je taková, jakou ji nemám ráda. Zlá, nepříjemná, nenávistná, toužící zničit celý svět. Ale odhalila nečekané hlubiny a znalosti Ona totiž věděla, co se stane. Věděla o tom, co je Ilanin dar zač. A já bych ráda věděla, co z vicesenátorky udělalo ženu, jakou je dnes.
Přála bych si, aby se klíčové postavy dokázaly spojit. Vícesenátorka je jednou z nich. Jenomže všechny ty postavy toho hodně prožily a jsou těžce poznamenané. Asi se stane ještě hodně zlého, než se dají dohromady a zachrání svět. Myslím si totiž, že bez spolupráce svět sklenařů i lidí z nížin padne.

Jsem opravdu zvědavá, jak to autorka zvládne dotáhnout do konce. Záhad má nakupeno požehnaně, naznačeno také dost. Hodně toho pracně vystavěla, viz například vztahy Pětadvacítky, aby to vzápětí malou rankou rozbila (ale zajímavé je, že ti nejproblémovější nakonec zůstanou při Ilan).
Ve zničeném světě sklenařů je hodně záhad, hodně zmatků. Osobně ale nevím, zda to tak nemá být. Odkrývání záhad sklenařů mi totiž připomíná archeologii, tady taky dost často nevíme co, jak a proč, nebo práci tajných služeb (spousta špiónů, zatajovaných informací).
Nejsem člověk, který by zvládal napínání svých nervů donekonečna. Několik slibných knih jsem kvůli tomu odložila včetně série Hra o trůny). A paní Stehlíková se blíží podobnému osudu. Jenomže její svět mám moc ráda, postavy jsem si většinou zamilovala a chci s nimi jít dál po jejich cestě. Takže budu netrpělivě vyhlížet další díl. Protože tenhle svět má potenciál.

juliesze
11.05.2021 4 z 5

Dneska u snídaně jsem se ke knize vrátila a z odstupu ji hodnotila už trochu jinak, než když jsem se první stránky tetelila blahem. Chtěla jsem ji trochu srovnat s Harrym Potterem a použití obdobné konstrukce - tedy první dva díly spíš přibližují svět a jeho zvláštnosti, budují lidské vztahy a snaží se přiblížit čtenáři první zákoutí a záhady. Nicméně oproti Harrymu, který je samozřejmě dlouhý a odkrývá nějaká tajemství neměla Nasterea žádný začátek a konec. Chvíli jsem si připadala, že jsem prostě zapla film někde v půlce a pak ho ani nedokoukala.

Já samozřejmě chápu, že autorka se psaní nevěnuje full time, knihu psala dlouho a i já po sobě přepisuju týden starý text. Ale tady ty rozdíly byly docela výrazné. Změna slovních obratů, spousta nedokončených věcí. Samozřejmě je velice důležité dávat nějaké udičky, nechávat něco neodkryté, ale pokud toho je tolik, už to začíná být trochu otravné, uondané.

Hvězdičky dávám asi tak nějak ze setrvačnosti a dojmů z prvních dvou dílů, protože když si něco zamilujete, nejde to tak jednoduše zvrátit. Každopádně kdyby kniha skončila o kapitolu dřív nebo později, nic by se nestalo. A to mi tak trochu vadí. Možná se prostě mělo stát něco, co odpoví na ty postupné otázky, ale tady to zase skončilo úplně stejně jako předchozí díl - vstupem do tunelu. To už je poněkud ohrané, ne?

tatjana1737
11.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Komentáře, které se mi líbily: kramver, haki 34

Po přečtení jsem si dala time out, aby se mi rozleželo, co napsat. Váhala jsem, jestli 3 hvězdy nejsou moc příkré hodnocení, ale jsem ráda, že podobné pocity se mnou sdílelo více čtenářů. Z knihy mám totiž místy dost rozpačité pocity. Na to, jak dlouho trvalo, než Nasterea vyšla, mám pocit, že nakonec byl vydán polotovar, který by si ještě zasloužil trochu sklenařského obroušení, aby zvuk jeho duvalů ladil a zněl. Kniha opět nabízí hrozně moc nitek a informací, které se střídají, přičemž je často něco nakousnuto a nedokončeno, zkrátka se pokračuje dál. Celé to na mě působí, jako kdyby PS sepsala nějakou část, pak se čtvrt roku věnovala něčemu jinému, začala znovu psát , ale pokračování navázala velmi neuměle a ne zcela zdařile. Příkladem budiž ona prasečí řiť, která se zcela nadbytečně opakuje první pětinu knihy, aby najednou úplně vymizela.

Už u prvního dílu bylo vytýkáno, že autorka píše jako ženská. To asi není nic překvapivého ;-), ale v Nasteree jsem to viděla velice často. Kupa věcí na mě působila nedomyšleně a ploše. Viz třeba 25, která tentokrát stojí spíše v pozadí, ale snaha o vykreslení konfliktů v rámci skupiny a jednotlivých aktérů mi přišla nereálná. Jejich temné tajemství mi zas tak temné nepřišlo, ale víc mi vadilo, že některým i po stovce let stačí "menší krize" a už se sesypou a vrací se k dávným modelům chování. Celé jejich dialogy a hlášky mi přišly jak z velmi nepovedené parodie na střední školu. Anebo kapitán, který se zamiluje a nevidí napravo ani nalevo. Nevím, ale od lidí, kteří toho tolik prožili a mají za sebou stovky let života, bych čekala větší nadhled, sebeovládání i sebekázeň. PS to sice vysvětluje tím, že se Ilan dotkla brány, a proto ke změně chování členů 25 došlo, ale tahle informace zapadla spolu s mnoha dalšími.

Měla jsem pocit, že PS tentokrát hodně tlačí na pilu a snaží se děj posouvat někam, aby mohla navázat další knihou. Ilan se v podzemí setká s Jortem, 25 jsou pro ni přátelé a téměř bohové, ale ona ho nechá v kleci a vydá se s Arminem na lodičku? Héchají se svěří, že je žena, ukáže Ilan svoji "tvář", Ilan si uvědomí cosi důležitého, ale už se k tomu nevrátí? Stařík v podsvětí vytvoří polyecha, která bojovníky dost vyděsí, ale nakonec ho "jen" zavřou do vězení, a když zjistí, že jim z něj pokaždé uteče, nechají ho volně se pohybovat? Buni umí mizet jako Nasterey, ale pak se nechá chytit vojáky a uvěznit? Ilan jako jediná při pohledu na "ohňostroj" pochopí, že jde o mapu, ale kapitánovi a bojovníkům (včetně Ravena), kteří se Duvalským pohořím pohybují desítky let, to nikomu nedocvakne? Rudovlasá žena poblázní kapitána a najednou zmizí bez jakékoli zmínky z děje, stejně jako Odon. Takovýchto nedomyšleností a nedotažeností je tam hrozně moc... (Např. k Roghosu se 25 přesunula pomocí rapleru, aniž by kdekoli bylo napsáno, že mezitím jeli za skáru. V Duvalském pohoří přece technika nefunguje...)

Jak je dobrým zvykem autorky, předkládá další sklenařská tajemství, tentokrát hodně zaměřená na jejich počty, ale knize by minimálně prospěla mapa, aby si čtenář vše poskládal dohromady, protože z těch pětek, jejich násobků a devítek se napoprvé asi příliš nezorientuje, pokud si už dávno nenamaloval mapku měst. PS vytváří sice další záhady, ale trochu se bojím, že se jí to vymkne z rukou jako tvůrcům seriálu Lost, který po úvodním vydráždění diváků nakonec vyzněl spíše trapně.

Autorka je často přirovnávána k Martinovi (zejména s ohledem na dopsání ságy), ale jeho psaní na mě působí víc promyšleně a konzistentně než to její. Možná bylo bývalo lepší sepsat všech pět dílů v hrubé kostře, a pak ladit, brousit a pilovat, aby ten sklenit byl naprosto dokonalý, průzračný jako křišťál a energie v něm proudila bez drhnutí. Ono vydat díl, když člověk nemá dopsaný zbytek, je docela kumšt v tom, aby všechny narážky seděly a čtení hladce plynulo. Z Nasterey jsem bohužel tenhle pocit neměla. Kniha sice vysvětlí něco z předešlých dílů, ale přihodí další porci záhad a tajemství, které Ilan v danou chvíli sice jakoby tuší, vždy je tam nějaký náznak prozření, ale ihned je to zahráno do autu.

Asi pro tohle všechno se u mě neopakovalo ono nedefinovatelné kouzlo z předchozích dvou dílů a reteu jsem tentokrát zaslechla hodně pozdě a jen na chvilku. Prospěla by mi i časová osa, protože mám pocit, že ač je svět nějak datován, události v něm téměř ne, takže je pro mě těžké poskládat si už jen věk postav. (V Naslouchači je zmínka o Ďatlovově expedici, což by ovšem znamenalo, že otortenské zrůdy žily už v "naší době" a tedy už tehdy existoval minimálně modrý sklenit?)

Moji zvědavost to ale vzbudilo, ne že ne. Už vlastně jen ten úvod s zmínka o Ernovi, která nahrává domněnkám, že třeba tento bojovník odhalil Ilanino tajemství a došlo mezi nimi k nějakým pletkám? Pak samozřejmě brány, "děti", počty, města, modré duvaly a účinky modrého sklenitu, role 25 ve sklenařké mytologii apod. Jen jsem opravdu moc zvědavá, nakolik si autorka se vším, co zatím úspěšně víc a víc zamotává, poradí a co z toho všechno bude. Jestli se na konci bude konat jedno veliké WOW.

Komentář jsem vkládala jako 50. uživatel v pořadí. Co by tenhle násobek mohl znamenat ve sklenařském světě? ;-)

Njangu
10.05.2021 5 z 5

Dočteno jedním dechem. Opět sešup, jak na horské dráze. A teď rychle, kdy se plánuje další díl? Netuším, kterým směrem se bude příběh dál vyvíjet, ale vzhledem ke skupině čtenářů, kterým je tato série určena, DOUFÁM, že bude celá pětadvacítka opět pohromadě a nebude to určitě jednoduché. Pouze jednu výtku mám a to "do prasečí řitě" - prosím už NE!!!! Nevadí mně klení, dobře zasazená nadávka, apod. ale tohle se mně nelíbilo. Při vší úctě k paní spisovatelce doufám, že bude v dalších dílech nápaditější, vždyť dokázala vytvořit ve své fantazii takové dílo a s tímhle by se nepoprala? Tak teď budu muset vydržet, potlačit abstinenční příznaky a čekat........

zazvorka
09.05.2021 4 z 5

To se nám to všechno komplikuje, není-liž pravda? První dva díly hladce plynuly a četly se s lehkostí. Třetí na mne působí trochu nevyladěně. Jako by brusička měla ještě chvilku brousit, ale nebyl čas. Což nic nemění na skutečnosti, že se těším na další setkání a obdivuji autorčinu obrazotvornost! Jen doufám, že Ilan rozšíří svou slovní zásobu a naučí se nápaditěji klít - proč ji tak okouzlila prasečí řiť, to nechápu.

mliko8
09.05.2021 4 z 5

Za sebe musím říct, že Faja se mi možná líbila o kousíček víc, ale Nasterea taky rozhodně stojí za to. Pro mě je to hodně o těch postavách a přátelství a toho je tam rozhodně dost. Tahle série je podle mě všeobecné něco, u čeho musíte pořád dávat pozor,a tady to podle mě platilo dvojnásob - občas mi to přišlo trochu zmatené a musela jsem se kousek vrátit. M
Ale moc se mi to líbilo a moc se těším na další díly, ačkoli se trochu obávám, že vzhledem ke konci Nasterey to bude velmi rozdílné od těch doposud.

lady.k
09.05.2021 5 z 5

Waauuu, knihu jsem včera dočetla a musím říct že nemám slov. Některé otázky se vysvětlily a spousta dalších vyvstala. Už aby vyšel další díl na který se moc moc těším. Děkuji paní Stehlíkové jste úžasná a kdo má radši audioknihy (dnes jsem si objednala a rozposlouchala) a musím poděkovat i paní Ježkové jste obě úžasné.
Jen tak dál :-) :-) :-)

sArKa236
09.05.2021 4 z 5

Třetí díl nezklamal! Možná je to tím, že jsem předchozí díly četla už před nějakou dobou, ale tento se četl tak nějak jinak. Ze stylu psaní je cítit, že Ilan už není malá, líbilo se mi, jak postupně odhalujeme další a další tajemství. Zároveň mám ale více otázek, než kdy před tím. Je zde představeno pár nových (a podivných) postav, a celá situace se stává zamotanější a zamotanější. Místy se mi knížka zdála matoucí, ale nijak mi to nevadilo. Za mě určitě hodná přečtení a pokračování v sérii.
Knížku jsem si užila, ale předešlé díly se mi líbily víc.

Ryorka
08.05.2021 5 z 5

Nabralo to směr, který jsem nečekala. A možná je to tak dobře. Zavřela jsem knihu se smutkem a zároveň zvědavostí, co se z toho všeho špatného vyklube dobrého. Co bych ale ocenila je aspoň mapa se zobrazením toho, co viděli v té světelné šou. Páč jsem z té matematiky krapet mimo. EDIT: trochu mě mrzí ty hejty na Nastereu. Čtu tady hodně názorů, že Ilan dělá to a tamhleto a že to je špatně a že nevrká s kapitánem a že to je taky špatně. No já to beru prostě jako vývoj. Ne vždy se autor rozhodne jít stejnou cestou jak si přeje čtenář. A co se chování Ilan týče, to beru prostě jako její vývoj. Je to puberťák a jako holka v níž řádí hormony dělá věci, které dospělý nechápe. Kdo z nás neměl pocit, že v patnácti ví všechno a že mu patří svět, ale zároveň dokázal v ten samý moment pochybovat o tom jestli to všechno zvládne. Z mé strany jsem jen trochu (hodně) musela namáhat mozkové závity co se té matematiky týče. Prostě se u tohoto dílu muselo víc přemýšlet. Já osobně jsem hooodně zvědavá na další vývoj.