Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

zlovlk
19.05.2021 3 z 5

Už jste někdy šli z Vortolu do Roghosu s kamennou koulí na noze? V této knize si můžete vyzkoušet, jaký je to pocit, protože přibližně prvních čtyři sta stran se vleče přesně takto. Ilan přemýšlí, zvažuje, vede neurčité a banální rozhovory o hlubokánskosáhlých záhadách, znova přemýšlí a ještě jednou zvažuje. Čtenáře přitom zajímá to podstatné: Kdo zemře? Prdí nasterey? Kdo přijde o ruku, nohu či slezinu? Dají se Vargas a Erno dohromady? Kdo si nechá na lopatku vytetovat prasečí řiť? A zkrátka jak to celé bude a budou mít sklenaři co žrát? Jenže ouha, místo řešení těchto skutečně významných otázek se většina knihy utápí v nekonečných spekulacích a tlachalství. Přísahal bych, že některé rozhovory se i opakovaly.

Snad nejhorší na zmíněných záhaděnkách je zcela neúnosná míra aritmetických hrátek. Jak určíme, kde se nachází hledaný artefakt? Snadno! Stačí odečíst počet schodů ve všech městech dohromady od množství případů, kolikrát je v knize odkázáno k sedacímu svalu vepřů (ano, opět nechvalná a nepřehlédnutelná prasečí řiť!), z výsledné hodnoty pak vzít jenom sudá čísla (protože Ilan právě sedí na sudu!), sečíst je (protože jí to sekne!), a nakonec ještě vypočítat faktoriál (nejspíš proto, že daná scéna se odehrává v továrně!). Jak očividné. V tomto ohledu se autorka naučila vybrušovat absurditu lépe než protagonistka sklenitové zbraně.

Vytknout se dá i skutečnost, že ani ve třetím díle se téměř nikdo z Pětadvacítky nevyprofiloval jako trojrozměrná bytost. Zůstávají teskně ve svých rolích definovaných jedinou vlastností: potížista, změkčilec, opilec, svalovec, svalovec, svalovec... však to znáte. Zatímco v prvním díle to byl pochopitelný a vlastně i zábavný postup, tady už to působí dojmem neodpustitelné lenosti a vysychající studnice nápadů. Co hůř: místo, aby byly opečovávány a cizelovány staré postavy, jsme zásobeni množstvím pojmenovaných i nepojmenovaných nových. Pravděpodobně nejhrůznější z nich je záhadný „bunny“, který nemá heboučká ouška a chuť na mrkev, jak by naznačovalo jeho označení, zato však předvádí obratně eskamotérské balancování na hraně mezi rasistickou karikaturou divocha a žoviálním košickým pradědečkem po pěti sklenkách borovičky. Doporučuji proto, když se tento „bunny“ objeví na scéně, nakreslit si jej na příruční list papíru a pak do obrázku při čtení mimoděk bodat kudlou. Trochu to pomáhá.

Ne všechny postavy lze ovšem jen hanět: zajímavou úlohu si uzurpoval nezvedený brašulík Ödön, také senátorka Kozlowská vnáší do hry svěží vítr a řádí jako kůzlátko. Vyznění pak také zachraňuje poslední stostránka, kde se vše náhle děje ozlomkrk – občas ta lapidarita málem připomíná poznámky k románu, spíše než samotný román, ale po předchozím mučení pomalostí je i toto velmi vítáno. Ne, že by se toho až tolik odhalilo, ale aspoň létají orgány vzduchem, intriky intrikují, emoce mlaskají a retea bzučí jak zamlada. Snad se i další díly ponesou v tomto lepě svižném duchu a už nebudu muset žehrat společně s Jaroslavem Seifertem – že Stehlík zpívá špatně.

Mášenka31
19.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Možná těm knihám křivdím víc, než si zaslouží... ale sto lidí sto chutí a každý má právo na tu svoji.

Nasterea velmi chytře začíná prologem, který každému ukáže náznak toho, kam se příběh odebírá. Je to lišácký tah, protože po pár stránách prologu nás čeká přes 100 nudnějších stran a autorka asi měla strach, že by čtenář knihu odložil, kdyby nevěděl, že se schyluje k tragédii. Přestože pobyt na druhé straně není zas tak špatně napsán, působí nudně a to z několika důvodů. Ten hlavní je, že přináší ohromné množství otázek ve chvíli, kdy čtenář doufá v nějaké odpovědi. Navíc samozřejmě všichni mluví v hádankách a nemají chuť říct nic napřímo. Ono se to sice naoko tváří strašně chytře, všechna ta čísla, všechny náznaky, všechny hádanky, nepochopitelné nasterey... Jenže zas tak chytré to nakonec není, spíš velmi podivné.

Inu, Ilan se nakonec stejně vrátí k pětadvacítce a odhaluje další a další tajemství. Sázky jsou vysoké, ale zatím to všechno vychází. načež se objeví *buni*, což je postavička, která nevědomky slouží jako karikatura celého příběhu.

Nebýt to protkané všemi těmi hádankami, možná by to bylo i lepší. Zdá se, že začíná konečně o něco jít a první malé finále knihy nám konečně ukazuje, že činy mají následky - a ty následky jsou úměrné všem těm deux ex machina z prvních dvou dílů.

Tady se ukazuje další lišáckost, pravděpodobně záměrná. Všechny tři díly mají poněkud slabší první polovinu, pak nastane gradace a posledních několik desítek stran je to samá akce, všechno se mění, všechno se odhaluje a čtenář pak může nabýt pocitu, že kniha je o hvězdičku až dvě lepší než doopravdy. Zdá se mi, že hektická finále stojí za úspěchem knihy.

Celá kniha má mnoho problémů, ale jsem shovívavá a dala bych i 3,5*. Celkovou konzistenci příběhu bohužel ukáže až kompletní pentalogie, na což si budeme muset ještě počkat. Konzistence jednotlivých dílů sice také pokulhává, ale naštěstí to není zatím úplně do očí bijící problém. Ten hype kolem knihy nejspíš neustane, což je ale dobře, protože pak třeba víc lidí sáhne po české fantasy literatuře.

Nakonec mi asi prostě nesedí styl, kterým je kniha napsaná. Ilan jako vypravěčka neustále opakuje již řečené skutečnosti (abychom nezapomněli), neustále se ptá, těch vět s otazníkem je tam opravdu požehnaně. A vět s vykřičníkem teda taky. Ale zase co si budem - ono se to jednoduše čte, víceméně to dává smysl a lidem se to asi líbí, tak proč by to vlastně měla autorka měnit?

* Odtud začínají spoilery. Čtěte dále, pokud chcete, ale byli jste varováni. *

Zde ještě pár dalších konkrétnějších poznámek, nejdříve k postavám:

S postavami mám podivný vztah. Ilan je otravná stále, navíc zase o něco vyvolenější než ve druhém díle. Teď už teda jen nejvyvolenější z pěti vyvolených (nebo devíti? pětadvacíti?). Kapitán je stále stejný morous, dokud se nezamiluje do rusovlasé (protože jiná by ho nezaujala, že) dámy a ztratí rozum. Přišlo mi, že to vůbec neodpovídá kapitánově povaze, obzvlášť, když pak na konci už o paní není ani špetka informací. Takže buď měla kapitána svést a odvést jeho pozornost, což by aspoň dávalo smysl... nebo to bylo špatně napsané romantické okénko.

Pár bojovníků zase dostává zajímavější roli, ale ukazuje se, že dvacet pět postav je prostě moc, zapamatovat si jejich jména je nad lidské síly. Navíc je složité je od sebe rozeznat, když jsou všichni nakonec jen definovaní svým původem - to mi přišlo děsně laciné. Jasně, to že někdo živořil jako zloděj a třeba vrah po sobě zanechá stopy, ale jsou lidi, kteří se napraví a naopak najdou v novém životě smysl. Mrzelo mě, že jakékoli odpuštění sám sobě, náprava, osvícení, se ani u jednoho člena pětadvacítky neudálo. Stejně tak scéna, kdy Ilan mezi bojovníky v noci hledá a všichni do jednoho mají v posteli ženskou. Jasně, chlapi jsou chlapi, ale vážně všichni? Nemluvě o tom, že zde vidím promeškanou možnost, že by nemuseli všichni bojovníci být klasičtí heterosexuálové. Netuším, jestli jsou všichni bílí, zmínka o tom buď nebyla, nebo si ji nepamatuji (obojí stejně pravděpodobné). Ale asi by to českého čtenáře moc pobouřilo a zase by to bylo něco ve stylu: "Už nám ty LGBT cpou všude."

Buni je sice postavička zajímavá, ale příšerně nekonzistentní. Pokud mi ze začátku dokáže utéct z každé klece, prostě mu nemůžu tuhle možnost znemožnit a nevysvětlit to. Působí to jako berlička a vzhledem k tomu, jak je tento fakt důležitý, opravdu by si to zasloužilo lepší odůvodnění. Odon je podobná postava, která je tu jen proto, aby sloužila příběhu, nikoli aby příběh utvářela. Aspoň ten Amarin mi přišel jako postava, která by mohla být svým způsobem zajímavá, protože se u ní dá pracovat s minulostí, předsudky atd.

A pár faktických:

Přišlo mi vtipné, jak se Ilan dostala z LaPodu. Celé to mávání meči bylo divné. Navíc, proč by si vybrala, aby s ní zpátky do Duvalského pohoří letěli Gerard a Amadeo, když jeden ji ze srdce nenávidí a druhý ji nepřestává urážet?

Úvodní kobkové kapitoly nedávaly moc smysl. Ten naprostý hyenismus je sice očekávaný, ale vážně si někdo myslí, že by tam takhle ti lidi přežívali bjídlaez - a hlavně bez vody? O vodě není ani zmínka a krev vás asi nezachrání před smrtelnou žízní. Nemluvě o tom, že v takových podmínkách by se okamžitě rozšířily nemoci a všichni by chcípli. Ilan by to pravděpodobně nepřežila vůbec. A co bylo to stvoření, které žere lidské kosti a mělo to něco znamenat?

Terkishead
18.05.2021 5 z 5

Některé knihy jsou jako prázdniny - hrozně dlouho se na ně těšíte a hrozně rychle utečou ( jsou přečteny). Ačkoliv mi stále celý příběh ještě nedává dokonale smysl, nechávám se unášet autorčinou, téměř surrealistickou, fantazií a je mi tam dobře. Nepředvídatelný děj, ne právě sympatické a tím právě reálnější charaktery, to všechno nedá člověku spát a čte jedním dechem. A hrozně se těším co bude dál...

evik_svistik
17.05.2021 5 z 5

Stehlíková se tímto dílem definitivně zapsala mezi mé nejoblíběnější autory, Nasterea má pouze dva nedostatky - prasečí řiť a skutečnost, že si na další díl budeme muset pěkně dlouho počkat.

zinon
17.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Já jsem nadšená. Udělala jsem chybu, že jsem si nepřečetla znovu předchozí díly, protože jsem si říkala, že si toho po roce pamatuji dost....ale stejně ne dost na to, abych vše ve správný okamžik pochopila. Takže, když Ilan přišla s nějakým objevem, tak jsem si říkala...to je sakryš kdo? Potom bych ocenila v knize mapku, protože bylo těžké si některé věci představit. Bohužel na to má představivost občas nestačila...zdálo se mi to málo, možná špatně vysvětlené. Pak tu máme prasečí řiť, která ze začátku trochu vytáčela :) To jsou věci, které mi trochu kazily čtenářský požitek. Na druhou stranu, ale mohu jen chválit. Moc se mi to líbilo. Pořád se něco děje. Hlavně ta část, kdy Ilan zůstane s Ernem. To celé bylo napsáno úžasně, s citem. Takže říkám ach joooo. Spoustu toho stále nevíme. Na tolik věcí je potřeba znát odpověď...tak snad nebudeme čekat dlouho.

Sss708
17.05.2021 5 z 5

Tolik jsem si slibovala, že začnu knihu číst nejdříve na podzim ,ale tak jsem se těšila na návrat do Duvalského pohoří,že jsem nevydržela.Byla to opět jízda a kniha se četla sama,ale bylo to jiné. Konec mi přišel trochu uspěchaný.A Ilan jsem ke konci skoro vůbec nechápala.Věřím,že další díly výjdou brzo a Ilan se vrátí ke svému já.

Nosorozec_91
16.05.2021 3 z 5

(SPOILER) No, nijak unesená z toho nejsem. Jo čte se to hezky (až na tu prasečí řiť teda, wtf), ale oproti předchozím dílům je to takové nějaké... roztržité, nedotažené, nedovysvětlené, nebyla mi jasná ani časová linka a spoustu věcí jsem vlastně nepochopila, občas jsem měla pocit, že jsem asi jeden díl omylem přeskočila, protože mi nějak chyběly informace k tomu všechno pochopit. Chápu, že se musí udržovat napětí a nevysvětlovat všechno hned, ale bylo toho moc a ve chvílích, kdy Ilan prožívala aha moment, jak to všechno do sebe zapadá, já jsem teda tápala (to ale taky může být mnou, že :D ). Chování postav jsem taky moc občas nechápala a ten přerod Ilan v supermanku na konci mi teda taky nebyl až tak sympatický. A ten Buni. No, nevím. Mám z toho smíšené pocity. Uvidíme, co bude dál. Ale na to, že se na tuhle knihu čekalo 3 roky nebo jak dlouho... tak mě to spíš asi zklamalo.

Arlienen
16.05.2021 5 z 5

Upřímně nevím, jak bych měla knihu ohodnotit. Úplně mi vyrazila dech! Asi jen jedno slovo knihu vystihuje - jedno mega obrovské - WAU! To byla pekelná jízda! Tleskám a kláním se spisovatelskému umu paní Stehlíkové.
*****
Tolik tajemství jsem se dozvěděla a další věci vyplavaly na povrch. Mám víc otázek než odpovědí. Další díl je v nedohlednu..... Už abych ho měla v rukou a mohla se vrátit do světa sklenitu a Ilan.

DvěTéčka
16.05.2021 5 z 5

Třetí díl byl neuvěřitelný. Tuhle serii jsem si zamilovala hned na první stránce! Nadherně propracovaný svět, postavy, děj všechno! skoro 3/4 roku jsem čekala na tenhle dil a ted budu muset čekat na dalsi ještě déle, ale vyplatí se to je to neuvěřitelné. Mám chut jít se klanět spisovatelce k zemi. Nejde se odtrhnou.!

Sixao
15.05.2021 4 z 5

(SPOILER) První dva díly jsem přečetla loni a na třetí díl jsem tak nemusela dlouho čekat. Kdy teď ale do prasečí řiti vyjde další díl? Často používaná nadávka mi pila krev už v první kapitole, jinak tento díl za mě překonal oba předchozí. A přidávám se k těm, co si přali romantickou linku mezi Ilan a kapitánem. Akorát po tom, jak se to na konci zvrhlo, v to už nevěřím. Už bych se ráda dozvěděla pravdu o všech těch záhadách. Teď v tom mám docela zmatek. Co všechno ví Buni a co se stane, až se otevřou brány? Kdou jsou doopravdy Nasterey? A další a další otázky. Nezbývá než doufat, že nebudeme muset čekat další 3 roky.

-Alja-
15.05.2021 3 z 5

Bylo to o dost slabší než předchozí díly, za přečtení to ale stálo.

muchtarka
15.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Strašně ráda bych dala plné hodnocení stejně jako u předchozích dílů, bylo by to vůči nim ale nespravedlivé.
Rozhodně nemůžu říct, že byl třetí díl zklamáním, má už však svá ale. Nemůžu se zbavit pocitu, že spousta hádanek, nových objevů a komplikací je do příběhu zakomponována nepřirozeně a je z toho cítit, že Naslouchač byl původně zamýšlen jako trilogie. Pro naplnění 5 dílů se prostě muselo něco záhad přidat. Občas už to na mě jednoduše bylo moc a balancuje se na hranici překombinování.
To je však moje jediná větší výtka a doufám, že další díly si s tímhle návalem novinek poradí a všechny ty vzniklé uzlíky rozmotají do uceleného příběhu.
Kniha mě jinak jako vždy pohltila. Asi jako každého zejména v druhé polovině, kde se prostě nešlo ubránit slzám a ještě dlouho budu chodit s tváří plnou smutku (narozdíl od Ilan, která se na můj vkus otřepala příliš rychle). Zakončení je takové rozporuplné, asi to tak bylo i zamýšleno, jakoby se Ilan oddalovala čtenáři obdobně jako pětadvacítce. Nedokážu jí už fandit a některá její rozhodnutí mě vyloženě štvala svojí sobeckostí a nedostatkem sebereflexe nad důsledky (Erna jí prostě nedokážu odpustit). Navíc jsem nikdy nebyla fanouškem příběhů se superhrdiny a Ilan už má na můj vkus těch výjimečných schopností trochu moc, čímž rapidně ztrácí moje sympatie.
Teď nezbývá než doufat, že na další díl nebudeme čekat tak dlouho a že nám Ilan zase trochu "polidští" :)

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Po tom nekonečném čekání jsme se konečně dočkali dalšího dílu. Před čtením jsem se trochu bála, zda se mi bude dařit chytat se v ději, který je přece jen poměrně komplikovaný se spoustou malých důležitých detailů. Naštěstí jsme četli knížku s mamkou, které ty nepatrné detaily nedají spát, takže zatímco já bych to jen proletěla, ona se ptala a já hledala v předchozích dílech :-) Myslím, že díky tomu jsem si knížku užila o trošku víc.
V recenzích jsem několikrát narazila na to, že začátek byl pomalý a vlekl se. To mi vůbec nevadilo a vlastně ani nepřišlo, protože jsme se tam dozvěděli zase plno nového a otevřelo to prostor k mnoha otázkám. I když výtku bych tady tedy měla a to bylo přivítání Ilan a pětadvacítky. To je fakt? Po takové době, když ji tak sháněli a na jednou jen toto? Ono obecně, především ve druhém díle se nám krásně rozvíjel vztah Ilan a kapitána a v tomto díle mi to přišlo celé takové useknuté. Jejich vzájemná interakce mi chyběla. A byla jsem z toho trošku zklamaná.
V další části už se děj značně rozjel a především po odjezdu z Otortenu to začalo mít obrovský spád. A od děje v Brötlu už jsem se vůbec nedokázala odtrhnout. Za ten přidávám poslední pátou hvězdičku, protože ty emoce, co ve mně dokázala knížka v této části vzbudit, byly neskutečné.
Na začátku čtení jsem se trochu bála, toho, že jak jsme na knížku dlouho čekali, vybudovali jsme si určitá očekávání a pro autorku bude těžké jim dostát, ale ten strach byl úplně zbytečný. Knížka odsýpala, byla, napínává, plná nečekaných zvratů a tajemství. Upřímně teď už si vůbec nedokážu představit, jak to celé bude pokračovat. No a než nám vyjde další díl musím si první tři díle znovu pořádně přečíst a připravit se výpisky, nebo už se nechytnu

caldap
14.05.2021 4 z 5

Pěkný příběh, chvíli mi vadila věta: ,, Do prasečí řitě". Jinak velice pěkné, poutavé čtení.

Jm.bazar
14.05.2021 5 z 5

Krásný a tajemný svět, někdy až moc hádanek, které se ale doufám nakonec perfektně rozuzlí ;)

Abia
14.05.2021 4 z 5

Já u třetího dílu uberu jednu hvězdu nebo možná půl. Asi se mi ten nový svět tak nelíbí, záhad už je moc, předchozí dvě knihy se mi líbily o kousíček víc. Chvílemi prostě Ilan a sklenařům nerozumím, což se mi v předchozích dílech nestávalo. Ani moc nechápu motivace dalších hrdinů a tak mi jejich činy někdy nedávají smysl, proto doufám, že mi další díly tyto věci nějak objasní. I tak to ovšem znamená, že až vyjde čtyřka, začnu zase znova od jedničky. Tentokrát jsem to vzala od začátku, koupila všechny tři (jak jsem si slíbila) a slupla je za chvilku.

Tereziee
14.05.2021 5 z 5

"Do prasečí řiti!"... už bude pokračování? Čekání bylo sice nekonečné, ale stálo to za to! Příběh Ilan se třetím dílem plní ještě víc napětím a také ještě větší temnotou. Hlavní hrdinka dospívá a občas máte opravdu chuť ji za některé rozhodnutí plesknout. Zároveň jí ale hrozně fandíte. A fandíte i pětadvacítce, o které se konečně dozvídáme víc. Nasterea nám poodhalí některé záhady sklenářského světa a kousky skládačky do sebe pomalu, ale jistě zapadají. Autorka má příběh promyšlený do posledního detailu a jsem hodně zvědavá, jak v dalším díle (který je v nedohlednu) naváže. Při čtení opět nezůstaly moje oči suché a párkrát jsem si pobrečela. A to prosím pěkně už v prologu, který mě hned ze startu knihy rozsekal. Stehlíková dokáže držet čtenáře v napětí a o wow momenty, kdy se vám zastaví srdce, není nouze. Nastereu jsem přečetla za dva dny, kdy jsem žila pouze Duvalským pohořím. Tak moc věřím, že autorka s pokračováním nebude čekat další 4 roky. Pořád je na dlouhém čekání ale pozitivní to, že je vidět kus práce a pečlivosti, která byla knize věnována. I když by by to bylo hrozné klišé, chtěla bych se dočkat happyendu a možná i nějaké milostné linky, pro kterou zde byly malinko nepatrné náznaky. Tak uvidíme.

Zuzkanka
13.05.2021 4 z 5

Mám za sebou třetí díl a opravdu vzívám autorku, ať s tím čtvrtým dílem neotálí...
Musím souhlasit s komentářem Haki34, protože opravdu jsem se v těch hádankách zamotávala a tak, jak to Ilan bylo vždycky nakonec hned jasný jak facka, tak já se doteď nechytám.. Obávám se, aby se nekombinovalo tak dlouho, až se to překombinuje..
Jako ač to je možná klišé, tak stále doufám, že to skončí nějakým tím happy endem jakože osudová láska a tak... :D
Jo a prosím pěkně, už žádné další prasečí řitě..to radši oříškový oči, i když hnědá barva se dá taky popsat mnoha jinými slovy, že :))
Naslouchač je v každém případě série, u které chcete vědět, jak to dopadne a zároveň nechcete, aby to skončilo...

Vendulis
13.05.2021 5 z 5

Ten pocit, když se dočkáte konečně dalšího dílu, ale ten je zase pryč a nezbývá něž jen čekat...zase! Že já se do těch nedokončených sérií stále pouštím.
Autorka vymyslela opravdu originální svět plný tajemna...a že v tomhle díle přibylo spoustu nových záhad! A ten konec...v těch se autorka opravdu vyžíva. :D
Jasně "Do prasečí řiti!" tam bylo fakt často, ale jinak to autorka zase rozjela a já chci víc!

JerryDexter
13.05.2021 3 z 5

Přiznám se, že z prvních dvou dílů jsem byl poněkud rozpačitý. Zajímavý svět a poutavý příběh kazila všudypřítomná nuda. Já se zkrátka neuvěřitelně nudil. Dodnes nechápu superlativa, kterými nad světem Naslouchače většina čtenářů nešetří. Ano, příběh je fajn a svět opravdu zajímavý, ale to mi zkrátka nestačí. Nasterea mě až na utahaný začátek příjemně překvapila, ale... Na můj vkus obsahuje hrozně moc postav, ve kterých jsem se ztrácel. Bohužel jsem ani nepochopil hry s čísly a předurčeností jednotlivých postav. Celé mi to přišlo zmatečné. I přesto jsem se ale bavil a doufám, že na další díl nebudeme čekat tak dlouho jako na Nastereu.