Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4347 1220

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Šárka_D
03.08.2022 4 z 5

O knize jsem dlouho slýchala, ale dokopala jsem se k ní až díky letní akci Hostu (kniha za 200, neber to), kdy jsem si koupila rovnou všechny tři dosud vydané díly. Ten první má pomalejší rozjezd, ale není se co divit, autorka musela vysvětlit fungování a rozvrstvení svého světa. Od druhé třetiny už příběh dostává slušný spád. A co je pro mě nejdůležitější, kniha splňuje přesně to, co od fantasy chci: nutí mě číst dál a dál, dokud nerozlousknu všechna tajemství, která na cestě hrdiny čekají...

Xemerius
02.08.2022 5 z 5

Tahle emotivní série je naprosto skvělá, má úžasně propracovaný příběh, postavy, krajinu, zápletky....uff. Já fantasy moc ráda kritizuju, avšak tohle na mě udělalo obrovský dojem - málem jsem další díly trhala mé známé z rukou, jen abych se rychle dozvěděla, co bude se všemi dál . Jak říkám - ten příběh je tak dobře napsaný, že jsem prožívala s Ilan opravdu, ale opravdu, vše. Autorka vás totiž vtáhne do temného světa plného strachu, sklenitu a dobrodružství. Ilan je navíc (za mě) neskutečně sympatická hlavní postava :). Taky doufám, že brzy budu mít to potěšení přečíst si další díl. (Prý je plánována pentalogie)
Takže pokud váháte, zda si Naslouchače přečíst, neváhejte :))))

ivusse
26.07.2022 5 z 5

Líbilo. Moc.

sestricka1
19.07.2022 5 z 5

žánr fantasy a navíc se štítkem pro dospívající mládež bych nikdy do ruky nevzala. A ejhle náhoda tomu chtěla a já se zaposlouchala do audioknihy, která je skvěle namluvená Jitkou Ježkovou. Někdy v první polovině knihy jsem ji vyměnila za tištěnou podobu a mohu říct, že "páni to byla jízda" :-) !!!! Děj mě natolik strhl, že jsem ihned sáhla po druhém díle. Doporučila jsem ji i dále a všem se velmi líbí. Takže jestli jen trošku váháte, jestli číst, tak se nerozmýšlejte a s chutí do toho:-)

judith141
17.07.2022 5 z 5

Musím opět poděkovat synovi a jeho školní doporučené četbě. Čte rád nahlas a to byl ten první impuls, slyšet pár stránek a pak už to byla společná jízda! Knihu jsme nahlas četli na střídačku spolu, pokud jeden neměl čas, měl prostě druhý smůlu, domluva byla jasná, jedeme v tom spolu. Co říci... nikdy by mne nenapadlo, že propadnu tomuto literárnímu žánru a že to bude ještě dílo české spisovatelky, které mne tak uchvátí. Každá kapitola je ukončena tak, že nemůžete přestat a musíte číst dál, co se bude dít, co Ilan čeká a už jen to, že stále čekáte, zda Kapitán zjistí, že je Ilan dívka! Také popis budoucnosti, světa Ilan, autorka to dokázala tak, že si ho člověk představuje a přemýšlí o něm, umí si představit dle popisu jednotlivé postavy.
Prostě dávám tuto knihu do mých nej a jdu se ponořit do stránek Faji!!

Senza Jenka
17.07.2022 5 z 5

Zajímavý nápad a příjemný styl psaní. Příběh se odvíjí pozvolna, ale netáhne se. Líbí se mi nejednotnost charakterů postav - ani hrdinové nejsou zcela kladní - bez ohledu na původ.
SPOILER:
Nechápu jen přístup ke sklenařům. Ano, nížináři je vinili z epidemie a neochoty pomoci. Nenáviděli je, ale zároveň je potřebovali. Takže zotročení (byť morálně neobhajitelné) dává smysl. Co ale smysl nedává, je to příšerné plýtvání genofondem. Když je radioaktivita, nebo energie a jedy sklenitu, chcete-li, začaly poškozovat, muselo být jasné, že taková populace vydrží životaschopná maximálně pár stovek let. A přesto jim odebírali všechny čisté (obzvlášť přesun dívek do nor byl naprosto mimo mísu) a popravovali je za každou blbost, jak na běžícím pásu. Takové plýtvání otroky si mohli dovolit Vikingové, když si pak zajeli do okolních zemí pro nové, ale tady už není, kde brát. Nevím, jestli to byl autorčin záměr, ale je to prostě blbost.
Také projevila neznalost barev. Hrdinka přemýšlí o košili jednoho z bojovníků s tím, že byla tak červená, že musela být vidět i za úplné tmy. Jak věděl a psal již Alberto Vojtěch Frič - červená vypadá ve tmě jako tmavě hnědá až černá a v noci (v místech bez umělého osvětlení) maskuje lépe, než černá. Košile by tedy musela sama svítit :D
Občas mi přijde, že si sama plete mantii a voál.
Jinak ale výborné počtení!

_Brunetka_
16.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle byla jedním slovem pecka. Autorka má skvělý styl psaní a já se do příběhu rychle dostala. A ten námět? Je naprosto dechberoucí a originální a já zkrátka nechápu, jak na tohle autorka přišla. A i když je nám ten svět naprosto neznámý, vůbec to nepocítíte a naopak se v něm budete cítit v momentě jako ryba ve vodě. Všechno je tu promyšlené do detailu a žádná vaše otázka nezůstane nezodpovězená (do toho počítám i úžasný slovníček cizích pojmů vzadu). Hlavní postava Ilan se mi moc líbila. Oceňuju hlavně to, že navzdory jejímu věku přemýšlela a nikdy nestáhla ocas mezi nohy. Oblíbila jsem si i Kapitána a Vargase, těším se na jejich vývoj. Musím vyzdvihnout také krásnou ukázku chamtivosti, závisti a nepoučitelnosti lidí. Líbila se mi ironie v postavení společnosti. A i když bych tu mohla psát dál, tohle je podle mě nepopsatelná kniha, z které jsem v průběhu i po dočtení měla hrozně zvláštní pocit a nejlíp prostě uděláte, když si ji přečtete. Za mě jednoduše geniální dystopie!

juisi9174
14.07.2022 5 z 5

Tady není co řešit. Autorka vymyslela až překvapivě dokonalý a krutý fantasy svět "naší budoucnosti". Ze začátku jsem si říkal, jestli se Paní Stehlíková s hlavní hrdinkou náhodou nezbláznila, ale ono ne. Ilan mi přirostl k srdci opravdu rychle a sledovat jeho útrpný život mě nakonec doslova pohltilo. :_) Jsem obrovský fanda pomalejšího děje a tudíž mi seznamování se s autorky světem v podstatě v celé první polovině knihy vůbec nevadilo. 100%

jitka3027
11.07.2022 5 z 5

Po knížce jsem sáhla že zvědavosti, fantasy nečtu.... ale asi začnu... knížka se četla sama, byla to jízda, fakt jsem to nečekala....

Kopta
10.07.2022

Po třetině se vzdávám. Bohužel mě úvodní popis neoslovil natolik, abych se zajímal o to, co se děje dál. Asi hlavně protože za třetinu knihy jsem se přes původní popis světa nedostal. Samotného mě to mrzí v rámci hodnocení díla celkově, ale zde jsem byl dost mimo.

makhushka
29.06.2022 5 z 5

Po knížce naslouchač jsem sáhla díky doporučení u mé recenze na knihu Druhá šance a tímto bych chtěla dotyčné (teda myslím, že to byla žena) moc poděkovat. Se sci-fi žánrem teprve začínám, nemám moc k čemu přirovnat s čím porovnat a posoudit zda se jedná o kvalitní sci-fi. Ale mě knížka neskutečně bavila. Chviličku mi trvalo zpracovat nové slova, které jsou textu obsaženy a až po přečtení knihy jsem si všimla, že úplně vzadu je slovníček
Celkově mě bavil čas a prostor ve kterém se děj odehrává, bavila mě i psaná forma toho textu. Prakticky nemám co bych vytknula a s příběhem Ilan rozhodně budu pokračovat a těším se na další knihy s pera Petry Stehlíkové!
Za mě 5 ⭐️ z pěti.

Guarnere
08.06.2022 5 z 5

Posledních 150 stran jsem hltala jako bonbóny a šla jsem spát až poté, co jsem knihu konečně dočetla. Rozjezd byl pomalý, tempo především brzdilo uvedení do problematiky nového světa, ale pak to byla jízda. Jedinou výtku mám k názvům - všechno se jmenuje kdoví proč jinak, autorka pak všechno musí vysvětlovat - kdyby například fura byl rovnou lapka a stikla rovnou pohár, bylo by to mnohem jednodušší a v některých případech bychom pak nemuseli sahat po slovníčku, ale to je opravdu drobnost. Co mě však opravdu nadchlo bylo zakomponování Ďatlovovy expedice do příběhu. Protože mě tahle záhada vždy děsila, při čtení Otortenské části jsem se trochu bála, ne že ne. Vrhám se na druhý díl a největší obavy mám z data vydání dílu čtvrtého…

ZuzikBubu
05.06.2022 5 z 5

Světové fantasy v kabátu sci-fi od české autorky. Klobouk dolů, já tleskám, toto je prosím ta Kniha, která je ve všech aspektech dokonalá!!! Toto by si rozhodně zasloužilo překlad a vývoz do okolních zemí, protože potenciál je tu obrovský a nelze absolutně poznat, že to není světový bestseller, ale "jen" počin velmi nadané české autorky, protože toto není "jen", ale "obrovské dílo"!
Krásný styl psaní, který je čtivý, příjemný a srozumitelný. Hlavní postavy jsou vykresleny tak, že ve vás vzbudí zájem, soucit, pochopení případně u těch záporných i trochu nechuť a hlavně potřebu je lépe znát a víc jim rozumět. Dějově je to naprostá bomba, která svižně utíká s každou stránkou, vše je krásně popsáno a vysvětleno a díky tomu děj plyne a každá akce nebo čin jsou čtenáři jasné.
Je to sci-fi založené na teoreticky skutečné možné budoucí realitě. Neříkám, že sklenit je reálný, ale zápletka budoucnosti určitě víceméně možná je. Zároveň se to ale tváří spíše jako fantasy, alespoň děj první knihy se odehrává v místech bez možnosti používání pokročilých technologií. Propojení těchto dvou žánrů je naprosto dokonalé! Navíc jedná se o náš svět, naši Zemi za cca 300 let, což tomu dodává šmrnc.
Neuvěřitelně nápadité dílo psané krásným jazykem. Naproto nechápu kategorii young adults. Ať tak či tak...
NAPROSTO DOPORUČUJI, JE TO OPRAVDU PERFEKTNÍ!

dadulik
04.06.2022 5 z 5

Toto bolo dokonalé od prvej stránky až po poslednú.

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Hezká kniha a překrásný příběh! Doporučuji!

Elliott
26.05.2022 5 z 5

Konečně pěkná česká fantasy/sci-fi

kokiska197
10.05.2022 5 z 5

Čekala jsem, zda všechen ten humbuk okolo Petřiných knih je oprávněný. A musím říct, že jo. Naslouchač je prostě krásně vyprávěný příběh, který vás chytne, a když dojdete na konec a uvědomíte si, že je to teprv první díl, tak máte nervy v kýblu. Hrozně se těším, jaký bude zbytek série.

lucy.n
28.04.2022 5 z 5

Obdivuju umění vystavět a pojmenovat nový svět na starých základech. Zařazení do young adult může zbytečně odradit dospělé čtenáře. I v dospělosti se dá do příběhu krásně ponořit. Těším se, až děti poporostou a knižku jim ukážu.

Nerissa
26.04.2022 5 z 5

Dlouho jsem se k Naslouchači odhodlávala a donutila jsem se až v rámci výzvy. Moc jsem nevěřila, že se mi kniha bude líbit, protože už nejsem cílovka. Ale teda... nepamatuji si, kdy naposledy jsem četla do půl druhé do ráno...

tomas0851
21.04.2022 5 z 5

PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ
Opět jsem, v rámci podpory českých autorů, sáhnul po knize mého oblíbeného žánru na základě recenzí a dobře jsem udělal.
Je pravdou, že se někdo někde zmiňoval, že díky tomu, že je hlavní hrdinka dívka, je to čtení spíš pro holky. Trochu jsem se bál, co mne čeká. Ale asi su holka, bo se mi kniha moc líbila.
Knihu jsem tentokrát opravdu přečetl jedním dechem, protože tak jak autorka vede vyprávění, je prostě boží.
Málokde jsem setkal s tím, že autor čtenáři svůj fatasy/postapo svět tak hezky popíše, vše vysvětlí a ještě přidá slovník.
Autorka pojala příběh jako vyprávění a prožitky dívky, převlečené za chlapce, aby ji rodina uchránila před zlým osudem jejich krutého světa.
Příběh je úžasně vystavěn, vyprávění je více než poutavé a s každou další stránkou přibývá napětí a čtenáře to nutí číst dál a dál až je najednou konec.
Pevně doufám, že další díly se ponesou ve stejném tempu a duchu.
Zaujal mne Kotleta, Sněgoňová, ale tohle mne dostalo. Toto za mne TOPka.