Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4347 1220

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

vivalamuff
11.05.2018 5 z 5

Já se přidám k těm pozitivním komentářům. Po dlouhé době jsem narazila na knihu, která mě moc bavila. Slupla jsem ji během dvou dnů jako malinu a koupila si hned následující díl Faju.
Svět, který p. Stehlíková vytvořila je fascinující. Byly tam sice věci, které mi přišly nedotažené, ale jsou to jen maličkosti. Trochu mě mrzí, že je Ilan až tak mladičká, ale třeba nás čeká ještě hodně dílů, kde budeme moct sledovat, jak roste a mění se v mladou ženu. Taky by neškodilo více jít do hloubky, co se týče popisu charakteru postav. Ale snad se dočkáme i toho...

Karimah
10.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, těším se na Faju.
O Djatlovově výpravě jsem nikdy předtím neslyšela, jaké bylo moje překvapení, když jsem si na Google chtěla prohlédnout, jak to vlastně vypadá na Uralu a narazila na Cholat Sjachyl.

zd0981
04.05.2018 5 z 5

Velmi dobré, máloco jsem v poslední době přečetl s takovou chutí...

Nelmal
04.05.2018 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou si asi přečtu ještě jednou :-) Pomalejší začátek, ale pak to začlo. Ihned sem přečetla další díl a těším se na pokračování. Vysoké hodnocení nezklamalo. Doporučuji - napínavá fantasy

Candide
04.05.2018

(SPOILER) Jako všichni ostatní jsem byla ze začátku nadšená kvalitní a originální ČESKOU fantasy. A pak přišla nečekaná rána do zad v podobě naroubování děje na události kolem Djatlovovy výpravy. Zůstala jsem jenom nevěřícně zírat, zatímco mi v hlavě parafrázovaný Mrštík řval MUSÍ TO BÉT, PETRO???
Tím se u mě Naslouchač propadl na smrduté dno, v knihkupectvích a knihovnách se tvářím, že neexistuje a další díl obcházím obloukem.

elisabeth03
03.05.2018 3 z 5

NĚCO MI TAM CHYBĚLO! Nemůžu si pomoc... velmi skvělý nápad, sympatická hrdinka, ale...NĚCO TOMU PROSTĚ SCHÁZELO. Podle mého, do toho autorka nedala vše.

Andi
02.05.2018 5 z 5

Wow, tak tohle chcete! Takový příběh tu ještě nebyl. Drží vás v napětí, doufáte, zoufáte, mumláte si pod vousy: "Nechoď tam!". (úlek, radost, smích i strach) tohle všechno při čtení Naslouchače zažijete. Vtáhne vás do děje a nepustí. Vlastně pustí, ale až knihu dočtete, abyste mohli okamžitě běžet pro druhý díl. -krásná obálka-

Alee
29.04.2018 5 z 5

Když bych to měla shrnout, tak čtení této knihy jsem si velmi užila. Hned jsem běžela do knihkupectví pro další díl, který už čeká na přečtení. Nejvíc se mi líbila práce s postavami, také způsob, jak dokáže autorka udržet napětí a vyvolat pocit tajemna, až vám běhá mráz po zádech. Líbil se mi i již zmiňovaný konflikt a jakýsi sociologický přesah. Osobně jsem měla trochu problém se samotným sklenitem, jeho zdánlivou zázračnou multifunkčností a s pár věcmi kolem této problematiky, která buď bude dovysvětlená v příštích dílech, nebo nad tím prostě nesmíte moc hloubat. Ale i tak je to skvělá knížka. Má originální myšlenku, sympatické postavy a velmi dobře se to čte. Ze začátku může odradit hodně vysvětlování, ale až se příběh skutečně rozjede, tak si tuto knihu užije každý fanoušek temné fantasy či distopické sci-fi.

Kačkaknihomol
29.04.2018 4 z 5

Nechci být patetická, ale s klidným srdcem můžu Naslouchače prohlásit za (doposud) nejlepší fantasy knihu za tento rok. A proč tomu tak je?
Už od začátku jsem měla ten známý čtenářský pocit, že jo, tohle bude pecka. Naštěstí mě při čtení takové pocity neopustily. Je vidět, že si Stehlíková dává se vším tak trochu načas, ale vůbec mi to nevadilo, ba naopak. Všechny informace na nás vychrlí hned na začátku, ne v průběhu děje. A s těmi, o kterých Ilan nevěděla, se stejně jako ona seznamujeme za pochodu.
Když už je tedy Ilan vybrána od pětadvacítky, začne pravá akce. Není to ale ta akce, při které hlavní hrdinka bojuje, spíš se seznamuje s dalšími věcmi. Spisovatelka nám tedy zase zabíhá do detailů o obraze jejího světa. Takový známý rybníček, do kterého autorka chodila častěji, než do rybníčku akce.
Kniha by se docela hezky dala rozdělit na dvě části. Na část "Rodinné gheto" a na druhý kousek, "Road-trip s pětadvacítkou". Obě toho mají hodně společného.
Celá kniha je viděna očima dítěte, Ilan. Tohle bylo opravdu chytré, nejsou tu žádné otravné milostné pletky. Na druhou stranu, Ilan je tak trochu plytký vypravěč. Svými dotazy taky slouží jako lávka k dalším odpovědím, co se světa týče.
Opravdu dobrá, ryzí fantasy, s dobrými popisy. Plus je taky, že je tahle kniha česká, tím pádem se mi trochu rozšířily vlastenecké obzory, co se psaní týče. Doufám, že se Stehlíková trochu odprostí od popisů, a více se začne věnovat postavám a příběhu. Na další díl jsem rozhodně zvědavá, myslím, že nám toho autorka ještě hodně ukáže.

vivienna
27.04.2018 4 z 5

Naslouchač a jeho pokračování Faja - pohádková fantasy od české autorky, na kterou jsem byla zvědavá, protože hodnocení bylo opravdu vysoké.
Za mě čtyři hvězdičky - mínusem zdlouhavé popisování sklenitu, taky zbytečně plno nových pojmenování, začínala jsem mít v tom chaos...a hlavní hrdinka byla moc velká hrdinka - na dítě dokonalá, což mě trochu odrazovalo...Jinak klobouk dolů, po dočtení mi chybělo pokračování....

asodomkova
19.04.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Na to že je to dílo od české autorky tak jsem od toho moc nečekala, ale ohromilo mě to, moc. Ze začátku se mi to trochu pletlo (protože tam byli smyšlená slova a pořád jsem musela listovat dozadu do slovníčku), ale pak se to trochu urovnalo a dalo se to číst krásně.

Hilda_
19.04.2018 5 z 5

Prohlašuji tuto knihu za nejlepší konspirační teorii Djatlovovy výpravy. :D

Dílo jsem si zamilovala jako většina zde. Víc by mě určitě zajímalo, jak je to s tím fungováním techniky okolo Retey. Nejdříve jsem si to spojovala jen s se sklenity. Pak mě napadlo, proč tam třeba nepoužívají střelné zbraně a jiné mechanické přístroje, které by život v Duvalském pohoří mohly zlepšit. Třeba se mi odpovědi dostane v druhém díle. :)

Taky jsem trochu na rozpacích z toho, jestli je dílo spíš fantasy, jak se všude udává, nebo postapokalyptické sci-fi dílo, protože takových prvků má určitě ještě více, než těch fantasy. Přece jen se to odehrává v budoucnosti na naší Zemi.

Janunet
18.04.2018 5 z 5

úžasná, přečetla jsem za noc

astra3
17.04.2018 5 z 5

Jsem velmi mile překvapená. Mělo to spád. Přečetla jsem to za 2 večery. Velmi zdařilé, a to se většinou českým autorům vyhýbám.

bosorka
13.04.2018 4 z 5

Opravdu velice slušná fantasy. Čtivá a napínavá. Zprvu autorka do děje pozvolna uvádí, ale zjistila jsem, že mě poznávání "nových světů" vždy hodně baví. Někdy dokonce víc než pak samotný děj knihy. U Naslouchače tomu tak naštěstí nebylo, i když malinko nevyvážené bylo pozvolné seznamování a pak rovnou několik rychlých akcí a zvratů, možná až příliš nahečmaných brzy po sobě. Skoro jsem si až říkala, jestli si autorka některé z těchto akcí neměla nechat na později, aby se nevyčerpala. Ale uvidíme u dalšího dílu. Knížka podnítila mou zvědavost, takže se do něj hned pustím.

Klára2216
13.04.2018 5 z 5

Trochu jsem měla strach z české autorky tohoto žánru, ale musím smeknout. Absolutní špička. Dočetla jsem večer a litovala, že ještě nemám koupenou dvojku. Úžasné...

jennefer
13.04.2018 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych zůstala do noci vzhůru jenom proto, abych dočetla knížku. Od narození potomka si obzvlášť vážím každé minuty spánku.
Naprosto jsem nevěděla, do čeho se pouštím, trošku četba na slepo. Prostě knížka ve čtečce, co jsem ji náhodou otevřela při courání s kočárkem. Vypadalo to obyčejně, alespoň na prvních stránkách. Ale víc jsem se mýlit nemohla..
..a jak mám teď zase usnout?!?

verca0013
11.04.2018 5 z 5

Nejlepší fantasy co jsem četla za poslední dobu. Hravě konkuruje i zahraniční tvorbě :) Neskutečně čtivě napsáno, přečteno jedním dechem. Potřebuju nutně další díl!! :)

Leximort
10.04.2018 5 z 5

Pecka! Knížka mě sice nepohltila tolik, jako poslední fantasy, které jsem měl v ruce (Osm Světů, Landie), ale přesto jsem se nemohl odtrhnout. Nadchla mě skvěle vystavěným světem, svojí nenuceností a uvěřitelností – v tom obě zmíněná díla strčí spolehlivě do kapsy.

Přináší neotřelý fantasy příběh, který netrpí bombastičností ani nedostatkem děje. Nenudí. S rozumem dávkuje emoce i akci. Je zasazen do detailně zpracovaného světa s vlastní historií, slovníkem i společenskou realitou. Světa, který jsem autorce zbaštil, i když má jít o postutopickou realitu na planetě Zemi, což (ruku na srdce) smrdí literárním průšvihem. Hlavní "magický" motiv a akcelerátor fantazie, vzácný nerost sklenit, funguje dobře a zatím se neomrzel.

Kniha dobře pracuje s motivem segregace, kolektivní viny a historické křivdy, na kterou by se mělo zapomenout. Na jejím pozadí rozvíjí příběh dívky Ilan nadané zvláštními schopnostmi. Hlavní hrdinky, která mně osobně tak dlouho lezla na nervy, až mi došlo, že je to prostě jen malá holka, která se chová naprosto pochopitelně, a docela jsem si ji oblíbil. Ostatní postavy jsou nastíněny sice jen povrchně, ale všechny do jedné dávají smysl.

Prostě pecka.

unavensluncem
09.04.2018 5 z 5

Dobra knizka, autorku jsem doted neznal, musim precist i zbytek jeji tvorby. Naslouchac ma velky potencial a nebal bych se ho zaradit mezi fantasy ala Mag, Mistborn atd..