Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4347 1220

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

lusitta05
20.08.2019 5 z 5

Jeej, toto bolo tak dobré. Nie som nejaký fanúšik tohto žánru, ale toto dielko vtiahne absolútne do deja a človek číta ďalej a ďalej a prežíva všetko s hlavnou hrdinkou Ilan, pre mňa skvelé čítanie. Odporúčam a vrhám sa na druhý diel.

czerwa
17.08.2019 5 z 5

Hlavním plusem knihy je fantazijní svět, který rozhodně dokáže uchvátit. Vyprávění zároveň plyne velmi svižně a neschází mu napětí. MÍSTY působí některé události lehce nelogicky, řešení situací banálně a chování postav (i těch dospělých) dětinsky.
Není to ale nic, přes co by se nedalo přenést a prožít spolu s hlavní postavou tenhle svět plný hrůzy, naděje, strachu, odvahy, přátelství a sklenitu...

Ales.BD
16.08.2019 2 z 5

Něco jako fanouškovská fikce napsaná snaživou gymnazistkou. Příběh ujde a obsahuje některé dobré nápady. Ale jinak je to hrozně nedospělé, bez literárního stylu, přímočaré, předvídatelné, místy nelogické i klišovité. Hrozné postavy. Nejvíc mě rozčilovalo infantilní chování členů pětadvacítky a někdy i nekonzistentní blbnutí hlavní postavy. Pokud jste četli něco složitějšího než Harry Potter, nemůžete nedostatky přehlédnout. Ke špičce žánru se bohužel ani nepřibližuje.

kap66
15.08.2019 5 z 5

Patřím do generace, která četla ve velkém science fiction, nikoliv fantasy (bodejť, co nabízela 70. léta?), takže mi v Naslouchači vyhovuje propojení obou žánrů, naprosto věrohodně a logicky. Oslovily mě i další složky románu. Sice malinko rozumím výtkám od zkušených a sečtělých milovníků fantasy, ale co; já jsem se nechala vést a unést, zajímalo mě to a bavilo, oblíbila jsem si hlavní hrdinku a prožívala její osud. A chápu masové okouzlení (příběhem i stylem). A jen doufám, že má autorka promyšlené, kam chce příběh dovést, protože bych ráda šla tu cestu s ní.
Tahle knížka nikomu vkus nezkazí.

Tabby
13.08.2019 5 z 5

Českým autorům se vyhýbám velkým obloukem. A najednou jsem držela v ruce tuhle knihu, no přemýšlela jsem a nakonec jsem si ji pořídila. No a chybu jsem rozhodně neudělala.
Tohle je dokonalé, úžasné, skvělé, neotřelé a uvěřitelné. Hned od první stránky jsem se chytla a nemohla jsem přestat číst. Na začátku nahlídnete jenom pod povrch a tu pravdu co, jak a proč se stalo objevujeme postupně s dějem a spolu s hlavní hrdinkou. Svět, který je vážně skvěle vykreslen (až uvěřitelné, co by se mohlo stát).
Hlavní postavu Ilan jsem si zamilovala, a trpěla jsem s ní, ohledně jejího osudu a života. Je jí 13 let a tolik si už protrpěla, já jsem si hrozně přála, aby ji vše vyšlo a bylo už jen dobře. Nakonec si ji díky talentu, práce se sklenitem, vybere pětadvacítka bojovníků aby putovala s nimi. A při cestě prochází dalšími překážkami, boj nejen s nestvůrami, ale i s předsudky lidí.
Za mě ji určitě doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování. :)

Enxinka
13.08.2019 5 z 5

Skoro nemuzu uverit tomu, ze je Naslouchac ceskym dilem. Jsem hrozne moc prekvapena, nadsena, unesena! Cetla jsem doslova jednim dechem, napjata od zacatku do konce. Urcite doporucuji!

Laza27
12.08.2019 5 z 5

Naprostý skvos!!! Úžasná fantasy, kterou by si neměli nechat ujít ani lidé, kteří nejsou zarytými fanoušky tohoto žánru. Jako třeba já :-) Zajímavý, dokonale vykreslený svět, skvělé postavy, kterým fandíte od začátku do konce, překvapivé zápletky, krásné vrstvení příběhu... Prostě tleskám, začínám číst Faju a už teď brečím, že budu muset několik měsíců čekat na Nastereu.

dontbullshitme
12.08.2019 5 z 5

Můžu jen doporučit, četlo se to samo, neustále jsem chtěla vědět, co se bude dít dál, opravdu mě to vtáhlo a mile překvapilo. :)

ydnac
10.08.2019 5 z 5

Doteď jsem nechtěla číst fantasy od českých autorů a bohužel jsem se toho měla držet, protože bych pak nemusela zoufale čekat na další díly.Kniha mě velmi překvapila, nádhera.Moc se mi to líbilo.Neotřelý děj.Postavy jsem si zamilovala:-)Četlo se lehce, děj tak rychle utekl a najednou byl konec a já utíkala koupit Faju:-) určitě přečtěte...

Kikulka97
10.08.2019 5 z 5

Skvělá česká fantasy....mohu vřele doporučit.

SilkSpectre
08.08.2019 5 z 5

Naslouchač nebo spíš Petra Stehlíková na mne udělala dojem. Nečtu fantasy literaturu a vůbec jsem nečekala, že by česká spisovatelka mohla něco takového napsat. Fantazie ale nemá hranic :-), hrdinové mají svá silná i slabá místa a skvěle vypracovaný příběh a postavy vás donutí knihu neodložit, dokud ji nepřečtete. Skvělé!

Bórborka
07.08.2019 5 z 5

Krutý život, který si nevybírá. Mladá hlavní hrdinka, přesto tak silná. Vedlejší postavy jsou uvěřitelné, lidské. Kniha není zromantizovaná. Nádherné, podrobné popisy nového světa.
Nechce se mi věřit, že takový skvost vyšel z pera ženské české autorky, přesto tomu tak je.
V knize nehledejte především akci, ale spíše promyšlený nový svět, který vtáhne a pohltí čtenáře až do konce.

Dadulina
06.08.2019 4 z 5

Nejsem moc na fantazy, ale tohle bylo supr❤️

Kikimora
06.08.2019 5 z 5

Jezdit denně metrem tam a zase zpátky, do práce a z práce...je trochu otrava, ale když si u toho ve čtečce čtete o sklenáři(sklenářce) a jejím mladém životě, je to o mnoho příjemnější. Děkuji autorce, kniha je úžasná, napínavý příběh, už teď chci číst druhý díl. Díky ještě jednou!

PS: Pokaždé jsem si říkal, jestli píše o sobě jako holce nebo chlapci. Klobouk dolů autorce, že si na to dala pozor a nikde neudělal chybu :D

Vesmich
04.08.2019 5 z 5

Je to napínavý příběh, který se čte dobře a udržuje čtenáře zvědavého. Hlavní postava z kasty nedotknutelných, má všechno co je třeba k tomu, aby si jí člověk docela oblíbil. Pětadvacítka jsou dobří řezani a to umístění na Ural je originální!!

Skawin
03.08.2019 5 z 5

Fantasy pro náctileté, kterou s napětím rád přečte i dospělý. Kniha má spád, nápady, pěknou češtinu... Přečteno za 3 dny. Nelze než doporučit :-)

anibeni
02.08.2019 5 z 5

Neměla jsem k této české fantasy důvěru, ale nečekaně jsem se od ní nemohla odtrhnout. Líbila se mi moc, jak tématem, tak i příběhem a hlavně svým zpracováním...

Jejda
01.08.2019 5 z 5

Nevím, jestli se pustím i do dalších dílů, neb nejsem skalní fanda tohoto žánru. Naslouchače jsem si ale přečetla s chutí. Autorka opravdu umí.

Knizectvi
28.07.2019 5 z 5

Ano další pětihvězdičková knížka, a ano dostal jsem se k ní už asi jako poslední. Opět česká fantasy, která potvrzuje moje slova, že je úplně jedno jestli je autor čech nebo američan. Když někdo umí tak prostě umí. Knížka je trochu temnější a hraje na strunu soucitu. Načnete spoustu tajemství, záhad a nevyřešené minulosti. Tolik věcí budete chtít zoufale rozlousknout, že Vás to bude nutit číst dál a dál a se zatajeným dechem očekávat co to má vlastně všechno znamenat. Přesto, že se v podstatě nestane nic velkého, žádný obří zvrat, povstání nebo válka, na stránkách se stále něco děje. Vzhledem k tomu, že je to první díl, dává pouze nahlédnout do obrovského a propracovaného světa, kde je každý aspekt a každá drobnost neskutečně ovlivněna minulostí, kterou budete toužit poznat. Knížku jsem přečetl během jednoho večera a jednoho rána a díky konci nekonci jsem se okamžitě musel pustit do druhého dílu. Ten mi vzhledem k nedostatku času trvá o dost déle ale zatím je stejně dobrý. Styl psaní je skvělý, přesto že je kniha psána z pohledu první osoby, podařilo se autorce výborně zapracovat i pocity ostatních a dění kolem. Příběh Vás vtáhne od první stránky a postavy budete milovat či nenávidět ale žádná Vám nebude jedno. Prostě další skvělé české fantasy, nemůžu jinak než vřele doporučit a hodnotit pěti hvězdami.

possekre
25.07.2019