Červený kapitán

Červený kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371480/bmid_cerveny-kapitan-6BV-371480.jpeg 4 752 192

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z Kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla otvorí a chlapi zistia, že v lebke má zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera, ktorí onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta.... celý text

konicekbily
14.09.2017 4 z 5

Je velice dobré pro literaturu, že "lehčí" romány začal psát vysloužilý (a tím pádem problematiky znalý) policista. Humorné vsuvky mi nevadí, věřím, že ve střední Evropě jsou součástí policejní práce. Až budu mít více času, přečtu si více autorových knih.

kapr
21.08.2017 2 z 5

První autorovu knihu, která se mi dostala do ruky, jsem nedávno otevřel a po několika stránkách prozatím odložil. Pro mne je ale i toto zbytečně příliš drsný příběh, který vybočuje z okruhu knih které si obvykle půjčuji, a ovlivňuje to i výsledné hodnocení, které z podstatné části u mne vždy tvoří to do jaké míry bych si ji chtěl pořídit a zařadit do vlastní knihovny. Až přehnaná drsnost se vztahuje k popisu scén které proběhly v minulosti, u aktuálního děje je autor ke čtenáři i postavám přeci jen o něco málo milosrdnější. Čte se jako standardní detektivka, v poslední čtvrtině se pak autor vrací ke kořenům příběhu a zavádí nás proto chvílemi do až neočekávaně hluboké minulosti.

gleti
11.08.2017 3 z 5

Dobrá detektivka, jen já jsem alergická na laciný motiv středověkého tajemství.

Kopretina
07.08.2017 2 z 5

První kapitola mě příjemně navnadila a s chutí jsem se do knihy zakousla. Pak mě začala zklamávat, štvát a nudit: zklamávat v tom, že co se dělo v tehdejší době, to byla prostě ta doba, ale špatnosti v církvi, to je děs, mno to je poplatné této době, velmi zkreslený obraz; štvát v dialozích, kdy člověk loví, kdo se spolu vlastně baví, samé tečky, nedořeknuté věty a popis každého prdu, viz kapitola 27, nemusím; nudit krom vyprávění o historii a templářích. Za neotřelý děj a první setkání s autorem dávám za dva body.

katy238
31.07.2017 5 z 5

Rudý kapitán je detektivkou, pro kterou nemám srovnání. Nezvyklá zápletka, neotřelé prostředí, dynamický děj. To vše zabaleno do porevolučních ulic Slovenska, ne nepodobných těm našim. Autor žene příběh dopředu stravitelnou rychlostí a předkládá čtenáři jeden neskutečný fakt za druhým. Činí tak s rozvahou, tím dělá příběh skutečným. Pro seznámí s panem Dánem výborná volba.

jarin58
27.07.2017 5 z 5

Detektivka to je vynikající a za přednášku o templářích bych nějakou hvězdu přidal.

Fondis
04.07.2017 4 z 5

Vyborna detektivka.

Kerberos
22.06.2017 5 z 5

Přečetla jsem celou sérii a tenhle díl je podle mě nejlepší.Líbil se mi i film.

Aleh
03.06.2017 4 z 5

Na začátku musím hned konstatovat, že mě nazaujala obálka knihy ani její název. Přesto jsem po knize sáhla, protože to byla po delší době jediná z "dánovek", která se v naší knihovně objevila. Autora jsem jako i některé další objevila až tady na DK a chtěla jsem si od něho něco přečíst. A udělala jsem dobře. Zajímavý příběh vraždy starého kostelníka, na kterou se přišlo v podstatě náhodou až po sedmi letech při rekonstrukci starého hřbitova. Na scénu nastupuje dvojice vyšetřovatelů - Richard Krauz a Eduard Burger, kteří začínají rozkrývat pozadí starého kriminálního činu... Určitě si přečtu i některou z dalších "dánovek". Doporučuji.

lubosh
29.05.2017 3 z 5

Slibné téma (vyšetřování vraždy ze staré doby v nové době a dědictví StB v práci policie) je zabité najetím na templářskou linku děje ve druhé polovině. V té chvíli Rudý kapitán přestává fungovat i jako dobrá detektivka. Najednou je všude plno náhod (historik v Holešově) a skoro každý, včetně vysloužilých estébáků, Krauzovi bez vytáčet prozradí všechno, co ví... Výsledkem je guláš plný templářů, nacistů, farářů, Göringa, estébáků atd. Komická scénka v závěru s babkou a scorpionem to jenom podtrhuje. Tak dobrý vypravěč, jako je Dominik Dán, má na víc.

PetK
16.05.2017 5 z 5

Žádná z knih DD mě nezklamala, ale tato pro mě vyčnívala ještě o kousek výš nad ostatní. Snad proto, že estébáci nemusí být vlastně vůbec minulost. Jasně, templáři jsou už trochu jiný level, ale to autorovi docela ráda odpustím. :-) Několikrát tady v komentářích padlo, že poznámky a fórky policistů jsou iritující, na mě ale působily právě naopak. Nedělám si iluze o humoru třeba lékařů... A nemohla jsem si v té souvislosti nevzpomenout na mého oblíbence Jussi Adler Olsena, kde se právě temno a humor krásně propojují. Opět si neodpustím doporučení k poslechu audio verze ve slovenčině.

Toffee
28.04.2017 3 z 5

Mé první setkání s Dominikem Dánem nedopadlo špatně, i když po prvních 50 stránkách jsem měla chuť knížku odložit. Neskutečně mi vadilo, jak všichni pořád jen vtipkují. Detektivové, "hrobníci", patolog, svědkové... jakmile se tam někdo s někým baví, všichni se vzájemně pořád chytají za slovo, dělají žertovné narážky, vtipy... Fakt iritující, zvlášť když si to představím. Jako detektivka zajímavé hlavně výstižným zobrazením společnosti krátce po revoluci. Ale ti templáři?! Je zřejmé, že autor neodolal pokušení vyvézt se na vlně Šifry mistra Leonarda. Nebyl sám a jeho pokus není z nejhorších.

pocitac311
28.04.2017 5 z 5

Dobré! Ako keby to ani nenapísal DD. Je tam kopa úletov (ježibaba so škorpiónom na stanici), akčných scén hraničiacich s Ch. Norrisom, záver je trocha odfláknutý, ale čítalo sa to dobre.

francouz
19.03.2017 5 z 5

Moje první setkání s Dominikem Dánem, bylo velmi intenzivní. Ano děj má velký spád a to, že se odehrává po revoluci a ukazuje praktiky STB, je tou silnější stránkou knihy. Trošku mě zklamalo propojení s templářským pokladem, ano na něj odkazuje mnoho knih, ale tady bych řekl, že je to spíše ke škodě, autor se pokouší poměrně slušně fabulovat a zapojuje do toho mocný nástroj latinu, ale není to k uvěření . Jinak jsou oba detektivové velmi zajímavé postavy, hlavně ten co má něco s čelistí, buldočí syndrom je znát na všech jeho krocích.
Je škoda, že se autor nedržel sítě STB a jejich konfidentů, trošku nakouknout víc pod pokličku jejich pohnutek, protože jinak to bylo velmi svižné a poměrně čtivé.

Selinute
14.02.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších "Dánovek", které jsem doposud četla. Jako vždy hodně přesvědčivá a napínavá až do samého konce. Nadšena knihou, rozhodla jsem se shlédnout i stejnojmenný film. Ten je však, bohužel, jen slabým odvarem... A tak radím: "Zůstaňte u knihy, je vynikající!"

DennisMoore
10.02.2017 4 z 5

Rudý kapitán mě hned několikrát překvapil - a většinou v tom dobrém smyslu. Obzvlášť se mi líbilo, jak Dominik Dán spojil dva (tři) žánry, jejichž spojení bych nečekal, a jak plynule a přitom překvapivě přešel od retro detektivky ke stylu, řekněme, Dana Browna. Vadila mi ovšem jeho neustálá potřeba vkládat hrdinům do úst humorné mono- i dialogy, jež většinou působily spíše nuceným dojmem než přirozeně, a také těch šťastných náhod bylo na můj vkus příliš. Za poslední výtku ale Dán nemůže - nechápu totiž, proč bylo nutné knihu překládat. Například jedna část, kdy v původní verzi slovenské postavy s největší pravděpodobností mluví česky a české zase slovensky, kvůli tomu úplně ztratila smysl.

Aleen
10.02.2017 5 z 5

Objevila jsem slovenského Jefferiho Deavra! Jsem nadšená. Je to geniální vypravěč, který zná všechno z první ruky, přímo z terénu, protože sám je, nebo byl policistou, respektive i příslušníkem VB. Příběh zajímavý, hrdina lidský a morální a schopnost vyprávět má pan Dán vynikající.

misan69
19.12.2016 5 z 5

super !

Pampalini
15.11.2016 4 z 5

Možno priveľa príbehov spletených do jedného, ale má to zmysel. Je potrebné sa trocha viac zahĺbiť a je to veľmi dobré. Kombinácia ŠtB, hriechov minulosti a templárov pritiahnutá za vlasy, ale prečo nie? Chápem prečo templársku linku z filmu vypustili. Film je predsa len ľahšie a masovejšie stráviteľné médium. Knihy sú pre tých, čo zvyknú premýšľať… Určite stojí za prečítanie. Nadpriemerná detektívka.

Pilatko
27.10.2016 4 z 5

Za mě ano. Dej pro mě že začátku docela chaotický, ale jakmile jsem pochopila souvislosti, hned se mi to lépe četlo.