Červený kapitán

Červený kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371480/bmid_cerveny-kapitan-6BV-371480.jpeg 4 752 192

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z Kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla otvorí a chlapi zistia, že v lebke má zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera, ktorí onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta.... celý text

dencuska
24.04.2016 4 z 5

Musím povedať, že začiatok knihy ma veľmi zaujal, stred som nejako "pretrpela" a koniec to znova zachránil :) Na môj vkus trocha veľa opisovania dejín a pod. Ale v konečnom dôsledku, po jej dočítaní som sa zamyslela nad tým, ako brutálne a do detailov bol celý príbeh premyslený, ako boli jednotlivé postavy dokonalo popretkávané a zapadali do deja (aj keď som sa časom v nich už trošku strácala, kto s kým a pod.:)). Knihu a príbeh hodnotím celkovo pozitívne, samozrejme nesmel chýbať ani klasický humor policajtov, ktorý bol naozaj skvelý a veľakrát som sa naozaj pobavila, čo len celkový dojem z krimi príbehu dokresľuje :)

dani.kral
22.04.2016

Překvapila mě řada kladných komentářů této hrůzy. Knihu jsem sice dočetl, ale byla to ztráta času. Děj knihy ani v jednom případě nepřinutí čtenáře obávat se o osud vyšetřovatele Krauze. Kniha je psána většinou přímou řečí, asi umělecký záměr. Proč ale mluvil i vypravěč jazykem podobným policistům, jsem nepochopil. Většina postav, až na duchovní jsou stejné ploché postavy a mluví stejným jazykem kanálníků čtvrté cenové kategorie, čestné výjimky jsou jen postavy dvou duchovních a jednoho estébáka. A právě ten estébák je popsán nejplastiočtěji. Všichni chlastají jako Dánové, což mi velmi připomínalo Nesbova detektiva Harry Hola, takže nic originálního. Zápletku s pokladem Templářů jsem s drobnými obměnami četl už nejméně stokrát, kniha končí do nanicovata, takže čtenář neví proč byla napsána. Přes všechny výhrady k současné policii málokdo uvěří, že policisté jsou takoví burani a hlupáci, jak je nechává promlouvat ctěný autor. Možná můj negativní soud ovlivnil už začátek, kde autor líčí přerod bývalého policisty komunisty na poctivého demokrata odhodlaného sloužit spravedlnost. Připadalo mi to jako vlastní vyrovnání s minulostí a obhajoba estébáků (Canis).

pobijecmuch
10.04.2016 5 z 5

V úvodu svého komentáře použiji obvyklou větu některých vychloubačných místních uživatelů: "knihu jsem nejprve četl v originále" a až potom v českém překladu. Nedá se to srovnat, český překlad mně prostě už tolik nebavil. Něco mně tam chybělo a už i ty přeložené hlášky skoro nejsou humorné.
Podivuji se některými čtenářům, že se nutí do čtení knih o kterých dopředu ví, že je nebudou bavit. A už nechápu to trapné přirovnávání ke knihám Browna.
Tato kniha je velice dobrá, ale doporučuji ji přečíst ve slovenštině. A kdo slovensky neumí, ať si počká třeba na anglický překlad. :-)

Clara del Valle
08.04.2016 1 z 5

Moje první a i poslední detektivka tohoto autora. Na základě pochvalných komentářů jsem čekala pecku a dostala velmi průměrnou detektivku. Nesedí mi autorův styl psaní, hlavně forma přímých řečí... snaha převést žoviální rozhovory a vyprávění /spoiler - myslím vypravování starého historika/ do psané formy vyznívá z mého pohledu úsměvně až trapně. Závěr byl velmi chaotický a plytká zápletka silně neoriginální. Za mě zklamání.

Dymond
05.04.2016 5 z 5

Nádherná kniha...

magsan
27.03.2016 5 z 5

Uzasny, dechberouci napinavy pribeh od zacatku do konce. Moc jsem se tesila i na filmove zpracovani. Radim vsem, nechodte na film, je to hruza, povrchni zpracovani, zmatek, vynechane postavy a vlastne i pointa je jina. Knizka skvela, film priserny.

astroweb
24.03.2016 5 z 5

Čtvrtá a zatím nejlepší kniha, co jsem od autora přečetl a to jsem ji, po dlouhé době, přečetl jedním dechem dokonce ve slovenštině!

ViolettaCh.
18.03.2016

Knížka je fakt suprová, byla to vlastně moje první "dánovka", která mě inspirovala k četbě dalších knih tohoto autora. Dějově je to dobře propracované, prodchnuté tajemnem, které ale bohužel zčásti zůstává neodhaleno. Tak to ale asi autor mínil, chtěl ten zbytek ponechat na fantazii čtenáře. Od března 2016 běží v kinech film Rudý kapitán s O. Kaiserem. Film jsem viděla, je poněkud chaotický a kdybych nečetla tu knihu dříve, tak film by mě k četbě určitě neinspiroval. Opět se potvrdilo pravidlo, že kniha je lepší než film. V tomto případě podstatně.

Ivana11
12.03.2016 5 z 5

Tak to byla síla. Šifru mistra Leonarda jsem nečetla, takže jsem nemohla porovnávat, toto bylo moje první čtení s tematikou praktik StB. I když byla kniha hodně obsáhlá jmény, akcemi a souvislostmi, a musela jsem se hodně soustředit, aby mi něco neuniklo, kniha se pěkně mi četla, byla napínavá. Od autora určitě budu chtít přečíst něco dalšího.

Jolana.b
24.01.2016 5 z 5

Přečetla jsem knihu Šifra mistra Leonarda, Templářské dědictví a myslela, že na toto téma už není moc věcí, které by mě mohli překvapit. Když se mi dostala do ruky tato kniha, myslela jsem, že to bude něco ve stylu Zdivočelé země. Ale byla jsem obrovsky překvapená. Od pana Dána je to má první knížka, ale rozhodně ne poslední. Je to knížka, která vás chytí na první stránce a pustí až na poslední. O praktikách gestapa i StB bylo napsáno mnoho stránek. A není to zrovna čtení na dobrou noc, takže pokud autor píše, že tento příběh se z části zakládá na pravdě, tak mu to věřím. A o to je to mrazivější a čtivější. Vřele doporučuji.

hana1070
22.12.2015 3 z 5

Šifra mistra Leonarda na Slovensku? O praktikách státní bezpečnosti si nedělám iluze, Krauz a jeho kolegové v pohodě jako vždy, ale romány o templářích a jejich pokladech tak úplně nemusím… Mistr z pavlače, gestapo slídící po pokladech, samopalové přestřelky mezi stranami dobra a zla, kterých si navíc skoro nikdo nevšimne, to na mě bylo trochu moc. Úplně by mi stačil exkurs do fungování církve a StB za socialismu…

vincek1
05.12.2015 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha, která se čte skoro sama. Jen závěr mi přišel tak nějak podivný. Nic to, ale nemění na tom, že jsem knihu přečetl velice rychle. Doporučuji.

weberda
26.10.2015 5 z 5

Super,napínavá knížka, místy možná trochu překombinovaná, ale čte se dobře.

ondrej0551
09.10.2015

Pomerne zajimava kniha, zjistil jsem, ze se nevyplaci nedavat pozor a cist jen tak bezdecne, ztratil jsem pak trochu prehled..pro knihu hovori jasne skutecnost, ze ma nekolik rovin - exkurz do historie, praktiky StB, pribeh obycejneho policisty...Dan si hraje se ctenarem, nekdy pusobi moc jednoznacne, nekdy prichazi v naznacich, ve prospech teto knihy mluvi i jazyk a mluva osob, ktera je blizka dnesnimu ctenari...Nesbo to neni, ale to dneska neni skoro nikdo, tri a pul hvezdy z peti v klidu, pulka pro strycka prihodu a petku ma jen Clavell, Orwell a par vyvolenych

AlesXXX
05.10.2015 5 z 5

Jako by to ani nepsal tuzemský autor. Kniha je zajímavá, napínavá a SKVĚLE napsaná. Čtete a prostě nemůžete (a nechcete) přestat.
Oceňuji, že na rozdíl od jiných děl D. Dána zde není tolik krve a detailních popisů vraždy apod.
Konec trochu zklamání. Takový nijaký.
P.S. Hodně lidí tvrdí, že je zbytečné překládat slovenské knihy do češtiny. Možná to zbytečné je, ale mohu říct, že - ač slovensky rozumím - je obrovský rozdíl přečíst si knihu v rodném jazyce.

hardrock
02.10.2015 5 z 5

Výrazne ovplyvnené Danom Brownom a jeho templárskou tematikou v knihe DaVinciho kód (Šifra mistra Leonarda), ale ináč výborné čítanie, dej rýchlo napreduje.

evasamankova
09.09.2015 4 z 5

Další velmi čtivá a zajímavá "Dánovka", z níž v mnoha pasážích o StB a jejich praktikách doslova mrazí. Autorovi se opět bravurně podařilo vystihnout autentickou atmosféru. Ale přiznám se, že jádro zápletky mě tentokrát oproti předchozím knihám tolik neupoutalo.
Recenze:

Blekmun
26.07.2015 4 z 5

Nečakal som zázraky. Ani sa žiadne nekonali. Ale čítalo sa to skvele, bola tam hlava, bola tam päta a všeličo dobré medzi tým. Páči sa mi, že z kontextu je hneď jasné, ktoré je to to Naše Mesto. A páčia sa mi reálie, s ktorými Dán pracuje:

Týpek si v sklade utrie vrch plechovky do trička. Druhý sa ho pýta, prečo to spravil. "Kedysi som videl ako na nich j*bali potkany". Druhý týpek si začne utierať plechovku do trička... A tak :)

Jednoducho dobrá kriminálka. Namiesto CSI štýlu detektív, ktorý je "človekom" se vším všudy. Má súkromné trable, chybuje v úsudkoch a potom ho to prenasleduje... A ako tu niekto podo mnou spomenul, tie podobnosti s realitou asi nebudú úplne čisto náhodné :)

asterixka
21.07.2015 4 z 5

Stává se ze mě závislačka na "počúvanie audiokníh Dominika Dána vo slovenčine" :) Zajímavý příběh, napětí no a ty fórky.... :) Paráda, moc se těším na další příběh!

Marian27
29.06.2015 5 z 5

Tak táto dánovka ma bavila a výborne sa mi čítala. Ani si nepamätám kedy naposledy ma nejaká kniha tak bavila a to už od samotného začiatku. Krásne napísané naším irečitým slovenským jazykom akým tu skutočne hovoríme. Ani by to inak nešlo pri takomto príbehu. Niektoré scény síce boli trošku teatrálne, nadsadené a pôsobili samoúčelne, Krauz sa nijako príliš netrápil že prichádza o dôkazy a svedkov a v priebehu knihy umrel každý kto mohol. Aj tak knihu hodnotím veľmi pozitívne lebo na naše pomery je veľmi dobrá so 100% čítavosťou.