Národní třída

Národní třída https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165828/bmid_narodni-trida-cy2-165828.jpg 4 593 109

Klub osamělých rváčů. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Nový Rudiš zasáhne čtenáře přímo na solar. Inspirováno skutečnými událostmi. „Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“... celý text

Snails
29.11.2018 4 z 5

Sonda do života posledního Římana, rváče, co hodně čte o válkách a vojevůdcích, story o chlápkovi co je poučenej o životě a neváhá poučit i ostatní, se kterejma má malej či velkej problém.

Národní třída byla pro mě bolestnou četbou. Vandam mi až příliš připomínal některé osoby z mého blízkého okolí. V tom ale asi spočívá Rudišova genialita - umí výborně vystihnout názory, chování a myšlenkové pochody postav o kterých píše.

Blue
23.11.2018 4 z 5

Jednohubka se zajímavou pointou (myslím tu scénu na Národní třídě), kterou ovšem není jednoduché hodnotit. Vystačím si konstatováním, že je to působivý text. 70%

lukas9601
10.11.2018 4 z 5

Cajk! Netradičně pojatá novela, kdy hlavní hrdina vypráví svůj příběh nebo spíš svoje pocity a nálady. Příběh se ubírá rychle, poutavě a dává prostor pro přemýšlení o ději. Náhled do hlavy jednoho člověka co má svůj život a řídí si ho tak jak chce on sám.

KrystofJuzko
07.07.2018 5 z 5

Příběh „bouchače“ Vandama má v sobě tragiku ztráty iluzí a jistot, která hlavního hrdinu doprovodila takříkajíc k okraji společnosti do sídlištní putyky kdesi na periferii Prahy, v níž snová své vize o řádu a ukotvení. Vandam svou agresivitu zaštiťuje potřebou pořádku a jasných mantinelů, do nichž je svými pěstmi připraven vměstnat kohokoliv, kdo vybočuje ze světa. Monologické vyprávění hlavního hrdiny je narušeno pouze pasážemi, v nichž Vandam promlouvá ke svému dospívajícímu synovi, respektive milostnou epizodou s podobně ztracenou a zadluženou provozovatelkou jeho domovské hospody. Tempo příběhu je strhující, a přestože je Vandamův mikrosvět svým způsobem plochý a monotónní. Rudišův příběh je dokument poskládaný z vět, hesel a symbolů, v němž nic neschází ani nepřebývá.

Rihatama
15.06.2018 4 z 5

Rudišův Vandam, podobně jako Van Damm, je nabouchaným prototypem hrdiny béčkových příběhů. Rudiš píše o úspěšně neúspěšném rádobyhrdinovi naší zatím poslední revoluční doby, který se nakonec stává rádobyhrdinou pouze jedné hospody. Vlastně všechny Rudišovy postavy jsou dosti svérázné. Řekla bych takový chlapácký příběh pro chlapáky. Rudiš je v každém případě hodně přesvědčivý. Jakoby věděl, jak to vypadá, když se takový týpek "nechává poučit o životě". Pro tohoto siláckého lůzra u mě Rudiš dokázal probudit sympatie i pochopení. Zejména ve chvíli, kdy on sám konečně zjistí pravdu o sobě a Národní třídě.

Lilithes
12.04.2018 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha.

Kniha z pražskýho sídliště, z který Sudetenland přímo čiší.

ronnie_vrh
29.01.2018 4 z 5

Knížka, co se vám dostane pod kůži.
Provází vás životem a smrtí, lesem a sídlištěm, štěstím a smutkem.
Naprosto jsem si ji užila. Díky ní už vím, jak důležitý je v lese jilm, jak chutná krev zlomeného nosu nebo proč dělat třikrát třicet kliků denně i jak někoho poučit o životě. A jak poučit i sebe.
Úžasně napsané, prostě český klub rváčů plný upřímnosti. Konec mě šokoval, čekala jsem něco úplně jiného. Rudiš rozpohyboval historii literatury a mé vlastní přemýšlení.
Cajk.
Cajk.

Mayaku
02.01.2018 4 z 5

Další Rudišův kop s otočkou mířící přímo na solar. Břitký a úderný styl, který je však dokonale všeobsažný pro pochopení hlavní postavy Vandama, a i přes svou stručnost donutí čtenáře k zamyšlení. Celou knihu jsem zhltla během pár hodin a nemohla se od ní odtrhnout. Opět znamenitá práce od mistra Rudiše.

bee88maja
11.08.2017 5 z 5

Čtu, čteš, čteme... bojujeme. Boj se vším, co přijde. Poučovat o životě, být silnější než ti druzí. Být připravený... Boj.

I pro tuhle knihu platí, každá mince má dvě strany.A pravda je jen taková, jakou ji chceme slyšet (vidět), pokud nejsme ochotní vnímat víc... a hlouběji.

sachista
16.07.2017 4 z 5

Moje první seznámení s Rudišovou tvorbou. Prvních asi třicet stránek jsem byl zaskočen a přemýšlel, že knihu odložím, ale pak jsem se do ní začetl, líbila se mi čím dál víc, až jsem ji přečetl během jednoho večera. Některé hlášky si budu nejspíš pamatovat a některé věty moudra či pseudomoudra alespoň krátkodobě zapomenout nelze, protože se v knize neustále opakují. Zvláštní počtení, zvláštní vyústění, musím si přečíst ještě nějaký další Rudišův kousek, abych si utvořil ucelenější názor.

EvaEma
07.06.2017 5 z 5

Kolik informací se vejde do jedné novely, kterou máte přečtenou za pár chvilek! Psaná jednoduše, jasně, stručně, přitom se pak člověku honí tolik věcí hlavou. Dobré to bylo.

KejmlP
06.04.2017 5 z 5

Pěkně napsaná sonda do života člověka z jedné komunity. Postava nejednoznačná, rozporuplná - a proto uvěřitelná. Vlastně docela dobře věřím, že něco dost podobného se odehrává v hlavách velké části oněch vlastenců s holou hlavou ze sídlištních čtyřek. Ani dobří, ani špatní, s moudrými, naivními, i idealistickými myšlenkami, ale hlavně bez velké naděje, či vyhlídek na slušnou budoucnost. Vlastně jim docela rozumíte, že než se sžírat planými nadějemi v oné sídlištní prázdnotě, raději přijmout tuto šedivou realitu za svůj domov, a dát jí ve svém vnitřním světě alespoň zdání smyslu a pořádku. Přečteno na jeden zátah.

zuzana4587
02.04.2017 3 z 5

Nenadchne, neurazí. Ale zamilovala jsem si citát, že "mír je jen přestávka mezi válkami."

zdenek5887
05.03.2017 4 z 5

Tak já ti nevim. Něco to v sobě má. Ale co to je, to teď nesvedu popsat...

To máte jako s obrazy. Taky nepochopíte úplně každý a interpretovat si je všechny lze na milion způsobů a nikdy vám nevyrobí univerzální dojem zároveň s dalšími okolo vás. A někdo jiný se v nich naopak "topí blahem" a má z nich požitek, který ho hned praští, ale stejně jen tak máchá naprázdno rukama, protože to nejde vysvětlit. Tak to mám asi já s touto knihou.

Plue
27.01.2017 3 z 5

Knihu jsem měla za chvilku přečtenou, šlo to rychle a dobře, byla docela krátká. Žádný wau-efekt se nekonal, postrádala jsem děj, ale potěšil mě konec!

Jana_Hlus
17.10.2016 2 z 5

Moje druhé setkání s autorem. Potichu bylo pro mne velmi příjemné překvapení. Národní třída mne minula, tam jsem se s autorem nepotkala. Není to tím, že by to nebylo dobře napsané, to rozhodně ne, jen mě prostě takové texty neoslovují. 2/5

Inozuka
09.09.2016 5 z 5

Tak mě při čtení Národní třídy napadlo něco o Hrabalovi mé generace a ne a ne to pustit z hlavy. Souvislý pábitelský a sarkasticky humorný text s hodně drsným podtextem, který mi chtě nechtě rezonuje v uších při záběrech na účastníky všech těch protiimigrantských a protiislámských demonstrací. Tohle je moje poučení o životě, tohle je obraz v zrcadle naší národní třídy. Přesné jako Van Dammova kopačka s otočkou!

grillica
06.09.2016 4 z 5

Paráda! Druhý Rudiš po Grandhotelu, mě ty krátký úderný texty tolik baví! V Grandhotelu se neustále opakuje "k tomu se ještě dostanu", tady to bylo "to je jinej příběh". Přečteno za noc, respektive dočteno ráno. Paneláky, Vandam, Lucka i Mrazák, všechno, i ten konec, boží! Chystám se na Konec punku v Helsinkách, snad to bude taky tak skvělý.

lushi
25.11.2015 4 z 5

Skvělý. Boží. Sladění postavy se stylem vyprávění. Rychlý spád příběhu, perfektní vyvrcholení.
V mých očích docela jedinečné dílo, jediným nedostatkem byla pro mě absence atmosféry, u podobných příběhů mám problém ji najít, nejspíš protože se nedokážu ztotožnit s žádnou z postav.

Ladys
27.09.2015 5 z 5

Moje druhé setkání s Rudišovou tvorbou. Zase dobré. Plné malých životních mouder, které sice člověk tak nějak podvědomě ví, nebo tuší, ale když to Rudiš pojmenuje, tak to sedí. Cajk.

Mír je jen přestávka mezi válkama. Koncentration, junge.
A akce! Akce! A bude to cajk!

Nesnášim úklid! Stejně jenom zastírá větší bordel.

Valej do tebe, že musíš mít dluhy! Že musíš bejt šťastnej! Kdo splácí, ten žije! Existuje!

No už se těším na další knihu a říkám si, kde sem celou dobu byl, že mě Rudiš minul. Omylem. Ale už se nedám.
Takže koncentration. A akce. A bude to cajk.