Napoleon na Dunaji: Aspern a Wagram – první Napoleonova porážka a poslední vítězné tažení 1809 https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19805/bmid_napoleon-na-dunaji-aspern-a-wagram--2XN-19805.jpg 5 22 3

Plastické vylíčení bitev u Aspern/Esslingu a Wagramu, svedených proti Rakousku koncem jara a v létě roku 1809 Napoleonem I. a arcivévodou Karlem Rakouským. U Aspern/Esslingu padl mýtus o Napoleonově neporazitelnosti a ani Wagram neskončil přesvědčivým francouzským vítězstvím. Tyto „polozapomenuté“ události války na Dunaji pak představovaly poslední vítězné tažení císaře Francouzů. Formou literatury faktu a stylem, jenž získal jejímu autorovi u čtenářů oblibu, s pomocí řady map, dobových vyobrazení i ordre de bataille, bitevního uspořádání obou vojsk, nechává kniha promlouvat především pamětníky, maršály, generály, důstojníky a vojáky rakouské i francouzské strany, kteří ono krvavé zápolení na bitevních pláních u levého dunajského břehu zažili. Vychází k 200. výročí obou bitev, v nichž na rakouské straně statečně bojovala a padla řada mužů z Čech a Moravy.... celý text

Hor89
19.12.2022 4 z 5

Velice čtivě napsaná kniha od mého oblíbeného autora historické literatury. Je jen trochu škoda, že kniha není většího rozsahu a neobsahuje celé Napoleonovo tažení roku 1809. V knize jsou velice podrobně popsány bitvy u Aspernu a Wagramu, ale začátek tažení, vedlejší bojiště a závěr s bitvou u Znojma je pouze stručně shrnut.

Igor1311
11.05.2020 5 z 5

Skvelý opis Napoleonovej porážky a následného neistého víťazstva. Kovaříkov štýl písania je vynikajúci, nejedná sa o žiadny suchý opis udalostí, ale jeho odborný text má nádych príbehu a tak sa ľahko číta. Avšak mám pocit, že je to trocha inak napísané ako jeho Slavkov 1805, ktorý bol pre mňa ešte o úroveň lepší. Veľmi sa mi páči, že do textu sú zakomponované mnohé spomienky maršalov, generálov a iných vojvodcov. Samotný záver knihy, kde sú opísané osudy účastníkov wagramskej bitky, dáva zlatú bodku za vynikajúcou knihou.

susannes
14.10.2018 5 z 5

Nádhera, takto by sa mali písať náučné knihy... Je to akýsi kríženec literatúry faktu a náučnej literatúry :)