Nana

Je devátou knihou dvacetidílné série Rougon-Macquartové. Jedná se o příběh kurtizány Nany, jež je volným pokračováním příběhu Zabiják. Nana si první popularitu získává v divadle. Nehraje sice dobře, ale je krásná. Díky tomu si podmaní významné muže Paříže. Věrnou společnicí je hlavní hrdince komorná Zoe, která je schopna všechny její mužské návštěvy po domě rozmístit tak, aby se nepotkávaly. Později se Nana stane symbolem zla, přičemž vše, s čímž má nějakého přičinění je nakonec zničeno. Na své milence klade stále nové požadavky, takzvaně je „vycucává“, až jsou mnohdy dohnáni na samé dno. Z dřívějšího vztahu se kurtizáně narodil syn Ludvíček, ten však později umírá na neštovice. Poté co se Nana dozví, že zemřel i jeden z jejích milenců, prodává svůj majetek v dražbě a odjíždí z Paříže, kde na ni po nějakém čase všichni zapomínají. Nana se však vrací zpět a zde také podlehne neštovicím méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/598/nana-598.jpg 3.7613

Rougon-Macquartové (9.)

Nana (1880)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Melantrich

Aerine

Strašně jsem se s Nanou prala, dějově je kniha vlastně o ničem, je to sled různých milostných avantýr Nany. Jednou za čas ji popadne děsná zodpovědnost vůči synovi, pak o něm x týdnů, možná měsíců neví. Konec je předvídatelný, ale v rámci rozvleklosti příběhu takový nahonem... Hvězdičky dávám za pokrokovost námětu a naprosté bourání všech tabu té doby.

hana6090

Do knihy jsem se za začátku musela trochu nutit, ale časem mě děj chytl a přečetla jsem ji jako nic. Nana je velmi naivní žena, která využívá muže aby se dostala do vyšších kruhů. Umí s muži dobře manipulovat, využívá své krásy a hlavně sexu aby k sobě muže připoutala. Postupně je vysává a posléze úplně zničené muže odkopne a přesune se k novému. Ikdyž je hlavní hrdinka taková, je čtenáři svým způsobem i sympatická. Nana si je dobře vědoma své moci a s muži manipuluje, stále se staví do role jakési oběti a samaritánky. Je velice naivní a nevnímá že je příčinou všeho zla kolem sebe.

Adelajda_4

Tohle je prostě klasika, strašně se mi líbí Zolův syrový způsob vypravování a popisu, s ničím se zbytečně nepáře a tak by to mělo být.

KikinkaV

Po zabijákovi velké zklamání... Děj prakticky neměl žádnou zápletku a celé to bylo úplně o ničem...

misa_k

Přelouskat děj bylo náročné, prokousat se gramatickými chybami a překladem jako takovým bylo ještě náročnější. Rozhodně tedy nedoporučuji vydání z roku 2015.

SeverusSnape

Líbila se mi mnohem víc jako zabiják.Trošku mi připomínala Dámu s kaméliemi.Poutavá naturalistická četba plná životních zvratů,jak už u Zoli bývá

DenčaB

Tato kniha pro mě byla velkým zklamáním. Na rozdíl od Zabijáka, kterého jsem přečetla jedním dechem. Byla jsem natěšená, že 2. díl bude ještě lepší, bohužel. Děj byl absolutně o ničem.

Džerkys

Asi nejslabší Zolovo dílo, které jsem četl. Nudný děj, mnoho postav, kniha neměla spád ani jinak u Zoly typický barvitý popis. Kniha celou dobu nudila, ostatní knihy jsem si užil, tuto opravdu nedoporučuji.

MartinaSladkova
12. lednaodpad!

Pokud se chcete rozčílit, tak vřele doporučuji. Naivní Nanu, ubližující všem ve svému okolí prostě musíte nesnášet. A já doopravdy přála, aby zemřela.
Aneb příběh napříč stoletími o tom, co dokáže lidská hloupost a marnivost.

Lessana
06.12.2016

Moja prvá kniha od Zolu. A tak sa mi vidí, že aj posledná, aj keď som sa pôvodne chystala i na niektoré jeho iné texty. Totiž, nenachádzam potešenie v čítaní 360 strán toho, ako sa rozpadá základný pilier spoločnosti - rodina, a následne celá spoločnosť, aby sa nakoniec "rozložila" i samotná hrdinka, ktorá to v príbehu zapríčinila. Iste, vôkol boli a sú i javy takéto, ale konzervovať ich do literatúry a sýtiť nimi ľud bez akéhokoľvek poučenia, výstupu, riešenia, nádeje, atď., v tom nevidím zmysel. Takéto "l´art pour l´art" akurát mätie a zavádza usilovných hľadačov...
Zolov realizmus je negustiózny, negatívny a deprimujúci. Často je taká i spoločnosť, áno. Ale tým, že sa donekonečna budú opakovať tieto jej nevábne vlastnosti bez zmienky o riešení, ju nikto nezlepší.

ses3
30.10.2016

Mně se kniha líbila. Zejména naivita hlavní postavy, která všechny ničila jen pro svoje vlastní potěšení a vlastně jen tak mimochodem....

linhi22
07.09.2016

3 hvězdičky jen z úcty k Zolově osobnosti a jeho dílu jako celku. Literárně kvalitní, ale věcně naivní, unylé a podivně natahované. (Že je Nana lidsky odpudivá, to je u Zolových "hrdinů" běžné, ač se nad tím mnozí pozastavují.)

AnneMaxe007
01.09.2016

Místy pěkný spád, ale opravdu jenom místy, táhnoucí se pasáže převládají, děj postejnavý.

Ovšem, upřímně řečeno, o takové mrše jsem už dost dlouho nečetla, jestli vůbec někdy.

PetiJelinkova
19.08.2016

Občas nudné pasáže, ale jinak celkem pěkné čtení.

Domuly
07.08.2016

Již ze začátku se objevuje ohromné množství jmen a celkově se to dost pomalu rozjíždí. Mně (jako osobě neznalé francouzštiny) bohužel plno jmen splývalo, nebyly pro mě výrazné a zněly dost podobně. Postupně mě ale kniha dost chytla a svým způsobem jsem prostoduchou, hloupoučkou Nanu měla ráda. Jde o skvělé vykreslení zkažené společnosti, až se divíte jak moc a jak je to vůbec možné. Maličko mě zklamal konec, kdy se odehrálo všechno moc rychle na pár stranách. Já jsem spokojená a moc nerozumím, proč je Nana hodnocená tak špatně ve srovnání s ostatními knihami od Zoly.

Pajina68
27.07.2016

Tahle kniha mne totálně zklamala. Nedočetla jsem ani do půlky a musela jsem skončit. Neustálé popisy mne deptaly. Všechny ostatní knihy od Zoly jsou skvělé, tahle rozhodně mezi ně nepatří.

TheMelorry
19.07.2016

Po Naně jsem sáhla po přečtení Zabijáka. Chtěla jsem vědět jak bude pokračovat život Nany. Detailně jsem se dozvěděla o mravech tehdejší společnosti, ale Nanin osud mě nijak zvlášť nepřekvapil. Od začátku to k tomu směřovalo... Ze začátku mi Nana přišla jako chudák holka, postupem času ale ukázala svou pravou tvář, hloupost a sobeckost... Na konci, i jsem jí ale stejně musela litovat.

ondrej.mikel20
01.07.2016

Přečetl jsem cca prvních 60 stran a uvědomil jsem si, že mi příběh přijde naprosto nerealistický a nafouklý a taky nudný. Plochost postav, velmi špatná psycholog. prokreslenost postav. Nemohl jsem zde E. Zolu poznat. Nevím čím to je. Překlad pana J. Žáka by tady neměl hrát roli. Každopádně nechápu, jak je možné, že mě to absolutně neoslovilo, neboť Zolův Zabiják mi naopak připadal jako silný a unikátní a velmi uvěřitelný román. Právě kvůli jeho Zabijákovi jsem po této knize sáhl a dostalo se mi překvapivého zklamání. Je velmi zvláštní jaký rozptyl hodnocení se zde vyskytuje... Je to pro mě překvapení, ale knihu jsem musel odložit, pač mně přišla béčková v porovnání se Zabijákem... Dvě hvězdy sotva... pardon pane Zola-

Skip
02.04.2016

Jelikož jsem od tohoto velmi známého autora dosud nic nečetl, sáhl jsem po jeho nejznámějším románu. Alespoň ti, kdo někdy luštili křížovky, se s názvem Nana jistě setkali. Především mě překvapilo, jak dodnes moderním stylem Zola Nanu před víc jak sto lety napsal. Obraz francouzské společnosti je podán vskutku velmi syrově až drsně. A příběh Nany, ženy, které svým tělem vyloženě požírá muže jednoho za druhým, přičemž ničí jejich životy, to je teda síla. A přitom to nedělá dle mého soudu nijak plánovaně, pouze jim dává to, co chtějí, sami padají do bahna hnáni chtíčem a neřestí, utápějíce v jejím objetí nejen svůj majetek, ale také důstojnost. Velké a nečekané překvápko byl tenhle skvělý román.

Dymond
14.03.2016

Skvělá kniha

vandalindakova
07.03.2016

Nanu jsem si přečetla, protože jsem na střední četla Zabijáka a docela mě zaujal. Hlavní postavu Nanu jsem nejprve vůbec nebrala jako ,,svini" (jak tady někteří píší), brala jsem to jako popis té doby, prostě fakt jak to dříve vypadalo. Později, když už Zola popisoval, jak každýho chlapa vysála, tak už se mi začala hnusit. Bylo tam na mě moc postav a jmen, kolikrát jsem nevěděla, o koho se vlastně jedná. Zabiják byl pro mě zajímavější, přesto jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla.

Snow.white
18.02.2016

Nanu jsem si přečetla kvůli křížovkám. "Zolův román na 4"
Knihu jsem nedočetla. Z jednoho prostého důvodu. Nesnášela jsem Nanu celým svým srdcem. Pokaždé , když o ní byla řeč jsem skoro vybuchla. Jak můžete dočíst knihu , když nesnášíte hlavní postavu? To prostě nejde.

Jacinda
06.11.2015

dobový text oceňuju, rozšiřuje mi slovní zásobu. Obsahovost - nana je kráva a osud jí přeju. nevím do jaké míry je možno, aby se děj stal skutečným. Co se týče diskuze ohledně neštovic, dřív byly jiné podmínky a jiné nemoci, dnešní neštovice jsou slabým nedochůdčetem tehdejších neštovic. Nejvíc jsem si oblíbila postavu Jiřího, ačkoli to byla snad největší obět v knize. V dnešní době si myslím,že by podobnou zlatokopku kdejaký milionář prohodil oknem. Bohužel kniha se vleče, přeskočila jsem dohromady několik stran keců a pomluv osob, které jsem ani nevěděla kam patří. Vydavatelství omega tradiční chyby a překlepy. Ne vážně, děláte si legraci? Jo a ocenila bych u francouzských knih seznam jmen se správnou výslovností. Takhle jsem si v hlavě furt říkala f-a-u-ch-e-r-y

Edona
01.10.2015

Nana je rozhodně zajímavé dílo, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Měla jsem jisté obavy, že se mi snad kniha nebude líbit, ale kupodivu to vůbec nebylo tak strašné, jak jsem si představovala. Pro poznání Zoly rozhodně doporučuji.

DominaCZ
11.09.2015

Mně se to nelíbilo. Pořád nějaký salonní kydy, který ovšem nejsou o ničem, než pomluvách těch, kteří tam nejsou, vyjašení chlapi z jedné tlusté slepice, fronty před dveřmi - každý je z ní unešen a dají jí vše... no prostě děvka- zlatokopka.
Je to psáno dobovým stylem, proto se to dnes moc číst nedá. Jo a nějak jsem nepochopila, proč by z obyčejných neštovic nebo co to měla, měla umírat zalitá hnisem.
Také jsem nepochopila závěr - odjela pryč, lidé o ní vykládají fámy a najednou leží umřelá v Paříží a kolem ní drbou ty nány...nějaké divné.

HDosoudilová
20.06.2015

I přesto, že Zola patří k mým nejoblíbenějším autorům a právě na Nanu jsem se dost těšila, jsem naopak dost zklamaná. děj jako takový mě celkem sice bavil, ale bylo zde dost nudných pasáží a několikrát jsem chtěla knihu odložit. Dost tomu přidávalo i to, že jsem měla vydání od Omegy, které bylo plné pravopisných chyb a překlepů.

Morgause
13.04.2015

Zola rozhodně není pro každého a Nana to jen dokazuje. Čtenář se u Nany (a asi i u Zoly obecně) musí smířit s tím, že děj rozhodně není nejpodstatnější součástí díla, důležité jsou ale skvěle prezentované postavy a jejich psychologický vývoj, dále také dokonale popsané prostředí. Knize dominuje téma znuděných aristokratických vrstev, které nenacházejí uspokojení ve svém majetku a v domluvených sňatcích, takže musejí hledat pomíjivé štěstí jinde, třeba v dostizích či u luxusních prostitutek. Postav bylo možná trochu příliš, ale většina z nich byla vykreslena naprosto úžasně. Třeba hlavní hrdinka Nana, která je hloupoučká, hodná naivní holka, sloneček v porcelánu neuvědomující si důsledky svých činů a nevidící si dál než na špičku nosu, ale zároveň taky vychytralá, neukojitelná a nestydatá mrcha. Nebo pan hrabě, nejprv důstojný, pak zoufalý a zničený. Dále naivní a hodný hošánek, který si dost špatně vybral svou první lásku; zdánlivě úctyhodná služebná, která se ukáže být pouze krvežíznivým klíštětem; přisprostlý, ale bodrý ředitel kabaretu; herecký floutek, kterého přestává bavit to, co má jisté; na první pohled nevýrazná dívčina s charakterem silnějším než ocelová lana... A tak bych mohla pokračovat dál a dál. Právě psychologie postav a její vývoj mě na celé knize zaujaly asi nejvíce, můžu tedy doporučit všem, komu Zolův styl sedí stejně jako mně.

Knihomolkaa
04.04.2015

Ze začátku jsem se hodně zamotávala do jmen postav, později jsem si to ale nějak dala dohromady a větší problém z toho nebyl. Od Zoly jsem četla zatím jen Terezu Raquinovou a ve srovnání s touto knihou mne Nana bavila mnohem více. Vřele doporučuji. :)

julythreemosen
19.02.2015

Já mám prostě Zolu ráda a Nana je klasika. :) Zasloužených 5 hvězdiček.

BiiZet
31.01.2015

Nana mě nakonec docela překvapila. Ze začátku byla kniha dost zdlouhavá a nijak moc zábavná, ale tak od poloviny mě začala fakt bavit. A musím sklonit poklonu autorovi za živé popisy a vyzobrazení jak vyšší tak nižší (i když v menší míře) francouzské společnosti. Myslim, že je zajímavé si Nanu přečíst a doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst něco od Zoly ;)