Nadějné vyhlídky

Nadějné vyhlídky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223722/bmid_nadejne-vyhlidky-ZLt-223722.png 4 649 101

Panoramatický román Nadějné vyhlídky považoval Charles Dickens ze všech svých slavných románů za nejlepší. Snad i proto jej psal v první osobě. Je to romantický příběh o lidské ctižádosti, o touze po bohatství a uznání, o krutých rozporech mezi žádostmi srdce a rozumu. Hrdina prožívá divoké životní zvraty, zápasí s lidskou přetvářkou, s nedostatkem opravdového pochopení i se svou osamělostí, ale nikdy se nevzdává. Naděje na prohlédnutí z falešných iluzí, na návrat do kruhu dobrých lidí a na lásku ho nikdy neopouští a umožní mu přestát všechny nástrahy osudu. I v tomto mimořádném a dramatickém románu roztáčí Dickensova představivost optimistický „karneval života“, sled ohromujících radostí a dočasných smutků. Nesnáze, překážky i zlobu lze překonat a dokonce jsou k něčemu dobré. Charakteristika postav je živější než život sám, autor nepřipouští nudu, nic není obyčejné. Život ve své každodennosti skýtá ohromné příležitosti – jen je správně uchopit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Great Expectations , 1861

kvenez
03.01.2015 2 z 5

Stále jsem k Charlesovi nenašla cestu, třeba v pozdějším věku..

ladydelicat
05.12.2014

Je to již delší dobu, co jsem knihu četla, ale jedna z mala, která mi utkvela v pameti nadlouho. Hezky příběh, dobré ctivy.

Peter.Melon
18.11.2014 3 z 5

Taková starší kniha...Hodnotím 60 procenty.

andrisek.k
28.10.2014 3 z 5

Nadějné vyhlídky si teda představuji jinak:)

gomaki
08.07.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila moc, byla čtivá, byla naivní, byla v ní realita i sny. A je to jedna z těch knih, kdy jsem vůbec neodhadla její konec. Dopadlo to úpně jinak než jsem si myslela a ono je to možná dobře, když o tom tak přemýšlím.

Klasika, kterou by si měl každý přečíst, protože takhle krásně se už dnes nepíše

zuza.floderova
01.03.2014 odpad!

Na tuto knihu jsem se moc těšila, všichni říkali jak je to úžasné a nakonec takové zklamání. Byla jsem z toho otrávená, ale musela jsem to dočíst, byla to moje povinná četba do školy. Určitě ji již nikdy nebudu číst.

Seraphin
02.01.2014 4 z 5

Tohle je jediná kniha, kterou jsem četla od Dickense, ale ráda bych ji porovnala i s ostatními např. by mě velice lákala Malá Dorittka, po té, co jsem viděla její filmové zpracování. Nyní jsem mohla knihu porovnat s filmovým zpracování z roku 2011 a film je docela věrný knižní předloze. Kniha je neuvěřitelně dlouhá a zdlouhavá, než se tam něco stane... Taky ta složitá, rozvětvená souvětí. Občas mi dělalo docela potíže sledovat celou tu hlavní, propletenou dějovou linii. Ale každá kniha, která ve vás probudí jakýkoliv cit, nemůže být špatná. Taky jsem si poplakala ;o) díky podrobnému vykreslení pocitů vás donutí k pohnutí mysli a vytažení kapesníku.

Sisi74
30.10.2013

Pár stránek mi trvalo, než jsem se začetla. Je to přece jen trochu jiné čtení, než jsou současné knihy. Postupem času jsem se však dostala do děje a knihu jsem přečetla téměř naráz. Mně osobně podrobnější popisy vyhovovaly, mám ráda, když si můžu představit dobu a prostředí, ve kterém se děj odehrává.

AnneEyre
09.10.2013 3 z 5

Na můj vkus poněkud zdlouhavé.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Rozsiahle dielo s vynikajúcou charakteristikou postáv a príbehom, ktorý chvíľkami pripomína detektívny príbeh.

Stamby
31.03.2013 2 z 5

Pomalý posun děje by v kombinaci s poutavým popisem nebyl až tak nepříjemný, avšak Dickens se jakožto realista věnuje spíše detailní analýze a střízlivému popisu myšlenek hlavního hrdiny. Dalším realistickým znakem je vývoj hlavního hrdiny v průběhu času, v případě Dickense je však tento vývoj na můj vkus až příliš podbízivý a jednostranný. Milovník přehnaného melodramatu si v závěru knihy přijde na své.

Na knize mě táhl především strhující popis atmosféry a právě ten pomalý a utahaný děj, který zároveň v mém pohledu působil negativně. Dickens jednostranně propaguje prostý život v chudobě, který Pip prožil v dětství. Toto podání mi příliš nevonělo a proto mě nezaujala celková myšlenka knihy. Možná mi až moc připomíná děj O. Twista.

S odstupem času vidím své hodnocení jako přehnaně tvrdé, ale skutečností zůstává, že se v zásadních myšlenkách neztotožňuji s Dickensem, ale obdivuji jeho literární podání.

rasputin
27.03.2013 5 z 5

Skvělý popis, skvělé myšlenky, výborně vystižená atmosféra. Na někoho to může působit táhle a zdlouhavě, ale je to autor, který se narodil před dvěmy sty lety ve staré Anglii a tehdy se ještě nikam nepospíchalo. Není to kniha do metra, kde je spousta rušivých elementů, je to kniha na dlouhé zimní večery, ke krbu, s hrncem čaje nebo sklenkou dobrého červeného vína.

"Představte si, že byste ze svého života vyškrtli jeden určitý den, a uvažte, jak rozdílně by se byl utvářel jeho běh. Postůj, oko, jež toto čteš, a zamysli se na okamžik nad dlouhým řetězem ze železa nebo ze zlata, z trní nebo z květů, který by tě nikdy nebyl spoutal, nebýt toho, že jeho první článek ukul jeden památný den!"

Jadla
04.03.2013 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film. A něčím mě zaujal, tak jsem si přečetla román. A rozhodně nelituji, je tak klasický, anglický a dickensovský!

Bolkonská
02.01.2013 4 z 5

Formálně jedno z nejvydařenějších děl tohoto autora. Skvělé popisy, Dickens záměrně přehání a vytváří tím hodně působivé, plastické postavy. Ke konci je na můj vkus - v zápletce - trochu levně melodramatický a křečovitý. Ale to je detail.
Komentáře o "nudě" mě překvapují, pro mne to byl ohromný čtenářský zážitek. Mé první setkání s Dickensem, a hodně mě to uchvátilo.

Atuin
29.11.2012 5 z 5

Pro mě ta kniha byla působivá a čtivá po celou svou délku, ale zaznívají tady názory že první část nuda a nic a druhá část spádovější. Nevím, jde o to že Dickens tímto stylem vypráví. Dokonce mu tady právě za to vyprávění dávám těch pět hvězdiček:). No ale pro ty kdo raději výraznější akci to může místy zavánět zíváním, to uznávám, když se na to podívám s odstupem.Jinak je to ale skvělý příběh, kdy se nám opět hrdina dostává do situací že člověk neví v co doufat, ale doufá.
Prostě klasa no:)

Lily96
16.10.2012 4 z 5

Tuto knížku jsem začala číst s velkým očekáváním, protože Dickens je můj oblíbený autor. Nicméně první polovina mě moc nezaujala. Teprve ve druhé polovině se děj rozběhl a knížka konečně naplnila mé očekávání.
V duchu jsem Pipovi spílala za to, jak se choval k Joeovi a k ostatním, jaký se z něj stal nadutec a "pán", ale na druhou stranu jsem ho musela jen hrozně litovat....
Celkový dojem je určitě pozitivní.

marvitekar
05.01.2012 4 z 5

Klasický román. V druhé polovině je dějově rychlejší, Pipovi jde i o život při setkání s úhlavním nepřítelem z ranného dětství, Orlickem. Nadějné vyhlídky na vlastní lepší život se Pipovi rozplývají v okamžiku prozření, že dobrodincem, který ho, řeklo by se dnešními slovy, sponzoroval, není osoba z okruhu blízklých, nýbrž někdo od koho by takovou pomoc nikdy nečekal. A k němuž, ačkoliv z prvu mu byl odporný, dozná určitých citů. V románu nechybí ani neopětovaná láska a naděje v nový život v podobě Pipa jr., který s Pipem má shodné pouze jméno....

panjan
07.10.2011 5 z 5

První kniha od Dickense, co jsem přečetl, není to nic čím bych musel zrovna chlubit, leč je to tak. Kdyby druhá polovina knihy byla stejně tak čtivá jako ta první, neměl bych co vytknout. V té první části, kdy je líčena osobnost páně Pipova a jeho vztah s "otcem" je kupodivu Dickens lepším vypravěčěm než v části druhé, která je plná akce a dějových zvratů. Knihám s Dickensovým jménem na obálce se do budoucna vyhýbat určitě nebudu.

maciii
15.09.2011 4 z 5

Detailním vylíčením charakterů všech postav a odkrýváním jejich minulosti a vzájemných rodinných pout dostává román slabý nádech detektivního příběhu, čímž se velmi oživí pomalý a utahaný děj.

WEIL
19.08.2011 3 z 5

Jako dítěti se mi líbilo hlavně jak si hlavní hrdina báječně vymýšlí.