Nadechnout se

Nadechnout se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2313/bmid_nadechnout-se-Ho9-2313.jpg 4 328 58

Orwellův méně známý román z roku 1939 zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta, Georga Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí, s průměrným platem a nadprůměrnou váhou - má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí. Banální příhoda z ulice nasměřuje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého "nezkaženého" světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. George Orwell i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jakou má civilizace šanci na přežití.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Coming Up For Air , 1939

DonDiablo
18.03.2015 5 z 5

výtečná kniha která sází hodně na nostalgickou notu a navíc je plná pravd světa!

Pawlisman
21.10.2014 3 z 5

Nezaujalo, nejsem ani fanda retrospektivních knih, ohledů do dětství. Navíc zde máme negativistického podivína a snahu být vtipný. To už se mi více líbila Farářova dcera. 1984 samozřejmě dílo nejgeniálnější. Nedočetl jsem, nelíbil styl ani námět.

Lucina88
13.03.2014 5 z 5

Orwell je prostě kapacita. Člověk, který opravdu viděl do budoucna.
Kniha se mu moc líbila, je napsána čtivě - jako všechny jeho knihy.

Lachenauerin
03.02.2014 5 z 5

Z hloubi srdce doporučuju všem, jimž myšlenková šokantnost a prorockost čtyřiaosmdesátky a farmy zastínila fakt, že Orwell je jen tak mimochodem taky výtečný spisovatel; a jak! A že opravdu viděl, že viděl mnohem dřív. Že ty dvě nejprofláknutější knížky nejsou jen nějaký exces, nějaké ojedinělé tvůrčí vzepětí jinak vcelku všedního jedince.

„Všichni slušní lidé jsou jak ochrnutí. Mrtví lidé a živé gorily. Zdá se, že neexistuje nic mezi tím.“ Nic vám to nepřipomíná? Ale nepovídejte...

Morgause
13.11.2013 5 z 5

Orwell v této knize přetstavuje změnu, ke které došlo v Británii od začátku 20. století do období těsně před 2. světovou válkou. Tu ilustruje na zdánlivě nejprůměrnějším z průměrných - na panu Bowlingovi, který se nemůže z bezútěšné všednosti vymanit. Až téměř melancholicky vzpomíná na své mládí - příhody z dětství jsou jakoby zality zlatým světlem, kterého ale postupně ubývá, až zbývá jen depresivní šeď přítomnosti a nenaplněného, téměř zahozeného života. Vzpomínky dostávají poslední ránu, když Bowling zjišťuje, že krajina jeho dětství se změnila k nepoznání...

beanstk
25.09.2013 5 z 5

Na životním příběhu příslušníka nižší střední třídy krásně ilustrované dějiny imperiální Británie 1900-1939. Nenápadný román, o to více se mi dostal pod kůži. Pocity čtyřicátníka, kterému ujíždí vlak a touží se vrátit do dětství jsou určitě přenositelné i do současnosti.

JeKa
19.07.2013 4 z 5

Román návratu, který nefunguje...ten návrat, kniha naopak velmi dobře. Rozhodně zajímavá atmosféra předvečera druhé světové války...

tomasnociar
06.03.2013

Tento Orwellov román môžem bezpochybne zaradiť medzi jeho vrcholnú tvorbu. Dielo, ktoré nie je čitateľom až natoľko známe, ako Zvieracia farma, resp. 1984 sa odohráva v období pred druhou svetovou vojnou a autor v ňom vyjadruje životný príbeh hlavného hrdinu, Georgea Bowlinga. Tento román opisuje zaujímavý životný príbeh, pri ktorom sa čitateľ nie raz zamyslí aj nad svojím vlastným životom. Hodnotím plným počtom bodov!

Klaudiana
02.01.2013 3 z 5

Jistě je těžké být nadšený touto kniho po přečtení třeba Farmy zvířat. Ale bylo zajímavé, jak se Orwell vypořádal po těch společenských tragédiích s tragédii člověka-jedince. Jak jsem cítila tu netečnost, lhostejnost a zautomatizovanost Georga a jak příhodné, že to byl pojišťovací agent.

cturad
27.11.2012 4 z 5

Moje první kniha od Orwella. Potěšila mě, četla se lehce a přesto ve mě nechala pocit smutku. Těším se, až si půjčím další autorovu knihu.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Knížka psaná čtivě a dobrý děj.

Lulla71
20.06.2012 1 z 5

Knihu jsem četl pomalu, ale na rozdíl od Addie, jsem v ní genialitu neobjevil. Trocha britského humoru, ale po Farmě zvířat a 1984 velké zklamání.

Addie
18.12.2011 5 z 5

Knihu jsem záměrně četla tak pomalu, jak to jen šlo, protože mi záhy došlo, jak je geniální. V mnohém mě překvapila, po přečtení první strany jsem si musela překontrolovat jméno autora. Narozdíl od 1984 je pojata jednodušším stylem, vyloženě ze života. To jí dává nesmírnou poutavost, což je dobře, protože má rozhodně co nabídnout.

nagon
06.03.2011 4 z 5

Kniha se mi četla dobře a lehce.. Má první kniha od Orwella a těším se na další....

kusma
03.02.2011 4 z 5

Je to zajímavá studie muže, který se dostal do věku, či stádia, kdy hodnotí svůj život. Je to o to však složitější, že je všude cítit hrozba blížící se války. Orwell se mi dobře čte, mám ráda jeho styl. Je v tom cítit protiválečné a protitotalitní cítění (bohužel tím ale vyobrazuje skutečný či hrozící stav světa). Líbily se mi popisy lidí a jejich osudů, popis jeho života a pohled na něj (krátká pasáž o jeho úředničině v průběhu 1. světová války mi trochu připomněla Jak jsem vyhrál válku), či jeho příjezd do rodného města a jeho pocity z něho. Není to kniha pro každého (ne každého nadchne vyprávění tlustého staršího chlápka, které ještě k tomu začíná v koupelně při prohlížení vlastního pupku). Mě se ale líbilo.

Lomy
30.11.-0001 5 z 5

Už v této knize jsou cítit jemné náznaky atmosféry bezútěšnosti, neurčitého strachu a nulových očekávání z budoucnosti, které George Orwell na čtenáře naplno vybalil ve svém vrcholném díle 1984.

ian
30.11.-0001 5 z 5

Nejspíš nejhezčí kniha, jakou jsem kdy četl. Nejhezčí, ne nejlepší. To však taky něco znamená.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Samozrejme, 1984 a Zvieracia farma, sú len jedny resp. dve, ale ani toto nie je na zahodenie.