Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1536 1536

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

xNelly
29.10.2014 4 z 5

Do poslední stránky jsem čekala,že jsou oba příběhy nějak propojené.... asi proto jsem zvládla přelouskat Tělo, které trošku pokulhávalo. Nicméně, Nadaný žák je opravdu výborný !!

Isew
26.07.2014 4 z 5

(SPOILER) Anotace mě málem odradila. King je nevyzpytatelný a téma koncentračních táborů a vyprávění o nich mohl pojmout jakkoli. Nakonec mé představy o ději byly oproti knize značně přehnané. King má příjemný styl psaní. Dokáže vtáhnout do děje a nedělá moc zbytečných odboček. Téma je zajímavé a nosné. Právě ti nadaní a chválení žáci mohou v sobě skrývat i temnou stránku. Jako Todd. Škoda jen, že se King nepustil do trochu hlubšího profilu Todda. Chybělo mi podhoubí. Jak je možné, že se z něho už v dětství stal zvrácený kluk? Stejně tak, jak nevěřili jeho rodiče, že by mohl být špatný, tak ani já nevím, kde se stala chyba. Narodil se tak? Stalo se mu něco v dětství, co ho ovlivnilo? Nechce se mi věřit, že by k tomu nebyl nějaký důvod, který mi ale v knize zůstal utajen. Někdo může namítnout, že se tak změnil po setkání s Kurtem Dussanderem, ale to si nemyslím. Už to v něm bylo. Copak nějaký normální kluk by vydíral válečného zločince výměnou za to, že mu bude povídat o hrůzách, které prováděl v koncentráku? Dussander ho odhadl přesně. Bylo to v něm, ale proč? To mi King neřekl a za to dávám hvězdičku dolů.

honzik4422
12.07.2014 5 z 5

nemůžu se zbavit neuvěřitelně zvráceného dojmu z této knihy, kdy autor kombinuje morbidní téma a humor,,, nicméně super kniha,,,, doporučuji

Danushka
22.05.2014 5 z 5

Má první zkušenost s audioknihou a opravdu skvělá volba. Člověka skutečně mrazí. Vím, jak jsem po cca hodině (načtena nezkrácená verze textu, celkem 8 hodin a cca 20 minut) doufala, že mě King nedonutí oblíbit si byť jedinou z hlavních postav. A naštěstí opravdu nedonutil. Poslouchat o těch zvěrstvech, dávno minulých či aktuálních, byl silný kalibr.

Hudis
14.05.2014 4 z 5

Nadaný žák je výborná povídka, ale knihu sráží druhá povídka Tělo. Tu jsem dočetl spíš z donucení, než ze zvědavosti.

Takže bych to ohodnotil Nadaný žák 85%
Tělo 40%

heavy66
26.03.2014 5 z 5

A hle, spatřil jsem koně sinavého a jméno toho, který na něm seděl, bylo Smrt a peklo kráčelo za ním!

kyssling
17.03.2014 3 z 5

Moje první kniha od Kinga. první povídka "Nadaný žák" se mě líbila, má zajímavý pěkný styl vypravování. I námět povídky je zajímavý. Povídka "Tělo" je pěkně sepsaná, dobře se čte, ale chybí v ní imho nějaký zajímavější "leitmotiv".

Eigis
07.03.2014 5 z 5

King si u mě začíná získávat čím dál tím větší oblibu. Především díky skvělé popsané psychologii a charakteru postav. Jiný spisovatel by z tohoto tématu dokázal udělat pouze nechutný a brutální příběh, který bych odložil a kroutil nad ním hlavou. Kingovi se, ale povedlo stvořit popis dvou lidských bestií, z kterého mrazí. Skutečný král světové literatury.

Manyna
21.02.2014 4 z 5

Jednohubka na dva večery. Dussander v podstatě dokázal, aby v Toddovi vzkvétalo zlo, které už v sobě dávno měl zakořeněné. Přestože Dussander se snažil žít jako způsobilý člověk, který vytěsnil vzpomínky na to, jaké hrůzy páchal, díky Toddovi podnětu se v něm opět probouzí ďábel. Toddovi začíná hrabat a přemýšlí tak, jak přemýšleli nacističtí bossové za války. Ačkoliv se to četlo svižně, čekala jsem že King trošku víc zatlačí na pilu vzhledem ke zvolenému tématu koncentračních táborů. Nebylo to špatné, ale mohl z toho "vytřískat" víc.

Joges
30.12.2013 4 z 5

Typický King a typické americké vyprávění. Dojem z četby mi kazilo jen to, že jsem už dříve viděl film. Co však neukázal film, odkryla kniha. Obdivuji Kinga jakou má fantazii, jak umě buduje román, jak do něj vkládá prvky hororu, lidské psychiky a zvyšuje míru napětí. Autor neopomněl zveřejnit ani zvěrstva, která se páchala v nacistických lágrech, takže kniha místy působí jako čítanková učebnice pro americkou mládež. Námět knihy není sice mou cílovou skupinou, kvalitu románu tím však rozhodně snižovat nebudu, tak dobře napsaná kniha si to prostě nezaslouží.

namoki
26.12.2013 4 z 5

Dobre napsany pribeh a jeden z mala, kde jsem se tesila, jak to nekdo uz konecne hlavnimu hrdinovi nanda :-) Druhy pribeh - Telo, me osobne moc nezaujal. King napsal mnoho lepsich, tento radim k prumeru.

timelady
03.12.2013 4 z 5

Rozhodovala jsem se, zda-li mám dát pět nebo "pouze" čtyři hvězdičky, poněvadž mě povídka Tělo místy trochu nudila a nezaujala natolik, jako Nadaný žák, ze kterého jsem byla unešena. Z tohoto důvodu jsem nakonec jednu hvězdičku ubrala, nicméně to nemění nic na tom, že King je král mezi horory.

pidalka777
02.12.2013 4 z 5

Povídka Nadaný žák je moc pěkná a čtivá, bohužel ta druhá se mi moc nelíbila ta byla spíš taková nudnější.

Nicoletka
25.11.2013 4 z 5

Zajímavé, to rozhodne. Nicmene jsem od knihy, po tolika dobrych hodnocenich, cekala asi neco vic. Nemuzu si pomoc, ale nemam rada Kingovy konce. Ale to, jak byli oba zvraceni... obcas mi sel mraz po zadech.

Romčuška
12.09.2013 5 z 5

Skvělá (jebnout v kouli muže každému z nás) :))

slamenka
10.09.2013 5 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem četla a naprosto mi vyrazila dech. Doporučuju všem deseti :-)

Reiben
04.09.2013 5 z 5

Nadaný žák: Zvrácenost obou hlavních hrdinů doslova nahání hrůzu, takže i bez nadpřirozených jevů mi tentokrát autor dokázal tímto příběhem nahnat husí kůži. Doporučuji přečíst.

Mr. Mercedes
24.08.2013 5 z 5

Nadaný žák - najlepšia poviedka, ktorú King napísal, podľa môjho názoru.
Tělo - malo to veľmi dobrú atmosféru, rovnako aj ako filmová adaptácia.

bbara155
06.08.2013 5 z 5

Knížka je super, jen jsem nepochopila, proč je tady místo anotace převyprávěná celá povídka.

miawallacova
06.08.2013 5 z 5

Nejlépe napsaná povídka, kterou jsem zatím četla. Milé překvapení, že se nejedná o nadpřirozeno, ale pouze o lidskou povahu! BRAVO