Nadaný žák

Nadaný žák https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24256/bmid_nadany-zak-Xsg-24256.jpg 4 1534 192

Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

Different Seasons , 1982

Kerberos
26.06.2017 5 z 5

Kinga a horory moc nečtu,ale todle se mi líbilo a ani film nebyl špatný.

jahex
25.05.2017 5 z 5

Tahle kniha mě totálně dostala. Bylo mi zní blbě ještě dlouho po dočtení!

denib
30.04.2017 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu drsné. Kinga mám ráda, takže jsem toho od něj přečetla už hodně, ale teď poprvé jsem přemýšlela, jestli by mohl takové dílo napsat autor, který je sám plně normální. Jak může tak věrohodně vykreslit, co se postavám odehrává v hlavě? Možná mě to tak vzalo kvůli tomu, že v tom tentokrát není žádná mimozemská nebo nadpřirozená potvora, nic nevysvětlitelného. Takže nic, co by se opravdu nemohlo stát. Navíc téma koncentračních táborů je dost děsivé samo o sobě.

PetK
13.04.2017 4 z 5

Je to horor, není to horor? Děsivé je to určitě. Prostě takovým tím způsobem - tohle nevymyslíš až do doby, než ti soused, tichý účetní, ustřelí palici. Jeden z mých prvních Kingů, jako audiokniha, a určitě sáhnu po dalších.

Ivan Kučera
30.03.2017 5 z 5

Rovnako mrazivé a desivé, ako skvelý film Bryana Singera. Uvažoval som, či dám 5*, alebo "len" 4*, ale v podstate niet dôvod nejsť na maximum. Parádne postavy, brutálna zápletka, odporné scény, vydarené dialógy, celistvá atmosféra. Obludný príbeh rozhodne majúci niečo do seba. Ale ako tak nad tým teraz uvažujem, zisťujem, že film je možno ešte o kúštik lepší (minimálne filmový koniec hodnotím lepšie, ako poviedkový, nakoľko je nenápadnejší, no v konečnom efekte o to zákernejší a strašidelnejší).

Hanah01
02.02.2017 4 z 5

Opět a zase ukazuje kam až může zajít lidská zvrhlost a šílenství.. Musím přiznat, že po přečtení některých úseků jsem musela na nějaký čas přestat číst a jít to rozdychat..a až po dočteni člověk úplně přesně pochopí, co tím názvem "Nadaný žák" chtěl vlastně King vyjádřit.

invocation11
15.11.2016 3 z 5

Holocaust + bývalý esesák + Stephen King... Opravdu hodně jsem se na to těšila, leč nakonec jsem byla trochu zklamaná. Daleko zajímavější mi přišla povídka Tělo.

Cinik
12.11.2016 5 z 5

Povídka Nadaný žák je něco fantastického. Četl jsem ji před dvaceti lety a dodnes si ji zhruba pamatuji. Vývoj obou hlavních postav a stále temnější zlo, které se v něm zhmotňuje, jsou pro vnímavého čtenáře opravdu velkým zážitkem. King je nepochybně mistr ve svém oboru.

Catherine
07.08.2016 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila a nemůžu říct že bych byla zklamaná ale taky zrovna neskáču nadšením. První část Nadaný žák je taková pro mě netradiční Kingovka která u mě vyvolala takové menší zklamání ale i přes to se mi líbila, druhá část Tělo se mi líbila mnohem víc hlavně asi pro to že tam bylo spoustu postav o kterých už jsem četla. Za mě vcelku slušná kniha která neurazí.

gemi
31.07.2016 3 z 5

Kingovy povídky většinou nemusím a zařekl jsem se, že žádnou jeho sbírku krátkých povídek už číst nebudu. Ty dvě, co mám za sebou, mi stačily. V tomto případě jde ale jen o dvě povídky (u Kinga platí, že delší = lepší), které by samy o sobě stačily na tenčí novelu (takový Wievegh by se to nebál nazvat románem - kdyby to ovšem napsal on sám).

První povídka je naprosto bravurní. Pojednává o třináctiletém chlapci, který se třicet let po válce dostane do křížku s bývalým esesákem. King rozjíždí mistrnou zápletku, kdy se oba aktéři drží v šachu. Jeden ví něco na toho druhého, takže se nemohou vzájemně udat a už vůbec si nemohou věřit. Tato povídka zaslouží 70 %.

Druhý kousek nás zavede do Maine a počteme si o známých místech (Castle Rock) i známých lidech (Eso Merill - objevuje se také v Nezbytných věcech). Svým charakterem povídka trošku připomíná To. Bohužel trošku vyčpělé, uměle (a zbytečně) nastavované a rozředěné 1:10. Tato povídka si zaslouží 35 %.

Celkově "sbírku" hodnotím 50 %.

OciVelkeZelene
17.07.2016 5 z 5

Asi moje nejoblibenejsi kniha od Kinga. Cetla jsem ji jeste v pomerne mladem veku a hodne me to zasahlo. Dodnes na to rada vzpominam

ivana13
23.06.2016

Za mě strhující příběh. Četlo se mi to super

Andyhana
28.04.2016 1 z 5

Byla to moje první kniha od Kinga. Připadali mi všichni zvrácení včetně autora. Neměla jsem žaludek číst dál a skončila u toho, jak bývalý nacista pekl za živa kočku.

Rawar
20.04.2016 5 z 5

Vůbec jsem neměl ponětí co od knihy čekat. O existenci filmu vím, ale nepodařilo se mi k němu zatím dostat. Avšak potom jsem knížku uviděl ke stažení za sympatickou cenu a moje čtečka dychtila po něčem nepoznaném.

Očekávání bylo i díky zdejšímu hodnocení slušné, ale po přečtení zůstavám jen zamlkle sedět a ptám se sám sebe. Proč ne dřív ???

Knížka Vás ihned vtáhne, od prvního zaklepání na dveře a několika prvních rozhovorů mezi panem Dussanderem a Toddem budete hltat každou stránku jako šílení. Nemohl jsem se odtrhnout od vyprávění starého Dussandera jen pro to, aby se vzápětí začal odehrávat další příběh.

Život nadaného žáka se od základů změní, ale změní se opravdu právě díky rozhorům s tajemným panem Dussanderem. Na konci téhle trpké, né příliš humorné ale určitě ne nezábavné cesty, si položíte otázku na téma, kolik takových lidí je kolem nás. A nedříme jeden právě v nás ?

Pennywise
24.03.2016 5 z 5

Stephen KING v plné formě! Perfektní! Excelentní!! Až se divím sám sobě, že jsem povídku stále odkládal i když se jednalo o vůbec prvního KINGA na českém trhu.

marek6463
23.03.2016 3 z 5

Zajímavé,ale průměrné a na Kinga netypické.

ElenRiannon
20.03.2016 5 z 5

Místy dost nechutné, zvrácené a děsivé...je to velmi dobrý příběh, ale asi bych se k němu už nevrátila :)

Eumenida
18.02.2016 5 z 5

Nadaný žák a Tělo byla první kniha od Kinga, kterou jsem si koupila a kterou jsem četla. Nejdřív mě zaskočilo, že povídky (nebo spíš novely) jsou absolutně civilní - žádné příšery, žádné nadpřirozeno. Přesto jsem se nemohla od čtení odtrhnout - mistrně vybudovaná zápletka a podstata zla, dřímající v člověku, byla strhující. Todd byl snad větší kreatura než bývalé monstrum Dussanber. Nemohla jsem pobrat, kde se bere ta zrůdnost v dítěti, které má úplně normální rodiče? Byl tolik obklopen péčí a bezpečím, že mu začal chybět adrenalin? A musel jej získat právět tímto způsobem? Ale někdy se stávají věci v životě nelogické a nepochopitelné, takže beru i tuto možnost, že dítě vychovávané ve slušné rodině slušnými rodiči, a kterému je poskytnuto všechno pro vývoj a růst, se může absolutně zvrhnout.
Co se týká postavy Dussanbera, nebylo mi ho líto. Byl to člověk, který měl být potrestán a trestu se vyhnul. Že v něm Todd probudil staré, dřímající a uspané zlo, byla otázka smůly, v jeho případě. Co jsem nesla hůř, byl jeho způsob vypořádání se s těmito démony. Tyhle scény mi připadaly vážně nejohavnější.
Nečekané vyústění a závěr možná leckoho zaskočil a někomu třeba připadá jako urychlené a zflikované řešení, mně však ne. Náhoda je blbec a život je plný takových náhod. Proč by se nemohla odehrát i tady? Závěr mě kupodivu potěšil, horší by byla pro mě představa, že Toddík, se sympatickou vizáží a širokým úsměvem, žije dál, spokojeně a úspěšně, v dokonalém manželství, s dokonalými malými dětmi.
Tělo mě připadalo oproti Nadanému žáku trochu nudné, bezkonfliktní. Ale to je jen zdánlivý dojem, postupně si mě získalo. Jedno malé dobrodružství, putování s určitým cílem, a postupné rozkrývání postav čtyř kamarádů a jejich motivů. Zajímavé, že i z obyčejné cesty lesem se stane neobyčejné dobrodružství, s nečekaným závěrem. Tělo, oproti Nadanému žáku, jsem dokázala ještě s větší chutí přečíst znovu, po letech, a počítám, že si je zlousknu ještě jednou.
Tělo i Nadaný žák byly zfilmované a myslím že filmová adaptace se celkem podařila.
Tato dvě dílka bych zařadila mezi nejlepší kousky Stephena Kinga.

eva6031
07.02.2016 5 z 5

Nadaný žák mě pohltil od začátku až do konce. V knize byla místa, při kterých jsem měla velmi nepříjemné pocity, jak dokonale byla daná situace popsaná. Tod mě nemile překvapil, čím víc se blížil konec, tím víc jsem ho nesnášela.

farao14
18.01.2016 5 z 5

Nevím co říct.
Nadaný žák mě chytnul už od začátku. Nevěděl jsem co mám od téhle knihy čekat a byl jsem mile překvapen. Todd mě překvapil. Jen konec byl moc useknutý, jakoby autor byl už Toddem znechucen. Škoda.
Tělo bylo úplně něco jiného. Ze začátku jsem se v tom nemohl zorientovat. Postupem času jsem se do toho vžil a musím říct, že v některých pasážích jsem se do Gordona docela vžil. Putování za mrtvolou pak bylo skvělé. Myšlenkové pochody, strach z temnoty v lese, strach jak bude vypadat před klukama v partě, obavy o budoucnost když se bude držet party mě připomněl dětství. Ke konci jsem četl doslova jedním dechem.