Nadácia a impérium

Nadácia a impérium https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445259/bmid_nadacia-a-imperium-xVC-445259.jpg 4 854 73

Nadace / Nadácia série

Držiteľ ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Kultová sci-fi séria Nadácia vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora Isaaca Asimova. Nadácia dokázala ustáť dve storočia úpadku kedysi mocného Galaktického impéria do nekontrolovateľného chaosu. Posledné pozostatky imperiálnej flotily sa teraz pokúšajú vrátiť nadačníkov do područia bývalej moci. Hari Seldon tento konflikt predpovedal a budúcu galaxiu na to pripravil. Čo sa však stane, ak do jeho výpočtov vstúpi celkom nepredvídateľná veličina – napríklad mutant s nadľudskými schopnosťami? Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry. Predstavivosť Isaaca Asimova stvorila mimoriadny svet a pretransformovala sci-fi literatúru do podoby, ako ju poznáme dnes.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Foundation and Empire , 1952

adorjas
27.01.2022 4 z 5

Nadáciu odporúčam čítať za radom a bez páuz medzi jednotlivými knihami, pretože ja som si medzi prvou a druhou časťou dala mesiac pauzu a neviem, či je to mojimi odumierajúcimi mozgovými bunkami alebo čím, ale mala som problém. Akože gro príbehu som si pamätala, ten problém skvel skôr v tom, že som nemala šancu si pamätať na, pre mňa, krkolomné mená a čo teda presne a konkrétne spravili, aby naplnili Seldonov odkaz. Napriek tomu naďalej prudko čitateľné a už nespravím tú chybu ešte raz a na trojku sa vrhnem okamžite.
Páči sa mi spádovitosť deja- autor neotravuje zbytočnými popismi, alebo zbytočnými detailami zo života postáv a ich prežívania (občas je to ale na úkor hlbšieho vykreslenia). Skôr akoby aj Asimov kládol dôraz na väčšie masy, a tým pádom, to predurčuje túto knihu k tomu, aby tak dobre "kĺzala".

Brandon
15.01.2022 5 z 5

Skvělé pokračování série. Tuto knížku jsem zhltl za pár dní. Děj mě nikdy nepřestal bavit. Velké zlepšení oproti minulému dílu byl menší počet hlavních postav. Člověk měl více času se s postavami sblížit a vytvořit si k nim pouto. Určitě doporučuji.

alishek
16.11.2021 5 z 5

Opět skvělé pokračování, poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou William Hope a jeho hlas dodal potřebnou pátou hvězdičku, Seldonova krize, hrozba, kterou nikdo neviděl přicházet. Super, moc se těším na další díl.

Richard Skolek
24.10.2021 3 z 5

Po první knize jsem se velice těšil, jsem ale mírně zklamaný. Asimov je vynikající v grandiózních myšlenkách a hlubokých filozofických úvahách, tam mu není rovno. Jeho povídky jsou famózní. Pokud ale píše delší příběh, v němž se objevují i zcela obyčejní lidé žijící obyčejné životy, výrazně mu dochází dech – postavy jsou ploché, rozhovory úmorné.

tlllk
13.10.2021 5 z 5

Ako dieťa som miloval túto sériu, s odstupom času ale vidím tie nedokonalosti, konvenčné myslenie uveznené v duchu danej doby.

madem
27.09.2021 4 z 5

Po skvělém prvním dílu jsem nadšeně sáhla po druhém a opět jsem ho zhltla jedním dechem. Skvělé pokračování.

Johana
31.08.2021 5 z 5

Druhý díl Nadace je myslím víc určený pro mládež, nežli díl první, dále se tu objevuje ženská hrdinka a romantická linka.

Hlavní motiv se ovšem nemění, pozorujeme kypění světa lidí v kotli předurčenosti téměř biologického typu - což nás zarazí méně, pokud zohledníme, že Asimov byl biochemik.
Strašidelné mi připadá, že se tu na jednom místě pan autor opět vyrovnává zároveň se Starým zákonem i s marxistickou filosofií, aby nám do toho nově vyprávěl pohádkový příběh o lásce k jedné nevěstě. Strašidelné, no, jaký génius musel autor být, aby bylo toto možné?

(A chvílemi je to všechno i skrytě vtipné, když si například jeden z hrdinů neodpustí poznámku: "Přeci nemůžeme ohrozit Říši tím, že zabijeme jednoho člověka." Kterého mohl myslet, že? Nebo generálovo prohlášení: "Přijímám tu výzvu! Bude to zápas věčného odkazu proti pevné vůli." Ačkoli jsou ty věci hrozné, musela jsem se smát.)

Ano, je to pozoruhodná kniha. Jedna z věcí, které mne na tom baví, je, že pan Asimov není jednoznačný ve svých výkladech o lidstvu a dějinách. Nechává čtenáři dost prostoru, aby si věci domýšlel posvém...

Půjdu si přečíst další díl, jen chci ještě dodat citát, kde autor mluví za jednoho svých hrdinů, ale myslím, že velmi silně také za sebe samého:

"To, co vím, je výsledkem dvou náhod. Náhody, že jsem se narodil jako syn svého otce, a toho, že jsem se narodil jako obyvatel své země."

karel0684
17.07.2021 5 z 5

pokračování série Nadace - opět návrat ke knize po cca 30 letech a schroustáno za dvě odpolední. I když je ta série napsaná v padesátých letech minulého století, je její základní myšlenka v mnoha věcech aktuální a kniha se čte moc dobře

tom2843
16.05.2021 5 z 5

Druhý díl Nadace je víc osobní a zaměřený na konkrétní postavy, takže je možné se s nimi lépe sžít. Postava Mezka, který sám dokáže zvrátit běh dějin a rozbít Seldonův galaktický plán, je i zajímavou filozofickou otázkou - dokáže jedinec změnit tlak společnosti, kultury, běh dějin. Opět mě to hodně bavilo a konec mě překvapil.

Haloon
10.05.2021 5 z 5

Zatímco předchozí díl nám ukázal, že Seldonovo učení psychohistorie je, co se týče galaktických společenstev, neomylné, tento díl nás přesto uvede do nejistoty. Zdá se, že dávný vědec opomenul zahrnout do svých výpočtů moc a vliv výjimečného jedince.
Dalo by se asi říci, že kniha je právě o vlivu, jaký může samotný člověk mít, třeba i na celou galaxii. Vždyť i hlavní postavy vystupují jako jedinci, snažící se zachránit svět, který se měl původně zachránit sám.
Série Nadace se zatím rozhodně jeví jako moudrá kniha, která nabízí víc, než se na první pohled zdá.

puczmeloun
30.04.2021 3 z 5

První polovina knihy je silnější, víc mě bavily tamní zvraty a psychohistorické nápady. Ta druhá - mezkovská - už byla strašlivě upovídaná, a protože jsem před mnoha lety knihu četl, už jsem věděl onu hlavní pointu. Přesto mě Nadace a Říše bavila a vrhám se na další pokračování.

n.ezn.amy
12.04.2021 5 z 5

Proroctví se naplnilo a Říše se rozpadla, avšak Nadace dál plní Seldonův plán, jak zkrátit dobu temna, ovšem nikdo nepředpokládal, že na scéně se objeví Mezek, mutant, který může vše zvrátit. Druhá část fantastické série o Nadaci. Tentokrát oproti prvnímu dílu jsou zde jen dvě delší povídky, které pojednávají o jednotlivcích a jejich ambicích o ovládnutí vesmíru. Nadaci považuji za kultovní dílo v oblasti sci-fi

bukiet
17.01.2021 5 z 5

Druhá kniha z původní nadační trilogie se skládá tentokrát jen ze dvou na první pohled nesouvisejících částí, povídek, či novel.
První část „Generál“ se odehrává ve stejné době jako poslední část předešlé knihy, tedy roku 195 éry Nadace. Líčí marnou snahu císařského vojevůdce vyvolat válku a porazit tajemnou Nadaci, která už je silnou vůdčí silou ve vesmíru, kterou ale neřídí vědci, nýbrž pragmatičtí kupci.
Druhá část „Mezek“ posouvá děj až do roku 300 éry nadace, kdy už se Nadace na Terminu dostala do stejné slepé uličky společenského vývoje jako původní Říše. V Seldonův plán už nikdo nevěří, protože je v podstatě zapomenut. A nebezpečím není rozpadající se (kdysi galaktická) říše na Neotrantoru, ale neznámý, tajemný vůdce a válečník, který se zjevil odnikud a dokázal za pár let na svou stranu přetáhnout nejen přirozené nepřátele Nadace, ale i Nadaci samotnou. Seldonův plán na obnovu lidského míru v galaxii je zničením Nadace na Terminu ohrožen. Jedinou nadějí zůstává Druhá Nadace, po které tajemný Mezek tak zoufale pátrá.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)

Amolein
13.10.2020 4 z 5

Příběh knihy vypadá na první pohled velmi napínavě. Je dokonce vyprávěn méně plastičtěji než díl první. Postavy už mají nějaké své pozadí, emoce a čtenář se s nimi může ztotožnit, obdivovat je, nenávidět a tak dále. To je za mě polepšení oproti předchozímu dílu. Přesto zejména část Generál zůstává spíše politicko-filosofickým pojednáním, jako to bylo u Nadace. Neočekávejte hluboký propracovaný příběh, místo toho najdete hluboké politické úvahy.
Bohužel mi na knize a hlavně světu Nadace vadí, že je pro mě čím dál víc neuvěřitelnější. Asimov se do svého díla snažil vložit osudy tisíců planet a miliardy lidí, ale celkově to působí, že se nikde nic neděje a jedinou změnu přináší asi 5 postav, o kterých sám píše. Vzhledem k tomu, jak velké časové období a jak velké říše zde popisuje, zdá se dost podivné, že nikdo jiný nemá jakýkoliv vliv na dějiny, vlády, atp. Že zde neexistují další síly, které by do osudu promluvily. Tak je ve své rozlehlosti tento svět poněkud plochý.
Sílu knihy vidím zase ve jejích myšlenkách. Přemýšlím-li nad dějinným vývojem velkých civilizací a říší minulosti našeho světa, najdu v této knize mnoho paralel a vysvětlení. Ať už je aplikuji na Římskou říši nebo Hitlerovo Německo. Neboli s touto scifi neuniknete pryč z tohoto světa, ba naopak začnete o našem světě ještě více uvažovat.

ludek7426
05.09.2020 4 z 5

Druhý díl série o pomíjivosti všech velkých říší. Dosáhnou svých hranic a zhroutí se. Jejich následovníci a dobyvatelé se postupně stanou přesně těmi, které porazili.
Asimov popisuje pád impéria trvající stovky let, příběhy lidí které posunují děj dopředu se střídají, možná i proto chyběly v prvním dílu více prokreslené charaktery postav.
Ve druhé knize je to jinak, po celkem klasické úvodní části, kde je další krize Nadace opět sama vyřešena neúprosnými zákony psychohistorie, přichází část druhá. A tady nám Asimov na smutném a temném příběhu Mezka přináší živé postavy, které se s dějem vyvíjejí a o které se můžeme bát a fandit jim až do očekávaného a mrazivého konce.
Výborný druhý díl v sérii která si svoji pověst klasiky plně zaslouží, ten příběh má mnohem víc věcí k zamyšlení, než se na první pohled zdá.

Maus04
30.08.2020 5 z 5

Četla jsem tak, jak jde příběh chronologicky, ne jak Asimov díly napsal.
Úžasná série.

imhotepcz
26.08.2020 3 z 5

Tento díl je o poznání lepší než první, už se tam alespoň něco děje i když je to velmi roztahané a pozvolné. Stále tam převládá plánování a filozofování.

kvnhvta
29.07.2020 3 z 5

Druhý díl mě už tolik nebavil, přišlo mi to pořád stejně vědecky uhlazené a nudné. Co bych dal za trochu romantiky nebo nečekaný zvrat.

Malarkey
26.03.2020 5 z 5

Musím říct, že po nejistém začátku v podobě první knihy, u které jsem navíc zapomněl zmínit, že je více politická, než by musela být, jsem zažil obrovskou vlnu nadšení v podobě druhého dílu pojmenovaného jako Nadace a Říše. Kniha se skládá ze dvou příběhů, tudíž už počet postav je výrazně omezen a příběh začíná dávat ucelenější smysl. První příběh se ještě nese v duchu první knihy. Boje mezi Nadací a Říší, do toho kopa politiky...ale začal jsem tomu přicházet postupně na chuť. Druhý příběh je pak o Mezkovi a to byl teda totální nářez. Ten jsem si užíval od začátku do konce a i když jsem tušil, tak závěr mě absolutně uhranul. Pět hvězd a nadšení exponenciálně roste, takže šup na třetí díl...:-)

pungoš
29.02.2020 5 z 5

Nečekaný děj, zalíbil jsem si Mezka.
Doporučuji!

1993  88%Já, robot
2009  87%Nadace a Říše
2010  87%Druhá Nadace
1993  87%Konec Věčnosti

Kniha Nadácia a impérium je v

Přečtených1 306x