Nadácia a impérium

Držiteľ ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Kultová sci-fi séria Nadácia vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora Isaaca Asimova. Nadácia dokázala ustáť dve storočia úpadku kedysi mocného Galaktického impéria do nekontrolovateľného chaosu. Posledné pozostatky imperiálnej flotily sa teraz pokúšajú vrátiť nadačníkov do područia bývalej moci. Hari Seldon tento konflikt predpovedal a budúcu galaxiu na to pripravil. Čo sa však stane, ak do jeho výpočtov vstúpi celkom nepredvídateľná veličina – napríklad mutant s nadľudskými schopnosťami? Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry. Predstavivosť Isaaca Asimova stvorila mimoriadny svet a pretransformovala sci-fi literatúru do podoby, ako ju poznáme dnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445259/nadacia-a-imperium-xVC-445259.jpg 4.4596

Nadace / Nadácia 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Lindeni

Foundation and Empire, 1952

Kniha Nadácia a impérium

bukiet

Druhá kniha z původní nadační trilogie se skládá tentokrát jen ze dvou na první pohled nesouvisejících částí, povídek, či novel.
První část „Generál“ se odehrává ve stejné době jako poslední část předešlé knihy, tedy roku 195 éry Nadace. Líčí marnou snahu císařského vojevůdce vyvolat válku a porazit tajemnou Nadaci, která už je silnou vůdčí silou ve vesmíru, kterou ale neřídí vědci, nýbrž pragmatičtí kupci.
Druhá část „Mezek“ posouvá děj až do roku 300 éry nadace, kdy už se Nadace na Terminu dostala do stejné slepé uličky společenského vývoje jako původní Říše. V Seldonův plán už nikdo nevěří, protože je v podstatě zapomenut. A nebezpečím není rozpadající se (kdysi galaktická) říše na Neotrantoru, ale neznámý, tajemný vůdce a válečník, který se zjevil odnikud a dokázal za pár let na svou stranu přetáhnout nejen přirozené nepřátele Nadace, ale i Nadaci samotnou. Seldonův plán na obnovu lidského míru v galaxii je zničením Nadace na Terminu ohrožen. Jedinou nadějí zůstává Druhá Nadace, po které tajemný Mezek tak zoufale pátrá.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)

Amolein
13.10.2020

Příběh knihy vypadá na první pohled velmi napínavě. Je dokonce vyprávěn méně plastičtěji než díl první. Postavy už mají nějaké své pozadí, emoce a čtenář se s nimi může ztotožnit, obdivovat je, nenávidět a tak dále. To je za mě polepšení oproti předchozímu dílu. Přesto zejména část Generál zůstává spíše politicko-filosofickým pojednáním, jako to bylo u Nadace. Neočekávejte hluboký propracovaný příběh, místo toho najdete hluboké politické úvahy.
Bohužel mi na knize a hlavně světu Nadace vadí, že je pro mě čím dál víc neuvěřitelnější. Asimov se do svého díla snažil vložit osudy tisíců planet a miliardy lidí, ale celkově to působí, že se nikde nic neděje a jedinou změnu přináší asi 5 postav, o kterých sám píše. Vzhledem k tomu, jak velké časové období a jak velké říše zde popisuje, zdá se dost podivné, že nikdo jiný nemá jakýkoliv vliv na dějiny, vlády, atp. Že zde neexistují další síly, které by do osudu promluvily. Tak je ve své rozlehlosti tento svět poněkud plochý.
Sílu knihy vidím zase ve jejích myšlenkách. Přemýšlím-li nad dějinným vývojem velkých civilizací a říší minulosti našeho světa, najdu v této knize mnoho paralel a vysvětlení. Ať už je aplikuji na Římskou říši nebo Hitlerovo Německo. Neboli s touto scifi neuniknete pryč z tohoto světa, ba naopak začnete o našem světě ještě více uvažovat.

ludek7426
05.09.2020

Druhý díl série o pomíjivosti všech velkých říší. Dosáhnou svých hranic a zhroutí se. Jejich následovníci a dobyvatelé se postupně stanou přesně těmi, které porazili.
Asimov popisuje pád impéria trvající stovky let, příběhy lidí které posunují děj dopředu se střídají, možná i proto chyběly v prvním dílu více prokreslené charaktery postav.
Ve druhé knize je to jinak, po celkem klasické úvodní části, kde je další krize Nadace opět sama vyřešena neúprosnými zákony psychohistorie, přichází část druhá. A tady nám Asimov na smutném a temném příběhu Mezka přináší živé postavy, které se s dějem vyvíjejí a o které se můžeme bát a fandit jim až do očekávaného a mrazivého konce.
Výborný druhý díl v sérii která si svoji pověst klasiky plně zaslouží, ten příběh má mnohem víc věcí k zamyšlení, než se na první pohled zdá.

Maus04
30.08.2020

Četla jsem tak, jak jde příběh chronologicky, ne jak Asimov díly napsal.
Úžasná série.

imhotepcz
26.08.2020

Tento díl je o poznání lepší než první, už se tam alespoň něco děje i když je to velmi roztahané a pozvolné. Stále tam převládá plánování a filozofování.

kvnhvta
29.07.2020

Druhý díl mě už tolik nebavil, přišlo mi to pořád stejně vědecky uhlazené a nudné. Co bych dal za trochu romantiky nebo nečekaný zvrat.

Malarkey
26.03.2020

Musím říct, že po nejistém začátku v podobě první knihy, u které jsem navíc zapomněl zmínit, že je více politická, než by musela být, jsem zažil obrovskou vlnu nadšení v podobě druhého dílu pojmenovaného jako Nadace a Říše. Kniha se skládá ze dvou příběhů, tudíž už počet postav je výrazně omezen a příběh začíná dávat ucelenější smysl. První příběh se ještě nese v duchu první knihy. Boje mezi Nadací a Říší, do toho kopa politiky...ale začal jsem tomu přicházet postupně na chuť. Druhý příběh je pak o Mezkovi a to byl teda totální nářez. Ten jsem si užíval od začátku do konce a i když jsem tušil, tak závěr mě absolutně uhranul. Pět hvězd a nadšení exponenciálně roste, takže šup na třetí díl...:-)

pungoš
29.02.2020

Nečekaný děj, zalíbil jsem si Mezka.
Doporučuji!