Nadácia

Nadácia https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435670/bmid_nadacia-VFq-435670.jpg 4 1393 214

Nadace / Nadácia série

Držiteľ ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Kultová sci-fi séria Nadácia vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora Isaaca Asimova. Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Len zakladateľ novej vednej disciplíny psychohistórie dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov. V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí psychohistorik Hari Seldon na opustenej planéte na okraji známeho vesmíru maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia. Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry. Isaac Asimov stvoril svet, v ktorom nastoľuje problémy aktuálne aj sedemdesiat rokov po prvom vydaní.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Foundation , 1951

xxtom
16.01.2018 1 z 5

Kniha je takové politické sci-fi. Nedokázal jsem se do ní nějak ponořit a byl jsem rád, že jsem jí vůbec dočetl.

Wara
19.12.2017 5 z 5

Nechápu, proč mi tahle kniha tak dlouho unikala. Mám moc rád "civilní" sci-fi a toto veledílo mi ho poskytlo plnou nůši... Moc se těším na pokračování.

Schary
18.12.2017 3 z 5

No nic moc,nejak me to nechytilo.Pribeh skace desetiletymi a lici vzdy nejakou Seldonovskou krizy-vlastne politickou. Chybel me ten lidsky faktor hlavniho hrdiny...a taky v tak vzdalene bufoucnosti dle me bude jiny zdroj energie nez atomovy...,ale to je muj pohled cloveka z roku 2017...Asimov to ve sve dobe videl jinak...

kralika
23.11.2017 4 z 5

Na to, jak neakční příběhy Nadace jsou, jsou naprosto skvěle napsány. Děj se většinou vyvíjí v politických kuloárech formou slovních přestřelek, které se hltají samy. Vše je postaveno na chytrém nápadu, který je neméně chytře rozvíjen. Ač jsem byl doposud Nadací nezasažen, není mi její osud lhostejný a těším se na pokračování.

Hellrampage
18.11.2017 4 z 5

Konečne som mal tú česť sa zoznámiť so slávnou knihou pána Asimova - Nadace. Na jednej strane sa mi páčilo, že sa autor nebál rýchlo za sebou striedať postavy, keďže roky tu ubiehajú ako na bežiacom páse, na strane druhej, čitateľ z toho má trochu guláš a v každej novej epizóde si musí roztriediť postavy k stranám Nadácie vs okolitej galaxie. Keďže nemám rád politiku a rôzne vnútorné machinácie, táto kniha je jej plná a preto mi bola trochu proti srsti a občas ma nudila. Autor sa ani nesnaží do knihy vniesť nejaké emócie, kniha pôsobí chladne, čo mi až tak nevadilo, pretože nesledujeme príbeh ľudí ale dráhu Nadácie, ktorá má znížiť čas barbarstva, do ktorého ľudstvo upadne. Vyvrcholenie a následné zvraty sú síce fajn, no k postavám som si nevytvoril žiadny vzťah, keďže ich rýchlo vystriedali nové. Každá epizóda sa tu dá de facto považovať za samostatnú poviedku - chronologicky zasadenú.

Ak čitateľ príjme fakt, že táto kniha je príbehom Nadácie ako takej a všeobecne o vesmíre, ktorý je cca o 10,000 rokov ďalej (podľa mňa ešte výrazne viac, pretože rok 12,068, kedy kniha začína, sa datuje ako Galaktická éra a nie ako "po Kristovi") a ľudia stačili kolonizovať 25 miliónov planét, bude vás kniha zaujímať viac. A bude vás nútiť premýšľať nad týmto iným svetom. Aj dnes mi kniha prišla originálna a to je, dámy a páni, už vyše 60 rokov stará kniha. Ak hľadáte space-operu so sympatickými postavami a akčným dejom, hľadajte inde.

Polinius
07.11.2017 5 z 5

Na tuto knihu může být Asimov právem hrdý. A on jistě byl a to až moc.
Kniha má z dnešního pohledu neakční a delší začátek, ale po prvním zjevení Hariho Seldona se to změní a kniha chytne drajv.
Říkejme tomu politická vesmírná SF.
Kvalita knihy ještě více vyniká, pokud to čtete paralelně s knihou Star Trek - Temné zrcadlo. :-p

alissis
01.11.2017 5 z 5

Nádhera, celá kniha přečtena
jedním dechem...

Corso
15.10.2017 4 z 5

Upadok galaktickej rise ktory sa deje na pozadi a my sledujeme epizody, klucove epizody, body zlomu ktore su rovnako dolezite ako vsetko nevyslovene pomedzi kapitoly. Ano..to co je nenapisane je rovnako dolezite ako to co citate. Sci fi z cias kedy nas neohurovali vedecke a technicke hracky ale kladli sa otazky. Inak forma vysla z povodne osmich samostatne vydanych poviedok v Astounding Magazine v rozmedzi asi 8 rokov a takto spojenych a mierne upravenych funguje aj tak dokonale. Samozrejme su pritomne rekvizity ako papierove noviny, kalkulacky, tabak hned vedla galaktickych kriznikov. Holt, pisal sa rok 1951 a patri to k zlatej ere sci-fi. Ale je to uplne nadcasove dielo a jeden zo zakladnych kamenov fantastiky.

Lienilda
21.09.2017 4 z 5

Tahle knizka mi jako milovníkovi fantasy a sci-fi byla doporučena, když jsem studovala vejšku. Přiznám se, přečetla jsem jen půlku. Asi mi nejspíš vadilo přeskakování děje o desítky let skoro v každé kapitole a hodně nových postav. Teď po 10 letech v rámci Čtenářské výzvy mě Nadace napadla jako první pro kategorii "kniha odehrávající se v budoucnosti", aby to tedy byla opravdová výzva. A nakonec se mi to četlo docela dobře, protože jsem mezitím zvládla sérii o Honor Harrington. Ale od Asimova mám raději detektivky s roboty a detektivem Elijášem Baley, jsou takové čtivější.

Cink262
06.09.2017 5 z 5

Logické a čtivé sci-fi, ve kterém autor dokáže převést svou genialitu na osobnosti postav. Skvělé!

adam5955
21.08.2017 5 z 5

1951 opravdu? tezko uverit... tato kniha ovlibnila i Elona Muska, tak uz tohle Vam je padny duvod ji otevrit. A jeji vize, ctvivost, napad, zaplteka, dej... vsechno Vas nenecha knihu jen tak odlozit!

MaxQ
16.08.2017 3 z 5

Četl jsem kdysi na gymplu. A dnes jsem se k ní vrátil. Tak ano, je to klasika, námět i v současné době neotřelý, ale holt ty dialogy a minimum akce... nevím, už jsem se do toho tak neponořil.

Jacck
26.07.2017 4 z 5

Série Nadace u mě nefungovala tak dobře jako série o robotech. Nelíbil se mi totiž ústřední nápad s psychohistorií, kolem které se celá ta série točí. Psychohistorie (vymyšlená Hari Seldonem) je fiktivní matematická metoda, jak předvídat vývoj společnosti v budoucnosti. Škoda že Asimov neveděl nic o deterministickém chaosu, efektu motýlých křídel a teorii chaosu. Často drobné náhody rozhodují o tom, kterými ze dvou zcela rozdílných větví se vývoj vydá. Např. v minulosti je prokázáno, že nedávno žilo na zemi jen pár tisíc jedinců homo sapiens. Stačíl menší virus a dnes bychom tu nebyli. A tato vědecká nevěrohodnost mi bránila sérii naplno si užít.

Lacoste
21.07.2017 4 z 5

Geniální. Určitě přečtu celou ságu.

macek166
13.07.2017 5 z 5

Logická, úchvatný nápad, parafrázuje světové problémy a lidské přístupy, mnohdy hloupé, k nim. Vyprávěno převážně skrz dialogy, které oživují místo a baví, kniha je tak velice čtivá. Fandíte hrdinům, kteří pochopili Seldona, jsou geniální a mají své plány. A vás baví poznávat, jak to geniálně vymysleli a jak bezkonfliktně udržují bezbrannou a cennou Nadaci na živu.

Pavo.Klima
13.05.2017 3 z 5

Knihu jsem nečetl naráz. Zkraje jsem byl namlsaný. V podstatě jde o popis několika epoch rozvoje Nadace, invazí do okolního vesmíru a strategií podmanění a rozmachu. Ukázka toho, jak může jít duchovno a obchod ruku v ruce. Zda v sérii budu pokračovat - nejasné.

Lukyz
28.03.2017 5 z 5

Krásně napsané sci-fi s úžasnou myšlenkou, které jsem zhltnul v podstatě na tři posezení.
Navíc při představě, že je to kniha z roku 1951 mi padá čelist k zemi.

Janadvorackova
05.03.2017 4 z 5

O sérii vím už mnoho let, ale dostala jsem se k ní až po třicítce. Navíc jsem se dostala k audioverzi, která značně prohloubila vnímání příběhu. Námět je hodný zamyšlení i v kontextu naší doby. Opravdu by mě zajímal názor nějakého současníka na vývoj života na Zemi a osud lidí tisíce let dopředu, na základě nějakého relevantního výzkumu.
Jak už tu někdo psal, postavy moc nevynikly. Asi bych měla problém příběh vnímat, kdybych jej četla. Jenomže z poslechu vzniká takový trochu jiný druh zážitku a za ten jsem vděčná. Dnes ráno jsem "nakousla" díl druhý :).

hetzerjoke
27.02.2017 3 z 5

Jedna z těch mála knih, které se musejí číst v klidu, kdy jste soustředění a dovolíte svému vědomí, aby se ponořilo do děje. Celá podivuhodná idea předvídání budoucnosti pomocí psychiky davu je totiž složitá, ale orientace v hlubokém futuristickém vesmíru s řadou osobitých postav je už sousto, ke kterému je třeba přistoupit se zájmem dějové linie pochopit. Je to trochu náročné, ale výsledek stojí za to - podle mého se jedná o jednu z nejpovedenějších sci-fi,jakou jsem četl.(I když pravda,zas tak moc jich není)

Melcrovka
23.02.2017 5 z 5

Vybráno jako klasika sci-fi. A nezklamala. Předpovězení vývoje civilizace na tisíciletí dopředu je neotřelý nápad.

space opera zfilmováno – TV seriál

Isaac Asimov