Nadácia

Držiteľ ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Kultová sci-fi séria Nadácia vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora Isaaca Asimova. Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Len zakladateľ novej vednej disciplíny psychohistórie dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov. V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí psychohistorik Hari Seldon na opustenej planéte na okraji známeho vesmíru maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia. Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry. Isaac Asimov stvoril svet, v ktorom nastoľuje problémy aktuálne aj sedemdesiat rokov po prvom vydaní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435670/big_nadacia-VFq-435670.jpg 4.31095

Nadace / Nadácia 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Lindeni

Foundation, 1951

Kniha Nadácia

Brandon

Nadace byla po dlouhé době knížka, do které jsem se po delší době opravdu začetl. Celá myšlenka a nápad je zcela unikátní a moc se mi líbí. Děj je neustále zajímavý a autor nechává dost místa pro představivost, což je alespoň pro mě skvělé.

ALLO_ALIgirl

Ach jo... Od Nadace jsem očekávala opravdu hodně, bohužel mě dost zklamala. Nedokázala jsem se pořádně začíst, hrozně jsem se ztrácela v ději i v čase. Možná by bylo fajn dát alespoň na začátek každé části jenom malou vsuvku, v jaké době se to odehrává a kolik let vlastně uplynulo. Postavy se střídaly tak rychle, že jsem se si nestihla k nim udělat žádný vztah. Kniha je složená převážně z dialogů, a i když mám dialogy v knihách ráda, tohle bylo na mě příliš. Fakt je mi to líto, když se jedná o takovou klasiku mého oblíbeného žánru, jenže mě to vyloženě nesedlo. Dalším dílům ale šanci ještě dám.

adorjas
31.12.2021

Konečne sa dostávam k tejto scifi klasike a som rada, že som ju konečne dala. Páčila sa mi "vydrbanosť" hlavných postáv, ktoré nejakým spôsobom nakoniec vždy vyriešili problém, ktorému čelili. Teším sa na ďalšie časti!

Boboking
10.12.2021

Jsem milovník scifi z doby jeho zlaté éry. Asimov, Simak atd. Když jsem nedávno viděl televizní adaptaci Nadace, po půl hodině jsem to vypnul, nechápal jsem jsem, co to má s Asimovem společného. Hned jsem si tedy přečetl znovu knihu. Styl, nápady, logika, ta víra v lidství, v člověka více než v techniku... prostě paráda. Z dnešního pohledu možná "bez násilí a sexu", ale za mne "plný počet".

B4LU
28.11.2021

Knihu jsem přečetl znovu po asi 15 letech na spravení chuti po vpravdě úděsném seriálu. Klidná, neakční a přemýšlivá SF je (hlavně svým hlavním námětem) stejně působivá jako před lety. Je však pravda, že některé její části už poněkud zestárly, a proto oproti dávnému prvnímu dojmu hodnocení o jednu hvězdu snižuji.

ZaS
05.11.2021

Tentokrát jsem četbu celé série pojal chronologicky a musím říct, že po 'Předehře' a 'Zrození' je Nadace balzámem na duši scifisty. Klasická space opera, čtivá, s věrohodnými hrdiny a dějem. Prostě vše co od dobré knihy očekáváte. Přesto je tu drobná pachuť. Když jsem ji četl před třiceti lety, byl jsem nadšen mimo jiné i z myšlenky státu ovládaného činorodými kupci, kteří nahradili staré aparátčíky. Logicky. Tehdy to pro nás bylo téma dne. Dnes se na tento dějový prvek dívám očima člověka, skutečně žijícího ve světě řízeném oligarchy a mé pocity jsou diametrálně odlišné, takže místo pěti hvězd, které bych bez váhání dal po prvním přečtení, teď jen čtyři. Za vyplněnou předpověď :-) Paradox doby.

tlllk
14.10.2021

Vratil som sa k najstarším spomienkam na knižky z detstva, trochu ako hrať sa z tamagočim, chvíľu rozmýšlate ako vás to mohlo kedysi tak baviť , ale nakoniec prevládnu tie pozitívne spomienku na tú dobu ...

alishek
13.10.2021

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a musím přiznat, že jednu hvězdičku navíc dávám za namluvení, to byla špička. Pomalé a napínavé sci-fi, sice bez nějakých akčních scén, ale hlavně je to o dialogu mezi postavami a i přesto se autorovi podařilo udržet moji pozornost, super.