Nadace

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15829/nadace-nadace-15829.jpg 4.4682

Nadace (1.)

Foundation (1951)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo, Triton

Greene

Naprosto nadčasová kniha. Je zajímavé, že se v knize prakticky nic neděje, ale celou dobu, co jsem četl, jsem se nemohl odtrhnout. Jen ty jména postav, která jsem si nemohl nikdy zapamatovat... ale to je tak jediné, co se Nadaci dá vytknout.

PWM

Přestože některé dobové myšlenky pomalu zastarávají a z dnešního pohledu jsou překonané, kniha zůstává i nadále skvělá a jako celek nadčasová. Zřejmě to bude tím, že je úplně jedno, v jaké době se kniha odehrává, protože člověk zůstává stejný… Často kritizovaná „povídkovost“ Nadace, koneckonců to opravdu povídky byly, je ve skutečnosti obrovským vkladem k úspěchu knihy, neboť díky této sadě drobných dějů, autor dokáže popsat mnoho oblastí lidského chování i různorodý děj, aniž by k tomu potřeboval celé knihy, jako jiní autoři, či případně Asimov sám v některých dalších dílech. Je příjemné, že v jednotlivých poměrně krátkých a dějově velice hustých a na události bohatých úsecích knihy zůstává Asimov věrný svým výrazným myšlenkám. Ačkoli pouze náznakem, nebo v jejich důsledcích a aktuálním stavu světa, se tak dotýká „otázkou původu“, principem „Věčnosti“ apod, které následně rozpracovává ve svých dalších knihách a čtenáři podává komplexní, věrohodný a logicky provázaný svět. Díky vzájemné logické návaznosti a kontextu je velmi jednoduché a příjemné číst další knihy, ať již ze série Nadace, tak i ostatní knihy. Nadace je skvělou bránou do Asimovova světa a rozhodně stojí za přečtení.

ziriant

První část perfektní. A pak jsem se naprosto ztratila. Jak mě trochu uklidnily komentáře níže, nebyla jsem v tom nejspíš sama. Ale to zabloudění v ději, času, prostoru a postavách bylo bohužel natolik velké, že ze zbytku knihy jsem v podstatě neměla vůbec nic. Lepší hodnocení je zvláště za tu první část, tu považuji za krásný začátek něčeho, co mělo pokračovat rozhodně jinak, ale když tedy odhlédnu od zbytku, opravdu jsem si ten úvod náramně užila. Na Nadaci se těším už dlouhé roky, takže jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala, a jistě na ni nezanevřu a jednou si ji přečtu znovu, jakožto jsem zvědavá i na další díly. Tak uvidíme.

Nomia

Nadace mě celkem nadchla. Hodně chytré a zajímavé sci-fi, které se notně točí kolem politiky, společnosti a historie. Rozhodně se nejedná o sci-fi klasiku, tak jak si ji představujeme v současné době, ale na tehdejší dobu nepochybně pokroková byla. I teď má co nabídnout, čte se velmi dobře.

VladimirTetur

Inteligentní sci-fi.

mitko

Prvá kniha zo série sleduje založenie Nadace a jej rastúci vplyv na okraji galaxii počas približne 200 rokov. Postupne tu sledujeme jej vývoj v piatich príbehoch, kde v každom sa rieši kríza Nadace. Krízy sú to všetko politické, kde hrozí vojna proti Nadaci a do toho sa pridáva faktor, že všetko už bolo dopredu vypočítané a zahrnuté v plánoch zakladateľa Hariho Seldona. A tu prichádza aj pre mňa zaujímavý rozkol, budúcnosť Nadace je pevne daná a všetky prekážky, ktorým bude čeliť sú už v pláne zahrnuté. Niektoré hlavné postavy o tom vedia a tak stoja veľakrát pred problémom, či majú niečo aj podnikať, keď vedia že Nadace aj tak ďalej prežije. Všetky poviedky sú politické, ale Asimov vždy písal ľahším štýlom, takže sa v tom nestratíte.

Jediné čo ma trocha sklamalo bola vedecká stránka knihy, v roku písania bola atómová energia ešte v plienkach a Asimov si asi myslel, že nakoniec týmto smerom sa ľudstvo vyberie a všetko bude založené na tejto energii. Je to hold pri scifi veľká neznáma, ktorým pokrokom sa ľudstvo bude vyvýjať

DRALI

Filozofická sci-fi. Parádní filozofická sci-fi!!! Kniha je plná úvah, které se vám zavrtávají do mozku. Přes to se dá číst jedním dechem.

xxtom

Kniha je takové politické sci-fi. Nedokázal jsem se do ní nějak ponořit a byl jsem rád, že jsem jí vůbec dočetl.

Wara
19.12.2017

Nechápu, proč mi tahle kniha tak dlouho unikala. Mám moc rád "civilní" sci-fi a toto veledílo mi ho poskytlo plnou nůši... Moc se těším na pokračování.

Schary
18.12.2017

No nic moc,nejak me to nechytilo.Pribeh skace desetiletymi a lici vzdy nejakou Seldonovskou krizy-vlastne politickou. Chybel me ten lidsky faktor hlavniho hrdiny...a taky v tak vzdalene bufoucnosti dle me bude jiny zdroj energie nez atomovy...,ale to je muj pohled cloveka z roku 2017...Asimov to ve sve dobe videl jinak...

Lector
03.12.2017

Množina sci-fi titulů je množinou takřka nespočetnou. A tak není divu, že jsem mnohé z nich nestačil přečíst a to ani v dobách, kdy jsem sci-fi hltal nejvíce a kterou já osobně nazývám „zlatou érou sci-fi“ (80. léta). Mezi prsty mi tehdy mimo jiné proklouzla Asimovova Nadace. Ta však nikoliv vlivem mého nezájmu, ale tenkrát u nás prostě nevyšla. V době, kdy konečně vyšla, můj zájem o sci-fi už upadl. S uzarděním jsem tedy po Nadaci na stará kolena sáhl, abych svůj dluh splatil.
Ale ten správný okamžik jsem zjevně propásl. Od správného prožitku mě dělí nejen to čtvrtstoletí od doby, kdy se Nadace objevila na našich knižních pultech, ale řekl bych, že v podstatě ještě o něco více.
Na Nadaci musím pohlížet jako na Dunu; nelze příliš přemýšlet o technické stránce věci, která je poplatná době takřka před sedmdesáti lety (ale i v této oblasti Herbert prokázal větší nápaditost), ale je třeba soustředit se na společenské/sociologické aspekty děje. Myslím, že o to šlo i autorovi. Na rozdíl o Duny, kterou vnímám jako velmi originální a kreativní, mi v Nadaci tyto dva atributy chybí. Rušivým prvkem pro mne je, že Nadace je postavena na konceptu jakéhosi sociálního determinismu opatřeného navíc formálním matematickým aparátem, který poslouží k tomu, aby umožnil ovlivnit společenský řád v průběhu příštích staletí. Kdykoliv jsem si toto uvědomil, bavila mne četba o něco méně.
Myslím, že by této sáze slušelo mnohem více, kdyby se ji Asimov nepokusil zasadit tak hluboko do budoucnosti, což je v kontrastu s tím, o čem píše. Výchozí téma - kolaps Říše a zrod následné „civilizace“ je dnes tématem mnohem aktuálnějším než v době, kdy Asimov Nadaci psal. Možná, že i tento fakt je zdrojem mého neuspokojení.
S politováním dávám jen tři hvězdičky, ale jsem si vědom, že je to tím časovým odstupem. Důležitější však je, že Nadace má i dnes spoustu fanoušků a obdivovatelů. A to je dobře. Patří mezi milníky žánru.

kralika
23.11.2017

Na to, jak neakční příběhy Nadace jsou, jsou naprosto skvěle napsány. Děj se většinou vyvíjí v politických kuloárech formou slovních přestřelek, které se hltají samy. Vše je postaveno na chytrém nápadu, který je neméně chytře rozvíjen. Ač jsem byl doposud Nadací nezasažen, není mi její osud lhostejný a těším se na pokračování.

Hellrampage
18.11.2017

Konečne som mal tú česť sa zoznámiť so slávnou knihou pána Asimova - Nadace. Na jednej strane sa mi páčilo, že sa autor nebál rýchlo za sebou striedať postavy, keďže roky tu ubiehajú ako na bežiacom páse, na strane druhej, čitateľ z toho má trochu guláš a v každej novej epizóde si musí roztriediť postavy k stranám Nadácie vs okolitej galaxie. Keďže nemám rád politiku a rôzne vnútorné machinácie, táto kniha je jej plná a preto mi bola trochu proti srsti a občas ma nudila. Autor sa ani nesnaží do knihy vniesť nejaké emócie, kniha pôsobí chladne, čo mi až tak nevadilo, pretože nesledujeme príbeh ľudí ale dráhu Nadácie, ktorá má znížiť čas barbarstva, do ktorého ľudstvo upadne. Vyvrcholenie a následné zvraty sú síce fajn, no k postavám som si nevytvoril žiadny vzťah, keďže ich rýchlo vystriedali nové. Každá epizóda sa tu dá de facto považovať za samostatnú poviedku - chronologicky zasadenú.

Ak čitateľ príjme fakt, že táto kniha je príbehom Nadácie ako takej a všeobecne o vesmíre, ktorý je cca o 10,000 rokov ďalej (podľa mňa ešte výrazne viac, pretože rok 12,068, kedy kniha začína, sa datuje ako Galaktická éra a nie ako "po Kristovi") a ľudia stačili kolonizovať 25 miliónov planét, bude vás kniha zaujímať viac. A bude vás nútiť premýšľať nad týmto iným svetom. Aj dnes mi kniha prišla originálna a to je, dámy a páni, už vyše 60 rokov stará kniha. Ak hľadáte space-operu so sympatickými postavami a akčným dejom, hľadajte inde.

Polinius
07.11.2017

Na tuto knihu může být Asimov právem hrdý. A on jistě byl a to až moc.
Kniha má z dnešního pohledu neakční a delší začátek, ale po prvním zjevení Hariho Seldona se to změní a kniha chytne drajv.
Říkejme tomu politická vesmírná SF.
Kvalita knihy ještě více vyniká, pokud to čtete paralelně s knihou Star Trek - Temné zrcadlo. :-p

alissis
01.11.2017

Nádhera, celá kniha přečtena
jedním dechem...

Corso
15.10.2017

Upadok galaktickej rise ktory sa deje na pozadi a my sledujeme epizody, klucove epizody, body zlomu ktore su rovnako dolezite ako vsetko nevyslovene pomedzi kapitoly. Ano..to co je nenapisane je rovnako dolezite ako to co citate. Sci fi z cias kedy nas neohurovali vedecke a technicke hracky ale kladli sa otazky. Inak forma vysla z povodne osmich samostatne vydanych poviedok v Astounding Magazine v rozmedzi asi 8 rokov a takto spojenych a mierne upravenych funguje aj tak dokonale. Samozrejme su pritomne rekvizity ako papierove noviny, kalkulacky, tabak hned vedla galaktickych kriznikov. Holt, pisal sa rok 1951 a patri to k zlatej ere sci-fi. Ale je to uplne nadcasove dielo a jeden zo zakladnych kamenov fantastiky.

Lienilda
21.09.2017

Tahle knizka mi jako milovníkovi fantasy a sci-fi byla doporučena, když jsem studovala vejšku. Přiznám se, přečetla jsem jen půlku. Asi mi nejspíš vadilo přeskakování děje o desítky let skoro v každé kapitole a hodně nových postav. Teď po 10 letech v rámci Čtenářské výzvy mě Nadace napadla jako první pro kategorii "kniha odehrávající se v budoucnosti", aby to tedy byla opravdová výzva. A nakonec se mi to četlo docela dobře, protože jsem mezitím zvládla sérii o Honor Harrington. Ale od Asimova mám raději detektivky s roboty a detektivem Elijášem Baley, jsou takové čtivější.

Cink262
06.09.2017

Logické a čtivé sci-fi, ve kterém autor dokáže převést svou genialitu na osobnosti postav. Skvělé!

adam5955
21.08.2017

1951 opravdu? tezko uverit... tato kniha ovlibnila i Elona Muska, tak uz tohle Vam je padny duvod ji otevrit. A jeji vize, ctvivost, napad, zaplteka, dej... vsechno Vas nenecha knihu jen tak odlozit!

MaxQ
16.08.2017

Četl jsem kdysi na gymplu. A dnes jsem se k ní vrátil. Tak ano, je to klasika, námět i v současné době neotřelý, ale holt ty dialogy a minimum akce... nevím, už jsem se do toho tak neponořil.

Jacck
26.07.2017

Série Nadace u mě nefungovala tak dobře jako série o robotech. Nelíbil se mi totiž ústřední nápad s psychohistorií, kolem které se celá ta série točí. Psychohistorie (vymyšlená Hari Seldonem) je fiktivní matematická metoda, jak předvídat vývoj společnosti v budoucnosti. Škoda že Asimov neveděl nic o deterministickém chaosu, efektu motýlých křídel a teorii chaosu. Často drobné náhody rozhodují o tom, kterými ze dvou zcela rozdílných větví se vývoj vydá. Např. v minulosti je prokázáno, že nedávno žilo na zemi jen pár tisíc jedinců homo sapiens. Stačíl menší virus a dnes bychom tu nebyli. A tato vědecká nevěrohodnost mi bránila sérii naplno si užít.

Lacoste
21.07.2017

Geniální. Určitě přečtu celou ságu.

macek166
13.07.2017

Logická, úchvatný nápad, parafrázuje světové problémy a lidské přístupy, mnohdy hloupé, k nim. Vyprávěno převážně skrz dialogy, které oživují místo a baví, kniha je tak velice čtivá. Fandíte hrdinům, kteří pochopili Seldona, jsou geniální a mají své plány. A vás baví poznávat, jak to geniálně vymysleli a jak bezkonfliktně udržují bezbrannou a cennou Nadaci na živu.

kní
26.05.2017

A jak se tak hrabu v komoře, cosi hledajíc, najednou koukám, že máme Nadaci! První díl nejslavnějšího seriálu klasika science fiction v dějinách tohoto žánru! Tož hurá - hned si ji dám někam, kde o ní budu vědět - a lehce jsem ji při těchhle svých úvahách prolistla - a co na mě nevyjouklo ze str. 80 - 81? Zuřivě zelená stokoruna s Gottwaldem - vzor Albín Brunovský!

Pavo.Klima
13.05.2017

Knihu jsem nečetl naráz. Zkraje jsem byl namlsaný. V podstatě jde o popis několika epoch rozvoje Nadace, invazí do okolního vesmíru a strategií podmanění a rozmachu. Ukázka toho, jak může jít duchovno a obchod ruku v ruce. Zda v sérii budu pokračovat - nejasné.

Lukyz
28.03.2017

Krásně napsané sci-fi s úžasnou myšlenkou, které jsem zhltnul v podstatě na tři posezení.
Navíc při představě, že je to kniha z roku 1951 mi padá čelist k zemi.

Janadvorackova
05.03.2017

O sérii vím už mnoho let, ale dostala jsem se k ní až po třicítce. Navíc jsem se dostala k audioverzi, která značně prohloubila vnímání příběhu. Námět je hodný zamyšlení i v kontextu naší doby. Opravdu by mě zajímal názor nějakého současníka na vývoj života na Zemi a osud lidí tisíce let dopředu, na základě nějakého relevantního výzkumu.
Jak už tu někdo psal, postavy moc nevynikly. Asi bych měla problém příběh vnímat, kdybych jej četla. Jenomže z poslechu vzniká takový trochu jiný druh zážitku a za ten jsem vděčná. Dnes ráno jsem "nakousla" díl druhý :).

hetzerjoke
27.02.2017

Jedna z těch mála knih, které se musejí číst v klidu, kdy jste soustředění a dovolíte svému vědomí, aby se ponořilo do děje. Celá podivuhodná idea předvídání budoucnosti pomocí psychiky davu je totiž složitá, ale orientace v hlubokém futuristickém vesmíru s řadou osobitých postav je už sousto, ke kterému je třeba přistoupit se zájmem dějové linie pochopit. Je to trochu náročné, ale výsledek stojí za to - podle mého se jedná o jednu z nejpovedenějších sci-fi,jakou jsem četl.(I když pravda,zas tak moc jich není)

Melcrovka
23.02.2017

Vybráno jako klasika sci-fi. A nezklamala. Předpovězení vývoje civilizace na tisíciletí dopředu je neotřelý nápad.

Shui-Xian
15.02.2017

Právem oceňovaná klasika sci-fi žánru: setkání s ní bylo fascinující. Z ústředního tématu vytvořil Asimov řadu překlenutí i do dalších témat - obdobně jako s dějem, kde znázorňuje vždy určité úseky a příběh konkrétních postav, zasazuje i faktické jednotlivosti do globálního kontextu. Dojem z té provázanosti je mimořádný... Chytré, promyšlené, provokující. Věřím, že jakkoliv může být téma utopické, mechanismy fungování společnosti i mentalitu lidí vystihl Asimov bravurně.
S největším napětím a zaujatostí jsem četla hlavně Hardinův příběh - jeho chytrá předvídavost, věcnost a styl mu zajistily značnou pozoruhodnost nejen v knize samotné, ale i napříč knižním světem...

space opera

Isaac Asimov