Druhá Nadace

Druhá Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26467/mid_druha-nadace-LU3-26467.jpg 4 761 62

Nadace / Nadácia série

Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Drahá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Second Foundation , 1953

tlllk
14.10.2021 5 z 5

myslím že viac ako pri iných dielach zo serie sa tu nevedel odpútať od bežných konvencií zmýšlania, vadila mi ta sterilita ako v prvom startreku, nezohladnil rôzne podmienky na planetách , učinky gravitácie, žiarenia z hviezdy všetci ludia boli proste ludia. Nebolo to zlé ale nič nové , ako audiokniha to ale rýchlo ubiehalo.

madem
27.09.2021 4 z 5

Nevím, co dodat, opět mě kniha nadchla, ale ke konci jsem Arkady už nějak nemusela.

jaja4
14.08.2021 2 z 5

Je to klasika, to bez debát, ale... dnes už nudná (s každým dielom viac a viac) a občas smiešna. Sci-fi sa za tie roky posunulo k väčšej akcii a k prekvapivejším zvratom.

TaNya_
23.07.2021

Příjemné čtení další z knih této dlouhé ságy. Obě dvě části měli něco do sebe, no já dávám spíš před Mule přednosté té druhé s Arkady. Alespoň už se konečně dozvídáme nějaké definitivnější informace.

n.ezn.amy
03.06.2021 5 z 5

Třetí díl ságy o Nadaci obsahuje dvě povídky, kdy v první Mezek pátrá po Druhé nadaci a dojde k mentálnímu souboji, což bylo velmi zajímavě popsáno a moc mě bavilo. Ve druhé povídce se dál pátrá po Druhé nadaci až dojde k další válce. Tahle sága mě obrovsky baví, ač zde není nějaká velká akce od začátku do konce, ale spíš klidné a logické řešení nastalých problémů.

tom2843
31.05.2021 3 z 5

První část knihy popisuje souboj Druhé Nadace s Mezkem, mutantem obdařeným psychickými schopnostmi. Upřímně, souboj mentaliků je opravdu taková nuda, jak to zní. Lidé proti sobě stojí a šťouchají do sebe toliko mentálně. Druhá část knihy o mladé naivní a přidrzlé dívce, která způsobí válku, je zajímavější, ale úplně mě to nestrhlo.

puczmeloun
30.04.2021 3 z 5

Oproti předchozím dílům vlastně jen myšlenkové, dokončující, plné dlouhých monologů, dialogů a dalších (delších) rozhovorů. Pokud se něco stane, tak velmi rychle a často jen v pozadí. Opravdu zajímavé je tak pouze zakončení první a druhé poloviny knihy. Dává to smysl pouze jako doplnění celé série Nadace, samostatně stojící by kniha byla velmi slabá.

miska98
06.03.2021 5 z 5

Za mě další kniha ze série, která dokonale zapadá do kontextu zbytku. Samozřejmě, je psána jiným stylem, ale to vlastně každá z Nadací (a ještě výrazněji jsou tyto rozdíly patrné v celém universu)... což je přesně něco, co bych očekávala od popisu událostí celých staletí - vždyť Asimov vlastně psal příběhy lidí z období různých důležitých milníků tisíců let historie jedné galaxie.

LeDock
22.02.2021 3 z 5

Nuž, nedokážem sa vyhnúť istej miere sklamania z ukončenia hlavnej trilógie. Budovanie postavy Mezka ako najväčšieho ohrozenia Nadácie, ktoré zabralo temer celú predchádzajúcu knihu, sa tu vyrieši, pre mňa dosť neuspokojivo, na prvých 80 stranách a potom nasleduje 150 strán slušne napísanej young adult, čo je fajn, ale od Asimova mám predsa len o dosť vyššie očakávania.

bukiet
17.01.2021 5 z 5

Pokračujeme tam, kde jsme v minulé knize skončili. Roku 300 éry Nadace triumfuje mutant Mezek a zakládá Svaz světů, jako urychlenou verzi druhého císařství. Následujících pět let nechává pátrat po hypotetické Druhé Nadaci. V následující hře -kdo s koho- triumfuje Druhá Nadace, což ovšem znamená, že se zviditelnila. V roce 376 é.N, tedy 66 let po Mezkově smrti, vznikne v opět se vzmáhající Nadaci skupina, která chce za každou cenu odhalit Druhou Nadaci. Toto pátrání, plné špionských intrik všech zúčastněných stran, vede až k válce mezi Svazem světů a Nadací. Po ukončení této války ve prospěch Nadace je patrno, že skutečným vítězem je Druhá Nadace, stále neobjevená, ale skutečně existující a to všude ve vesmíru. Tímto končí původní nadační trilogie. Ale příběh Asimovova Univerza ještě nekončí...

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)

Amolein
31.10.2020 4 z 5

Úctyhodné zakončení trilogie, které navazuje na předchozí díl ve stejném duchu. Opět je kniha rozdělena na dvě části. V první najdeme pokračování příběhu o Mezkovi, který tentokrát pátrá po Druhé Nadaci. Narušení Seldonova plánu je ale nakonec zřejmě zažehnáno. Sledovat, kdo je chytřejší, zda Mezek, nebo Druhá Nadace, je chytlavé.
I druhý příběh této knihy je vystavěn na tom, kdo koho přechytračí. Opět hledáme Druhou Nadaci a musím říci, že na konci se nám dostane velmi zajímavých odpovědí. Při čtení se mi dostavoval pocit: tak teď už to je jasné! Pak ale přišly nové informace a vše bylo zase jinak. A ani u úplného konce si nejsem jistý, co je vlastně pravda. Čtenář to může vnímat jako konečné vysvětlení na konci trilogie, ale protože vím, že trilogie má své pokračování. Závěru knihy bych moc nevěřil.

ludek7426
20.09.2020 3 z 5

Třetí díl Nadace mi vůbec nesednul. V první části se autor jaksi narychlo a uspěchaně vypořádá s Mezkem, v jakési podivné konverzační obdobě hry "já vím, že ty víš, že já, vím.....". Podivné, tam kde je v předchozím díle Mezek nositelem děje a propracovanou a živou postavou, tady už jen plní funkci posunutí děje někam dál, aby Asimov uzavřel jeho příběh .
Druhá část je o poznání lepší, i když absolutně předvídatelná. Hlavně mi ale vadí logika autorova, Druhá nadace jako skrytá síla která pomůže První nadaci v dobách krizí, síla na kterou První nadace vždy spoléhá.
Ale v okamžiku odhalení jejich lidí, rozhodnou elity První nadace o jejich likvidaci. "Možná by byla pro ně laskavější klidná smrt".
Tohle mi u humanisty Asimova moc nesedí. Ale těším se na pokračování série, psané po dlouhé době co Asimov odložil původní Nadaci k ledu.
A ještě poslední poznámka. Vlastním původní vydání knihy od AG kult, a opravdu si nedovedu představit, že by někdo mohl spáchat ještě o několik tříd horší překlad než je tento. Rozbité a kostrbaté věty beze smyslu dělaly ze čtení utrpení. A o perlách typu "Mobs Riot před nadačním konzulátem" raději pomlčet.

imhotepcz
26.08.2020 4 z 5

Zde se konečně karta obrátila, už to dostalo ráz klasické knihy. Objevují se hrdinové a postavy, které provází celou knihu. Takže si člověk vybere tu svou oblíbenou postavu. Akci tam je mnohem více a podivných rozhovorů méně. Dokonce se zde objeví i záporná postava, což celou knihu, tzv. okoření.

pungoš
04.04.2020 5 z 5

Naprosto nečekané vyvrcholení, a dostala mě poslední věta příběhu :)

Malarkey
28.03.2020 4 z 5

Třetí díl série Nadace a opět musím konstatovat, že se znovu jedná o jiným způsobem psanou knihu. Stejně tak, a to mě fascinuje, k ní zdejší komentáře váží opět naprosto různorodé názory, kde tedy převládá víceméně uspokojení. Jak jinak. Tentokrát je kniha opakovaně rozdělena na dvě části. První část pokračuje tam, kde skončil druhý díl - u Mezka. Tam se s tím Isaac Asimov moc nemazal a zakončil to poměrně rychle. Druhá část se nicméně vrací v duchu vesmírných válek, ale spisovatel tu pro změnu vynechává politično a zaměřuje se na jednu z hlavních postav - Arkádii, která mi okamžitě přirostla k srdci. Závěr se nesl v duchu dokonalosti a tak jsem po zaklapnutí knihy okamžitě začal přemýšlet nad dalším dílem. Krása.

VincentHS
04.11.2019 5 z 5

Třetí díl se přinejmenším vyrovná dvěma předcházejícím. Je rozdělen do dvou částí, v nichž nejprve po Druhé Nadaci pátrá Mezek a po něm v druhé polovině knihy i lidé ze znovuzrozené První Nadace. Celkový příběh je asi nejdramatičtější z celé první trilogie. Poprvé se zde objevuje i ženská hrdinka - Arcadia. Asimov zde nic neztratil ze svého vypravěčského talentu, naopak ještě více a lépe vykreslil jednotlivé postavy.
Instituce Druhé Nadace mi připomněla vznik někdejšího Prognostického ústavu AV, založeného nařízením ÚV KSČ, z něhož posléze vzešli dva prezidenti a asi osm ministrů. Zde se rovněž měly předvídat světlé zítřky, socialistická budoucnost, potřeby a chování pracujícího lidu pod vedením Strany. Asimov zde tak předpověděl vznik výše jmenované institutce asi o 30 let. :-)

martin č.
21.10.2019 4 z 5

Třetí a poslední díl původní Nadace hodnotím podobně jako ten předchozí. Část a postavy s Mezkem mi moc k srdci nepřirostla, druhá část s pátráním po Druhé Nadaci už mě vtáhla do děje o trochu více. Jako knížku už bych to dnes asi nečetl, na poslech je to ale pořád dobré.

DzordanoChruno
23.05.2019 2 z 5

O čosi lepšie ako predchádzajúce dva diely, ale stále nuda. Prvá tretina knihy sa konečne detailnejšie venuje charakteristike postáv a partia "kto je väčší manipulátor" zaujme. Lenže skončí príliš skoro a začína časť knihy podobná prvým dvom dielom. Spústa postáv, často veľmi zbytočných: načo sú tam, keď na ne po pár stranách autor zabudne? Veľkolepé navnadenie na začiatok vojny, no zrazu skok a je po nej, postavy už iba pri cigáre rozoberajú dôsledky. Postavy sú nesympatické, mená sa pletú, vývoj situácie nelogický. Lebo Seldonov plán. Autor sa ani nepokúša vysvetliť, ako by technicky mohli veci v budúcnosti fungovať. Každá kapitola začína akoby od nuly, s novými postavami. V závere sa to zčasti poskladá, ale už je vám to jedno. Navyše, ani v jednej z troch kníh nie je ani štipka humoru, ani náznak citu. Dojem z knihy: bezfarebný umelý chlad. Končím, čítať ďalšie knihy z tejto série je stratou času.

ziriant
04.01.2019 4 z 5

Za mě zatím nejlepší díl. Konečně jsem neměla pocit, že se ztrácím v ději.

mitko
05.04.2018 4 z 5

Prvá polovica, ktorá sa ešte zaoberá Mezkom bola zozačiatku fajn, spletité cesty hladania druhej Nadácie, pôsobili dostatočne mysteriózne a nemohol som si byť istý, kto to vôbec hraje na dve strany, ale ten záver mi prišiel veľmi useknutý, na to ako Mezka vykresloval ako dôležitú postavu, sa ho zbavil veľmi rýchlo. Druhá polovica, zas mala pomalý rozjazd a sledovanie plánov v plánoch ďalších plánoch, ma až tak nebavilo, takže tak kniha balansovala na 3 hviezdach, ale koniec tam sa Asimov pochlapil a bolo to nakoniec celkom inak, takže za to že ma tak dokonale splietol tu hviezdičku prihodím, ale aj tak zatiaľ asi najslabší diel.

tajemství hard sci-fi

Isaac Asimov