Nadace a Země

Z knihoven nadačních světů kdosi systematicky odstranil všechny záznamy o Zemi. Kolébku lidstva se tedy vydávají napříč galaxií hledat politik Golan Trevize a akademik Janov Pelorat. Na světech mimo sféru vlivu Nadace obestírají jejich cíl pověry a tabu. Jméno Země je sprosté slovo. Kosmičtí cestovatelé si naštěstí najdou spojence, Pelorat dokonce milenku jménem Bliss, mezi telepaty z planety Gaia. Na dosah cíle zachytí Bliss myšlenkové vlny inteligentních tvorů. Nedokáže ale poznat, zda jsou ti tvorové lidé…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/125953/nadace-a-zeme-125953.jpg 4.3310

Nadace (5.)

Foundation and Earth (1986)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo, Triton

VladimirTetur

O něco málo slabší než předešlý díl (první interminentní planeta byla naprosto zbytečná pro děj, peskování Bliss), ale pořád hodně dobré. Autor zde reflektuje podstatně větší vlastní zkušenost se ženami, než v první trilogii a některé kratičké erotické momenty mě u Asimova příjemně překvapily a vygradovaly lokální zápletku.

Spoiler:
Narativita děje celé série (bez posledních-prvních dvou dílů) by se dala shrnout asi tak, že v kontextu finálního rozuzlení se Nadační žabomyší války jeví jako naprosto nicotné, nicméně nezbytné pro udržení pyramidy moci nad galaxií za účelem udržení statusu-quo, potřebného pro rozvoj Gaie a posléze Galexie. Seldonova zjevení v průběhu krizí byly vlastně Daneelovy korekce systému a hrdinové jednotlivých knih byli jeho nástrojem.

Kontrakce viru na Alfě byla zřejmě také narážkou na vlastní zkušenost s HIV/AIDS skrze transfuzi.

Hellrampage

Od predchádzajúcich dielov autor prešiel k jednoduchosti - príbeh zameraný na 3/4 postavy, ktoré cestujú spolu a majú jeden cieľ. Niekomu sa táto cesta môže zdať nudná, pretože je zvyknutý na oveľa zložitejšie knihy, v ktorých jedna kapitola znamená nové postavy, iný príbeh a oddych od neustáleho stereotypu. Mne osobne toto nevadilo - aj keď bol príbeh lineárny, bol dynamický a zaujala ma Gaia ako superorganizmus, tak roboti alebo Vesmírania. Prieskum staro-nových planét bol pre mňa rovnako vzrušujúci ako pre hrdinov a každú novú informáciu o Zemi a prvej kolonizácií ľudí som hltal rovnako ako Pelorat. Takisto prepojenie s Robotickou sériou je tu oveľa viac vidieť, pretože tu stretneme jednu starú postavu. Aj tak sa mi tieto dve novšie časti páčili viac než prvá trilógia.

mrwendor

Parádní zakončení série cestování vesmírem, intrik, lásek a nenávisti v kompaktnim baleni knih o lidstvu, jako takovém malém bodu uprostřed ničeho.

Headvay
16.03.2017

Kniha se četla svižně. Jen už to není ta prvotní nadace.

sf1
13.01.2017

PRAVDĚPODOBNÝ SPOILER!:
Nadace a Země sice nemá pokračování, ale vždyť přece víme, jak to nakonec dopadne.

Kdo chce vědět, jestli bude projekt Gaia/Galaxia úspěšný nebo ne, ať se vrhne na Druhou trilogii Nadace. Kdo nechce, ať si položí otázku, k čemu by Galaxii byla existence 116. vydání knihy Encyclopedia Galactica publikované v roce 1020 éry Nadace?

czpilar
02.04.2016

Tenhle díl se mi docela vlekl a už mě nebavil tak, jako ty předcházející.

Mako123123
14.03.2016

Veľmi dobrá časť, i ked predchádzajúca sa mi zdala o trošička lepšia, tu je vidieť ako sa z politiky stáva dobrodružstvo. Ku začiatku neustále to prekáranie Bliss a Terviza bolo troška už otravné, putovanie zo sveta na svet nebolo úplne podla mojho gusta, dosť mi to pripomenulo časť Predehra k Nadaci kde Seldon cestoval z miesta na miesto v rámci Trantoru. Napriek tomu však aj túto knihu hodnotím vysoko pozitívne, dala mi toho veľa a som veľmi za to vdačný. žial predtým som nečítal Robotov (i ked film som videl- nieje tomu až tak podobný), a viem hrubé základy.... preto mnoho odkazov ktoré mohol čitateľ- ,,robotiky,, znalý zaregistrovať a si v tom libovať, som žiaľ nedocenil. napriek tomu sa mi to veľmi páčilo (na robotiku od Asimova čoskoro pôjdem) Takže tak, aj to prepojenie s robotmi o ktorých som len čítal ale nečítal som ich, aj to vyústenie deja, aj tie filozofické úvahy o utópii, proste všetko toto a ešte viac sa mi páčilo. :)

Hadati
09.02.2016

Golan Trevize hledá odpověď na otázku, která může naprosto změnit celé lidstvo. Přestože je přesvědčen, že zná tu správnou odpověď, chce si být naprosto jistý, neboť jeho rozhodnutí bude mít vliv na osud celého lidstva. Proto se rozhodne nalézt bájnou planetu Zemi, jednu jedinou planetu z miliónů lidmi obývaných, ze které by podle legend měli lidé původně pocházet.

Dinosaur
16.11.2015

(10/10) Podle zdejších komentářů soudím, že se díky novějším knihám ze série Nadace fanoušci tak trochu rozdělili na dva tábory – a není se čemu divit. Chápu, že nadšence do původní trilogie může poměrně šokovat, jak jsou následující knihy odlišné a jak se odvrací od Seldonova plánu. Než jsem se do závěrečné dvojice knih pustil, čekal jsem další krize a nakonec zrození nové Říše – a to je přesně to, co v nich nenajdete.

Závěrečný díl tvoří s předchozím jeden celek se stejnými postavami a právě v tom posledním ještě zesílily ony tendence odprostit se od Plánu a prakticky i od Nadace samotné. A když nad tím tak přemýšlím, je to skutečně trochu podivné, ale co naplat – mě se tyhle dvě knihy prostě líbily – a ač by mě za to mnozí možná kamenovali – víc než ta původní trilogie. Oceňuji i nápad propojení se sérií o robotech (a taky jsem rád, že jsem ji nedávno četl, protože mě bavilo odkazování na různé události, které byly označovány za mýty či legendy, ale já tak věděl, že jsou pravdivé). Tempo je opět svižné, děj napínavý a tak se kniha čte skoro sama. A stejně jako Golan jsem hloubal nad tím, jestli jeho rozhodnutí z minulé knihy bylo správné …

A protože cítím potřebu se vyjádřit ještě k nějakým skutečnostem, které vyzrazují děj, tak varuji, že zbytek komentáře je spoileroidní a tudíž nevhodný pro lidi, kteří knihu nečetli.

1) Vůbec se nedivím, že měl Golan o svém rozhodnutí pochybnosti, protože ač je skupinové vědomí zajímavou představou, jako člověka poměrně individuálního a samotářského (životní styl na Solarii mi přijde celkem fajn) mě docela děsí. Zároveň si ale uvědomuji jeho výhody a tak jsem došel k podobnému závěru jako Golan = pro budoucnost lidstva bude tato možnost asi opravdu nejlepší (přičemž, pokud se takto už člověk narodí a bude to jeho přirozeností, tak s tím mít problém nebude, protože nebude znát nic jiného), ale díky Bohu za to, že mě se to už týkat nebude a svůj život si dožiju tak, jak jsem zvyklý.

2) Nějak mi nesedlo, že Bliss prosazovala to, aby ostatní brali Fallon jako holku. Nevím, jak moc byla společnost obeznámená s touto problematikou v době, kdy byla napsána tahle kniha a jestli názor Bliss odráží i názor Asimova samotného, ale něco málo jsem o tomto četl a když se takový jedinec skutečně narodí, tak se ne vždy dokáže přiklonit k jednomu z pohlaví. I kdyby svou „holčičí“ identitu přijal(a), stejně by se později dověděl(a), že je jiný/jiná než ostatní, takže bych ho/ji radši bral takového/takovou, jaký/jaká je a nesnažil se mu vnutit genderovou příslušnost, kterou nejspíš stejně ani nemá.

3) Je škoda, že série nemá ještě nějaké další navazující pokračování, protože by mě vážně zajímalo, jak by fungovalo ono spojení Daneela a Fallon, protože propojení vlastního mozku s robotem mi přijde úžasné a děsivé zároveň … (3. 1. 2014)

turbosound
25.07.2015

Znovu jsem dočetl sérii Nadace vyjma dvou prequelů. Stejně jako dřív mě opravdu bavily první tři díly série. Nyní jsem ale zjistil, co mě tak vadilo naopak na posledních dvou knihách, a na této především: Nekonečné žvanění na úkor už tak dost šroubovaného děje, kdy hrdinové skáčou z jedné planety na druhou a každá z nich je (světe div se!) úplně jiná, než ty předchozí, minimálně jedna nezáživná a zbytečná kapitola (Hudební slavnost - proč?), krátké a nezáživné a jako obvykle užvaněné finále. Slovo Gaia už nemohu ani cítit. Naopak se mi paradoxně na finále líbil poslední odstavec, který otevíral možnosti příběh dále rozvádět. Bohužel, nebo možná bohudík, k tomu co se týče Nadace, nedošlo.

Landreth
24.07.2015

Výborné pokračování předchozí knihy, byť zpočátku trošku zdlouhavé "nekonečnými" rozhovory Trevize a Bliss. Ale poté, co hrdinové vyrazí do vesmíru hledat Zemi, tempo narůstá a bylo pro mě čím dál těžší se od četby odtrhnout. Bavilo mě spolu s hrdiny nalézat střípky informací o Zemi, fascinovala mě postupně odkrývaná historie osídlování vesmíru a byl jsem hodně zvědavý (až nedočkavý) na to, co hrdinové objeví na další planetě. Jen je trochu škoda, že závěr je otevřený a neexistuje pokračování, protože by mě zajímalo, jak se vesmír vyvíjel dál...

3DD!3
12.03.2015

Deus Ex Machina ve své nahé pravdě! Fantastické finále série, která si nekladla za úkol nic menšího než nastínit vývoj lidstva v dalších dvaceti tisících letech. Asimov dopsal epilog někdy v roce, kdy jsem se já narodil (prorocky Zemi nechal spálenou radioaktivitou) a pak už jen vyplňoval prázdná místa. Bohužel si pro poslední díl nechal příliš málo materiálu, se kterým se dá pracovat a první polovina knihy tak omílá známé skutečnosti pořád dokola a až s exkurzí do budoucnosti planet známých z minulosti chytne čtenáře něčím novým (vlastně starým). Závěr je více než uspokojivý a z poslední věty mrazí.

Marky.F
24.02.2015

Celá knížka se mi líbila. Byla jsem tolik zvědavá na každou další stránku, že mě ani moc nezajímalo, jak to celé vlastně dopadne - to přišlo až když se blížil závěr. O celém tom konci nějak nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu mi to přišlo jako zajímavá myšlenka (i když ne zrovna šokující), ale na druhou jsem čekala, že série bude zakončena trochu jinak. Celkově mi přijde, že i když se mi v podstatě poslední dva díly téměř do konce líbily o něco více než původní tři, tak se v nich příběh až moc odklonil od původních tří dílů, o kterých si myslím, že by si zasloužily jim trochu podobnější konec.

Ence
21.01.2015

Musím říct, že poslední díl cyklu, který je zatím tím nejlepším ze sci-fi s čim jsem měl tu čest se setkat ve mě vzbudil poněkud rozporuplné pocity. Jak již píší kolegové dole, patřím do tábora, který prosazuje původní trilogii.

Poslední dva díly jsou stylově úplně jinde, ale stále mají vysokou úroveň. Zúžení spektra postav na tři svérázné jedince může někdo schvalovat, jiný ne. Můj osobní názor je, že knihy nadace mají bez výjimky lehce sestupnou úroveň. Tento závěrečný díl je tak pro mne nejslabší a to z důvodu (!!SPOILER ALERT!!):

stereotypního skákání z planety na planetu s jakýmisi lidmi, kteří nehrají žádnou jinou úlohu, než kulisu pro tři (čtyři) hrdiny, zdroj jídla a informací. Všudypřítomný random luck, díky kterému se vždy postavy dozví klíčovou informaci nejnepravděpodobnějším způsobem (např. seznam světů v nějaké budově nějakého města na nějaké planetě), dialogy Bliss a Golana (ze začátku zajímavé, ale baví se pořád o tom samém), opět akcent na roboty, závěrečné vyvrcholení na půl stránky, fracek co chce svého robota a zkazí vám posledních 150 stran, nebo třeba neustálé zdůrazňování Trevizeho extatického vztahu s palubním počítačem.

Jasně, že kniha je dobrá, je to Asimov, ale musel jsem si trochu ulevit, protože se pořád nějak nemohu smířit s tím že TOHLE je konec.

P.S. Co mi připadá opravdu zvláštní je, že na str 364 cituji: "Z pohledu hyperprostoru je galaxie bod jako celý vesmír."
Takže mi chcete říct, že ze x bilionů lidí v Mléčné dráze ani jednoho jedince v životě nenapadlo říct počítači aby do toho bodu skočil?

Jennkie
23.10.2014

Tato série už trochu ztrácí dech. Dialogy jsou rozvláčnější, neplynou tak lehce a je zde daleko výraznější a někdy i otravnější autorova snaha vše vysvětlovat i třeba několikrát během celé knihy a pořádně dopodrobna. Trochu to vypadalo, že autor už neví, o čem psát.
Nicméně autor zde nastínil zajímavé možnosti vývoje Země a jejích obyvatel během dlouhých tisíciletí v Galaxii... :-)

opic 12
09.04.2014

Nevyhnutelně vše spělo k tomuto konci,ta provázanost je dokonalá. Opět jiný styl,který se tentokrát dějově drží stále,ustředních tří postav,pro mě malinká skvrnka na povrchu Alfy. Hádky Trevize a Bliss ovšem nemají chybu. Jinak v rámci díla Nadace i navazujících knihách vypiplané. Již se zjevují další zásadní postavy v závěru,které navnadí na další vyprávění i když vlastně chronologicky v poslední knize cyklu. Hiroko versus Treviz. Zajímavá Asimova narážka na smutnou neštastnou záležitost v osobním životě se kterou se musel vyrovnat. V té době,kdy byla kniha napsána,veřejnost ještě dlouhé roky nic netušila. Určitě by se Nadace a Země dočkala pokračování,ale i tak je to obrázně v rámci scifi - učiněnný nudismus :-) Rád se začtu,do jedné z dálších jeho vyprávění,historie budoucnosti.

Akana
21.02.2014

Poslední - aspoň co se dějové chronologie týče - díl ságy a zase trochu jiný. Tentokrát už plynule navazuje na ten předchozí a sleduje dál už jen jeho klíčové postavy. I příběh se zjednodušuje (klasický model cesty za tajemstvím opředeným cílem), což se nedá říct o myšlenkové náplni. Tentokrát se opravdu hodně filozofuje. Prakticky celou knihou se vinou vášnivé disputace mezi Trevizem, který zastává nedotknutelnost práva na individualitu (a zároveň hledá důvod, proč se rozhodnul jí lidstvu upřít) a Bliss, která neústupně obhajuje výhody všeobjímajícího kolektivního propojení. Na sci-fi opravdu velkorysá dávka podnětů k hloubání. V tomhle ohledu mě ale mrzí trochu uspěchaný závěr, v němž Trevize svoje dilema rozlouskne až moc snadno. Ale jinak bylo celé pátrání napínavé a rozpravy hrdinů vyprávění nijak zvlášť nebrzdily.

MGT
13.02.2014

Poslední dvě knihy se dobře četly, jen mohly být klidně vydány úplně zvlášť. O nadaci už tam jde jen velmi velmi okrajově

Evus
21.06.2013

Naprosto famózní zakončení série, celá kniha mi poskytla námět k přemýšlení na celou noc po dočtení, opravdu to stálo za to. Člověk si stále představuje, jak to tu bude vypadat za 25 000 let

Daecius
09.04.2013

Celé série Nadace mě opravdu chytla až dílem "Na hranicích Nadace" a její pokračování, "Nadace a Země", je důstojným vyvrcholením celé ságy.

Phoenix16.cz
19.01.2013

První tři díly končily relativně uceleně, čtvrtý dával jasně najevo, že v pátém se bude hned pokračovat, a to pátráním po legendární Zemi. Tentokrát nás Asimov vzal na vesmírnou road movie, kdy létáme s hlavními postavami z minulého dílu z planety na planetu a skládáme střípky minulosti, abychom se dostali k vytouženému cíli (Zemi). Na cestě nás potká samo sebou mnoho dobrodružství, ale celou dobu čtenář tuší, že na závěr si Asimov nechává nějaké eso v rukávě. Opravdu rozuzlení dlouhého pětidílného příběhu nemá chybu a zvláště oceňuju návrat na úplný začátek dlouho před Nadací.

Celerius
17.07.2012

Velké rozčarování. Chytré zápletky a promyšlené zvraty, to, co mě na nadační sérii upoutalo, je v této knize nahrazeno prázdnou vatou, levnými proprietami a nekonečným tlacháním o ničem. Závěr z říše WTF pak už jen dorazil výsledný dojem hluboko pod autorův standard. Ani k postavám nebylo možné si vybudovat pozitivní vztah. Bavilo mě snad jen cestování po stopách historického osidlování vesmíru a objevování zapomenutých planet. Vřele nedoporučuji všem Asimovovým fanouškům.