Na západní frontě klid

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8771 905

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

lucie.8
11.07.2015 5 z 5

Výborná kniha s přesvědčivým popisem války.

k009
05.07.2015 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale pět hvězdiček si tahle klasika prostě zaslouží. Skoro až existenciální literatura. Remarque popisuje válku z pohledu obyčejného vojáka, který, jak sám tvrdí, nechápe úplně její smysl. Proč má mladý kluk zabíjet jiné mladé kluky, se kterými by vlastně mohl být i kamarád? Remarque bez servítek vykládá, jak noví rekruti padají jak domino, jak kamarádi umírají, a jak člověk v zákopech jedná pouze jako pudová bytost - ostatní jde stranou. Ale city nelze úplně vytěsnit, a tak při útocích vojáci zvracejí strachy, propadají šílenství, ale i přehnané odvaze. Nejsilnější je asi pasáž, kdy Paul leží v kráteru s umírajícím francouzským "nepřítelem". Bože, jak se v současnosti máme dobře...

Daniel.F
28.06.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih "povinné četby". Ke čtení tohoto skvělého díla jsem se (na rozdíl od jiných) ani nemusel nutit.

Eleanor-ka
26.06.2015 3 z 5

Na to, že jsem ji četla v rámci povinné četby, kniha mě zaujala. Miluju historii a i když preferuji 2. sv. válku, 1. byla válka tak nebo tak. Děj, styl psaní, postavy - prostě uchvátilo mě to. :)

fonka
24.06.2015 4 z 5

Super knížka - krásně se čte, žádné zdlouhavé obšírné popisy, všechno popsáno na rovinu tak, jak to bylo. Pro mě až příliš silný konec, proto dávám jen 4 hvězdy. Jinak všem doporučuji!

lushi
19.06.2015

Si to představte, chodíte do školy, pořád chodíte do školy a pak jste najednou ve válce a umírají vám kámoši. Hrozná depka. A díky tomu jde o naprosto boží protiválečnou literaturu.

Kulhavá
18.06.2015 5 z 5

Výborná, velmi smutná a silná kniha.

yarda23
10.06.2015 5 z 5

Spousta lidí všude okolo a přeci jen tak prázdno. Spousta lidí se věnuje svým činnostem, ale já je nevidím. Prší. Ulice jsou pokryty náhlým úderem vodních kapek. Nikdo se neodvažuje nikam vyjít. Rovnalo by se to utopení šatstva. Jsem sám v oddělení beletrie. Inu sám. Knihovnice neúnavně ťuká do počítače a zarputile listuje knihami, zda-li je někdo neznásilnil. Jinak jsem sám. O..P...Q...R... Remarque? Toho znám, profesorka vyprávěla. Jen já hlupák nevnímal. Heleme se.. Fronta? Martin říkal, že je to skvost. Anotace vypadá zajímavě, ale taky aby ne. Je to kniha a ta se přeci musí prodat. Válečná tématika je mi blízká, takže neváhám.
Dveře autobusu se líně otevírají a já s pocitem vítězství a úlevy zaujímám královské místo u okénka. Dle první věty děje náš hrdina táboří devět kilometrů za frontou. Jaká paralela, že já si tu hovím v autobuse, zatímco on je na frontě. Ale nepředbíhat.
Co jsem vlastně dělal? Jak jsem se dostal domů? Na nic z toho si nepamatuj. Pamatuji si jen ten chtíč. Chtíč ve smyslu čtení. Čtení je droga a já jsem narkoman. Remarque je můj dealer. To se stává krutou, smutnou, leč pravdivou skutečností na dva západy slunce.
"Jdu? Mám ještě nohy? Zdvihnu oči, bloudím jimi v kruhu a otáčím se s nimi, v jediném kruhu, v jediném kruhu, až se zastavím. Všecko je jako jindy. Jenom zeměbranec Stanislav Katczinsky umřel."
Jsem chlap, ale nejde to, dohání mě to k slzám. I ty prokletý Erichů! Proč jen jsi tak skvělý spisovatel! Jímá mě hrůza při pomyšlení na skutečnost a obraznost díla. Jak jen sobecký a povrchní náš moderní svět je! Hleďte a čtěte! Nechť tato kniha provází nás v podvědomí do konce našich dnů!

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Tenhle příběh jsem oplakala.

Ramilia
24.05.2015 5 z 5

Přečetla jsem téměř jedním dechem, a přestože jsem tušila, jak dílo dopadne, přepadla mě na konci vlna lítosti... Byla jsem opravdu ráda, že jsme tuto knihu měli v povinné četbě k maturitě a že jsem si ji před dvěma lety vybrala. Chystám se i na další díla od Remarqua :)

anez66
18.05.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Měla jsem z toho obavy, ale je to tak perfektně napsané, že se nedalo odtrhnout. :)

józi.odkudkam
13.05.2015 5 z 5

Na můj vkus místy až trochu moc tlačící na pilu (třeba scéna s mlhou, hřbitovem, koňem), ale to jen pro formu, aby se neřeklo.
Západní fronta je skutečná Beletrie a jak koukám, už taky po právu zařazená v seznamu povinné četby pro školní rok 2014 – 2015. Já naprosto chápu, že někdo vojákování nemusí, ale těch 175 stran malého formátu by snad mohl dát úplně každý; zvlášť když jsou napsány tak hezky (původní rok vydání není vůbec znát!), poutavě (jedno sobotní odpoledne) a všechny, od začátku do konce, budují to, co Remarque chtěl jejich prostřednictvím předat - poselství. Což většina knih neumí. 5*****
PS: a ještě me teď přepadlo, že tam ten chlap seděl v zákopu, zabíjel lidi a my teď blahosklonně hvězdujem, co tam muselo být každé ráno.

LittleMonste
10.05.2015 5 z 5

Asi se nedá popsat, co po dočtení tohohle válečného románu cítím - nespravedlnost, smutek, utrpení...to všechno se mísí a zaniká. Román velmi výstižně popisuje jak byla celá generace mladých lidí poznamenána válkou, jak byli nalákáni propagandou a následně ztratili veškeré iluze o tom co bude. Viděli smrt svých přátel, byli šikanováni a nakonec sami padli. A teď jdu zapálit svíčku, abych aspoň takhle mohl uctít jejich památku.
Hodnocení - 100%
Přečteno - 1x

Hissatam
05.05.2015 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítala. Nemusím o tom veľa rozprávať. Podľa mňa Remarque vie jednoduchým náznakom vyvolať neskutočnú vlnu myšlienok a emócií u čitateľa. Veľmi silná kniha. Určite sa to nedá čítať ako jednoduché oddychové čítanie. Posledná veta vás núti uvažovať o knihe a jej deji aj dlho po tom, čo knihu dočítate. To je znakom dobrej knihy.

Klára90
26.04.2015 5 z 5

Silný příběh. Co všechno museli tak mladí kluci zažít? Jak rychle se dokázali proměnit v muže, snažit se nejen o své přežití, ale pokud možno i o přežití svých kamarádů a stejně věděli, že to je celé zbytečné...uvědomovali si, že na druhé straně to vojáci vnímají úplně stejně. V knize jsou krásné myšlenky i smutné momenty. Smutné, že se lidstvo v tomhle snad nikdy nepoučí. Krásná četba.

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

I učitel může být kretén

dan-sam
10.04.2015 5 z 5

Ke knize jsem se dostal někdy během třetího ročníku střední školy a říkal si, že když už mám něco k tématu načteno, bude to pohodička. Do knihy jsem se ponořil a jen občas zalapal po vzduchu. Přišlo totiž něco, co jsem vůbec nečekal - že totiž to spásné zalapání po dechu přijde když se postavy ocitnou v zákopech. Nejdrtivěji na mne totiž dopadaly pasáže, které jsou na první pohled obyčejné - výprava přes řeku, dovolenka doma. Z nich jsem odcházel od knihy s těžkou hlavou, plnou myšlenek, které nedovolovaly je jen tak zapudit. Ano, Na západní frontě klid je pro mne víc protiválečná kniha než všechny Hlavy XXII dohromady.

Alexander1918
09.04.2015 4 z 5

Tož po přečtení mi zůstala/zůstává ještě dlouho uvězněná v hlavě. Toto bylo přímo kolosální, fámozní až pyramidální. Byl jsem okouzlen a raněn vypovědí vojáka z pera E.M.R.

Azizi
09.04.2015 5 z 5

Vojna je príšerná. A presne o tom rozpráva aj táto kniha. Stručná a strašná výpoveď mladého vojaka na fronte. Mňa táto kniha veľmi zaujala už na strednej, keď nám profesorka vysvetlila význam jej názvu, Na západe nič nové. A ten ma dostal. Zriedka sa stáva, že majú knihy tak symbolický a silný názov. Takže som sa ju po pár rokoch rozhodla prečítať napriek tomu, že do smutných kníh sa musím vyslovene nútiť. Štýl písania mi síce úplne nevyhovoval, ale inak kniha naplnila moje vysoké očakávania. Zdá sa mi, že autor mal rád stromy. A snáď najradšej vysoké topole? Pretože topole sú aj moje najobľúbenejšie stromy...

sabixxxie212
04.04.2015 5 z 5

jeden z nejlepších válečných románu