Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277215/bmid_na-vychod-od-raje-LQ5-277215.png 5 1987 1987

Biblickým příběhem Kaina a Ábela se nechal inspirovat věhlasný John Steinbeck v této rodinné kronice zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku. Děj se odehrává v údolí Salina v Severní Kalifornii a je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Spisovatel sem promítnul i část svých vlastních životních osudů. Dotisk r. 2011 (ISBN 978-80-7218-764-5)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

akirek
07.05.2012 5 z 5

Kniha, ke které se neustále vracím. Timšel - můžeš je podle mě podstata samotné lidské existence a možná jediný smysl, jaký samotný život má.

St. Jimmy
01.04.2012 5 z 5

Ne nadarmo označoval sám Steinbeck tento román jako svoji nejlepší práci. Ohromně propracovaný příběh, spolu se snad nejlépe vykreslenou psychikou postav, jakou jsem kdy viděl (nebo spíše četl). Postavy jsou skutečně živé, stejně jako prostředí Salinaského údolí, ve kterém se to všechno odehrává. Celé dílo má však i druhou, filozofickou rovinu, která jen knize přidává na výjimečnosti. A tenhle přívlastek jí, myslím, sedí... výjimečné a velkolepé dílo, Steinbeckův magnum opus.

LilyFair
18.03.2012 5 z 5

Steinbeck je geniální. Nechápu jak ho někdy někdo mohl obviňovat z toho, že nedostatečně propracovává psychiku svých postav. Nebuďte směšní! Tohle je nejlepší "na psychiku propracovaná" kniha, kterou jsem kdy četla.

Christo
02.10.2011 5 z 5

První kniha, po které jsem skočil na základě doporučení těchto komentářů a celkové známky. A musím říct, že jsem z knihy byl nadšený. Pamatuji si, že na škole patřil Steinbeck k povinné literatuře a právě proto jsem měl k němu jistou averzi jako ke všem klasikům, kteří slouží k poučení mládeže. Na východ od ráje mi přišlo jako nadčasové, geniální a hlavně hodně čtivé čtení. O něčem stinném v nás, každý není buďto černý nebo bílý, ale složitá osobnost. Kombinace lidských povah, pout a osudů, které se promýchavají a vytvářejí tuto knihu překvapivou a citově napínavou. Děkuji Ti databazeknih, že díky Tobě mi neušlo něco po čem každý čtenář pachtí.

panjan
01.10.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Za každou etapou svého života, přečíst znovu Na východ od ráje. Četl jsem ji zatím 2krát.Timšel.

konvalinka2
22.09.2011 5 z 5

Je to má nejoblíbenější knížka asi od patnácti a stále se k ní vracím. Je prostě nádherná, stále živá a aktuální, nejkrásnější postava pro mě je Lee a jeho příběh je nejtragičtější.

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

"TIMŠEL" = můžeš..
Nádherná kniha o životě Adama Traska a jeho rodiny.. Hlavně když se do příběhu vloží Cathy, správně zrůdná mrcha..=) A co jejich děti, dopadnou jako Kain a Abel? Paráda!

Kvikvinka
16.04.2011

Kniha, která člověku něco dá a zanechá v něm stopu. Skvělé čtení.

Kvothe
16.03.2011 5 z 5

Krásná kniha, která může lehce vyděsit svou délkou a častým zařazením do povinné četby. Jedná se však o jednu z vyjímek seznamu nudnosti typu Labyrint světa a ráj srdce. Až ná pár prvních stran je kniha neskutečně čtivá a čtenáře doslova pohltí. Kvalita je nesporná a na konci vás téměř zamrzí, že je již konec. Timšel....jednoduché slovo plné významů. Něvěřte učitelům, který tvrdí, že se jedná o parafrázi Kaina a Abála - to je jen minimum knihy. Linek je tu nespočet a každý si najde tu svou. Je to velké dílo o člověku samotném. Doporučuji.

anděla
26.01.2011 5 z 5

Možná nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Vřele doporučuji úplně každému, koho zajímají hluboké lidské příběhy.

stoffard
04.01.2011 4 z 5

Bezvadné dílo. Člověk musí někomu fandit a Cathy je opravdu zlounka, jedna z nejlépe propracovaných charakteristik vůbec. Čtivá klasika.

Stammel
24.12.2010 5 z 5

Tohle je pro mne vzor velkého románu, o kterém můžu přemýšlet od rána do večera a stejně nepochopím, jak mohl Steinbeck vymyslet příběh tak krásně a dobře a chytře zachycující, jak se člověk potýká se zlem v sobě i v druhých.

V mnoha ohledech dokáží nezapomenutelné postavy této knihy nasadit laťku, jíž poměřujete život, zase o něco výš. Dobrák Sam, který je schopný udělat cokoli proto, aby vyvedl Adamův život ze slepé uličky. Filosof Lee a jeho nádherný otcovský vztah k Abře i jeho význam pro vyznění celého příběhu, oslavujícího zodpovědnost člověka za svůj osud. Caleb a jeho odvážný boj s vlastním osudem, tak strhující v době, kdy kolem sebe slyšíme jen rezignované povzdechy "já jsem prostě takovej". To jsou jen špičky tohoto skvostného ledovce.

"Timšel", neboli "můžeš" je jedno z nejkrásněji zvolených mott v mě známé literatuře.

I.Zi...
30.11.-0001 5 z 5

Skvělý příběh, který má děj i myšlenku

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Smutný příběh je podobenstvím biblického příběhu Kaina a Ábela. Dva bratři, z nichž jeden je milován daleko víc, než ten druhý a co z toho vzejde.

Li@
30.11.-0001 5 z 5

Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem. Mám ráda děje, kde je více generací a toto je jeden z nejlepších. Viděla jsem i v divadle ABC. Skvělé zpracování. Doporučuji.