Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1975 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

Kortez
29.01.2023 5 z 5

Audiokniha. Tenhle skvost jsem si užil počas cestování po Francii. Nádherný přednes Pavla Rímského ještě umocnil prožitek z knihy. Určitě po Steinbeckovi ještě sáhnu.

vercas945
04.01.2023 5 z 5

Krásná kniha, i když osudy postav nejsou z větší části moc radostné. Charaktery jsou výborně vykreslené, stejně jako prostředí Salinaského údolí. Celou knihou se vinou biblické symboly a jak většinou v knihách moc nemusím úvahy postav skoro o čemkoliv, tak kapitola, kde Samuel, Adam a Lee hledají jména pro dvojčata a rozebírají příběh Kaina a Ábela ve mě rezonuje už několik týdnů..

SuperSojka
02.11.2022 5 z 5

Pan Román. Poctivá, odpracovaná kniha s motivem dobra a zla, potřeby lásky, Kaina a Ábela a...Kalifornie.

Babo
05.10.2022 5 z 5

Ti ,kteří určovali povinnou četbu,se občas i trefili .Vlastně ani nevím,proč jsem doposud žádnou knihu od Steinbecka nečetla. Viděla jsem film s Jamesem Deanem a než jsem knihu začala číst musela jsem přemýšlet,kterého z bratrů hrál. A protože jsem si pamatovala jen nějaký střípek, došla jsem na to až po přečtení knihy.
Určitě si přečtu i další knihu,líbil se mi i styl psaní ,takže doporučuji .

Belanna
11.09.2022 5 z 5

Steinbecka a jeho díla jsem dlouho obcházela.
Kniha mě však přesvědčila o tom, že i doporučená studentská četba může být skvělá.

Zuna1990
08.09.2022 5 z 5

„A tak vyšiel Kain zpred tvári Hospodinovej a býval v zemi Nóda východne od Edenu“. 1.kniha Mojžišova 4:16 z knihy Genesis, alebo aj inšpirácia Johna Steinbecka k napísaniu tohto magického diela.

Na východ od raja alebo v originále „East of Eden“ je označovaný za Steinbeckov magnum opus a myslím, že celkom oprávnene. Autor dokonale zakomponoval biblický príbeh z knihy Genesis o Kainovi a Ábelovi do rodinnej ságy Traskovcov a Hamiltonovcov, cez bratov Adama a Charlesa a Adamových synov Árona a Caleba. Tento príbeh je o každom z nás, je nám bližší než si možno na prvý pohľad myslíme. V každom z nás je kus dobra aj zla a je len na nás, či dokážeme v zlomových chvíľach to svoje horšie ja potlačiť. Rodíme sa a máme isté predpoklady a vlohy prikloniť sa k dobru alebo zlu. V autorovom podaní však nie je jednoznačne určený ten zlý a ten dobrý. Ako autor hovorí - "všetci sme potomkovia Kainovi".

Táto kniha vás ovládne, vtiahne do deja, ako keby ste s hlavnými postavami žili, poznali ich, počúvali ich a spolu sa aj trápili. Budete s nimi prežívať každú radosť, bolesť, budete ich nenávidieť, milovať, čudovať sa, nechápať, chcieť pomôcť. A celú dobu budete vedieť, že vás nečaká žiadny happyend, pretože táto kniha, tá je jednoducho príliš skutočná. Je o drobných radostiach a bolestiach, víťazstvách a prehrách, vzletoch či pádoch. Všade prítomná ľudskosť, ktorou Steinbeck postavy opisuje robí knihou tak veľkolepou. Každý sa pokúša nájsť zmysel, šťastie, vyrovnať sa sám so sebou, láskou aj nenávisťou, so zlom v sebe samých, odpustiť si, odpustiť iným, proste žiť obyčajný život ako my všetci z mäsa a kostí.

Celým románom sa okrem neuveriteľných múdrostí tiahne posolstvo o tom, že každý svojho osudu strojcom. TIMŠEL!

Absolútna nádhera!

"Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuskopojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím."

"Já vím, že někdy se lže z laskavosti. Ale nevěřím, že je to k něčemu dobré. Prudká bolest z pravdy přejde, ale pomalá a sžíravá trýzeň ze lži nepomine nikdy. Je jako nevyhojitelný bolák."

Vikk
07.09.2022 5 z 5

Na konci jsem brečela... Miluju tuhle knížku... Timšel"!

zuzankac
08.08.2022 5 z 5

Tuhle nádhernou knížku jsem si vytáhla u maturity :) Ostatní si do povinné četby strčili O myších a lidech, protože to má pár stránek. Na východ od ráje je ale cenný poklad a je naopak dobře, že je obsáhlejší.

esma
08.08.2022 5 z 5

Krajní polohy rozhodování každého z nás - můžu, ale také nemusím - považuji za hlavní myšlenku celé Steinbeckovy knihy. Některé jeho postavy mi připadaly příliš idealizované (schematické), některé příliš iritující (Kathy). Nicméně to ráda Steinbeckovi odpouštím, protože to bohatě vyvažuje "člověčenstvím", jehož nekonečné variace můžeme vidět v běžných životech každého z nás : můžu/nemusím zabít, můžu/nemusím ublížit, krást nebo podvádět..., ale můžu/nemusím pomoct nebo můžu/nemusím vážit každý svůj krok...
Knížka je prostě nadčasová.

a304
05.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Nesmírná pokora a až posvátná vděčnost mě jímá z autorova talentu, který vyzařuje, z každého jeho díla. Skrze jeho lásku je i ten nejubožejší, povznesen nad nepřízeň osudu, povzbuzen a utěšen.
John patřil ke ztracené generaci. Válečné útrapy trvají, ve stále se vracejících myšlenkách. Miliony ztracených životů a proč? Aby mnozí hodně trpěli, zchudli, ztratili schopnost se radovat, ale někteří zbohatli? /Někteří bohatnou dnes? Mám pocit, že jim je jedno, kolik co stojí nebo bude stát. Někdo má a mít bude a rád potřebným půjčí...! Časem se jim digitální měna vypaří, klik...?/

Citace: " Zjistil jsem dlouhou zkušeností, že obdivuji všechny národy a nenávidím všechny vlády." John Steinbeck

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasická četba

Leontyn123
09.06.2022 5 z 5

Dostojevský nebo Tolstoj nejsou hlavními superstar psaného realismu. Tím je pro mě, i na druhé straně polokoule tvořící, John Steinback. Jeho vrcholné dílo “Na východ od ráje” je silné, poutavé, vrstevnaté a rozhodně nenudí. Je napsané poeticky a čtivé, což je zrovna u Dostojevského diskutabilní.
Pro mě osobně je to jedna z nejlepších knih které jsem kdy četl.

jitka7047
02.06.2022 4 z 5

Šternberk je bravurni vypravěč. Jeho popisy ať uz krajiny, situace, historického faktu, ale i fylozofovani v podstatě nad nesmrtelnosti brouka je az k neuveteni ctive. Jsou to popisy, které zaujmou a chcete vědět víc.
Fantazie kreslí přesně.... místa a lidi a všechno krásné do sebe sedí...
Na východ od ráje je na jedno stranu jednoduchý příběh, příběh rodiny a jejich strasti, radosti a smutku zachycen ve 2 generacích. Na druhou stranu je to ukázka temné stránky lidské mysli, jeji pohnutky, fylozofovani nad dobrem a zlem a jejich nasledky. Občas mi to zlo bránilo ve čtení neboť jsem čekala nějakou pohromu, krivdu páchanou proti dobrote a naivite.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

Tohle je tak skvělá kniha. Je v ní úplně všechno, příběh příběhů, dalo by se říct a vždycky se k ní ráda vrátím! Kdo nečetl a neví, co by, dejte si ji!

booklovertina
10.04.2022 5 z 5

Nie je to tak dávno, čo som skladala nadšené ódy na Steinbeckovu knihu Neznámemu Bohu, no ak som pri nej hovorila o úžase, prekonaných očakávaniach či priam neskutočnom spôsobe, akým autor dokázal zachytiť dychberúce scenérie, nebolo to nič v porovnaní s románom Na východ od raja, ktorý (ako som mala možnosť presvedčiť sa) je za Steinbeckov magnum opus označovaný celkom oprávnene.

Generačný román, rodinná sága, modernejšie prerozprávanie jedného z najznámejších biblických príbehov či možno z každého čosi – na tom, ako Na východ od raja označíme, až tak nezáleží, dôležitejšie je, že je to vskutku majstrovské dielo americkej literatúry. Príbehy Traskovcov a Hamiltonovcov totiž nie sú len príbehmi daných rodín, nie sú len kúskom popísaného papiera, ale sú príbehmi nás všetkých.

Steinbeck sa so svojimi postavami nemaznal, z generácie na generáciu z nich doslova žmýkal dušu, obnažoval ich v celom ich hneve a bolesti, no čas od času im doprial aj závan príjemných chvíľ. Vychádzať s nimi nebolo vždy ľahké, no tvárou v tvár ich nedokonalostiam si uvedomíte jedno – Steinbeckove postavy sú až bolestivo ľudské.

Balansovanie na hranici dobra a zla, putovanie po známych chodníčkoch i hľadanie si vlastnej cesty, nenávisť, zatracovanie aj odpúšťanie. Cnosť a hriech či možnosť voľby, ktorá nám bola daná. Steinbeck život v Salinaskom údolí ani zďaleka nevykreslil len čierno-bielo, práve naopak, dal nám možnosť uvedomiť si, že i dobrota v sebe ukrýva kúsok zla (a naopak), respektíve že svetlo bez tmy existovať nemôže.

Možno sa pri prvom strete s románom zháčite, možno vás jeho hrúbka privedie na pochyby, no nenechajte sa odradiť, Na východ od raja za ten čas stojí. Výborné, výborné a ešte raz výborné.

MatBla
04.04.2022 5 z 5

Jedním slovem - krása...

regulax
14.03.2022 5 z 5

Skvělé! Fascinující charakteristiky, popisy postav a prostředí. Hrozny hněvu byly pro mě napínavější, ale zde bylo zase citlivé biblické poselství.

moneta
02.03.2022 5 z 5

...a síce od doby Adama Traska uplynulo viac ako sto rokov, nič zásadné sa v ľuďoch nezmenilo. Sme nepoučiteľní. Desivé.

Fascinujúca, absolútne strhujúca kniha.

WugWugs
18.02.2022 5 z 5

Všetky výhrady, ktoré by som mal, sa rozpadajú pod nákladom slov a viet pokladaných za sebou s nepochopiteľnou kamennou istotou do strašného celku, tejto strašnej knihy, strašnej ako Starozákonný Boh.

Hanka44
07.02.2022 5 z 5

Tolik lidství v jedné knížce... fascinující