Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467430/bmid_na-veky-veku-YlA-467430.jpg 5 964 964

Také ve druhém rozsáhlém příběhu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověkého anglického městečka Kingsbridge, avšak o zrhuba sto padesát let později než v románu Pilíře země. Do spletitých osudů obyvatel Kingsbrigde 14. století, jejichž život je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů a obchodními úspěchy vlnařského cechu, tentokrát podstatným způsobem zasáhne největší pohroma seslaná na lidský rod: epidemie nemoci známé jako velká či černá smrt, moru, který vyhladí skoro polovinu tehdejší evropské populace.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

World Without End , 2007

Vojslava
10.03.2013 5 z 5

Byla bych neřekla, že se tak bohatý příběh dá rozvinout kolem mostu a několika dalších staveb - a není to o nic horší než díl předchozí. V tomto případě musím pochválit i překladatele, je lepší než v prvním díle, i proto se kniha hodně dobře čte. Je to fajn četba na dovolenou, dlouhé večery... mohu jen doporučit.

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že Ken Follett je mým oblíbeným autorem, stavěla jsem s kingsbridgeským převorem Philipem a stavitelem Tomem katedálu, prožívala osudy Tomovy rodiny, lady Alieny, Ellen i jejího syna Jacka v nádherné knize z Anglie 12. století Pilíře země.Líbilo se mi i seriálové zfilmování barvité představy o středověké Anglii a vykreslení osudů lidí. kteří zasvětili život výstavbě katedrály a politicko-náboženských sporů mocných.
Pak jsem se vrhla na volné pokračování Pilířů země, z doby asi po 150 letech, odehrávající se ve stejné oblasti středověké Anglie městečka Kingsbridge. Spory mužského a ženského kláštera, sdílející péči o slavnou katedrálu, osvícená správa místního špitálu jeptiškami kontrastuje s nevědomostí a zaslepeností mnichů. Úspěchy i neúspěchy vlnařského cechu, osudy dcery cechmistra Caris, stavitelů Merthina či jeho bratra Ralpha. Souboj dobrých úmyslů a prospěchářství, lásek i nenávistí, vášně, touhy po poznání, ale i pomstě. Životní cesty všech však zkříží největší tehdejší pohroma: morová epidemie.
A třetí mou Follettovou knihou byl Pád titánů, o politických ambicích několika velmocí, které nenávratně změní dosavadní svět, osudy obyvatel carského Ruska, německého císařství, britského impéria i amerických demokratů, kterými zamíchá první světová válka. Sto let staré události propojí životní cesty vešských horníků, amerických zbohatlíků, ruských dělníků a britské i německé aristokracie. Všechny knihy se skvěle při čtení "prožívaly", doporučuji !!!

kattyV
19.02.2013 5 z 5

Na věky věků už jsem četla, ale teď jsem pociťovala potřebu si tu knihu znovu osvěžit. A znovu jsem si ji užila. Možná ještě více než při prvním čtení. Co mne asi nejvíce fascinuje, je to, jak autor - muž - dokázal výborně a s pochopením vystihnout silné ženské postavy a jaké měl pochopení pro jejich touhu po nezávislosti. Vždyť kromě Merthina stavitele jsou tam téměř všichni muži buď slaboši nebo darebáci. (Ale Merthin to nám čtenářkám vynahradí, nebojte se dámy). Ale jak Carris, tak Gwenda jsou, každá svým způsobem, obdivuhodné.

ValKing
30.01.2013 3 z 5

Určitě nelituju, že jsem těch 900 stránek přečetla, už jsem zvyklá, že si lidi z mých bichlí ťukají na čelo, ale musím s lítostí říct, že mě knížka zklamala. Pilíře země mi přišly dokonalé, možná tím, že to bylo něco nového, Navěky věků totiž hodně věcí z prvního dílu jen jaksi kopíruje nebo spíš přepisuje, třeba co se týká staveb, architektů, jejich sporů a tak dále, to samé se týká i církve.

Hlavní ale je, že jsem nesnášela snad všechny postavy, které v knížce byly, vůbec se nechovaly, jak bych chtěla já! :D A kolikrát jsem na ně nadávala opravdu nahlas, protože jsem jejich mentalitu nemohla pochopit. K nikomu jsem si nemohla vytvořit nějaký vztah, a když jsem si ho párkrát vytvořila, buď dotyčný zemřel nebo mě něčím vytočil.

Jak jsem se u prvního dílu nemohla odtrhnout, tak tady už byly velmi časté pasáže, kdy jsem se nudila a chtěla, ať už se to konečně začne nějak vyvíjet. Postrádám zkrátka jiskru prvního dílu.

wally
24.01.2013 5 z 5

Společně s prvním dílem opravdu skvostné literární dílo....klobouk dolů a všem vřele doporučuji.

vrony
17.01.2013 5 z 5

Nádherné počtení. Četla jsem i první díl a byla jsem z obou nadšená. Rohodně doporučuji.

kryspin66
06.01.2013 5 z 5

Bezva pokračování prvního románu Pilíře země.

Jack Bauer
18.12.2012 5 z 5

Vynikající pokračování slavného románu Pilířů země, mnohem lepší. Z počátku jsem měl ale pocit, jako bych četl nějaký erotický román. V knize je i na dnešní dobu mnoho starých pravd a mouder, poučné, napínavé, velmi čtivé, nedá se přestat, takže i přes svoji tloušťku je kniha hned přečtená.Většina tu píše, že Pilíře země byly lepší, ani bych neřek, obě jsou stejně kvalitní, i když se tady Follet dost opakuje, ale vůbec to nevadí, zážitek je dokonalý a dlouho zůstane v paměti.

otula
04.12.2012 5 z 5

Bezvadné čtení. Po celou dobu mne táhla kupředu myšlenka: Bude na konci nějaký happy end, nebo to skončí krutě realisticky? Většinou při čtení v posteli odpadám brzy do stavu spánku, ale Follett dokáže psát tak živě, čtivě a napínavě - bez hluchých míst - že jsem měl spíš opačný problém, kdy jsem vždy kolem půl druhé musel knihu odložit, abych ráno vstal do práce...

Ještě doplním, že zlákán touto krásnou knihou jsem si stáhnul odpovídající filmovou sérii a byl jsem zděšen tím, co s tím Michael Caton-Jones spáchal. Filmová verze nemá s knihou společného snad vůbec nic, jen jména postav. Zhlédnul jsem polovinu prvního dílu, prošel části ostatních, a tím jsem s tím skončil, neb se na to nedá dívat. Asi se panu režisérovi zdála kniha málo akční nebo co...

evafort
14.11.2012 5 z 5

Skvělá knížka, i když Pilíře se mi možná líbily ještě o trochu víc

Ben Nevis
19.10.2012 4 z 5

Bohužel je to kopie Pilířů země, akorát postavy mají jiná jména dělají jiné věci. Přesto jsem knížku přečetla jedním dechem, protože je prostě čtivá. Škoda, že se autor neoprostil od dnešního vnímání středověku. Bylo by zajímavé číst román z pohledu tehdejších lidí.

FilipGOLF
12.09.2012 5 z 5

Druhý díl, zároveň poslední a nádherné zakončení od bravúrního mistra. Knihu jsem četl s radostí a patří mezi mé nejoblíbenější společně s Pilíři :-)

Shardlake
16.08.2012 5 z 5

I přes svou tloušťku je to kniha, od které jsem nerada odcházela dokud jsem ji neměla celou přečtenou. Byla napínavá a čtivá až do konce. V části, kde je popisováno stahování kůže zaživa jednomu ze zlodějů, mě přebíhal mráz po zádech i při pouhém čtení. Určtě nebylo lehké žít ve středověku. Knihu mohu jen a jen doporučit.

Lesta
16.04.2012 5 z 5

S radostí se budu opakovat jako u Pilířů země: "Je úžasné, když někdo umí napsat historický román dlouhý přes devět set stránek a aniž by byl v nějakém momentě nudný."...

Kolikrát čtenáře odradí počet stránek, či si přeje, aby už kniha skončila, nebo se zájmem dočítá knihu až do konce. U Follettových historických románů jsem si ale asi poprvé v životě přála, aby jeho romány byly nekonečné. A zas na druhou stranu jeho romány nemusím číst dvakrát, jelikož na mě zanechaly tak silný dojem, že mi zůstanou v hlavě i srdci nastálo...

Stane se cechmistrem nebo nestane?Stane se biskupem nebo nestane?Vezme si ho nebo nevezme?Postaví to nebo nepostaví?Najdou to nebo nenajdou?Dojdou tam nebo nedojdou?Přemluví ho nebo nepřemluví?Získají to nebo nezískají?Vrátí se mor nebo nevrátí?V žánru "historický román", ale mnohem lepší než spousta detektivek...Follett mě pěkně napínal i tak obyčejnými věcmi jako obarví tu látku nebo neobarví?prodá tu vlnu na trhu nebo neprodá?:-)))

Nemusím číst jeho romány dvakrát, ale vím, že určitě budu.:-) Jsem z nich velmi nadšená.

Komnenos
30.01.2012 4 z 5

U Pilierov Zeme som vyzdvihoval dokonale vykreslenie dobovej reality. V Na veky vekov to až také dokonalé nebolo, najmä čo sa týka mentality ľudí. O mentalite stredovekých ľudí som čo to čítal od renomovaných odborníkov a veľmi sa to nezhodovalo s tým, čo je v knihe. Dej mi prišiel trochu prekombinovaný. A do tretice postavy, ktoré mi mali byť sympatické, mi také nepripadali. Za všetky spomeniem Caris - okrem toho, že sa starala o chorých, sa mi na nej nepáčilo vôbec nič. Možno sa zdá, že knihu znášam pod čiernu zem, ale opak je pravdou. Odhliadnuc od vyššie uvedených výhrad bola kniha veľmi dobrá. Určite neľutujem čas, ktorý som strávil jej čítaním.

Elisa.Day
23.01.2012 5 z 5

Velká láska, chamtivost, věčný boj o moc, budování významných staveb a jedno velké politické tajemství... Tyto a mnohé další jsou motivy jednoznačně zkopírované z Pilířů země. Jelikož ale autor kopíruje sám sebe, nemám mu to vůbec za zlé. Byl to vynikající čtenářský zážitek a během těch 5 týdnů a více než 900 stran mi mnohé postavy přirostly k srdci natolik, že se teď s nimi budu jen těžko loučit. Četla jsem pomalu, knížku jsem si pěkně vychutnávala a už na konci čtvrté části jsem bulela jak želva... Konec byl trošičku uspěchaný a v důsledku toho mi zakončení příběhu Gwendy a také Lolly přišlo lehce nedůvěryhodné, ale jinak nemám výhrady. Opravdu senzační čtení na dlouhé zimní večery.

Petrvs
14.12.2011 4 z 5

Monumentální historický velkoromán, skoro by se chtělo napsat s hudbou a ruchy. Volné pokračování románu Pilíře Země, ovšem tak volné, že se bez jeho znalosti naprosto obejdete. Je to škoda a jen nerad jsem se loučil se "starými známými" z Pilířů; ta "nová parta" postav mě až tak neoslovila. Také ono hlavní pojící téma budování katedrály v Pilířů bylo mnohem silnější než v pokračování, kde je témat rozehráno více a nemají takovou sílu...

Mé vzlyky jsou však spíše doplňkového charakteru a nemění nic na skutečnosti, že jde o skvěle napsanou knihu pro dlouhé zimní večery, plnou atmosféry dávné doby, která již, na věčné časy, skončila.

Joges
13.12.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četba mě stejně jako u Pilířů Země okamžitě pohltila. Téměř tisíc stran jsem přelouskal během týdne. Bylo velmi zábavné a napínavé sledovat osudy mnohých barvitě vykreslených postav (např. Gwendy, dcery místního lapky).

Jeanette
27.07.2011 4 z 5

Myslím, že se jedná o velmi kvalitní knihu.
Abych to zkrátila - kdo četl Pilíře Země, nejspíš se mu některé pasáže i momenty budou zdát známé a již jednou čtené. Stejně jako u Pilířů, některé charaktery mohou být nesympatické, s jinými se sžijete. Kdo ale zkušenosti s předchozím dílem nemá, bude uchvácen.
Je to poutavé, důvěryhodné, je to promyšlené a plné zvratů. Přesto musím říct, že Pilíře mě přece jen bavily víc.

Charna
17.02.2011 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila, protože Pilíře země se mi moc líbily. A rozhodně jsem nebyla zklamaná, dokonce bych řekla, že tato byla ještě lepší. Velice poutavé a promyšlené.