Na pláži

Na pláži https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84567/bmid_na-plazi-8lt-84567.jpg 4 656 140

Ian McEwan majstrovsky zachytáva netradičnú svadobnú noc mladej dvojice, huslistky Florence a čerstvého absolventa univerzity Edwarda. Príbeh, ktorý opisuje jedinú noc v živote čerstvých mladomanželov, postupne odhaľuje charaktery dvojice, ich až chorobnú slušnosť jedného k druhému, ktorá vedie k vzájomnej neúprimnosti a končí sa katastrofou. Slogan „veci, ktoré jeden druhému nepovieme, môžu od základu zmeniť náš život“ sa nesie celým príbehom. Dej sa odohráva na pozadí autorom vynikajúco vykreslených spoločenských pomerov konzervatívneho Anglicka šesťdesiatych rokov.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Slovart (SK)

On Chesil Beach , 2007

adorjas
12.10.2014 5 z 5

Citlivo vykreslený vzťah dvoch ľudí v krátkej stopáži. Pri tejto knihe mi učaroval pán spisovateľ a knihu veruže odporúčam, pretože vás ako čitateľa bude veľmi hnevať konanie postáv, prečo nekonali tak, ako ste to chceli vy. Stačilo by k šťastiu tak málo...

kristleko
22.03.2014 5 z 5

(SPOILER) Krásný příběh mladé lásky, která (hlavně kvůli společenským konvencím) skončila trapně, smutně a hlavně úplně zbytečně, protože „právě tak se může změnit celý běh života – tím, že člověk nic neudělá“. Posledních několik stránek je nesmírně silných a na patře zůstává výrazná hořkost. Knížka je sice útlá, ale není v ní ani slovo navíc – zanechává dojmy jako rozsáhlý román. (10/10)

Karcoolka2210
02.11.2013 5 z 5

Počtom strán útla kniha, ale veľmi intímne priblíženie manželstva a svadobnej noci dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do éry, ako to autor nazval, keď sa sex ešte spájal s láskou. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vnútorné myšlienkové pochody, obavy, očakávania oboch pohlaví. Dnes by sa asi len ťažko našli takýto ľudia ako Florence a Edward medzi mladými ľuďmi, ale pre mňa osobne veľmi krásny, úprimný, smutný príbeh z pera tohto autora. Odporúčam :)

servus
07.10.2013 5 z 5

Moje první kniha od McEwana (kromě filmového zpracování Pokání, z kterého jsem byla víc než nadšená) o tom, jak opravdu není nikdy snadné, je-li ve hře láska k druhému člověku, jemuž nechceme ublížit a jehož milujeme, vyjádřit se slovy tak, aby si plně porozuměli a jeden druhého pochopili. "Zbytečné" trápení obou hrdinů, sympatie a soucit k oběma zúčastněným stranám a třebaže by konec mohl vyznít tragicky, nakonec to dobře dopadlo.

zuzulique
02.07.2013 4 z 5

Moja prvá kniha od McEwana a určite nie posledná. To, že sa dej odohráva pár desiatok rokov dozadu je pre mňa osobne obrovské pozitívum, čítať o tom, čo sa deje dnes nepotrebujem, to mi je viac než jasné a nie je to pre mňa zaujímavé :-))

Dnes je otvorenosť v intímnej oblasti taká prehnaná, že to spôsobuje viac škody ako pozitív, no v minulosti, keď bolo všetko tabu, to taktiež nemali ľudia ľahké, predovšetkým ženy. Čo je (alebo bolo) lepšie? ...Odpoveď na to sa skrýva v samotnej knihe a prozaicky to, čo platilo pred mnohými rokmi, platí i dnes.

Autor píše veľmi "čítavým" štýlom a zároveň pútavým, knihu neodložíte skôr ako ju prečítate. A kto už nemá ani na to, aby čítal McEwana, tak už je na tom ozaj zle :-)) Sorry, som hnusná (no dosť často ma vytáčajú komentáre ľudí, ktorí čítajú nemožný mainstream a potom idú komentovať kvalitné knihy a rozumejú sa tomu ako koza pivu) :-)))

juckey
27.06.2013 4 z 5

Ach ten první pohlavní styk. Ach ta zklamání s ním spojená.
Je jasné, jak moc se obavy ženy liší od obav muže, ale jsou to vážně pádné důvody k tomu, aby oba zahodili budoucí společný život a svoji lásku jenom kvůli strachu a zklamání, které navíc zastihlo oba se staženými kalhotami?
Opravdu mistrovský rozbor psychiky a pocitů. A výsměch lásce, které prý údajně překoná vše.

audrey
22.06.2013 5 z 5

netřeba podrobného komentáře, McEwan je poutavý vždy, ...

s.macuska
01.06.2013 4 z 5

"Román o době, kdy milování bylo ještě synonymem lásky" V krátkém příběhu svatební noci a velké lásky se napjatá a nervozní přítomnost krásně prolíná s poetickými zážitky z minulosti až vygraduje do nečekaného konce. Bavilo mě to, místy působilo velice komicky a konec mě přímo dojal... "Právě tak se může změnit běh života - tím, že člověk nic neudělá." Pro mě tedy příběh, jak má být!

Johnpercussion
25.05.2013 4 z 5

Kniha v níž neznalost milostného života způsobí zcela nezvratnou změnu v osudu dvou mladých lidí, kdy se jejich životy odloučí o svatební noci, do níž je také zasazen celý děj knihy s častými pohledy do minulosti a vzpomínkami na jejich postupné seznamování.

stopni
24.03.2013 4 z 5

Román, v němž ve vyvrcholení zápletky zůstanou slova viset ve vzduchu a zůstávají nevyřčena - to má pro hrdiny fatální důsledky...:-) Vřele doporučuji - opravdu brilantní síla výpovědi každého čtenáře musí "dostat"....:-)

kuřátko
12.03.2013 5 z 5

Moje třetí kniha od Iana McEwana. Na Pokání nedám už dlouho dopustit, Solar mě zase tolik nenadchl, ale touhle knihou mě opět dostal. Romance je to vcelku obyčejná, ale McEwan ji dokáže popsat poutavě, perfektně kombinuje děj v přítomnosti a vzpomínky na seznamování. Napětí touha i obavy postav jsou zcela zřetelné, vše to pomalu ale jistě postupuje ke klasickému "McEwanovskému zvratu", i když v této knize tento zvrat vlastně není tolik překvapivý. Krátký závěr knihy popisující události po svatební noci je navíc neskutečně dojemný. Kam se na to hrabou klasické červené knihovny. ;-)

Atuin
05.03.2013 4 z 5

Přes neuvěřitelnou výbavu slov se v této novele skrývá v podstatě všední příběh dvou právě sezdaných lidí,kontroverze je zdánlivá, autorův názor je tady více nežli jasný,právě tím koncem, který mi trochu vyrazil dech.

debe
16.02.2013 4 z 5

Mně se líbilo, nešlo nedočíst! Kniha na jeden večer, ošem zanechala trošku smutný pocit...

Melanka
08.02.2013 3 z 5

Stojí za to dočíst, závěr mě překvapil.

mautina7
29.01.2013 3 z 5

Na můj vkus moc statické, musela jsem se nutit pročítat se nezáživnými částmi.

Renava
05.08.2011 5 z 5

Klobúk dolu pred autorom, veľmi sa mi páčil jednak samotný príbeh, ale hlavne autorov štýl. Moja prvá knha od McEwana a až mi je ľúto, že som sa s ním nestretla skôr. Majstrovská analýza pocitov – rozdielnych pocitov dvoch ľudí počas svadobnej noci, ktorí od nej mali rôzne očakávania. Až sa nechce veriť, že takto dokonale a geniálne dokáže vyjadriť pocity (predovšetkým pocity konkrétnej ženy) muž, autor. Príbeh možno pre nás súčasníkov nepochopiteľný, miestami iritujúci z pohľadu neprimeraných, neočakávaných reakcií hlavných postáv, ale rozhodne zaujímavý. Stojí za prečítanie a zamyslenie.

Jakubisko
04.07.2011 3 z 5

Jeden den na 160 stranách (i když s mnohými přesahy a flashbacky do minulosti) je jev poněkud nezvyklý, nicméně v tomto případě se pokus celkem vydařil. Místy se sice děj lehce zasekává a není nejzáživnější, konečný výsledek je však veskrze pozitivní. Zájemcům o vztahovou a "psycho"literaturu rozhodně doporučuji.

paulhunter
26.04.2011 5 z 5

McEwan rozehrává na velice malém prostoru milostný příběh mladého nezkušeného páru, jehož osudy se vyostřují během svatební noci. Příběh lásky, neporozumění, odloučení, bolesti a rozhodnutí, které v jediném okamžiku změní celý život. Příběh, který mi vzal všechna slova a vyvolal skličující pocity a smutek, jako žádný jiný..

ell.rose
10.04.2011 1 z 5

Ani jsem to nedočetla, to prostě nešlo..

Márinka
30.11.-0001 1 z 5