Na ostrově

Na ostrově https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162955/bmid_na-ostrove-HZi-162955.jpg 4 533 165

Na Maledivy se většinou jezdí na dovolenou. Třicetiletá učitelka Anna však bude na jednom z jejich ostrovů trávit léto neobvyklým způsobem. Má pomoci šestnáctiletému Týdžejovi dohnat školu, kterou zameškal kvůli boji se zákeřnou chorobou. Ani Týdžej si nepředstavoval, že bude trávit prázdniny s rodiči někde daleko od Chicaga a kamarádů. A ještě k tomu ležením v učebnicích. Jenže letadlo s Týdžejem a Annou za mladíkovou rodinou nikdy nedorazí. Po ztroskotání hydroplánu skončí na opuštěném ostrově, odkázáni jeden na druhého. Debutový román mladé americké autorky, který se okamžitě po vydání stal bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

On the Island , 2012

broskev28
24.08.2020 3 z 5

Já jsem knihu rozečetla, poté jsem odjela na týden na na dovolenou a po návratu jsem ji dočetla. Dobře jsem udělala - jednak bych ji zbytečně brala s sebou (přečteno za den), jednak jsem si takhle dovolenou jakoby o den prodloužila.
Čtení bylo příjemné; asi nejvíc se mi líbila ta nutná postupná změna vztahu z počátečního učitelka - žák ke konečnému partnerství. Podobně jako Robinson s Pátkem, i Anna zjistila, že společenské konvence na izolovaném ostrově nemají žádný smysl a často jsou kontraproduktivní. Ale já bych asi svého ostrovního souputníka přejmenovala klidně i na Pátka, cokoli by totiž bylo lepší než americké hláskování!
Určitě se v knize objevila spousta nelogičností a neuvěřitelných náhod, ale proč ne; nikdo z nás asi nečekal běžnou realitu. Podobně jako některé další čtenáře, i mě zaujala a méně sladká mi připadala ona druhá část, obzvláště chování matky ztroskotance - to byla zajímavá postava.
A děkuju především za komentáře alekis, terka95, samira, hlina, Ankavi a magnolia.

Knihomolka97
23.08.2020 5 z 5

To bylo skvělé! Přečteno za jeden večer. Potěšilo mě, že bylo vyprávěno z pohledu obou postav a zase jsem na sebe naštvaná, že jsem knihu tak dlouho odkládala.
Moc se mi líbilo postupné sbližování hlavních hrdinů, bylo to vážně sladké. I ten celkem velký věkový rozdíl mezi nimi ani znát nebyl.
Je tam pár částí, kdy šlo do tuhého, ale po většinu času to bylo klidné čtení se skvělým humorem. :D
Jasných 5⭐/5⭐

kikies
13.08.2020 5 z 5

Prostě pohádka.... :-) Roztomilá, nereálná a navíc slaďák jak blázen. Fajn čtení na dovolenou k vodě jako proložení nějakých těžších kousků. Už mi chybělo vážně jen to (POZOR SPOILER!), aby Anna na ostrově otěhotněla! :-)

maafa
10.08.2020 4 z 5

Tuhle knížku jsem měla ve čtečce už dlouho, a pořád se mi do ní nechtělo. Po přečtení ale nechápu, proč:). Jasně, je to dobrodružná pohádka pro ženy, ale moc pěkně napsaná. Kniha mě vcucla a skoro mě nepustila až do konce. Proto s nadhledem přejdu i některé nevěrohodné úlety:)...Oba hrdinové si mě získali, závěr sice není překvapivý pro tento druh literatury, ale mě potěšil:). Pokud nemáte noční můry ze ztroskotání na pustém ostrově, můžu knihu jen doporučit:).

wielka
07.08.2020 4 z 5

Taka pekna rozpravka. Nedalo sa od nej odtrhnut.

bedkniha
03.08.2020 5 z 5

Tak, tato kniha se mi moc a moc líbila, také bych dala víc hvězdiček...byla o něco hezčí než kniha Ztroskotání od Emily Bleeker ( ale ta také nebyla špatná ), doporučuji :-))

Catyna
20.07.2020 5 z 5

Pěkně oddechové čtení

adriane9
17.07.2020 3 z 5

Člověk si říká, že tohle číst nebude, že to je romantickej kýč a vlastně ztráta času. Jenže tohle sedlo naprosto do mojí nálady i času, četlo se to samo a prostě pohádky jsou někdy fajn :)

petulkapeta
30.05.2020 5 z 5

Tak tohle jsem necekala,byl to opravdu mic pekny pribeh...a nechybelo tam vůbec nic

janina66
12.05.2020 5 z 5

To byla nádhera. Škoda, že nejde dát více *ček. Od první až po poslední stránku se nenudíte. Opravdu velice čtivé a dobrodružně napínavé. Výborný epilog. Poslední třetinu knihu jsem ronila slzy jako želva. Moc doporučuji k přečtení.

Myška43
04.05.2020 5 z 5

Jsem velmi příjemně překvapena. Zajímavý příběh. Kniha si právem zaslouží vysoké hodnocení. Doporučuji, rozhodně se nebudete ani na vteřinu nudit.

Amifa
19.04.2020 5 z 5

Velmi čtivý příběh s nádherným koncem. Chvíli jsem se bála, že to dopadne jinak :-)

evka44
17.04.2020 5 z 5

Túto knihu mám veľmi rada, často sa k nej vraciam. Neviem poriadne povedať čo sa mi na nej zapáčilo ale asi to, ako dokázali zvládať tu situáciu, v ktorej sa ocitli na taký dlhý čas. A aj po návrate nakoniec dokázali napriek prekážkam ktoré mali vydržať. Rozhodne ju odporúčam.

Kudík
24.01.2020 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne, kdy kniha prostě nešla odložit. U několika pasáží mě napadlo, že věk je pouze číslo a přes veškeré morální zásady to asi nemohlo být jinak.
Scéna se žralokem mi přišla sice už trošku moc, ale proč ne.... někdo má tolik štěstí, že zvládne i nemožné. Líbil se mi epilog, který to celé završil.

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Příjemné , lehce napínavé romantické čtení...Mělo to svůj styl ,dobře se to četlo...

JanaSustr
14.12.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, melo to spád zadny zbytecny zdržování, napětí, dobrodružství, láska. Velice hezky se četla. Za mě plný počet.

laura
09.12.2019 5 z 5

Oddechová, jemná, přesně taková, jak jsem očekávala. Mě se to líbilo a kniha mi dala přesně to, co jsem dostat chtěla.

Chtěla jsem prožít romantický příběh zakázané lásky, rodících se citů, které by se za jiných okolností zcela jistě nezrodily (možná). Chtěla jsem prožít příběh lidí, vytržených ze svého světa a vržených do jiného, nepřátelského, do světa, kde neexistuje nic z toho, na co jsou (nebo byli) doteď zvyklí... Kde jsou jen oni dva a divoká, nevypočitatelná příroda, kde neteče pitná voda z kohoutku, kde nemůžete jít do obchodu a koupit si nové boty, když se vám ty staré rozpadnou...

Kde zůstali jen dva lidé, kteří si jsou právě tak cizí, jak blízcí si teď musí být. To počáteční sbližování, to opatrné našlapování, to zjištění, že musíte žít vedle člověka, kterého vlastně vůbec neznáte, že se na něj musíte odteď ve všem spolehnout, vložit do něj důvěru, vložit mu do rukou svůj osud... To musí být jedna z nejtěžších věcí v životě člověka. A co teprve, když tím zodpovědným ve vztahu těch dvou by měl být ten starší - tudíž žena?

Za mě ano. Krásné, romantické, mile úsměvné - a ten konec? Kdyby to skončilo jinak, byla bych fakt zklamaná ;)

Anna 13
29.11.2019 3 z 5

Za mě tedy zklamání...
Ale neměla jsem mít taková očekávání.

Příběh dospělé ženy a pubertálního kluka, kteří spolu ztroskotají na pustém ostrově a následně se do sebe zamilují, je ojedinělý a poutavý. Nicméně je napsán dle mého strašně uspěchaně a nepodrobně. Uhání dopředu a plyne až závratnou rychlostí.
Vadila mi ta skokovitost v ději. Vadily mi laciné erotické scény, kterých bylo na ostrově více než těch, ve kterých hrdinové bojují o přežití.

Vadila mi totální absence psychologie postav. Člověk, co ztroskotá, ztratí totálně svůj život, přijde o milované blízké, přichází o naději, svou buducnost a sny s ní spojené. Najednou sklouzne k primitivnímu životu, každou hodinu může bojovat o přežití,... Zkrátka mi přišlo, že tíživé téma autorka zpracovala strašně povrchně, jednodušše. Emoce netryskaly, nervy čtenáře nepraskaly v napětí... Nic. Prostě nic.

Některé dialogy mi přišly docela hloupě vystavěné. Ale to může být i překladem. Nevím...

Téma zakázané lásky, které tolik miluju, mi tu nepřipadalo nijak komplikovaně zpracované. Žádné velké překážky a zvraty...

Limonádový konec jsem nečekala. Přišel mi dost naivní... Leckoho by mohl i naštvat.

Je to oddechová kniha, která patří k průměru. Čekala jsem něco ve smyslu: "Jestli je ostrov to jediné místo na světě, kde spolu můžeme být, tak se odsud raději nechci dostat." Ale to bych asi zase sklouzla k nepravděpodobnému uvažování. Nemám z knihy nijak dechberoucí pocit a vím, že i když na ni asi nezapomenu, vždycky mi bude líto té formy, kterou příběh dostal. Zpracovat to trochu jinak - mohlo to být úžasné, drásavé, složité, matoucí, třeba až filosofické.

Podobnou knihou je Hora mezi námi. To je skvost nad skvosty. Tu celým srdcem doporučuji. Akorát hlavní hrdinové nebojují s tropickým vedrem ale s ledovou zimou. Tato kniha obsahuje všechno, co "Ostrov" ne.

vanda2007
29.08.2019

Moc se mi líbila.

Evka3814
11.07.2019 5 z 5

No jako fakt super,na to jak jsem se rozmýšlela jestli číst nebo nečíst:) tak mě to příjemně překvapilo. Byla to sice nereálná,ale velmi čtivá zajímavá pohádka. S koncem jak má být;)))