Na obtíž

Na obtíž
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404309/bmid_na-obtiz-fjv-404309.png 4 1149 1149

Vossovy byste jen stěží označili za „normální“ rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit. Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Yoli (ČR)

Without Merit , 2017

Talys
08.07.2019 3 z 5

Každý z členů rodiny má nějaké trápení. O tom, jaké to je, ocitnete-li se v ne-komunikaci se svými blízkými a je třeba být hodně protivná, aby člověka někdo uslyšel - i když to nejdříve je někdo, kdo do rodiny vůbec nepatří.

SleepyAllDay
08.07.2019 5 z 5

Na začátku knížky jsem si říkala, že už jsem asi opravdu na young adult stará. Chování Merit mi přišlo dětinské, nepřišla mi na svůj věk.
A tak čtete a čtete, usmíváte se, nevěříte a najednou je konec ani nevíte jak.

Ačkoli vážné téma, Colleen opět skvěle zpracovala a trošku SPOILER Merit a Sagan forever :-)

Kočičáci
08.07.2019 5 z 5

"Každá chyba si nezaslouží následek. Některé si zaslouží jen odpuštění."

Opět úžasný počin od skvělé Colleen Hoover.
Ač je to opět příběh z kategorie YA, sáhnout po něm může každý a nebude zklamán.
Tentokrát autorka uchopila vážné téma deprese a (ne)komunikace v jedné ne úplně standardně uspořádané rodině, která žije na jedné hromadě v prostorách bývalého kostela, pracovně nazývaného Dolar. Hlavní aktérka Merit je ta, na kterou se sypou všechna rodinná tajemství a ona je v sobě drží, aby neublížila ostatním. Bohudík to všechno bouchne zavčasu a to přítomné donutí si věci vyříkat.

"Nejsou to problémy, kvůli kterým spolu lidi přestanou komunikovat, ale neochota o těch problémech mluvit."

Celým příběhem se samozřejmě táhne krásná milostná nitka mladé lásky mezi Merit a Saganem. Ach... krásné čtení, doporučuji, jako všechny autorčiny knihy!

veruptackova
03.07.2019 5 z 5

Tuhle knihu bych si sama asi jen tak nekoupila. Půjčila jsem si ji, protože autorka je hodně doporučovaná, ale já si říkala, že knížka o depresích nebude moc pro mě. Ale opak je pravdou. Tahle kniha byla tak neuvěřitelně překvapivá, zvláštní, plna hrozných věcí, ale současně neuvěřitelně milá. Rozhodně se pustím i do dalších od Collen Hoover.
4,5*

jasmína
03.07.2019 5 z 5

Jak jsem se do knihy začala začítat, říkala jsem si, to už v mém věku jsem asi vybrala nevhodně..... Ale i kdyby, kniha mě tak zaujala a tolik jsem se začetla, že ještě hned včera pozdě v noci jsem ji i dočetla.

A hlavní hrdinku jsem celkem chápala, rodina okolo ní "chodila po špičkách", a jak katastrofálně to mohlo dopadnout, už ostatní nenapadlo....

lucie2952
02.07.2019 4 z 5

Kniha byla daleko lepší než předešlá kniha Námi to končí.
Tohle byl konečně styl Colleen. Konečně jsem si opět mohla říct ,,Tak tohle mohla napsat jedině Colleen!"
Kniha se četla úplně sama a jak Merit napsala ten dopis, to jsem teda zírala a na jeden zátah jsem musela knihu dočíst. Dala bych plný počet hvězdiček, ale chyběl mi epilog, proto čtyři hvězdičky. Jinak perfektní kniha a myslím, že se v ní trochu najde každá věková kategorie.

Romča11
01.07.2019 5 z 5

Na obtíž je young adult román o nejdivnější rodině, o které jste kdy slyšeli. Hlavní hrdinkou je Merit, která sbírá poháry a trofeje, které nevyhrála. Má sestru dvojče Honor a staršího bratra Utaha. Společně s jejich tátou žijí v Dolaru, v bývalém kostele, který jejich táta předělal a říká mu Dolar. Žijí tam společně s jeho novou ženou Victorií a spolu mají Meritina nevlastního brášku Mobyho. A kde je Meritina mamka? Tak ta v tomto domě žije taky a to ve sklepě! Trpí totiž sociální fóbií.
Celý příběh je plný různých zvratů, divností a zvráceností až jsem valila oči.
Znovu jsem se přesvědčila, že Colleen Hooverová umí psát a umí sakra dobře psát, ale zároveň jsem si potvrdila, že tento román se opravdu velmi liší od jejich klasických. V jejích jiných románech je zamilovanost a idylkovost hned na začátku a teprve poté se tam objeví problém. Tato kniha byla ale od začátku zvláštní a plná problémů hned na začátku a zamilovanost a idylkovost až na konci.
Co na Colleen opravdu miluju, jsou skrytá poselství, společenské a psychické problémy, o kterých vlastně daná kniha je a na které se Colleen snaží upozornit. Tato kniha není výjimkou a autorka zde zase mistrně poukázala tentokrát na problém z psychického spektra. Myslím, že tato kniha může spoustě lidem pomoci. Můžou si díky ní uvědomit, že daný problém také mají, i když si stejně jako Merit myslí, že nemají.
Postavy a vztahy mezi postavami jsou zvláštní. Po celou dobu knihy jsem tápala, co a kdo a s kým vlastně má nebo co si udělali. K Meritině rodině se navíc přidávají ještě Sagan a Luck, kteří tyto vztahy ještě více zamotají. Prostě nejdivnější rodina, o které jste kdy slyšeli, opravdu.
Tuhle knihu jsem četla o zkouškovém a mohla jsem si dovolit jen jednu kapitolu denně. Colleen má ale tak skvělý styl psaní, že jsem se vždycky dokázala hezky odreagovat na tu chvilku a vypnout. Za mě bych tuhle knihu označila vytahovačem ze čtecích krizí, jelikož se tato kniha čte rychle a máte chuť číst dál a dál, abyste věděli, jak se všechny ty zvláštnosti, vztahy vlastně rozuzlují a jak to všechno dopadne.
Celkově se mi tento příběh moc líbil a můžu vám ho jen doporučit. Tohle je zvláštní až tak, že si to musíte přečíst.

Evickar
01.07.2019 5 z 5

Knihu jsem začala číst v deset večer a šla spát v půl čtvrté ráno. Příběh vás naprosto pohltí. Postavy jsou sympatické a komplikované. Pěkně jsem si pobrečela. Jedná se pro mě o první dílo od této autorky. Styl psaní mi absolutně vyhovuje a chystám se určitě na další.

Kristý1909
30.06.2019 5 z 5

Úžasná jako všechny knihy od Colleen Hoover

janyska13
27.06.2019 5 z 5

Tak tato kniha mne opět po dlouhé době utvrdila, že Colleen Hoover je prostě jen jedna a nikdo se jí nevyrovná... To bylo tak boží!

llllucka
27.06.2019 3 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet. Nebyla špatná, zajímavé pojetí, ale ani mě nenadchla.

blonďatá.luc
26.06.2019 4 z 5

Colleen Hoover - ach, jak já ty tvoje knížky zbožňuji! Když vyšla v češtině další, hned jsem si ji běžela koupit a pustila jsem se do čtení. Už předním jsem věděla, o čem kniha má být, co je tentokrát tím ústředním tématem, ale pořád jsem to v tom neviděla - z počátku mi kniha přišla poměrně o ničem, jako průměrný young adult román. Postavy mi sice byly sympatické (vesměs), ale žádná mě přímo nenadchla. Pomalu jsem propadala panice - že by další zklamání tohoto roku? Pak se ale začal blížit konec (řekněme posledních 100 stran) a já začala roztávat. Všechno mi najednou začalo dávat smysl, našla jsem v postavách zalíbení a v závěru jsem se s nimi nechtěla rozloučit. Kniha mě zase poučila o něčem, o čem jsem toho moc nevěděla, a opět mi ukázala, jak nevšímaví lidé dokáží (mnohdy třeba neúmyslně) být. Rozhodně netvrdím, že je to autorčina nejlepší kniha, jelikož u některých jsem konec obrečela, ale určitě stojí za přečtení - nejde jí totiž upřít čtivost a ani závažnost téma, kterému se věnuje. Navíc opět odkrývá další tabu společnosti - takže by se jí třeba nemuseli vyhýbat ani jedinci, kteří si připadají věkem mimo cílovou skupinu YA. Upřímně jsem moc zvědavá, s čím přijde autorka příště - protože ona rozhodně umí překvapit!

salča
24.06.2019 4 z 5

Z počátku se mi kniha zdála všelijaká.
Tohle vážně psala Colleen?
Potom ale nastal okamžik...a bylo to tu.Naplno jsem prožívala všechny ty emoce, které u jejich knih zažívám.Nejsou to pouhé romantické příběhy.Jsou to knihy, které mají svoji hloubku a poselství.Opět mě přiměla zamyslet se nad vážným problémem.

zdehan
22.06.2019

Bylo to pěkné počtení ale spíš pro mladší mladež ale přečetla jsem ji za dva dny a líbila se mi mužu doporučit.

Safienka
21.06.2019 4 z 5

Opět příjemné počtení. Na zadek jsem si z toho nesedla, jako třeba u jiných knih od Colleen, ale bavilo. Colleen ještě nezklamala, takže už se těším na něco dalšího.:-)

SarahRoyalAss
21.06.2019 4 z 5

Nevím, jak to Colleen dělá, ale sakra... tohle bylo opět výborné. S každou knihou se otevírá nové téma. Těžké, smutné které by se mělo řešit. Téma deprese není nic neznámého a i když si to člověk neuvědomuje, může do ní spadnout. Merit jsem si opravdu oblíbila, tak i její rodinu a hlavně Sagana. Ukazuje se nám více problémů pod jednou střechou a s každým se člověk pomalu seznamuje. Kniha mi hodně připomínala "Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr", tady jsem ale měla pocit, že knize není co vytknout.

peitho.1
21.06.2019 5 z 5

Jsou knihy, které si přečtu, když mám zrovna chvíli čas a pak jsou knihy, které čtu v každé možné volné vteřině, protože mě pohltí a prostě musím vědět, jak to bude dál a většina ostatních věcí jde dočasně mimo mě. Všechny knihy od Colleen Hoover spadají do té druhé kategorie. Na obtíž se trochu liší od jejích ostatních knih, je psaná lehčím tónem, přestože naráží hned na několik vážných témat.
Čtení jsem si maximálně užila a mohu vřele doporučit!

men0037
20.06.2019 3 z 5

Collen Hooverova patří mezi mé oblíbené autorky,ale touhle knihou nevim nevim. Čekat vice jak 60 stránek než se začne neco vybarvovat to už většinou knihu zavírám a zahazuji. Udělala jsem vyjimku a nakonec sem byla mile překvapená. Byla jsem zvědavá jak to se všema dopadne. Už se těším na další knihu.

Ivuska.09
19.06.2019

Já musím konstatovat, že jsem od knihy čekala víc. S námi to končí byl úžasný příběh, spíše pro dospělejší čtenáře. Tento je opět zase pro mladší. Nicméně pokud je vám -náct, knihu doporučuji, má poselství a spoustu problémů, které by mladé skutečně mohly potkat. Takže ano, Na obtíž je velmi dobře napsaná kniha, jen spíš pro ty mladší.

Sabča92
18.06.2019 4 z 5

Colleen prostě nezklame. Její styl psaní je natolik návykový, že mám pocit, že kdybych od ní četla nákupní seznam, tak i tak budu nadšená. Na obtíž je dost odlišná kniha, než na jaké jsme zvyklí. V hlavní roli tentokrát není milostné vzplanutí ale silné téma. Knihu rozhodně doporučuji, ale ne jako prvotinu od autorky :-)