Na co Alice zapomněla

Na co Alice zapomněla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229901/bmid_na-co-alice-zapomnela-jZo-229901.jpg 4 1757 452

Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti – ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What Alice Forgot , 2010

annettka1098
02.07.2019 4 z 5

Krásná letní dospělá “lovestory”. Kniha mne velmi mile překvapila a to i tím, jak mi sedla. Normálně tuto literaturu už nečtu. Dávám přednost detektivkám a thrillerům, ale toto mi na léto sedlo jako hrnec za prdel. :)

Romča11
01.07.2019 3 z 5

Na co Alice zapomněla je román pro ženy o tom, jak se Alice Loveová uhodí do hlavy v tělocvičně a po probuzení si myslí že je jí 29, i když jí je 39. Ten úraz jí vymaže z hlavy 10 let a ona se díky tomu začne chovat tak, jak se chovala před 10 lety. Kniha je o tom, jak přes týden žije bez vzpomínek na poslrdních 10 let a potř jak se rozvzpomíná.
Tahle kniha je takovou tou klasickou letní oddechovkou, kterou si vezmete, když si chcete číst na pláži, tak jako jsem to udělala já.
Kniha nepojednává o žádném těžkém tématu, rozebírá hlavně to, jak se Alice za 10 let změnila a jak se díky tomu proměnily její vztahy ať už s manželem nebo sousedkou.
Příběh sice nestojí na místě, ale obsahuje jen pár vzratů a jen občas šokujících.
Je to ale velmi dobře napsané, čtivé, stránky vám mizí před očima a přesto, že kniha má přes 400 stránek, máte ji přečtenou za chvilku.
Příběh je ale velmi potavý. Až tak že mě kniha hned vtáhla do děje a neměla jsem problém orientovat se ve všech těch zamotaných vztazích.
Kniha také pojednává o neplodnosti Elizabeth, sestry Alice. Kniha je právé proto částečně i o vytrvalosti, smutku a vzteku. Elizabeth se totiž o vlastní miminko snaží už přes 8 let a posdstoupila mnoho cyklů umělého oplodndnění a stále to nevzdala. Svůj příběh v knize vypráví pomocí takového deníku pro psychologa, který dostala za úkol si psát.
Takovou třetí dějovou linkou je příběh babičky Alice, Frannie, která píše o svých událostech a trápeních blog.
Postavy a vztahy jsou v knize vykresleny velmi dobře. Navíc je velmi dobře zachycena proměna Alice. Nechápe totiž, co se z ní za těch 10 let stalo a snaží se to napravit. Takové prozření. Alice samotná, ta z roku 1998, mi byla moc sympatická a Elizabeth taky. Nick ze začátku moc ne, jak byl na Alice hnusný, ale poté už to bylo dobré. Lezly mi na nervy různé Aliciny kamarádky a známé z roku 2008.
Celkově bych knihu označila za takový průměr. Je to dobře napsané, vtáhne vás to a tak, ale nic extra vám ta kniha nedá. Prostě letní oddechovka. Pokud ale máte chuť na letní romantiku a odpočinout si od nějakých složitějších knih, tak je tahle kniha přesně pro vás.

BoženaN
26.06.2019 5 z 5

Zajímavé téma, nečekané zápletky. Moc mě to bavilo.

kikikrat
25.06.2019 4 z 5

Ach Alice ze začátku jsi mi dávala dost zabrat svou naivitou a tím že si sakra nemohla pochopit že je rok 2008 ale nakonec jsi mě neodradila a pohltila jsi mě!
Kniha byla mojí prvotinou od této autorky. Moc jsem nevěděla do čeho jdu a nakonec jsem opravdu mile překvapená. Kniha je plná vážných témat. Spisovatelka vše odkrýva pomalu ale na správných místech a ten konec byl rozhodně to nejlepší. Ano kniha se mi líbila ale za pomalejší začátek a to že mi občas hlavní hrdinka lezla na nervy musím jednu hvězdu ubrat. Knihu si ale určitě přečtěte!

zdenaR
20.05.2019 4 z 5

Moje další kniha od autorky - byla jsem nadšená.
Výborný námět, dobře napsané, pobavila i nutila k zamyšlení - co kdybych se probudila o 10 let zpátky.
Vřele doporučuji :-)))

sgjoli
18.05.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si velmi užila. Autorka mne přesvědčila o tom, že umí skvěle rozebrat mezilidské vztahy i psychologii svých postav. Zároveň skvěle dávkuje informace, takže všechno důležité se dozvídáte přesně ve chvíli, kdy potřebujete. A zároveň je to podané takovým způsobem, že nutně potřebujete číst dál. Já jsem z této knihy opravdu nadšená a rozhodně budu v knihách od této autorky pokračovat.

asperula
17.05.2019 5 z 5

Knížka začala dobře. Alice ztratila paměť a vrátila se o pár let zpátky. Zajímavá zápletka. Ale bohužel tam bylo až moc monologů a úvah, které mě docela nudily. Ale teda když už se knížka přehoupla tak do poslední třetiny-čtvrtiny, tak jsem se nadchla. Zápletky, které nastaly, mě moc bavily a konec knížky taky super. Proto dávám 5 hvězdiček. A nakonec knížku doporučuji :)

micha-ella
16.05.2019 3 z 5

Přečteno jen do poloviny, styl za tři hvězdy. Pak už mě to nebavilo a když mě knížka nebaví, tak se do čtení nenutím, těším se na lepší.

Lenny33
04.05.2019 3 z 5

Rozhodně kniha se zajímavým námětem, ale na mě až moc rozvláčná. Chápu časté vzpomínky na minulost, ale u některých mi přišlo, že v ději nás stejně nikam neposouvají a jsou tam nadbytečné. Celkové rozuzlení a vlastně celá myšlenka tohoto příběhu byly... prostě milé. 3,5* a ano, přečtěte si jí, ale rozhodně jsou mnohem zdařilejší psychologické romány pro ženy.

Jana8774
18.04.2019 5 z 5

Tak za mě bomba! Četla jsem nejdříve Sedmi lhářky, kde jsem se zdlouhavě prokousávala textem a čekala kdy přijde tolik opěvované super čtení. Dala jsem autorce další šanci a jsem velmi spokojena. Kniha má spád, zajímavý příběh i když konec je Americké happy, ale s tím jsem byla naprosto spokojena. Doporučuji jako oddychovku nejen na dovolenou.

slaska77
14.04.2019 5 z 5

Velmi zajímavé téma, které mě tak vtáhlo, že jsem kolikrát i viděla změnu chování ve vlastním životě. Skvěle čtivě napsané a musím říci, že mi i hodně nejdříve nesedl, ale pak vlastně sedl ten konec, víc nemohu napsat. Autorka si s tím prostě skvěle vyhrála. Nestačím se divit, co jsem to zase našla v naší malé obecní knihovně za neznámou knihu neznámé autorky, která mě tak zasáhla, poslední dobou mám šťastnou ruku, nebo máme holt osvícenou paní knihovnici:-) No prostě 5 * a navíc doporučení k četbě všem, nejde to jinak. (duben: 776 str.)

Romžiry
10.04.2019 5 z 5

Pro mě druhá nejlepší, hned po Sedmilhářkách. Vcucla mě do děje a vyplivla až na konci. Doporučuji.

Lienilda
05.04.2019 5 z 5

Tato kniha mě hodně pohladila po duši. Sedmilharky jsem cetla už dříve a taky se mi libily, ale Alice u mě jednoznačně vede. Rozhodně mě to přimělo popřemýšlet nad tím, jestli mé studentské já před 10 lety by bylo spokojeno s mým současným životem a věřím tomu, že bylo. Zajímavější bude co se stane v dalších 10 letech...

milena8281
05.04.2019 5 z 5

Prima počteníčko. Asi bych i já potřebovala něco podobného, podívat se na některé věci očima o pár let mladšíma, s nadšením a nadějí, takový restart, připomenout si, jaké byly moje cíle a sny dřív, než mě život dokopal na jinou kolej. Přiznám se, že chvílemi jsem měla slzy v očích, jen nevím, jestli byly pro Alici nebo pro mě. Jednoznačně mi ta kniha přistála v ruce ve chvíli, kdy měla.
Liane Moriarty píše velmi příjemným stylem. Je to druhá kniha, co jsem od ní četla, a vážně se mi čtou dobře.

Magdyla.8
27.03.2019 3 z 5

Bylo zajímavé pozorovat sled událostí v životě Alice. Ke konci knihy mi chyběla ta třicetiletá Alice, která byla svá, užívala si živote a nekomandovala kde koho. Sice jsem věřila v jiný konec, ale za přečtení stojí.

HalleyM
23.03.2019 4 z 5

Potřebovala jsem nějakou lehkou a oddychovou knihu mezi hrou o trůny.. a tato kniha naprosto splnila mé očekávání. Četla se rychle, snadně a člověk si u ni vlastně odpočinul.

Bronzie
10.03.2019

Dobrý námět, pěkně a čtivě napsaná knížka. Bavila mě a nutila mě zamýšlet se jednak nad tím, jaké by to bylo, kdybych se ocitla ve stejné situaci a pak také vůbec nad životem.

Millyf
24.02.2019 5 z 5

Zase kniha,ktorá nesklamala,pre mna najlepsia od Liane Moriarty.Bavil ma celkovy namet,zápletka...ono je fajn pustit si do zivota obcas to svoje stare ja ☺ ...tak a idem si kupit dalsiu knihu od autorky

sachista
23.02.2019 5 z 5

Námět mi neskutečně padl do nálady. Když jsem se zamyslel nad sebou, že bych zapomenul deset let svého života, asi bych byl podobně šokován, konsternován a překvapen, kde jsem se ocitl, proč někteří lidé z mého života zmizeli a kdo jsou naopak lidé v mém okolí, které vůbec neznám. Způsobem vyprávění je román blízký Manželovu tajemství, přiznám se, že linie s Elisabeth mi úplně neseděla, přestože se v ní pojednávalo o velmi závažném a bolestném tématu. Pasáže Frannie naopak přinesly vždy jakési vtipné odlehčení se špetkou černého humoru.

Kamiliana
21.02.2019 5 z 5

Aneb humor, nadsázka, upřímnost a výborný nápad k tomu. Knihu jsem četla před dvěma lety, ale stále na ni vzpomínám... nelze jinak. Co by bylo ve vašem životě jinak, kdybyste se vrátili do doby před 10 lety? Já bych na tom byla stejně jako Alice... bez manžela, bez tří dětí, každý den v divadle nebo na koncertě. Takže mě nesmírně "pobavilo", když syn odhalil, že si je máma vůbec nepamatuje :-) Velkým plusem pro mě byly i skvělě vykreslené vedlejší postavy (Dino z kavárny, ředitel Dominick, babi Frannie). Inu, Liane Moriarty já můžu :-)

manželství ztráta paměti, amnézie

Liane Moriarty