Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4436 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Muž jménem Ove - chvilkami drsný, ale přesto ryzí příběh plný vtipných situací, ale také moudrosti a dojemné laskavosti. Pohladí na duši, a proto jej rozhodně doporučuji všem :)

daja9361
25.01.2017 3 z 5

Zajímavé, ale ne něco co bych si chtěla přečíst podruhé. Místy se opakují motivy a velmi těžko se drží pozornost u velmi podivně vedených dialogů.

vladka31
24.01.2017

Výborně napsáno...přímo před sebou vidím věčně nabručeného chlapa, který hledá hnidy všude kam se podívá. A nakonec roztaje.

146786
22.01.2017 5 z 5

Jednoduše skvělé. Výborně a čtivě napsáno, zdánlivě jednoduchý příběh, ale přitom plný, silných emocí, prožitků. Myslím, že si ji za čas přečtu znovu.

Pucik13
20.01.2017 5 z 5

Pro mne úžasná kniha - dlouho jsem nezažila takovou škálu emocí jako při čtení tohoto příběhu. Příjemné čtení - doporučuji.

Peslik
20.01.2017 4 z 5

Slzy i smích, život a smrt, láska a přátelství....tak o tom tato kniha je a tak na mě působila. Jsem ráda, že jsem ji četla bylo to opravdu hodně ze života, humorné, smutné a krásné. Po přečtení jsme si pustila i film a prožila celý Oveho život podruhé.

Eliška_P
17.01.2017 5 z 5

Skvělá knížka! Doporučuji i film a to se stává málokdy...

karel0684
17.01.2017 5 z 5

Skoro dva roky čekala tahle kniha na to, než se na ní dostane řada. Po delší době kniha, která si zaslouží plný počet hvězd. I když je tak 90%. Za to může konec. Klidně bych ho nechal otevřený. Přesto to je kniha, ke které se rád vrátím. V Ovem je totiž něco co známe všichni.
Kniha se velmi dobře četla. Sice než humorná, je tragicky humorná. Ale skvělá. Chvílemi se smějete a chvílemi jste dojati... (na můj vkus až moc)

Kao
16.01.2017 5 z 5

Nejlepší jsou knihy, které vás dokáží rozesmát tak, že se i v autobuse nestydíte chechtat jako šílenec a zároveň ve vás dokáží zanechat znatelnou stopu s knedlíkem v krku. A právě tato kniha se hrdě může hlásit mezi ně, protože u knihy Muž jménem Ove se budete smát i s tím knedlíkem v krku vzniklým z pláče. Je to ten typ knihy, kterou si každý dobrý čtenář se smyslem pro humor a nádherné životní příběhy bude chtít založit do své osobní knihovny. A budete si přát mít srdce alespoň z poloviny tak velké jako měl tento napohled nabručený morous. A chci potkat toho kocoura. Živě jsem viděla všechny výrazy, které se na jeho kočičí tváři za celou knihu vystřídaly. Vím, že je podle této knihy natočen i film, ale přece jen, nejlepší film je ten, který si sami představujete, když knihu čtete.
Pět hvězd málo.

kofina
16.01.2017 3 z 5

V první půlce se ne a ne začíst..občasné moudro a pár vtipných momentů nevyváží celkový dojem knihy, kdy mi přijde, že se autor "až moc snažil" ... Navíc ta proměna nerudnýho dědka v hodnýho dědečka ze sousedství je taková nepřirozená ;)

asam
16.01.2017 5 z 5

Ove- pichlavý, zatvrzelý, mrzutý dědek, kterého si po přečtení prvních kapitol zamilujete. Ideální soused.:)) Občas jsem i slzu uronila. Moc pěkná knížka. Doporučuji.

Aqua-bella
15.01.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Původně jsem čekala jen zábavnou knihu o nepříjemném starším muži, ale v knize se dalo najít mnohem hlubší poselství o opravdové a hluboké lásce a o touze nikdy to nevzdat. Humor v knize naprosto převládá, příběh není vážný nikdy moc dlouho, protože vážnější epizody jsou okamžitě přebity humornou zápletkou. Ove je postava, kterou jsem chvílemi skoro až nemohla vystát a říkala si "jak jen může?!" a vzápětí jsem Ovemu všechno odpustila. Ove je muž s velkým srdcem, což ale před svým okolím téměř dokonale tají, je pořádkumilovný, chce jen svůj klid, místo na světě a dodržování pravidel. I přes to všechno je schopen je někdy porušit, pokud jde o správnou věc. Konec příběhu je neuvěřitelně dojemný a donutí člověka se na chvíli zastavit a zapřemýšlet nad lidmi a nad tím, kolik takových "mužů jménem Ove" může být kolem nás...

MagdalénaD
14.01.2017 5 z 5

Dostala jsem knihu od přítele, od přítele, co nečte. A dostala jsem ji se slovy: "Takhle nejak budu vypadat za 30 let."
Trefil se. Trefil se mi do vkusu tak moc, že jsem pří každém čtení sváděla ten vnitřní boj, podle kterého se pozná dobrá kniha - část mě zoufale toužila tu knihu zhltnout na jeden zátah, ale ta část zbylá si přála, aby nikdy neskončila.
Hlavní postavou je muž, který mi připomíná nejen J., ale i mého dědu. Muž, který moc nemluví, ale prostě to udělá. Muž pro kterého jsou zásady, věrnost a pořádek na prvním místě. Z každého měl Ove trochu.
Nevím co víc napsat. Je to kniha o smrti i životě, o touze být potřebný, o zatvrzelosti i otevřenosti.

Petra17
14.01.2017 5 z 5

Velice čtivý humorně a zábavně napsaný román, který doslova vtáhne do děje a prožíváte s Ovem nejeden zábavný večer. :)

Knihomura
13.01.2017 5 z 5

Skvělé! Musela jsem se krotit /při jízdě vlakem/ abych se neřehtala na celé kupé. Nevím co si mysleli moji spolucestující, neb jsem se celou dobu neustále pochechtávala.
Film také nezklamal, ale kniha je zkrátka kniha. ;-)
Trailer k filmu.

l.u.c.a.s.e.k.
13.01.2017 5 z 5

Kniha byla skvělá, plná vtipných absurdních momentů, smutku, radosti ze života a bezmoci. Všem vřele doporučuji.

B.Baru
09.01.2017 5 z 5

Pro mě to je kniha o lásce. Krásná, čistá, opravdová. Na konci jsem brečela jak želva :)

katkah73
09.01.2017 5 z 5

skvělá, moc pobaví. nerudného dědka, pana Ove, si nemůžete nezamilovat..

Petr21
09.01.2017 5 z 5

Krásná, milá knížka ukazující, jak životní události formují naší osobnost. Při čtení se střídají různé pocity. Antipatie, sympatie, smutek, soucit, smích. Myslím si, že se autorovi podařilo lehkou formou vyjádřit množství aktuálních myšlenek, které můžeme vidět dnes a denně. Co se změní, když člověku dojde, že mu do konce života zbývá méně času, než kolik už prožil? Nevím jak vy, ale já hodně podobné situace vídám dnes a denně u velkého množství starších lidí. A rozhodně nejsou bručouny, jako je Ove.

Eeli
08.01.2017 5 z 5

Skvělý hořkosladký příběh o starém bručounovi s velkým srdcem (obrazně i doslovně). Tenhle příběh mě opravdu chytil. Nejprve čtenář očekává jen humornou knihu, kdy to komické vzniká na úkor mrzoutského a neuvěřitelně protivného hlavního hrdiny, kterému ty různé nezdary přejeme. Postupem však zjišťujeme, že je nám Ove čím dál tím více milý, i když je stále stejně protivný, a čtenář ho prostě musí mít rád. Jde o veselý příběh, který je ve své podstatě založen na zármutku nešťastného člověka, který si přeje zemřít. Občas jsem při čtení nevěděla, jestli se chci smát, nebo jestli je mi smutno, nakonec ale téměř vždy převládl ten vtip. Kniha je napsána opravdu bravurně. Samo téma je velmi nápadité a jednotlivé postavy mu dodávají to pravé ořechové. To vše vyladěno skvěle promyšlenými dialogy, detaily a drobnostmi v konání hrdinů apod. Nejsem žádný "cíťa", ale je to první kniha, u které jsem slzela smíchy i dojetím.