Půl krále

Půl krále https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386518/bmid_pul-krale-OmZ-386518.jpg 4 396 108

Moře střepů série

Vlastní rodina ho zradila a nechala napospas smrti, ale princ Jarvi, nedobrovolný dědic rozděleného království, přísahal, že trůn, o který nikdy nestál, získá zpět. Nejprve však musi přežít kruté zacházení, okovy a hořké vody samotného Roztříštěného moře – to vše jen s jednou zdravou rukou. Do tvrdého, neúprosného světa se narodil jako nedochůdče, neumí držet štít ani se ohánět sekerou – jako smrtíci ostří mu tedy slouží vybroušená mysl. Shromáždí zvláštní společenství štvanců a zjistí, že mu mohou pomoci víc, než by dokázal kdokoli z urozených. Přesto může Jarviho cesta skončit stejně, jako začala – ve zvratech, léčkách a neštěstí...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half a King , 2014

Rudla333
13.04.2020 4 z 5

Jako fanoušek Prvního zákona jsem se do knihy pouštěl s velkým očekáváním a musím říct, že rozhodně nejsem zklamán. Ironií ale je, že Půl krále s Prvním zákonem nemá společného prakticky nic.

Když jsem na začátku zjistil, že hlavním hrdinou je poměrně cynický kripl, hned jsem si vzpomněl na Gloktu a začal se bát, že autor začne být repetitivní. Moje obavy ale rozhodně nebyly na místě.

Zatímco První zákon nabízí pomalu budovaný složitý příběh, více dějových linií, hluboké pohledy do nitra postav, úžasné dialogy a propracovanou historii světa... Půl krále je čistě jednoduchým hrdinským příběhem, s jednoduchým dějem zaměřeným jen na jednu postavu.

Není na mně, abych posuzoval co je lepší, oba styly mají své fanoušky a v případě Abercrombieho jsou oba skvěle zpracované.

Půl krále se čte vyloženě samo, děj prakticky vůbec nezpomaluje, několikrát i překvapí, nechybí klasická ponurá atmosféra a napětí a finále rozhodně nezklame, v mém případě dokonce daleko překonalo očekávání.

Dávám pouze 4*, protože osobně preferuji právě druhý zmíněný styl fantasy, do kterého spadá právě První zákon, Píseň ledu a ohně, nebo Malaz.

Tuto knihu ale rozhodně mohu doporučit všem fanouškům ať už klasického hrdinského fantasy, nebo právě jeho moderní temnější formy.

Fenixik
03.03.2020 3 z 5

Když jsem viděl v knihkupectví novou knihu od Abercrombieho neváhal jsem a hned jsem ji koupil, ale bylo to celkem zklamání. Trilogie první zákon byla super a čekal jsem podobný styl, bohužel je tato kniha napsané moc přímočaře. Chyběl mi styl líčení 3 dějových linií, který se mi tolik líbil u minulé trilogie. No prostě na krvavou devítku a nato jak vracel všechny kolem sebe do hlíny se nedá zapomenout.

TomTomis
09.01.2020 4 z 5

Tohle fantasy je šité opravdu na mladšího čtenáře. Není tu mnoho dějových linek, děj rychle kráčí kupředu. Jednoduché líčení cesty jednoho hrdiny a jeho druhů, které potkává na cestě. Poněkud mi chybělo něco víc nadpřirozena, fantastiky, ale to není chyba autora. Spíše chyba mého výběru a nečtení anotací. Kniha mě nezklamala zcela, jistě si přečtu pokračování.

AnoMANder
20.12.2019 3 z 5

Kniha na volné odpoledne, pro oddech. Velmi čtivě napsáno, se zajímavými dějovými zvraty, zasazena do zajímavého prostředí (osobně mi připomínalo vikingskou dobu). Klasický děj, kdy odstrkovaný a ponižovaný dosáhne nakonec svého cíle, ale nic není, jak vypadá :-)
Doufám, že v pokračování se dozvíme více o minulosti elfů, rozbití Jedné bohyně.

Cari
24.11.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale asi z ní nejsem tak nadšená jako ostatní... Asi to chtělo více stránek na rozvinutí světa? Chybělo mi tam. Trochu víc popisů, historie atd. Jinak Jarvi mi byl sympatický, ale na chlapa až moc často plakal. :D No, ale být na jeho místě, asi bych z toho všeho co se mu dělo, brečela taky. Je to taková klasická high fantasy. Konec docela nečekaný. Kniha je psaná příjemným stylem, rychle odsýpá. U dialogů jsem se dobře bavila. Jen tomu něco chybělo... Ale druhý díl si asi stejně přečtu, ten konec celkem navnadil.

Tiriath
30.09.2019 4 z 5

Občas se člověk v těch dlouhých souvětích ztratí. Příběh ale svižně ubíhá a konec mě dost překvapil.

cori
27.08.2019 3 z 5

Napínavé čtení o přeměně opovrhovaného princátka v muže, který dodrží svou přísahu a jde si tvrdě za svým. Ačkoliv se dle autora má jednat o svět inspirovaný vikingy, nějak mi tam nesedli mluvící holubi a orel. I obrovská náhoda, co se týká rodinných pout (současných i minulých), je taková pohádková, ale do young adult se to hodí.

Alphwen
25.08.2019

Řemeslně skvěle vystavěné, čtivé a se zajímavými postavami. Ideální oddechová četba. Těším se na další díly.

Wolf012
19.08.2019 5 z 5

Absolutně top Fantasy, postavy mi rychle prirostly k srdci, a konec absolutně famózní, a vůbec nečekaný

Velká Feferona
25.07.2019 5 z 5

Joe Abercrombie rozhodně patří k mým nejoblíbenějším autorům a ačkoli mi 12 - 16 let už nějakou dobu není, rozhodně mě to bavilo. Že to bylo myšleno jako kniha pro dospívající jsem zjistila až v závěru knihy a pak z komentářů zde. Sice mi i během četby připadlo, že se autor oproti svému zvyku trochu mírní pokud se týká obvyklých násilností, ale jinak mi to jako velký rozdíl nepřišlo. Řekla bych, že co do poutavosti a čtivosti si to drží obvyklý (vysoký) autorův standard.
Dcerka je ještě malá, ale až doroste do příslušného věku, tohle bude určitě jedna z knih, kterými se ji pokusím zlákat k četbě.
V té souvislosti mě napadá, že jsem onehdy shodou okolností narazila na jinou knihu pro dospívající (vzpomněla jsem si na to teď nejspíš proto, že mě tento žánr míjel i v době, kdy jsem byla cílovka natož teď před třicítkou) - Zrozena z popela od české autorky Petry Stehlíkové. Taky nebyla špatná, ale Abercrombie je prostě těžký kalibr.

Kanyyyyy
23.07.2019 5 z 5

Kniha se skvěle čte. Už se těším na další díl ze série.

Kory98
07.07.2019 5 z 5

Hezký příběh, přiznám se, že se rozuzlil jinak, než jsem čekala :-) ale tím se otevírá prostor pro další dva díly. Kdyby za mého mládí bylo tolik pěkných fantasy příběhů, to by mě od knih asi nemohli vůbec odtrhnout. S radostí ho nabídnu svému synovci a doufám, že uspěju... Pro mě je pořád odvaha a přátelství nesmrtelné ve všech příbězích.

KubaHanzelin
30.06.2019 3 z 5

Tak jsem se k tomu konečně dostal, když jsem na Půl krále slyšel samou chválu, možná jsem ji nečetl v nejlepším rozpoložení, ale příběh mi nepřišel bůh ví jak originální, tím nechci říct, že by byl nudný, ale jo, za přečtení rozhodně stojí, někomu to může sednout určitě lépe, ale bohužel slibované intriky jsou dost očividné až na jednu, možná dvě vyjímky. Uvidím jestli se dostanu k dalším dílům

dia.riedl
28.06.2019 4 z 5

Za všechny padlé doufám, že z něj bude dobrý král.

uziRM
12.06.2019 5 z 5

Příběh mě bavil od začátku až do konce. Škoda jen, že překlad druhého dilu vyjde až někdy v listopadu, ale i tak se na něj budu těšit.

Alma-Nacida
08.05.2019 4 z 5

Mně prostě autorův styl sedí a nezklamal mě ani tentokrát, byť v mírně krotší YA knize. Jediné, co jsem tipla hned po zkáze lodi, byl původ tajemného Nikoho. Holt jsem už stará a protřelá.

Etallfa
25.04.2019 5 z 5

Hodně dobrý, byla jsem mile překvapená z postav a i z hlavního hrdiny.

jarda108
12.04.2019

Za poslední dobu jedna z nejlepších fantasy co jsem četl.

Tesset
09.04.2019 2 z 5

Dost nuda. Slíbené intriky byly velmi zřejmé hned zkraje i v průběhu příběhu, takže se žádné šokující překvapení nekonalo. Postavy všechny nesympatické, hlavně Jarvi, ten mi lezl dost na nervy. Zkusím možné ještě jinou knihu od tohoto autora, ale moc chuti do toho nemám.

chodícírohožka
08.04.2019 3 z 5

Možná jsem se k této knize nedostala ve správném rozpoložení, ale nějak mě nenadchla. Děj se prostě děl, postavy byly buď nevýrazné nebo přehnané, jejich rozhovory mnohdy vypadaly jako vzájemné předávání hlubokých mouder, některé prvky byly předvídatelné a celý příběh mi připadal poněkud umělý, nepřirozený. Myšlenka vystavět svět na torzech toho současného je podle mě naopak úžasná, geniální. Proto mi připadá škoda, že autor nevěnoval více místa jeho popisu a historii. Kniha by tak pro mě hned vystoupila z fantasy průměru.