Monument 14

Monument 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161559/mid_monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4 500 110

Monument 14 série

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?... celý text

Rodaw
02.01.2014 5 z 5

Miluju tuhle knížku! Miluju, miluju a ještě jednou miluju. Plná napětí, akce... zkrátka úžasný příběh, který rozhodně všem doporučuji. Jedna z nejlepších dystopií, co jsem kdy četla :)

Lucithor
30.12.2013 odpad!

Knihu bych doporučila pouze teenagerům. Je v ní spousta přímé řeči a příběh se tudíž čte rychle. Ale… Bohužel autorka sype z rukávu jeden otřepaný nápad za druhým a celý příběh tak působí velmi plytce, klišé a mnohdy až přitažený za vlasy. Rozhodně je s touto postapokalyptickou tématikou celá řada poutavějších titulů. Běhá mi spíš mráz po zádech, pokud Monument 14 někdo spojuje s Mlhou od Stephna Kinga, než ze samotného příběhu.

Melindaaaa
28.11.2013 5 z 5

Tak to byla ovšem pořádná jízda. Postapokalyptická kniha přesně podle mého gusta. Na začátku jsem si říkala, že to stoprocentně bude něco mezi Pánem much a Mlhou od Kinga. Jistě, námět není úplně nový, ale zpracovaný je podle mého názoru geniálně. To že v obchoďáku zůstali děti bez autorit dává příběhu mnoho možností k rozvoji. Jak se asi zachová skupina různě starých dětí od předškoláků až po maturanty bez dozoru dospělých? Dokáží přežít a vyházet mezi sebou, když venku zavládlo hotové peklo?
Nevím jestli je to tím, že jsem se opět dostala do svého brutálně čtecího období, kdy dokážu číst každou volnou chvilku, ale knížka se mi četla neuvěřitelně dobře a přečetla jsem ji ani ne za den. Dokonce jsem se během čtení hrozně bála, že ji dočtu dřív než si stihnu sehnat další díl, ale ten už mi naštěstí leží na stole a já se do něj okamžitě pouštím, protože prostě musím vědět, jak to dopadne! (nebue z toho náhodu třeba trilogie, na jejíž třetí díl budu muset čekat aspoň půl roku, že ne? Postavy jsem si oblíbila vlastně všechny, ale řekla bych, že neuvětřitelně komický prvek nabízí Max se svým pestrým životem a hrozně lituju Nika a nechápu, proč ho proboha neposlouchají! :D
Jdu na další díl :) Pět hvězdiček s přehledem.

kamise
19.11.2013 4 z 5

Originální a napínavý postapo příběh. Oceňuji skvělý nápad s dětmi různého věku jako hlavními hrdiny, sympatického vypravěče Deana i zajímavé prostředí opuštěného supermarketu. Rozhodně doporučuji všem fanouškům tohoto žánru a chystám se co nejdříve pořídit druhý díl.

bookcase
25.10.2013 5 z 5

Mně se to líbilo hodně, pořád mě něco nutilo číst a číst. Konec takový, že jsem hned pátral na netu, jestli bude pokračování :)

Soptinka
06.10.2013 4 z 5

Čekala jsem od příběhu více akce a více katastrof. No zkrátka že bude příběh více strhující. Ale i přes to se mi kniha moc líbila a jsem zvědavá na druhý díl.

Nikolka001
05.10.2013 4 z 5

Monument 14 jsem si chtěla už dlouho přečíst. Kniha se četla rychle a byla naprosto strhující. Něco mi v ní ale chybělo. Proto ji hodnotím 4 hvězdičkami. :)

Gabetka
28.09.2013 5 z 5

Monument 14 je především určen mladším čtenářům, ale dospělé určitě nudit nebude. Hlavní vypravěč je vtipně sebekritický, zajímavé postavy dokážou přirůst k srdci. Trochu mě zarazilo chování nejmenších dětí, které bylo vyzrálejší, než bych v jejich věku očekávala. Kniha má spád, dobré nápady i zpracování. Za sebe mohu jen doporučit.

aalexiis
18.07.2013 4 z 5

Chvíli jsem se bála, protože přece jenom si na takové to young adult připadám už trochu moc stará, ale líbilo se mi to. Byla tu směsice obyčejných lidí, řekla bych stereotypů, ale co by tam taky mělo být, šašek co žongluje a lesbička, co má fobii z ježků? Byly tu velmi zajímavé chvíle, emotivní okamžiky, skvělé prostředí pro nějaký děj. Od začátku jsem viděla, jak tato kniha bude zfilmována, jak to bude vypadat a jak se toho chopí, trochu se bojím, že to pokazí a stane se z toho americká slátanina, uvidíme.

Hřibče
14.07.2013 4 z 5

Postkatastrofický příběh v němž jsou hlavními hrdiny děti a teenageři, kteří našli bezpečný úkryt před okolním světem v městském obchoďáku. Děj knihy se točí hlavně kolem těch dospívajících, musí předčasně dospět a postarat se o bezpečí těch mladších. Zároveň musí naplánovat co dál, protože je jim jasné, že v supermarketu nebudou moci zůstat navždy. Kniha je určená spíše dospívajícím čtenářům, přesto by se mohla líbit i dospělým, protože katastrofy, které měly za následek nevratné změny světa, tak jak ho hlavní hrdinové znali, nejsou zase až tak nereálné. Děj je psán čtivě a dokáže zaujmout. U čtení jsem se nenudila a řekla bych, že je kniha celkem dobře napsaná. Na můj vkus tam možná bylo moc úvah hlavního hrdiny Deana, aby se neztrapnil před ostatními a co si o něm myslí ta a ta holka, na druhou stranu by tak asi uvažoval každý, pokud by byl delší čas zavřený jen s pár lidmi. Pokud tento žánr máte rádi, tak by Vaší pozornosti kniha Monument 14 neměla uniknout. ;)

děti USA (Spojené státy americké) studenti postapokalyptické romány

Emmy Laybourne