Monument 14

Monument 14 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161559/mid_monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4 500 110

Monument 14 série

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?... celý text

Danago
03.08.2016 5 z 5

Postapokaliptická dystopie, ve které se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofy, které si nikdo neumí vysvětlit a které změní svět. Příběh má originální nápad,knížka je celou dobu velice napínavá a překvapivá. Skvěle se čte. Klidně doporučuji všem na věku nezáleží.

Ben Nevis
13.07.2016 3 z 5

Mám ráda dystopie a kupodivu ty teenagerovské jsou barvitější než ty dospělácké, protože tito mladí lidé se musí nejenom potýkat se změněným světem, ale i sami se sebou. Jediný neduh je zjemnění. Přečtěte si Pána much, ať víte, o čem mluvím.

Autorka se snaží hýřit nápady a jednoduchou zápletku - děti uvízly v hypru - vyšperkovat, co to jde, ale mohla by se obejít bez různých příhodných náhod typu z ničeho nic se spustí mříže. Neřeším jiné náhody, bez kterých by příběh nemohl ani existovat (série katastrof, banda obsahuje skauta i technického génia...)

Postavy jsou fajn, takový středoškolský výběr, kdy se "popular kids" přetahují o hezké holky s "nerdy". Hlavní hrdina se často chová nemístně, což ho polidšťuje. Postavy se tudíž nedělí na sympatické/nesympatické či kladné/záporné. Občas jsou otravné, občas se zachovají správňacky.

Každopádně jsem se bála, že mě knížka o dětech v hypermarketu bude nudit, ale autorka překvapila.

boza7
13.07.2016 4 z 5

První přečtená kniha z post-apokalyptického světa. A k plnému hodnocení nemá daleko. Další dva díly si zajisté přečtu taky... :)

alfinha2321
02.07.2016 4 z 5

Námět mi přišel velmi zajímavý, jen s tím podáním jsem měla občas problém - kniha byla někdy až moc teenage. Ale mrzí mě, že jsem si k tomu rovnou nekoupila další díly, budu to muset napravit :)

Pusheen
18.06.2016

Není to špatné ale přijde mi, že se v tom autorka maličko plácá (moc to roztahuje), ale nebylo to špatné. Být vámi přečtu si i 2,3 (jsou podle mě lepší).

ledaver
05.06.2016 4 z 5

Knihou si nejsem tak úplně jistá. Příběh je pěkně plynulý, čte se tak, že ani nevíte, že otáčíte stránky, ale nějak mě to uvnitř nechytlo. Pořád mi tam chyběla nějaká pořádná akce, nějaký pořádný spád, při kterém se mi bude tajit dech. Taky jsem možná čekala větší krvák... Poslední čtvrtina knihy je samé překvapení, ale...
Konec je hodně otevřený, tudíž si rovnou pořiďte zbylé dva díly ;) Za mě trochu slabší dystopie.

JajaCZ
25.05.2016 5 z 5

Kniha s týmto nenápadným názvom a ešte nenápadnejším prebalom skrýva zaujímavé a zábavné čítanie. Odporúčam, bavilo :)

SeverusSnape
16.05.2016 5 z 5

Zkrátka skvělý příběh s originální zápletkou.Nemohla jsem se od něj odtrhnout.
Děsové na tom byly ty děti,které tam uvízly a ten fakt,že za pár let se taková katastrofa klidně může stát..

Noshelfcontrol
07.05.2016 5 z 5

Konečně jsem se k téhle knížce dopracovala! :D Už tak dlouho jsem plánovala, že si ji přečtu, už tak dlouho se mi na ní v knihovně jen prášilo a teď, když mám konečně i druhý díl, jsem se rozhodla, že si ji přečtu. :) A musím říct, že naprosto splnila má očekávání. Napínavý a promyšlený příběh, který jen tak neomrzí, stejně tak jako charaktery postav. Každá jiná, každá něčím zvláštní a každá má něco, díky čemu si ji/ho hned (nebo až po pár kapitolách :D) zamilujete (u měl byl teda výjimkou leda Brayden :D). Postapokalyptický příběh 14 dětí uvězněných uvnitř supermarketu, to si prostě žádá o přečtení :) Není snad nic, co bych mohla knize vytknout, ubíhalo to hrozně rychle, a než jsem se nadála, přišla na řadu poslední kapitola. Co nevidět začnu s Nebem v plamenech :)

Eli17
20.04.2016 4 z 5

Budete se bát, protože se tam často škrtí a zabíjí.
Ale jinak je to super!

cantona
09.04.2016 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Knihy z postapokalyptického světa mě baví a i tady je to dobré i když hlavní postavy jsou děti. Dokonce i že celý děj se odehrává v supermarketu neubírá knize na poutavosti. musím, ale napsat, že štítek horor moc nesedí. Jinak se mi příběh hezky četl a jsem opravdu zvědavý jak to vše dopadne takže si určitě přečtu i další díly.

ewisek22
01.04.2016 4 z 5

Moc se mi páčí sci-fi a postkatastrofické knihy. Po této knize jsem pokukovala již dlouho a konečně na ní došlo. Téma je super a zajímavé. Kniha má spád a nikde nelelkuje:) Ale jelikož už jsem četla knihu Karanténu: Samotáři, která má velmi podobné téma, a která byla o level lepší, tak dávám pouze 4 hvězdičky.

hoppe.d
19.02.2016 5 z 5

Čtivá, zábavná kniha plná zvratů. Zpočátku se mi zdála psána příliš dětská, ale nakonec mě pohltila.

svatas007
03.02.2016 4 z 5

Začnete číst a po pár stránkách se všechno zvrtne. Když už si říkáte, jak se z toho všichni dostanou, zvrtne se to ještě více. Popis téhle katastrofy je barvitý a příběhy uvěřitelné. A má to spád. Myslím si, že film, který je zajisté ve výrobě, bude dobrý.
Trošku mne mrzí jedna podstatná věc - katastrofa tohoto rozsahu je v knize vylíčena tak, že se odehrála jen v USA. Co okolní státy? Také je to ohrozilo? Nechce se mi věřit tomu, že autorka považuje svět mimo USA za nezaznamenání hodný. Krupobití je menší zlo, než následný chemický průšvih. S tím se dále pracuje. Zlá vláda, která i za této mimořádné situace stále intrikaří.
Chápu, že příběh je podán z pohledu uzavřené skupiny hrdinů a patrně se rozvine v druhém dílu, takže se snad dočkáme i větší interakce s okolím.
Nicméně kniha je čtivá, má spád a je dobrodružná. Nejsem si úplně jist, jestli bych ji doporučil číst dětem (v kterémsi e-shopu jsem ji viděl v sekci dětská literatura). Osobně mi vadilo to, že jsem tápal ve věku hrdinů, v první části se autorka odkazovala na určité stupně ve škole, ale věkově jsem to nedokázal zařadit.
Ke čtení však knihu vřele doporučuji. A následné dva další díly také.

Adadelka
04.01.2016

Celá série se mi líbila, doporučuji :)

daniel8801
02.01.2016

Mno...knizka byla super az na ten konec...ten mne totalne nasral..
..uz se tesim na 2 dil

tomas4518
01.01.2016 3 z 5

Mám rád postkatastrofickou tématiku ale v této knize mi něco chybělo. Ale jinak kniha skvělá :) už se těším až si přečtu 2. díl. Snad bude lepší než předchozí.

Kateřina10
29.12.2015 5 z 5

Kniha byla boží! Nevím co jiného říct.

Cleo De Nile
11.12.2015 4 z 5

Ani nevím, jestli jsem měla větší chuť zaškrtit Sahalii, Astrid nebo Braydena. Ale jinak super.

Cryptkeeper
19.11.2015 5 z 5

Ano!! Konečně příběh,kde jsou postavy vyvážené a zajímavé.
Postavy,které hned neomrzí a vyvíjejí se.
Mám rád knížky,které nejsem schopný zavřít déle jak na hodinu,aniž bych nebyl zvědavý,co bude dál. To byl přesně tento případ...takže...zahrabat pod deku,víno,krb a jde se na druhý díl :)

děti USA (Spojené státy americké) studenti postapokalyptické romány

Emmy Laybourne