Moje meno je Červená

Dej románu sa odohráva v priebehu desiatich dní roku 1591 v zasneženom Istanbule. Román má kriminálnu zápletku. Ako prvý z radu rozprávačov, medzi ktorých okrem živých ľudí patria aj obrazy a červená farba, sa o slovo hlási zavraždený. V románe sa rozvíjajú a prelínajú dve hlavné témy: téma prípravy panovníkom iniciovanej knihy, ilustrovanej už s aplikovaním prvkov maliarstva Západu a téma lásky Čierneho k svojej sesternici Šeküre. Kým pri prvej téme sa autor inšpiroval bohatou tradíciou tureckej miniatúrnej maľby, druhá téma nadväzuje na nemenej bohatú tradíciu poézie a ľudovej slovesnosti nielen tureckej, ale aj perzskej....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82744/big_moje-meno-je-cervena-dvy-82744.jpg 4.2189

Vydáno: , Slovart (SK)

Benim Adim Kirmizi, 1989

Kniha Moje meno je Červená

1T0S_

Jmenuji se Červená se popisuje a hodnotí opravdu těžko. Jedná se o kombinaci postmoderního historického románu a detektivky, do které autor přidal spoustu dalších prvků – polemiku nad uměním, střet Východu a Západu, kritiku náboženského fundamentalismu... Takto by se dalo pokračovat nějakou chvíli. Trošku trvalo, než jsem si zvyknul na kompozici a autorův styl, který je sice pěkný, ale také dosti specifický, nakonec jsem se však začetl a stálo to za to. Ani ne tak kvůli ději, který je zde druhořadý, spíše kvůli celkovému pohledu do dějin Turecka a Blízkého východu, které se tak liší od těch našich. Zajímavá zkušenost...

PaníLenka

První slovo, které mě o této knize napadá je: zvláštní. Nebo zajímavá. Každopádně docela náročná. Možná do čtvrtiny knihy mi trvalo se začíst, ale stálo to za to. Rozhodně originální posouvání děje pomocí komentářů nejen postav, ale i obrázků, předmětů….a navíc jsem se dověděla zase něco nového z historie jiné kultury než je ta naše.

petr8467
24.05.2021

Pro mne nuda k neučtení... Nobel je jistě v dobrých rukách :-/

lencin
28.08.2020

Benim adim kirmizi.
Román. Děj se odehráv á během několika dní roku 1591. Napínavé vyšetřování vraždy jednoho z iluminátů. Život v osmanské společnosti 16.století. Různí vypravěči- Kara, Seküra, Ester, kůň, pes, vrah, mrtví.
Velice čtivé a napínavé.
(2008)

Jodys.63
08.07.2020

Opravdová lahůdka pro trpělivého čtenáře

Parwana
12.06.2020

Doporučil mi ji kamarád a já začala číst nejdřív v angličtině. Zasekla jsem se bohužel na prvním citátu z Koránu a po první kapitole jsem radši přešla na češtinu. Jsem ráda, že jsem si dopřála takto kvalitní literaturu, i když jsem knížku četla víc než měsíc a v průběhu ji musela střídat s jinými tituly. Jedná se o poměrně hutné dílo, a jednotný celek se mi z jednotlivých medailonků a střípků mozaiky poskládal až po přečtení. Je možné, že si ji ještě někdy přečtu, i když mě rozčilovala postava Sekure a její chování a zacházení s Karou, naštěstí to pro ně na konci jakž takž dobře dopadlo.

HelenBarbora
25.05.2020

Sice zajímavý vhled do diametrálně odlišné kultury, ale kromě Kary (trošku) jsem žádné postavě, pro nedostatek sympatií, nefandila. Navíc zbytečně dlouhé vypisování, popisování a tlachání o jedné věci, knihu nafouklo do ukrutných rozměrů. Stačila by polovička. Méně je v tomto případě více.

Eva2424
31.03.2020

Po všech stránkách zajímavé čtení. Například pojednání o způsobu tehdejších maleb a jejich významu do vás autor cpe takovými kvanty a tolika opakováními, že si ho nemůžete nezapamatovat a nejspíš se vám o iluminacích bude v noci i zdávat. Dále na mě špatně působilo zcela nevyzpytatelné chování postav, některé ženské hrdinky byly velice nevyrovnané a jejich reakce naprosto nepředvídatelné. Chlapi nebyli o moc lepší. Čtení bylo pro mě trápením, mockrát jsem chtěla nechat, ale donutila se dočíst do konce. Ty čtyři hvězdičky jsou za celkový dojem, hodně jsem se toho dozvěděla a atmosféra knihy je zvláštním způsobem jedinečná.