Modlitba za Černobyl

Modlitba za Černobyl https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125284/bmid_modlitba-za-cernobyl-q5H-125284.jpg 4 1103 329

Šokujci pohľad na jednu z najväčších nukleárnych katastrof sveta. Autorka prostredníctvom výpovedí mnohých ľudí (likvidátorov, odborníkov, ale aj bežných rodín) zobrazuje osud bieloruského a ukrajinského národa. Kniha je akýmsi kukátkom do obdobia, keď z roztaveného reaktoru vyletovali do ovzdušia rádioaktívne splodiny, ktoré navždy pochovali krajinu a mnohé obce zo zasiahnutých oblastí. Obrazy zúfalých ľudí, evakuácia 30 km zóny, ale aj práca nič netušiacich mladých likvidátorov. Pri čítaní si začnete vážiť svoj život a bežné starosti, pretože žiť s Černobylom je žiť s neustálym strachom o vaše zdravie a o zdravie vašich detí. Absurdné opisy starých ľudí v zóne, smutný obraz vdovy po požiarnikovi a jej hrozné svedectvo o dlhom umieraní manžela, choré deti v nemocnici a začarovaná krajina opustenej zóny, v ktorej je všetko otrávené.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Doplněk

Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva) , 1997

petrnovic
30.01.2020 5 z 5

Je to opravdu nepopsatelná a nepředstavitelná hrůza. Nejenom ta tragédie, ale i ta ruská, komunistická mentalita.

Hyaenodon
26.01.2020 5 z 5

Mazec. Autorka má v předmluvě pravdu. Zatímco se o ukrajinských obětech obecně "tuší", o těch běloruských se mlčí...

hoopoo
17.01.2020 5 z 5

Literární předloha k úspěšnému seriálu Černobyl z produkce HBO.
Syrové výpovědi obyvatel z okolí Černobylu. Velmi smutné, reálné a až k neuvěření. Spousta činů odůvodněná prostým: "to se muselo", tak se to prostě neřešilo a dělalo se.

peterkovasona
12.01.2020 4 z 5

Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila nebo že by byla špatná.
Byla zajímavá
Ale asi jsem čekala něco jiného.

Deia
12.01.2020 4 z 5

Černobyľská modlitba je zbierka príbehov. Príbehov ľudí, ktorí žili (alebo žijú) v okolí Černobyľu. Zbierka monológov. Väčšinou veľmi smutných. O tom, ako im to zmenilo život. Ako sú Černobyľom stále ovplyvnení.
Čítanie tejto knihy Vás donúti zamyslieť sa. O tom, aké strašné to vtedy bolo. Nie len samotný výbuch, ale hlavne to, čo sa dialo potom. Koľko ľudí poslali do zóny ohrozenia. Koľko tisícov ľudí, bez toho, aby im dali ochranné prostriedky. Bez toho, aby im povedali, o čo vlastne ide. Koľko ľudí kvôli tomu zomrelo. Ako to ovplyvnilo deti, koľko detí zomrelo, prípadne dostalo rakovinu (tie príbehy ma zasiahli najviac). A to všetko preto, že tí, ktorí mali moc, vôbec neinformovali ľudí a snažili sa to všetko utajiť. Jeden deň horí reaktor a na druhý deň ľudia orú pole a rukami vyberajú úrodu.
Všetky monológy v knihe sú veľmi silné. Najviac sa mi "páčili" tie, ktoré rozprávali vedci.
Čo sa mi na knihe úplne nepáčilo, bol chaos u niektorých monológov - keď ich rozprávalo viac ľudí naraz a nebolo jasné, kto čo rozpráva, ale takých tam bolo málo. Čo by som ocenila - keby mala v sebe kniha nejakú mapku oblastí, ktoré boli najviac zasiahnuté spolu s evakuovanými dedinami.
Je to naozaj silná kniha. A silná téma, o ktorej si ešte určite niečo prečítam

Greenfingers
05.01.2020 5 z 5

Přiznám se, že ačkoliv jsem již muž v letech a ledacos jsem zažil, při čtení této knihy mi dojetím ukápla nejedna slza. Osudy a příběhy lidí poznamenaných jednou z největších jaderných tragédií v dějinách lidstva autorka zpracovala navýsost jedinečným způsobem, za což jí právem patří nejvyšší uznání. Oceňuji především formu, jakou byla kniha napsána a také přesvědčivost, s kterou jednotlivé příběhy převyprávěla.

Pawellcz
05.01.2020 5 z 5

Za mě hodně silná kniha, nevím proč ale nejvíc mi utkvěla v paměti výpověď fotografa Viktora Latuna, určitě tam jsou i silnější příběhy ale tenhle si pamatuju nejvíc.

Mruskulka
02.01.2020 5 z 5

Silné výpovědi lidí, kteří si prošli Černobylem. Nebo spíše, byli v jeho těsné blízkosti. Tyto příběhy pohnou s každým.

marieke
30.12.2019 4 z 5

Dávám 4*, protože Zinkoví chlapci od téže autorky mě bavili o něco více. Ale i tak hodně zajímavý vhled mezi lidi, kteří to skutečně prožili. Mimochodem, až teď jsem zjistila, že příběh Ludmily Ignatěnko a jejího manžela hasiče z letošního TV seriálu se objevil už v této knize, kde ho autorce vyprávěla skutečná Ludmila.

Maratka
27.12.2019 4 z 5

Knížka se mi nečetla úplně snadno, některé pasáže jsem si musela přečíst víckrát, abych je pochopila a stejně si nejsem jistá, že jsem je pochopila správně. Zřejmě to bylo způsobeno stylem, kterým je knížka psaná, tím, že obsahuje často různé povzdechy, nedokončené věty, které v sobě mohou skrývat více významů. Zároveň právě řečené (styl, jakým je kniha psaná) z Modlitby za Černobyl asi dělá něco, na co člověk hned tak nezapomene - ještě nikdy se mi u knížky nestalo, abych celkem v klidu četla a najednou měla po nějaké větě či odstavci pocit, jako kdyby mě někdo přetáhl palicí po hlavě, natolik bylo sdělení silné. Uvažuji také, že zkusím oprášit ruštinu a sáhnu po téhle knize v originále, myslím, že speciálně u knížky osobních výpovědí a myšlenek se může v překladu leccos ztratit (a to si vůbec nemyslím, že by překladatelé odvedli špatnou práci). Určitě doporučuji každému, aby si alespoň kus knihy přečetl. Nedozví se sice příliš nového o havárii jako takové (což jsem možná trochu čekala já, když jsem knihu brala do ruky), ale atmosféra této katastrofy, toho, co všechno způsobila a ještě způsobí, na něj dýchne mimořádně silně skrze výpovědi lidí, kteří ji žili a žijí, donutí člověka přemýšlet nad nejryzejšími otázkami lidského bytí, mezilidskými vztahy, nad silou totality a jejím vlivem na obyčejné životy, který přetrvává dlouho poté, co ona sama skončila.

Dashmo
26.12.2019 4 z 5

Niektore pribehy boli naozaj velmi silne a parkrat som knihu odlozila, aby som mohla rozdychat.no zial boli aj take, ktore mi do toho obrazu Cernobyl nezapadali a aj take, co mi pripadali trocha chaoticke. Ale inak zozbierane naozaj silne pribehy.

Janadvorackova
24.12.2019 5 z 5

"Plakali pro otrávenou zem."
Běhal mi z toho mráz po zádech.
Některá svědectví byla neskutečná. Jak někteří lidé nevěděli. A ani poté nechápali. Považovali radiaci za "něco jako bůh, když je neviditelná." Fakt síla.

Gooverka
20.12.2019 3 z 5

Na knihu jsem se v určitém smyslu fakt těšila, protože seriál Černobyl, který byl touto knihou inspirován, patří mezi to nejlepší, co jsem minimálně tento rok viděla. Vůbec nehodnotím autorčino zapálení a myšlenku takovou knihu napsat/sestavit. Má velmi silné téma a jsem moc ráda, že vyšla. Na druhou stranu se mi bohužel vůbec nelíbilo, že rozhovory s lidmi byly strašně moc chaotické a někdy mi ani celkově do knihy nezapadaly. Věci se neustále opakovaly, což autorka sice na začátku předeslala, ale celkový dojem mi to dost kazilo. Jako tu někdo psal přede mnou, byl to spíše shluk příběhů různých lidí, které sice mají svou hodnotu, ale podle mě mohly být zpracovány a do knihy dosazeny daleko lépe. Nejvíce se mi líbila první kapitola, ve které jsem dostala přesně to, co jsem od knížky očekávala a která byla ústředním příběhem seriálu. Také jsem často nevěděla, kde jaký příběh končí a kde další začíná, když jich na tři řádky bylo za sebou třeba deset. Důležitá kniha, ale špatně poskládaná. Více než tři hvězdy dát nemohu.

Domisek1
19.12.2019 3 z 5

Rychle se četla

Tatrman
15.12.2019 4 z 5

Smutné, drsné, pravdivé... i po 33 letech po této katastrofě z výpovědí v knize stále mrazí.

adelinka
12.12.2019 5 z 5

No sila....na Černobyľ, teda na katastrofu si pamätám, bola som síce dieťa, ale dosť sa o tom rozprávalo. Vtedy som si myslela, že sa to chcelo len pred svetom zatajiť. No toto je hrôza. Vláda klamala svojich ľudí. Niekto musel následky odstraňovať, ale zastrašovanie, samé klamstvá...tie následky. Des. Viacerí ani nevedeli do čoho inú....no vlastne nikto nevedel, nevedeli ani ľudia, ktorí zostali, alebo sa vrátili....

icewind
07.12.2019 5 z 5

Síla emoce historické události spočívá v síle vyprávění těch, kteří jí byli bezprostředně zasaženi. Zde konkrétně snad ani nezáleží na tom co dotyční zrovna v tu dobu nebo v době poté dělali, protože mrazí i z toho, že někteří prostě jen dál chtěli žít svůj život jako by se nic nestalo...Vyprávění, které může působit někdy zmatečně, chaoticky, nepochopitelně i neuchopitelně, dle mého vystihuje přesně to, jakým způsobem zodpovědní řešili katastrofu a nebezpečí, které vlastně na první pohled nebylo vidět....a dost možná předznamenává i to, jakým způsobem bychom reagovali my, pokud by něco podobného potkalo nás. Kronika budoucnosti.....

jarin58
24.11.2019 5 z 5

SSSR náš přítel,náš vzor.

lenka.g
22.11.2019 3 z 5

Asi jsem měla přehnaná očekávání. Taky jsem nevěděla, jak je kniha pojata. A to by mi nevadilo, kdyby ovšem vyprávění byla srozumitelná. Chápu, že autorka chtěla zachytit rozhovory přesně tak, jak se udály, ale méně je někdy více.

zlatkr
22.11.2019 4 z 5

Kniha plná příběhů z Černobylu, některé bavily více jiné méně,ale kniha dobrá