Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370/bmid_modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-iwA-370.jpg 4 2332 2332

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy. Samostatné knižní vydání šesté, v EMG první.... celý text

Edona
05.11.2015 4 z 5

Na této novele je nejdůležitější ze všeho naděje, která je protkána celým příběhem. A nejsou to jen naši hrdinové, ale i vy, kdo celou dobu doufá...

Dastinek
25.10.2015 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Přečetla jsem ji jedním dechem. Smutná a beznadějný konec.

kacimilek
09.08.2015 4 z 5

Ačkoliv je tahle kniha brána za kvalitní klasiku, příliš nadšená jsem z ní nebyla. Mohu však ocenit trochu jiný náhled na nekonečně omílané téma (ne že by některý jiný pohled byl o něco horší či lepší).

sabistel
13.07.2015 3 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst na základě přečtených recenzí, které ji vychvalovaly do nebes. Bohužel mě příliš nezaujala, a to přesto, že je mi téma holocaustu a celkově druhé světové války a zvěrstev za ní páchaných velmi blízké. Děj ,,neodsýpal", kolikrát jsem se ztrácela v tom, o jaké situaci se mluví a podobně. Zjevně na toto dílo nejsem dostatečně vyzrálá, časem se k němu možná vrátím.

AndyK
16.06.2015 5 z 5

Jen těžko hledám slova... Naskakuje mi husí kůže, když mi dojde, že tohle se opravdu dělo. Příběh mi ještě dlouho zůstane v hlavě - Kateřina, pan Cohen a neskutečný manipulátor Brenske. Vlastně ani nemůžu říct, že se mi kniha vzhledem k tématu líbila, ale rozhodně na mě zapůsobila a pět hvězdiček si zaslouží.

mdracek
13.06.2015 5 z 5

Velice emotivní příběh mladé a krásné židovské dívky, která měla víc rozumu a hlavně odvahy než ostatní, a v osudovou chvíli dokázala jednat. Zdržování děje také přidalo velkou dávku napětí a zoufalství. Lustig popsal celou tu opravdu skutečnou situaci tak, jak už to nikdy nikdo nedokáže...

anisek989
02.05.2015 2 z 5

asi budu vyvrhele ale bohužel nijak mě tohle neuchvátilo... Na to, že to má jen 140 stran tak mi to trvalo přelouskat neskutečně dlouho a stejně neskutečně se to špatně četlo a vlastně celkově to byl jen popis jízdy vlakem sem a tam a téměř bez děje.. Bohužel ale pan Lustig asi neni autor pro mě.

Kikty
20.03.2015 3 z 5

Pana Lustiga si nesmírně vážím. Je neuvěřitelné, čím vším prošel a jakým skvělým člověkem i přes tu všechnu hrůzu zůstal.
To nic nemění na tom, že mi jeho knížky nějak nesednou...

aamis
06.03.2015 4 z 5

Obdivuji, že knihu autor napsal údajně během jedné noci! Pro mě velmi precizně napsané - ze začátku těžké číst, ale ke konci už přečtené jedním dechem. Je to velmi emotivní a donutilo mě to přemýšlet nad tím, v jaké si vlastně žiju pohodě. A to si člověk pořád stěžuje, jak se má špatně. Nedokážu si představit, že bych byla v tom vlaku a musela si nechat lhát do obličeje. Mimochodem, Brenske je brilantní manipulátor a lhář! Málem jsem mu to uvěřila a během čtení jsem sebe samu musela přesvědčovat, že to není dobrý člověk a že mu opravdu nemám věřit.

jaja1989
23.02.2015 5 z 5

smutny pribeh o krutosti nemcouru, ale chytre vytahnute penize ze zidu

Rade
23.02.2015 5 z 5

Hodně působivé, tím spíš, že se to takhle opravdu tenkrát dělo...

oXide
16.02.2015 4 z 5

Kniha o slepé víře a naivitě. O tom, jak moc chce člověk přežít a jakou má, tedy spíše měl lidský život cenu. Námět je nepochybně zajímavý, ale zpracování už tak moc oslnivé bohužel není. Text je trochu těžkopádný, přesto se ale nečte nejhůře. Velkou slabinou je první polovina knihy, která není příliš záživná, stejně tak rychlý konec, který člověk dokáže velmi lehce odhadnout.

Buďto jsem knihu přecenil a čekal od ní víc nebo je přeceňována obecně, což je daleko horší.

Škoda, že většinu čtenářů nepochybně odradí obálka knihy. :)

katallinka
11.02.2015 5 z 5

Skvělá knížka

Véna123
24.11.2014 5 z 5

Tato kniha se mi poprvé dostala do ruky, jako mnohým, prostřednictvím povinné četby. A vůbec nelituji času stráveného četbou tohoto strhujícího příběhu. Lustig je výborným vypravěčem, který se zabývá odkazem holokaustu a je inspirován vlastními zkušenostmi, které příběhu dodávají věrohodnosti. Celý příběh je protkán ironickými, dvojsmyslnými větami, nad kterými se čtenář musí zamyslet. Naleznete v ní hned několik odkazů na historická fakta, která dokreslují linii příběhu. Knihu jsem si přečetla ještě jednu a stále v ní nacházím nové symboly a odkazy, které chtěl Lustig zanechat pro budoucí lidstvo, jako upomínku na nacisty spáchané zlo v koncentračních táborech. Jeho snahou je, aby lidé nezapomněli.

cucíno
03.11.2014 5 z 5

Taky jsem ji četl jako povinnou četbu k maturitě. Dodnes mi z ní naskakuje husí kůže.

sariiinka255
04.09.2014 4 z 5

Modlitba byla má poslední z povinné četby k maturitě. Četla jsem jí dva dny před zkouškou. S třesoucíma se rukama sahám do džbánu a tahám knížku číslo 14. Woalaaa Arnošt Lustig Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Celých 15 minut povídám a povídám, nakonec odcházím s 9 body z 10. Juhů!

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Kniha opět ukazuje krutost Němců k Židům, jejich vydírání a tahání bohatství z lidí, kteří věří, že si za to koupí ubohý život.

xxDawexx
29.07.2014 3 z 5

Kniha mnohem více o tom, co je to lidský život a jakou má opravdu hodnotu, než o samotné Kateřině - leč její úloha v knize je jasná.

Knihu jsem si zařadil do povinné četby, nicméně já už jsem byl políben dějem, a zhruba tak jsem věděl, co a jak se bude dít. V celku logicky tomu pak ubírá na dramatičnosti při samotném čtení, ale co se dá dělat. I tak byl příběh velice čtivý, poutavý, a i když víte, kam vlak jede, nikdy nevíte, co ho čeká za zatáčkou. ;)

bookemma
10.07.2014 5 z 5

Krátká kniha, která vás osloví - a když ne, tak jste ji asi pořádně nepochopili. Skvělé vyobrazení toho nejhoršího, co mohli Němci svým zajatcům udělat - dávat naději tam, kde žádná neměla být. Až do konce byla ta naděje cítit, do poslední strany jste si říkali : "Že by přece jen... ?" Proto byl ten konec tak krutý - ne že by ho nešlo předvídat, zvláště, pokud o válce víte alespoň to základní, ale zajatci vědět nemohli a doufali - měli falešnou a marnou naději.

smejkalova.m
24.06.2014 4 z 5

Kniha patří do mé povinné četby, ale myslím si, že každému by prospělo si ji přečíst,..